Zemní plyn v USA nejlevnější za desetiletí

stock_analysis

Ačkoli se cena energií jako ropa v Americe udržuje relativně na vyšší úrovni a má tendenci posilovat, tak to samé se nedá říci o ceně zemního plynu. Ta je např. oproti  té v Evropě nižší o dvě třetiny a v Japonsku je dokonce cena  šeskrát vyšší. Je to způsobeno vyššími záspbami plynu, jak došlo v poslední době k uplatnění techniky tzv. hydraulické frakturace při  vrtech nalezišť plynu. Dalším faktorem je velmi mírná zima (resp. doposud byla, jelikož od včerejška např. tady v Chicagu začalo velmi mrznout), kdy podle agentur se jedná o čtvrtou „nejteplejší“ zimu v historii. Zhruba polovina amerických domácností používá k vytápění zemní pyn a  ten je také používán k výrobě  cca čtvrtiny  veškeré místní elektrické energie. Společnosti poskytující vytápění a energii jsou vázány kontrakty k  odběru stanoveného množství plynu měsíčně ze zásob a v případě, že tuto kvantitu nevyužijí, prodávají pak na trhu a stlačují dále cenu dolů. To jak se vyvíjí  záspby a dále počet  vrtů se pojďmě podívat na následujících grafech:

 

Zdroj: Energy Information Administration, Thomson Reuters

V letech 2009-2011 energetické firmy jako Exxon, Royal Dutch Schell  či BHP investovali nemalé prostředky do investic pro  nákup firem zabývajícíh se těžbou zemního plynu  a podle jejich vyjádření se cena této komodity pro návratnost investice musí pohybovat středně až dlouhodoběji kolem 3-4 USD za milión britských termálních jednotek. V současnosti to je 2,34 USD. Navíc  analytici se ve velkém procentu domnívají, že cena amerického Henry Hub zemního plynu může poklesnout až na 1 USD. Je zde tedy prostor pro růst? Určitě, pakliže dojde k exportům do zemí, kde je po levném americkém kapalném zemním plynu poptávka. Je tu  však jeden problém a to je průmyslová lobby  skupina, které nízké ceny  při jejich produkci statků vyhovují.  Zdá se, že studie vypracovaná agenturou Energy Information Administration (EIA) pro americké ministerstvo energetiky podporuje jejich záměr neposkytovat  více exportních povolení, jelikož studie tvrdí, že dojde  k růstu ceny podle všech scénářů i bez navýšení vývozů.  Tak bude zajímavé sledovat, zda cena bude pokračovat ve strmém propadu, či zda se naplní prognózy EIA. Závěrem se pojďmě podívat na vývoj ceny Henry Hub zemního plynu na burze NYMEX v New Yorku (měsíční data, kontinuální kontrakt):

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Jojo neni to tak dlouho co jsem poslouchal jak plyn je skvela investice do budoucnosti, nejakej amik, kamos s CR, o tom mel prednasku, trochu se sekl, protoze plyn mezitim zuchnul o 70%. Mimochodem, Australie zacina taky s tezenim plynu, takze plyn ceka skvela budoucnost, ale spis jako pouzivana komodita nez jako dobra investice pro investory, Australie sama o sobe rika ze bude jako Saudska Arabie co se tyce plynu.

  2. plukin napsal:

    Mno, rekl bych ze tou predpovedi $1 to analytici pojistili a nedostane se to tam..
    Btw kterym lobbistum v US muze vyhovovat levny plyn? Na tom exportu by prece mohli dost trhnout ne? To ze to casem pujde vyse je mozne ale nebyl by pak problem ty povoleni omezit kdyby o to slo..zatim jsou plynu evidentne prebytky.
    Osobne jsu toho nazoru ze plyn budoucnost ma..ale vyckal bych na kapitulaci.

  3. Martin Lembák napsal:

    Lobby predstavuji pak firmy obecne v prumyslu (ne vyroba ci export energii), ne tezarske firmy, ktere jim momentalne plyn levne primo ci neprimo prodavaji…

  4. Jan Dvořák napsal:

    O vývoji komodit jsem psal tento týden – https://proinvestory.cz/komodity

    Najdete tam každoroční pohyb jeho ceny. V roce 2010-2011 byl komoditou s nejhorším výnosem, rok před tím byl třetí nejhorší.

    Poslední růst jeho ceny byl v roce 2007.

  5. Kolda napsal:

    Mně by hlavně zajímalo, kdy se to projeví na cenách plynu u nás. Ne, že bych si nemohl dovolit vytápět barák, ale pokud se bude v Evropě vázat cena plynu na cenu ropy, pak jednou bude půlka lidí spát ve svetru a druhá topit Bursíkovýma briketama.

  6. VoDo napsal:

    Kolda: V evrope neni volnej trh a je odkazana na rusaka, takze asi nikdy.

  7. Kolda napsal:

    Jo, v tuto chvíli to tak je. Ale EU teče do bot a mohla by poddaným prokázat svou užitečnost tím, že chytne Rusáky trochu pod krk – tak, aby ceny ruského plynu více odpovídaly světovým cenám.
    To chycení pod krkem by mohlo vypadat tak, že EU bude místo sjezdovek a reklamních agentur dotovat výstavbu LNG terminálů a plynovodů z Afriky (když už teda mermomocí chtějí něco dotovat). Rusko by si zavčasu rozmyslelo, jestli cenovou politiku neupraví.

  8. VoDo napsal:

    Kolda: dotovani terminalu a plynovodu je slozita vec, mnohdy se vysledek dostavi az po volebnim cyklu, tudiz je mnohem vice videt sjezdovka ci reklama. Stejny je to se solarni energii, vybudovany je to za par tejdnu a tudiz hura politici jsou zeleni, to ze solarko je nejdrazsi z moznyho reseni je fuk, hlavne ze je to VIDET!

Přidat komentář