Články týdne – 5. července

clanky_tydne

QE or Not to QE? Toť přímo hamletovská otázka.

 Odpustí věřitelé Řecku další dluhy? Jak vidno, první kolo nebylo dostatečné… a Jižní Evropa se stále topí v krizi

Číně jsem se věnoval nedávno. Hlasy, že recese se jí nevyhne, se množí i nadále.

Situace v Egyptě rozhodně není růžová. Nedávno byla velmi napjatá situace i v Turecku. Přitom se prakticky nepsalo o tom, co „náhodou“ těmto nepokojům předcházelo.  Info na toto téma vyjde v neděli večer.

Trocha geopolitiky: Rusko a Spojené státy – budou sdílet bezpečnostní experty?

 

Příjemný prodloužený víkend všem.

 

 

Archiv – Předchozí články týdne

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu

Komentáře
  1. Lime napsal:

    V Egyptě se opět ukazuje jedna, nyní již známá věc.
    Egyptské události svědčí o tom, že neexistuje rychlý a pokojný přechod od autoritářského režimu k politické demokracii. Je to dlouhý, těžký, bolestivý proces, který se projevuje na ekonomickém rozvoji, na sociálním postavení lidí. Arabské jaro zatím nevedlo k demokracii, ale způsobilo chaos. Pozorujeme to v Egyptě, v Libyi, Sýrii a Iráku. Otázkou zůstává, komu tento chaos vyhovuje, já odpověď mám…

  2. Oracle napsal:

    Nech sa nikto neteší na recesiu v Číne, môže to skončiť zle, hlavne pre nás.

    Čo sa týka arabského jara, celý región Blízskeho Východu a severnej Afriky sa destabilizovalo, a premenilo sa to na sud pušného prachu.

    Ad PIGS, to nás potopia.

  3. Jan Altman napsal:

    No já si hlavně myslím, že se ukazuje, že co se týče demokracie, tak není o co stát.

    Ve státech, kde je jasně patrné, kdo je tou menšinou (na Kypru Turci, v Egyptě neislamisti), kterou většina (Řekové, islamisti, …) může kdykoli přehlasovat a tím legálně znásilnit, tam ta menšina má jednou možnost: být proti demokracii (diktatuře většiny).

    Proto na „západě“ je taková snaha totálně zamlžit, kdo je většinou (parazit, čistý daňový příjemce) a kdo vykořisťovanou měnšinou (čistý daňový plátce). Protože kdyby bylo jednoduché zjistit, kdo do jaké skupiny patří, kdyby se ty skupiny odlišovaly i nějak viditelně (barvou kůže, jazykem, vírou, …), již by se ta vykořisťovaná menšina dávno zorganizovala.

    Zatím se režimu relativně daří toto maskovat. Parazitem jsme tak trochu každý (každý aspoň něco čerpá) a platby jsou rozkouskované a zamaskované – část soc+zdrav jakoby platí zaměstnavatel, máme tu přímé i nepřímé daně, atd… Kdyby daň byla jedna a platila by se najednou na konci roku, vykořisťovaná třída (podnikatelé a zaměstnanci v soukr.sektoru) by se dávno vzbouřila.
    Nicméně i zde k této polarizaci dojde – nejpozději tehdy, až vybuchne demografická bomba, penzistů bude jako produktivních a jejich zájmy budou naprosto protichůdné a neslučitelné. Pak menšina produktivních bude muset demokracii odmítnout, protože jinak je většina neproduktivních (penzisti+stát.zaměstnanci+nezaměstnaní) udaní k smrti, znemožní jim založit rodinu.

    Pak se snad lidé oprostí od státní režimní propagandy, která je do nich huštěna od útlého dětství (tvrdící, že demokracie=svoboda a prosperita) a pochopí, že tou pravou hodnotou je svoboda a demokracie je jen prostředek, který k ní měl vést, ale neuspěl. Demokracie nepřinesla ani tu prosperitu, protože přirozeně vede k socialismu, který nevede k prosperitě, ale k bankrotu.

  4. Lime napsal:

    Nedávno jsem dočetl knihu “ Krize, nebo konec kapitalismu?“
    Sepsalo ji 21 českých intelektuálů z nichž mnozí, vyučují ekonomii na UK. Díky ním jsem pochopil, že tam, kde je neoliberální systém a neviditelná ruka svobodného trhu v Klausově pojetí, nemůže být ani demokracie. Klausova éra, byla klasickým příkladem vlády oligarchů.
    Pisatelé esejí dokládají skutečnost, že všude tam, kde vládne současný neoliberální systém a s ní spojené nadnárodní společnosti se demokracie prostě nějak vytrácí.
    Demokracie je prostě nahrazována oligarchií.

  5. Oracle napsal:

    Pán Altman samotný socializmus nie je problém, problém je s kým a kedy je sociálny ten štát?

    Evidentné je, a z Lime-ových slova aj vyplýva, že štát je sociálny hlavne sám so sebou a vládnucou oligarchiou a to nás priviedol k bankrotu.

    Socializmus so súkmeňovcom a s tými ktorých postihol nejaké nešťastie je prirodzená vec, voči čomu by sa nemalo namietať.

  6. Lime napsal:

    Neoliberalismus se vyznačuje demontáží všech společných hodnot, tedy i sociálních.
    Uznávám bavorský názor na naše politiky. Ti nazvali politiky v ČR „Žumpou na Vltavě“ – neoliberální politiky.

    https://www.novinky.cz/domaci/305295-zumpa-na-vltave-bavori-si-neberou-s-ceskem-vubec-zadne-servitky.html

  7. Oracle napsal:

    VoDo, pozor na analýzy z dielne Goldman-Sachs tí chlapci sú buď schopný klamári, alebo neschopný trpáci, tak či onak tie analýzy treba brať s rezervou, lebo nehrajú čisto.

  8. Sid napsal:

    to Jan Altman:
    .. a je to skutečně vina demokracie? Demokracie by měla být svobodná volba. Jenže v aktuálním podání je ta svobodná volba zdegenerována na jedno opakující se čtyřleté rozhodnutí o tom jestli se budou nebo nebudou platit poplatky u lékaře.
    Pokud by v systému byla možnost projevit trochu více zodpovědnosti, třeba by ty výhledy nebyly tak černé. Moc alibistické, já vím. Lidi stejně upřednostní sobecky svůj vlastní zájem a budoucí vývoj je zajímá tak maximálně do příští dovolené.
    Tím jsem chtěl říct, že je to spíš lidská povaha.
    No nic, s tou Vaší sumarizací souhlasím. Je třeba přikoupit Au, protože lepší způsob jak prosvětlit temnou budoucnost jsem zatím neobjevil.

  9. Oracle napsal:

    VoDo základ dobrého obchodu snáď poznáte, „nakupuj lacno, predávaj draho“. Ide pravdepodobne o to, aby Číňania nakúpili lacno pokiaľ môžu, a pred tým že zavedú zlatú/striebornú rezervnú menu zdvihnú ceny do neuveriteľných výšok.

  10. Jan Altman napsal:

    Oracle: pokud chcete DOBROVOLNĚ být solidární se „soukmenovcem“ či kýmkoli jiným, je to chválihodné a není v tom problém.
    Pokud je to z donucení, je to nelegitimní, je to loupež. A socialismus problém je, protože socialistická ekonomika je nemožná (viz Joseph Salerno).

  11. Oracle napsal:

    Pán Altman no veď, žiaľ nemáme zdroje byť sociálny a ani po X ročnej propagande ani nechceme byť.

    Keby sme žili v komunitách do 2 tisíc ľudí, tak by sme jednak boli sociálny a jednak by to bolo aj udržateľné.

  12. Oracle napsal:

    Musím doplniť svoj komentár o ďalší dôvod prečo nie sme sociálny navzájom, ide o to, že naša sociálna sieť je rozbitá a je rozbíjaná systematicky (nechcem teraz rozpútať polemiku, prečo, ako kým proste sa to deje).

Přidat komentář