VoDo: Když se člověk koukne do historie tak FED byl velice úspěšný v řízení US ekonomiky. Za posledních pár desítek let byl západ v krizi párkrát a tyto krize trvaly vždy jen pár měsíců či pár let, ne roky či desetiletí. Krize let 07-09 je toho příkladem, oddálili pád celého finačního systému. Někteří namítnout že za cenu pozdějších krizí či krachů, což může, ale i nemusí být pravda. Tím jak FED tiskne peníze (mimochodem FED tiskne třikrát míň než Čína, která navíc ty peníze používá na neproduktivní statky jako jsou města bez lidí a centra bez zákazníků a nájemců), peníze, který tvoří FED jdou do firem který něco tvoří, a to ve velký míře do firem okolo technologií. Tyto startupy mají levný přístup k penězům a proto za posledních pár let se na poli technologií vytvořilo tisíce patentů a milióny pracovních míst, ano je možný, že to skončí opět bublinou. Věřím ale, že spousta lidí toto nevidí a nechce přijmout. Deset tun železa nemá stejnou hodnotu jako deset tun lokomotiv, tak jak jsme byli nuceni obchodovat se sovětským svazem.
František Sousedík: Pro VoDo:
“Když se člověk koukne do historie tak FED byl velice úspěšný v řízení US ekonomiky.”
Myslíte zejména Velkou hospodářskou krizi? Zákaz držení zlata v nejdemokratičtější zemi planety? Nástup NSDAP se soudruhem hitlerem včele? Nástup italského socialistického revolucionáře? (Všimněte si jak se světu nechce používat slovo socialista a raději přejmenovávají, asi by se to špatně vyjímalo.) Pomatenost německého národa? Mnichov? Sudety? Protektorát? Rozdělení si Polska? Vyhlášení války Polsku (a světu)? Povraždění Poláků rusáky v Katyni (Atd. atd. atd.)? Cca 50 mil. mrtvých? Rozvrácená hospodářství států? Vybombardovaná města? Ruské, německé a jistě i jiné “kukačky”? Všechny ty nové druhy zbraní? Atomovou bombu? Přesun značné části zlata do USA? Nový poválečný systém? Poválečný baby boom? Fašisticko nacisticko komunisticko socialistické koncentrační tábory po Evropě (Ten náš měl 128 tis. km2.)? Šílené boomy po roce 1945? Krach cca po roce 1966? Okradení USA “zbytku” planety v roce 1971 (Nenapadá mne, jak to jinak nazvat. Někdo to nazývá krachem USA.)? Dno cca v roce 1980? Následné šílené boomy a pády? No, někdo tomu může říkat úspěch, ale já bych si asi při tom koukání do historie musel vypíchnout oči, abych tomu tak říkal.
Petr Gejdos: Podle mého názoru jsme v terminální fázi zatím – díky Bohu – stále jen hospodářské války. Tu navzdory radostnému štěbetání “znalců” o tom, kterak Rusko krachuje, jak je Putin tlačen do kouta, kterak západní sankce fungují a podobně, přece jen již viditelně Západ prohrává. Vcelku to jasně řekl Oracle. Je to typická vícenásobná past. Západ sám sebe vmanevrovává a vmanévroval do situace, kdy již není kam šlápnout a vše cop Západ uděla, vše bude pro Západ špatně. Vše záviselo a ještě stále závisí na vytrvalosti a trpělivosti Ruska. Prostředky Západu, jak Rusko zlomit, jsou zdánlivě neomezené, ale je třeba se dívat na postupný rozklad, růst napětí a pv yostřování partikulárních zájmů v zoně Západu. A to stále Východ neudlal ani jedno velké gesto !! Čína se stále jen relatívně v závětří “směje pod fousy a mne si ruce.”
woxow: Osobně si myslím, že snížení ceny ropy si někdo objednal. Pokud je tomu tak, určitě si ji zashortoval a to co investoval do břidlic nebo úplatků má již dávno zpátky.
Co se týče prognózy býků a medvědů, je třeba vzít v potaz že za sebou máme velmi dlouhou rallye. A všichni kdo měl nějaké prachy to narval do fondů a jiných aktiv, která mohou vydělávat jen jedním směrem. Díky rallye se přitáhlo spoustu investorů věřících, že akcie pojedou 30% ročně ještě několik dní. Proto si myslím, že tyto aktiva byly z větší části prodány za dobré ceny do rukou jiných než bankovních.
Na hodnotě měny až tak moc záležet nebude, když ekonomický motor zkomírá pod tíhou dluhů a HDP neroste díky naplnění úvěrové spotřebitelské horečky. V tomto světle je nízký rubly, a nízké dluhy obrovskou příležitostí, získání exportních kontraktů a HDP opět vyskočí.
Rusko investovalo do sjednocení Německa 3 trilióny marek a stačí aby se připomenulo Německu, že je čas splácet závazky.
Z ničeho nic se téměř všechny Evropské státy začínají zajímat o repatriaci svého zlata.
Pet: Zajímavě na padající rubl reaguje Lukašenko
– Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve čtvrtek vyzval, aby se běloruské obchodní transakce s Ruskem vypořádávaly v dolarech nebo eurech. Reagoval tak na pokles hodnoty ruského rublu.
– Běloruská centrální banka uvalí poplatek ve výši 30 % na veškerý nákup zahraničních měn uskutečněný firmami i jednotlivci. Důvodem je měnová krize v Rusku, které je hlavním obchodním partnerem Běloruska, uvádí se v pátečním prohlášení banky.
ludek: Děkuji za zajímavý článek.
Ale ono je to bolestivé. Začít pracovat na sobě a poznat jaký skutečně jsem je mnohem náročnější než svádět neúspěch na cokoliv. Všímat si svých reakcí je zpočátku nepříjemné. Přiznat, že jsem se zachoval nesprávně a ještě přemýšlet proč, vyžaduje odvahu.
Věnovat čas takové činnosti se také jeví jako zbytečné, vždyť je toho tolik, co bych mohl dělat jiného. Vždyť já chci jen vydělat peníze!
To že peníze jsou jenom iluze a prostředek tady všichni diskutují a někteří hledají katastrofické scénáře. To že se mohou správně rozhodnout i v jiných životních situacích, pokud na sobě budou pracovat, nevnímají, ačkoliv tu bylo na tohle téma více článků.
Přeji všem účastníkům zdejšího fóra hodně spokojenosti a nám všem méně negativních myšlenek pro příští rok.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
With the Belarusian rouble pegged to the US dollar, the euro and the Russian rouble, which entered free float in November 2014 and has been ‚free falling‘ ever since, speculation has been mounting in Belarus that the Belarusian rouble (BYR) could be devalued.
To avoid a sudden fall, the Belorussian currency has been allowed to lose 15% within 12 months, as we previously expected.
Last Friday, the National Bank of Belarus (NBB) reacted to this pressure and hiked its key policy rate to 50%, from 24% previously.
Furthermore, the authorities tightened currency controls by imposing a 30% tax on buying foreign currency and banning OTC trades in the BYR until 2017.
the country’s GDP to shrink by up to 3.1% y/y in 2015 despite the expected 1% per month devaluation of the BYR. In addition, we believe 2015 will be an ‚interesting‘ year for Belarus -presidential elections are due to be held in November 2015.
začíná kontrola kapitálu v Rusku?
– MOSKVA. Do svojho úsilia podporiť kurz rubľa, ktorý v decembri zaznamenal prudký prepad, zapojila ruská vláda najnovšie aj veľkých exportérov vrátane plynárenského koncernu Gazprom či najväčšej ropnej spoločnosti Rosnefť.
Informovala o tom agentúra AP.
Ako v utorok oznámili ruské médiá, piatim veľkým exportným firmám vláda nariadila, aby časť svojich príjmov v zahraničných menách predali a zredukovali ich na októbrovú úroveň. Na tejto úrovni ich potom majú udržiavať až do marca. K dotknutým spoločnostiam patria okrem Gazpromu a Rosneftu aj ďalšia ropná spoločnosť Zarubežnefť a producenti diamantov Alrosa a Kristall.( SME, AP)
Zázrak se nekoná, západ vítězí
– někdy po přelomu tisíciletí začali ředitelé velkých mezinárodních společností tvrdit, že starý unavený Západ má už nejlepší roky za sebou a budoucnost patří rozvíjejícím se trhům –
– Letošní rok byl rokem, kdy definitivně zemřel růstový příběh rozvíjejících se trhů. A k překvapení všech došlo k oživení Západu. Neznamená to, že by chudší země měly přestat dohánět ty bohatší. Pokud budou dobře spravovány, nic se na tom nezmění. Ale tempo uzavírání této mezery bude mnohem pomalejší.
– teorie, že země jako Čína mohou během 20 let dokázat to, co Západ dokázal během 150 let, byla příliš růžová. Jak říká ekonom George Magnus, v historii nenalezneme příklad, kdy by velká země dokázala růst dvojciferným tempem déle než 10 let. Mnozí ale takový vývoj u Číny a jiných zemí automaticky předpokládali. Realita je taková, že tyto ekonomiky narážejí do takzvané „pasti středních příjmů“. V první fázi jejich rozvoje totiž těží z otevření trhů, budování základní infrastruktury a adopce nových technologií. To lze učinit relativně jednoduše, ale nelze z toho těžit neustále. Nakonec dojde k růstu mezd, poklesu konkurenceschopnosti a země vstoupí do těžší fáze. Pak potřebuje zlepšovat vzdělávací systém, fungování trhů a daňového systému, musí vybudovat důvěryhodné instituce, podporovat inovace a vládu práva.
– v podstatě všechny rozvíjející se akciové a měnové trhy letos oslabovaly. Proti tomu stojí oživení v USA, Velké Británii a některých dalších západních ekonomikách. Utažení jejich monetární politiky vede k omezení nabídky likvidity a odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik. Finanční krize prý ukázala, že západní kapitalismus už není životaschopný.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2809281/zazrak-se-nekona-zapad-vitezi.html
Rusko má už jen jednu možnost?
– finanční trhy nakonec pochopily, že 16. červenec znamenal pro Rusko „Lehman moment“. Ten den totiž Spojené státy zavedly vůči této zemi sankce, kterými reagovaly na její vojenskou agresi na východě Ukrajiny. O dva týdny později zavedla podobné sankce EU. Až v prosinci ale trhům došlo, jak tvrdý dopad tyto kroky mají. Rusko od července nezískalo na mezinárodních trzích žádnou významnější částku peněz, a to ani od čínských státních bank. Všichni se totiž obávají možné reakce amerických regulátorů. Na Rusko nyní doléhá nedostatek likvidity
– ruské firmy nejsou bez přístupu na zahraniční trhy schopny získat nové finance a zároveň musí splácet všechny dluhy. Země má sice jen malé zahraniční dluhy ve vztahu k HDP, ale to je irelevantní. Důležitý je totiž poměr dluhů k bilanci běžného účtu a likvidním rezervám. Ty dosahují 202 miliardy dolarů, zahraniční dluhy ke konci tohoto roku dosahují 600 miliard dolarů. V roce 2015 i 2016 musí Rusko splatit 100 miliard dolarů dluhů (očištěno o přebytek běžného účtu). Jinak řečeno, ruské likvidní rezervy budou na nule během dvou let. Celkové rezervy dosahují podle oficiálních čísel 416 miliard dolarů, ale ne všechny jsou likvidní. Je do nich zahrnuto zlato a státní investiční fondy.
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2809282/rusko-ma-uz-jen-jednu-moznost.html
@ Pet
„Lehman moment“? Dobrý vtip. 😀
Iba ak ste to nemysleli vážne, lebo potom ste dezinformovaný.
1. vec kolaps meny kvôli včasnej intervencií RCB sa nekonal, došlo k prechodnému prepadu a Rusi namiesto toho aby kupovali potraviny ako to robili v 1998 buďto vybieli elektronické oddelenie alebo s 30% stratou vymenili za US$ a € (Rubeľ sa o toľko posilnilo od minima). Ostatne v Rusku ten kolaps meny konal pri nedostatku parmezánu a kreviet (čítaj obyčajný Rus zväčša z toho ťažkú hlavu nerobil).
–
2. vec Rusi sa už nemusia takto predávať, lebo jednak už teraz môžu sami financovať a jednak Číňania pomôžu.
Dodatok, „Lehman moment“, iste: https://1.bp.blogspot.com/-ldFCtst5vYo/VJxL7hvUTQI/AAAAAAAAGnw/_3w1FyKtRXo/s1600/Selection_027.png
😀