V diskusi pod článkem věnovanému přebytku likvidity na světových trzích se objevily dvě otázky:
V tomto článku jsem se rozhodl odpovědět na obě tyto otázky.
Na první z nich odpoví názorný graf – tedy kolik produkce zlata kupuje Čína. A to přes tento trh nejde zlato vytěžené čínskými společnostmi. Za letošní rok skoupila Čína minimálně 80% světové těžby.
Nyní k druhé otázce.
Investory často mate, proč společnosti v poslední době zvyšují těžbu zlata při jeho klesajcí ceně.
Havním důvodem je časová prodleva mezi vývojem ceny zlata a objemem těžby. Doly mohou být uzavřeny, ale jsou zde určité náklady na jejich uzavření a i potom nabíhají fixní náklady.
Než firmy plně zareagují na pokles ceny zlata, trvá to rok či dva. Podobně po růstu ceny zlata firmy nejsou schopny okamžitě zvýšit těžbu. Jestliže se tedy společnosti domnívají, že pokles ceny zlata není mnohakaletý, je pro ně výhodnější pokračovat v těžbě, případně se snažizt zpracovávat bohatší rudu.
I kdyby se společnostu obávaly dlouhodobého poklesu ceny, jsou zde další faktory:
Pokud je cena vyšší než variabilní náklady na těžbu, společnosti se vyplatí pokračovat v těžbě, i když celková náklady na vytěženou unci jsou větší, než cena.
Uvedení zcela nových dolů do provozu je otázkou řady let, a právě řada projektů nastartovaných před 5-8 lety je právě pomalu uváděna do provozu. Takové projekty se nezastavují hned v počátku.
Vaše připomínky a komentáře jsou vítány. Ať už v diksusi pod článkem nebo formou samostatného článku.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
A zvyšných 20% typujem sú krajiny ako India, Rusko alebo iné východné krajiny ako Dubaj, Thajsko či Saudská Arábia, hovorím o štátoch, nie o súkromnej pohľadávke a tipujem, že aj tá je vysoká v menovaných štátoch (aj po striebre).
Pričom čím nižšie bude ísť cena tým väčšia bude pohľadávka a VoDo bude rečniť o tom, že v podstate je to normálne že pri rastúcej pohľadávke klesá cena, lebo technická analýza… 😛
Samozrejme to je len ročná ťažba okrem Ruska lebo ten oficiálne vyťažil asi 237 ton tento rok a neexportoval z toho ani gram (neoficiálne je toho určite viac, asi 2 násobok), Čína a Rusko ešte aj importuje zlato z Londýna a z New Yorku, často cez Švajčiarsko a v prípade Číny aj cez Hongkong.
Mimochodom BRICS štáty sa zbavujú USD a podľa všetkého Rusi, Iránci a Číňania chystajú novú rezervnú menu podloženú buď zlatom alebo zemným plynom: https://www.youtube.com/watch?v=kXfZHSK2L8Y&list=SPPszygYHA9K2ZtV_1KphSugBB7iZqbFyz
No svět si toho již začíná všímat:
https://upner.com/mainstrem-si-vsimol-odliv-zlata-do-azie/ A zajímavý může být i dopad na preference provedení (imperiální versus metrické): unce možná časem odejdou tam, kam odešly kopy a lokte.