Bude ropa ještě zapotřebí?

Ačkoliv se proloubily sankce vůči Rusku, v Iráku a Gaze eskaluje napětí, a podobně, tak s cenou ropy u kontraktů s nejbližší dodávkou to moc nehne, naopak má tendenci klesat. V danou chvíli je situace taková, že revoluce břidličných vrtů v USA a kanadských písků kombinovaná s silně podprůměrným vývojem ekonomik ve světě způsobuje relativní nadbytek komodity na trhu. To je zřejmé i po vyjádření Saudské Arábie tento týden ohledně prodejních cen pro americký a asijský trh, kdy byly uplatněny výrazné slevy. Saudská Arábie se dostává do cenové války například se zeměmi západní Afriky, odkuď Amerika ještě v roce 2007 importovala kolem 2 miliónů barelů za den. Dnes to je zhruba 300 tisíc barelů za den. A tak Nigérie a další africké země se začínají orientovat více na asijský trh a v podstatě se pouštět do cenové války v rámci OPEC kartelu samotného.

Ani se sankcemi vůči Rusku, co se týče energií to nevypadá tak černě jak se snaží prezentovat média. Respektive prozatím. Princip mikro-cílování USA a EU v tomto ohledu jistě nahrává firmám jako americkému energetickému gigantu Exxon, který začíná dnes pracovat na ropném vrtu v Arktickém oceánu v kooperaci s ruským gigantem Rosněft. Dohoda byla podepsaná před sankcemi a není jima ovlivněna, alespoň ne krátkodobě. Jedá se tak o první z kolem 40 potenciálních vrtů v oblasti, která podle Rosněftu skýtá potenciál 9 miliard barelů ropy! Otázkou je dlouhodobá proveditelnost projektů s ohledem na dlouhodobé financování v případě trvání sankcí respektive jejich další rozšíření. Nicméně to se zdá, že ani Exxon , ani BP (která má v Rosněftu 20% podíl), a další v tuto chvíli nijak netrápí.

Ropy se zdá dostatek a potenciál dalších nalezišť stále existuje. Nicméně v případě silnějšího růstu ekonomik, zvláště z emerging markets se dostatek rychle může změnit v nedostatek a to kombinováno s geopolitickými konflikty povede k růstu ceny silněji nahoru. To je proč u kontraktů s delší dodávkou v budoucnu můžeme pozorovat naopak vyšší ceny. Ve světě se sice zavádějí stále více projekty v rámci omezení ropného využití, které mají podle různých studií umožnit dosažení stropu spotřeby ropy někde kolem 2020-2030. Jedná se ať už o infrastruktury solární energie či aut na elektrický pohon, a podobně. Nicméně ropa není jen o této energii, ale její využití je značné také v jiných odvětvích.

Jako příklad lze uvést zemědělství a to nejen jako palivo pro pohon traktorů, kombajnů a dalších transportních prostředků, ale také při výrobě hnojiv. A to jako extrakt ropy pro získání hydrogenů jež se kombinuje s dusíkem pro výrobu čpavku. Naštěstí v případě vyčerpání ropných zásob lze využít zemní plyn a z něj získat substitut hydrogenu methan. Pohlédněme na rozsah využití hnojiv v zemědělství v jednotlivých letech od 60. let:

Dále, kolem 3-4% světové produkce ropy je využíváno ve výrobě plastů, i když v USA se již ropa nevyužívá, ale spíše deriváty plynu. Ve světě je však stále využití ropy patrné.

10% produkce ropy je využíváno jako vstupní surovina v chemickém průmyslu. Až 80% vstupní komodity pro výrobky v kosmetice představuje ropa a její deriváty.

Nemluvě o zdravotnictví a zdravotnických potřebách vyráběných z ropných derivátů plus obrovská spotřeba plastů v tomto odvětví činí ropu stále žádanou surovinou.

Závěrem se pojďme podívat na vývoj kontraktů na ropu Brent na burze ICE, bližší zářijový 2014  a vzdálenější leden 2015 kontrakty a jejich spread, kde je patrný pokles komoditního spreadu v tuto chvíli. Otázkou jak dlouho bude trvat? (SOL Trader, denní data). Klikněte na obrázek pro zvětšení:

Komentáře
  1. Petr Gejdos napsal:

    Ta otázka v titulku článku je s prominutím poněkud nesmyslná. Spíše bychom se měli vážněji zamyslet nad do očí bijícími rozpory mezi tím, co se nám prezentuje jako realita a co je realita – v celé řádě oblastí financí a ekonomiky – namátkově uvedu pár příkladů:

    – ceny zlata, stříbra a pod. ve formě kovu a ve formě „papíru“, zvláště pak i zde diskutované „ne příliš logické a vysvětlitelné výkyvy cen.
    – vývoj cen potravin a hlavně vývoj materiální základny coby předpokladu pro reálnou potravinovou výrobu.
    – logika vztahu vývoje na finančních trzích a vývoje materiální základny coby předpokladu výroby reálných spotřebních výrobků a tedy reálné ekonomiky.
    ……………………………………………………….
    Zůstanu v dalším u výroby potravin – to je mi nejbližší tema a zde mám nejlepší informace – abych prezentoval svůj názor, proč a jaj asi se toto vše děje a jaký asi v tom lze hledat smysl…
    Realita ve světové výrobě potravin: Na planetě žije cca 7,2 miliardy lidí, k dispozici máme necelých 16 milionů km2 orné půdy – z toho je cca 50% v procesu pokročilé „dezertifikace“. Kupříkladu v USA je cca 60% veškeré orné půdy v pokročilém stavu dezertifikace, forzifikované pokračující klimatickou změnou právě v tzv. „obilném pásu“. Každý rok se celosvětově na čisté pouště změní cca 120 000 km2 orné půdy, každý rok zatím je tato ztráta nahrazena kácením deštných pralesů a další formou změny využití půdy. Jak dlouho toto asi tak lze provozovat ?

    Jen pro pořádek – v České republice je denně cca 15 hektarů zemědělské půdy zastavěno = de facto zabetonováno. Tedy za rok cca 56 km2 čili čtverec 7,5×7,5 km. Tento trend se spíše zrychluje, zvláště pak po roce 1989, za komunistů překvapivě totiž byla zemedělská půda poměrně slušně chráněna a její devastace řádově nižší. To tedy byli ti komunisti hajzli, že nám tak devastovali budoucnost ! Na rozdíl od odpovědných kapitalistů a prozíravé neviditelné ruky trhu – že ??
    Ročně na planetě přibývá cca 80 milionů lidí a ač se natalita procentuálně již snižuje, v absolutních číslech stále ještě roste. Dnes na jednoho člověka na planetě připadá cca pětina hektaru orné půdy. Ještě před 100 roky to činilo cca jeden hektar. Přesto zatím produkce potravim per capita roste. A TADY JE NUTNO SE POZASTAVIT A PROMYSLET TO !
    Jak je to možné a je to vůbec pravda ? Je to pravda a zároveň to pravda není. Potravina je nositelem energie = uhlohydráty a tuky, což činí 99% suché hmoty potraviny, ale taky bioaktivních komponent, jako vitaminy, enzymy, nezbytné tzv. mikro-prvky a patrně i tzv. bio-energie. Intenzifikace výroby potravin = z jednotky plochy doslova dobýváme řádově více, než by tatáž plocha produkovala ve volné nedotčené přírodě, to není zadarmo ! Intenzivním zemědělstvím produkované potraviny totiž obsahují pouze onu uhlohydrátovou energii, podíl bioaktivních mikroprvků a elementů v absolutních číslech za celý svět je stále stejný a je dán schopností půdy dle plochy a nikoliv dle dosahovaných výnosů. My tedy do půdy cpeme energii z ropy a dostáváme zpátky de facto balastní energii v uhlohydrátech a tucích, což de facto ale stále jsou uhlohydráty. V podstatě jíme ropu !! Nedostatek bioaktivních mikroelementů v potravinách takto vyrobených vede k faktickému hladovění, ačkoliv lidstvo je stále v průměru otylejší. Fakticky takto probíhá celosvětový hladomor biblických parametrů. Podívejte se na to, kolik Američanů je beznadějně otylých a de facto normálního života neschopných. Paradoxně se takto onen hladomor dotýká hlavně lidí ve vyspělých státech Západu. Formálně se přežírají, de facto ale umírají hladem.
    …..
    Lidstvo je v tzv. „dvojí pasti“. Ropa není nahraditelná. Ropy je zákonitě stále méně a je stále více nedostupná. Vyjadřuje to číslo EROEI – toto číslo vyjadřuje poměr mezi energií vytěženou a energii vloženou pro její těžbu. To číslo kašle na ideologii, je dané čistě fyzikálně a nedá se obalamutit žádnou propagandou, ono totiž objektívně existuje jako nefalšovatelná realita. V Kuvajtu a „okolo“ před cca 100 roky byla hodnota EROEI cca 160 a místy až 200. Totéž platilo zpočátku i v USA. Dnes se hodnota EROEI na nejlepších ropných polích pohybuje pod číslem 30. Hodnota EROEI při těžbě ropy z ropných písků činí cca 1,5 až 2. Nikdo zatím neuvedl čísla pro stěpnou těžbu ropy, můj soukromý odhad je, že EROEI nepřesáhne 10 – a to si myslím je optimistické – a bude vždy vekmi rychle klesat. Pokud bychom započetli vznikající kolateralní škody – bude EROEI u tohoto způsobu těžby asi na úrovní těžby z ropných písků.

    Máme tady tedy slušně podloženou analyzu – podrobnosti lze snadno dohledat na netu v odborných publikacích. Vše by v systému, kde platí reálné rovné vztahy, nutně vedlo k systémové reakci, která by se v prvopočátku prezentovala automaticky růstem ceny ropy. Je zde tedy nutně nějaká síla, která tomu brání, síla nesystémová. Nechám na uvážení každého, aby si sám odhadnul, jaká to síla je. Kdyby se začal rozpadat ropný trh – tedy on se stejně rozpadá – rozpadl by se automaticky i dolarový systém. Více napovídat by bylo nutno pouze šimpanzům v ZOO.

  2. Jan Dvořák napsal:

    Já jsem kdysi četl analýzu, že minimálmn EROEI, aby se těžba vůbec dala provozovat je cca 3.

  3. Martin Lembák napsal:

    to Petr Gejdos: ten nazev spise jako nadsazka 🙂 Jinak, ano souhlasim u tech potravin a snad se bude toto dukladneji take diskutovat na blizici se konferenci GlobalAg: http://www.globalaginvesting.com

  4. DEERRICK napsal:

    https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/4612-peter-stanek-usa-chteji-odstavit-eu-od-ruskeho-plynu-video

    být rusů,tak se moc nebojím,naopak bych od USA kupovat jejich plyn a čekal,až jim dojde.A pak budou v pytli.

  5. Jan Dvořák napsal:

    Zrovna dnes jsem v jenom newsletteru četl, kolik mají USA ropy a jak jejich těžba poroste….

  6. Pet napsal:

    možná bych upravil nadpis – Co přinesou nové technologie při těžbě ropy a plynu? Co přinesou při zpracování ropy? Co přinesou nové technologie při výrobě elektřiny? Jaké další obnovitelné zdroje se začnou využívat při výrobě energie? Jaký význam bude mít snížení nákladů na úschovu energie?

    Zatím mi to přijde, že větší část lidstva je přesvědčena, že se vše vrátí do starých kolejí a hledají způsob jak se na návratu přiživit( spíše uživit). Menší část pochopila, že krize 2008 není jen krize systému, ale především cestou k jinému uspořádání věcí veřejných a ekonomických. Tím nemyslím kolaps USD, 3WW, potravinovou krizi, nedostatek vody, … a jiné katastrofické vize. Před rokem 2011 se vědělo, že Kanada těží ropu z břidličných písků, měl někdo představu, že vedle ve Státech během 2 let vzroste těžba ropy novou technologií na úroveň Saudů? O plynu ani nemluvím. Tím chci jen dokumentovat, že nové postupy( byť kontraverzní)přináší nové produkty. Jak je možné, že Rusko, Blízký východ tak podcenily nové postupy – sen o návratu do starých kolejí? Buď jde o vědomé selhání analytiků, nebo selhání mediálního prostoru, který se zabývá více krizí, než východisky z ní, nebo kombinaci všeho. Do starých kolejí ( před rok 2008) se prostě svět nevrátí – USA již nebudou mít tvorbu HDP založenou z 90% na službách, Německo nebude největší exportér, Československo je historie, juan nebude nekonvertibilní. Svět půjde jednoduše dál cestou nejmenšího odporu a to i v energetice. Proč by měli amíci chtít držet USD jako reservní měnu nr.1.? Přináší jim ten bonus co dříve? Podle mne ne a na rozdíl od jiného světa jsou na změnu statusu USD připraveni lépe. Psal jsem několikráte, že platby v juanech, rublech, korunách jsou pro kupujícího výhodné dokud budou tyto měny vůči dolaru oslabovat, že je to relativně výhodné pro prodávajícího je jen optická výhoda, zvláště u států, které musí investice nakupovat, navíc pozastavení investic( vliv oslabení měny prodražuje nákup) se projeví během 1-2 let. Pokud tedy USA využili kontraverzní technologii těžby ropy a plynu ke zcela novému uspořádání – z ropou vydíratelného státu do soběstačného, kde je záruka, že již nejdou cestou na kterou se ostatní svět(Evropa, Jižní Amerika, Blízký východ, China, … teprve chystají – čekají na bezpečnější způsob? Možná, ale to, že USA v tichosti odstranili svoji vydíratelnost přes cenu ropy( ke které třeba i přispívali) svědčí, že pochopili daleko dříve, že návrat do roku 2008 je překonaná vize.

  7. kubik napsal:

    USA se vrátí k možné vydíratelnosti cenou ropy a plynu,břidlicový plym a ropa,případně ropné písky jsou technologie které otravují životní prostředí,rychle se vrty vyčerpávají a mají malé EROEI. https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI
    Tato bublina vznikla tisknutím neomezeného množství usd a určitě splaskne,velké fy z toho couvají a ostatní jsou zadlužené po uši.

  8. kubik napsal:

    Jo a kam se vrátí USA jestli 10 nebo 100 roků spátky je otázka,my na tom nebudeme lépe.

  9. Petr Gejdos napsal:

    Energie se nevyrábí – energie se zřejmě nejpřesněji vyjádřeno transformuje a usměrňuje žádaným směrem. To jen formálně na okraj.

    Pro Pet
    Realita má nepříjemnou vlastnost, kterou žádnými kecy a pohádkami nelze trvale obcházet či eliminovat. Realita je taková, že EROEI nahlíženo z nejširší světové perpektívy se nepříjemně přibližuje hodnotě, pod kterou přestává být náš zvyklý svět funkční. Já nevím, zda-li si to uvědomujete ? Zdánlivě nekonečný a rovněž zdánlivě fantastický a povznášející rozmach „naší euro-atlantické civilizace“ s hodnotou EROEI přímo souvisí, respektíve na reálné hodnotě EROEI závisí.

    Je nutno si bytostně uvědomovat, jak ta naše civilizace na hodnotě EROEI závisí ! Naprosto zjednodušeně lze prohlásit, že příkladně EROEI = 10 (= dnešní pravděpodobná globální hodnota) říká pro stav takové civilizace, že cca jeden díl jakési globální energie jde na prostou (a vlastně nereálnou a tedy neudržitelnou) reprodukci lidstva a devět dílů jde na jakousi civilizační nadstavbu, která z lidské společnosti dělá onu CIVILIZACI ! V dobách, kdy ropa v tradičních naezištích 19. a 20. století tekla doslova ze země sama, tak tehdy globálně hodnota EROEI možná (lokálně ?) činila 20. To netřeba si plést s EROEI pouze ropy, kde to číslo činilo špičkově až 200 a zcela běžně třebas 100. Tak, jak globálně hodnota EROEI klesá, zmenšuje se jakýsi volný prostor pro civilizaci, jak si jí stále ještě představujeme, že to tak má být a je normální.

    Jenže normální je a vždy bylo to, „co funguje dlouhodobě samo v Přírodě“ – zde globálně činí EROEI = 1 ! Prostě trvale udržitelně fungující systém energii nehromadí a nevyužívá extenzívně. System je v rovnováze, de facto „MÁ DÁTI = DAL“. To, že lidstvo dokázalo vynalézavě tranformovat a usměrňovat energii se „ziskem“, to je pouze přechodný jev. To MÁ DÁTI = DAL nebylo překonáno ! Byl pouze odložen dopad této nenormálnosti. Vězte, že z hlediska Vesmíru se jedná v našem případě o drobnou fluktuaci a Vesmír nás zase pak srovná. JE TO ANALOGIE HRY S NULOVÝM SOUČTEM !! Vězte a věřte – je to tak. Biblický Armagedon je zde stále s námi. Neuděláte chybu, když si Bibli přečtete s otevřenou myslí. Alespoń jednou za život…
    Amerika neudělá se štěpnou těžbou ropy a plynu žádné velké štěstí. JE TO POUHÁ DROBNÁ FLUKTUACE ONÉ VESMÍRNÉ FLUKTUACE ZVANÉ HOMO SAPIENS SAPIENS. Lidstvo vytvořilo grandiozní OVERSHOOT, tak grandiozní, že pověstní lumíci jen tiše závidí. A závěr je neodbytný…

  10. Jan Dvořák napsal:

    Mimochodem, výše uvedený komentář je komentář s pořadovým číslem 10.000 zde na serveru.
    Díky za přízeň.

  11. martin52 napsal:

    EROEI je dost obmedzeny indikator. Ignoruje vsetky vstupy okrem samotnej energie. Moze sluzit maximalne na porovnanie efektivity roznych druhov ziskavania energie. Aj zdroje s EROEI < 1 mozu mat zmysel a zdroje s vysokym EROEI mozu byt naopak zbytocne. Vsetko zavisi na kontexte, ktory v tom indikatore prave nie je zahrnuty.

  12. lulinak napsal:

    Honzajs: to je fajn, jen skoda, ze se jich 9.999 z duvodu neexistence systemoveho fora zaroven nenavratne ztratilo… 🙂

  13. Petr Gejdos napsal:

    Pro martin52
    Samotné EROEI skutečně v té formě, v jaké se nejčastěji používá – ostatně dle definice, skutečně je číslo veskrze nedostatečné pro ty „moje účely“. Já však uvažuji EROEI, do kterého alespoň v myšlenkových konstrukcích zahrnuji všechny známé i hypotetické externality. Takto pojaté EROEI není nikde uváděno – nelze totiž de facto jej do důsledků stanovit. Lze jej pouze intuitívně odhadovat.
    Uvedu příklad: Geotermální energie. Ta je zdánlivě zadarmo a nám se jeví, že její využívání na nic nemá vliv – pouze jen, že získáme nějaké teplo navíc. Kdybychom zde chtěli stanovit konečné EROEI tak, jak se v omezené formě užívá nyní dnes, potom by při jeho výpočtu byly zakalkulovány všechny skutečné i předpokládané energetické náklady za celou dobu projektu na celý projekt a z teoretických předpokladů by se stanovilo množství vytěžené termální energie. A máme to „naše EROEI“, jak jsme zvyklí dnes. Ovšem v tomto EROEI není zaručeně započten dopad na bezprostřední životní prostředí, navíc ani cenu životního neumíme stanovit. Nikdo neví, zda odčerpání části tepla ze zemského pláště nezpůsobí zemětřesení – víme totiž, že pravděpodobnost toho je velmi vysoká, vlastně je to zaručené. Dodnes přesně nevíme, co vlastně způsobuje pohyby tektonických desek, změny geomagnetického pole, dynamickou stabilitu rotace Země a přesto si troufáme uzavírat účty a stanovovat jakási směrná čísla – jako třebas ono EROEI. A to geotermální energie skutečně je snad ta nejvíce „krotká“ z hlediska neznámých nám možných následků v budoucnosti.

    Dnes se uvádí EROEI pro transformaci energie uhlí na číslo pod 25, že ale je to hausnumero vlastně skoro nic neříkající by mělo být každému jasné. Vůbec do toho není totiž zahrnuto ocenění toho, že někde se část planety změní v důsledku těžby na „měsíční krajinu“, že do atmosfery ta transformace uhlí chrlí miliardy tun CO2, SO2, prachu a další sajrajty. Nikdo se nezamýšlí nad těmi miliony tun radioaktívních látek, které byly v procesu tvoření onoho spalovaného uhlí vlastně solidifikací uzavřeny a odejmuty kdysi dávno ze životního prostředí. Nyní ale to vypouštíme zpět do oběhu. Chováme se jak malé děti, které škrtají sirkama ve stodole plné suchého sena. Žádné následky prostě neřešíme a lidem, kteří o tom mluví, většinově nadáváme do ekoteristů.

    Marná sláva. Člověk je jen jakoby trochu polidštěná opice a chová se většinou jako skutečně blbá opice. Protože vesměs všechny opice se chovají v rámci systému rozumněji, než lidé.

  14. xmart napsal:

    Naopak, mě přijde tento titulek výstižný. Technologie, jak se obejít bez většiny ropy jsou již dávno vymyšlené (viz článek https://proinvestory.cz/martin-jonasek-nova-ekonomika) a elita je dokonce ve svých podzemních systémech používá. Jen není v zájmu této elity je uvolnit pro veřejné použití. Oni potřebují cetralizované systémy k výrobě energie – které mají pod svou kontrolou.

    Tyto nové systémy jsou však decentralizované a proto je elity potlačují, protože pak by ztratily svou moc. A již se jedná o náhradu mnoha plastů z ropy plasty vyrobenými z konopí anebo tzv. Volné energie.
    Mnozí mohou namítat, že nic takového jako volné energie neexistují a že je to proti 2. termodynamickému zákonu. Ten však platí jen pro uzavřený systém. U systémů volných energií se však jedná o otevřený systém a čerpání a přeměna této skryté energie na námi použitelnou např. elektrickou. A mnoho lidí kteří dělali pro tajné složky armády, Vám takové technologie potvrdí.

  15. Pet napsal:

    Objem zpracované ropy v USA roste
    Zásoby ropy v oklahomském terminálu Cushing, který je pro americký ropný trh nejdůležitější, klesly koncem července na šestiletá minima. Důvodem je přeprava ropy přímo do rafinérií na pobřeží Mexického zálivu a americkém Středozápadě. Současná nízká cena ropy WTI, která je na úrovni 97 USD za barel, je pro rafinerie důvodem, aby vyráběly více produktů. Množství zpracované ropy dosahuje v posledních týdnech rekordních 16,8 milionu barelů denně, což překonává rekord z léta 2005.(Colosseum)

  16. Ives napsal:

    Berte to s rezervou, ale už i Novinky.cz o tom píšou:-)
    „Rusko by si podle Putina mělo nechávat za plyn a ropu platit v rublech“
    https://www.novinky.cz/ekonomika/345036-rusko-by-si-podle-putina-melo-nechavat-za-plyn-a-ropu-platit-v-rublech.html

  17. Pet napsal:

    https://saxobank247.cz/jak-usa-vyzraly-na-riziko-narusenych-dodavek-ropy/
    Americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration) vydala novou zprávu, ve které poukazuje na mimořádný nárůst produkce tekutých paliv v USA, jehož jsme byli během posledních několika let svědky. Zpráva rovněž popisuje, jak tato zvýšená produkce pomáhá kompenzovat neplánovaná narušení dodávek, k čemuž v současné době dochází v dosud nejvyšší míře od války mezi Irákem a Kuvajtem před 24 lety.

    Zpráva podává velmi dobrý a jasný popis toho, co již víme. Konkrétně se to týká faktu, že ceny na ropných trzích jsou od roku 2011 méně citlivé na skutečná i potenciálně hrozící narušení dodávek. Ukázalo se to zejména v případě celé řady geopolitických událostí, ke kterým došlo od nástupu arabského jara, a po svržení režimu Muammara Kaddáfího v Libyi v roce 2011.

    Od roku 2011 až do letošního července se americká produkce tekutých paliv – ropy, kapalného plynu a biopaliv – zvýšila o více než čtyři milióny barelů za den. Tři milióny barelů z tohoto objemu je výsledkem nárůstu ropné produkce, a to zejména v důsledku využití nových nekonvenčních technik, jako je těžba ropy z břidlic.

    Níže uvedený graf zobrazuje mohutný nárůst těžby ropy z břidlic ve třech největších oblastech produkce v Texasu a Severní Dakotě. V současné době se očekává, že těžba z ropných břidlic poroste i nadále, a to až do roku 2020. Poté se tempo produkce stabilizuje a v další dekádě pak dojde k jeho poklesu. Takový vývoj je však možný jen za předpokladu, že se ceny ropy budou dlouhodobě udržovat na vysokých hladinách, anebo dojde ke snížení nákladů na těžbu v důsledku zavádění inovací do těžebních technik.
    Zvýšená ropná produkce v USA a následný růst exportu ropných produktů vedly k tomu, že došlo ke snížení poptávky po importu ze zahraničí, zejména z Afriky. To přispělo k tomu, že v oblastech Atlantského oceánu panuje nadbytek ropných zásob, což bylo hlavní příčinou toho, že během posledních několika týdnů docházelo na ropných trzích k prodejům. Dalším důsledkem pak bylo, že spotová cena severomořské ropy Brent se poprvé od roku 2010 propadla pod hodnotu forwardové ceny.

Přidat komentář