Co nám říkají firemní zisky o světové ekonomice?

Poslední dny žije trh v USA reportováním zisků firem za druhý kvartál a jedná se dozajista o zajímavý faktor, který mnohé vypovídá a vývoji ekonomiky ve světě. V dnešní globální ekonomice relativě dost firem operuje za hranicemi svých zemí a pravidlem je pak spíše také to, že mnohdy většina příjmů a zisků na konsolidovaných výkazech společností je také v zahraničí generována.

Proto, jakékoliv „zakopnutí“ ve světě má na hospodářské výsledky těchto multinacionálních společností značný vliv. Už jsme na serveru psali, že růst „emerging“ ekonomik se v poslední době velmi zpomaluje, resp. bloku BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) a i když se rýsují jisté alternativy jako země MIST (Mexiko, Indonésie, Jižní Korea a Turecko, podle některých zdrojů i třeba Bangladéž či Nigérie) tak přece jenom tento blok nedosahuje rozměru a takového potenciálu na jaký jsme byli zvyklí a očekávali jsme dále od BRIC. Podívejme se na grafické vyjádření podílu „emerging“ ekonomik na celkovém světovém HDP a také procentní změnu meziročního produktu jak u těchto zemí tak zemí BRIC a dále G7 a Spojených států:

 

Na obrázku vidíme, že podíl „emerging“ ekonomik na celkovém světovém HDP je zhruba poloviční a tak je nesmírně důležité, aby tyto země prosperovaly, ale otázka je, jestli se toto nyní děje a zda se neblíží s jejich neutěšeným vývojem do budoucna další finanční Armageddon? A když nastane, co se stane s aktivy nediverifikovaných či špatně diverzifikovaných investorů? V Číně existuje značný problém s dluhem a reportované výsledky ekonomických statistik jsou rovněž místy diskutabilní. V r. 2007 Čína rostla 14,2%, Indie 10,1%, Rusko 8,5% a Brazílie 6,1%. Mezinárodní měnový fond (IMF) odhaduje pro r. 2013 růsty Číny: 7,8%, Indie: 5,6%, Ruska a Brazílie: 2,5%. A to je zatraceně málo na rozvíjející se země a jejich podíl na světovém HDP se tak může výrazně zredukovat. Jak se to projevuje tedy v oněch firemních ziscích?

Jako příklad zisky společnosti UPS, která se zabývá distribucí zásilek a je chápána ja určitý „indikátor ekonomické aktivity“, zklamaly zvláště z důvodu snížení příjmů v Asii, kde se snaží nalézt levnější alternativy přepravy. Rovněž společnost General Motors, která má v Asii výrazný podíl zdůvodnila 24% pokles zisků ve II. kvartále kvůli redukci odbytu na místním trhu a v Austrálii. Někdo by mohl namítnout, že se jedná o politiku japonské centrální banky a značné znehodnocení jenu, které přispívá k substituci produkce GM levnějšími auty ze země vycházejícího slunce. Na první pohled by se mohlo zdát,  jelikož např. japonský Nissan naopak zaznamenal růst zisku o 14%. Nikoliv však díky Číně, kde se nedařilo, ale díky 20%-nímu nárůstu prodejů v USA. S podobnými problémy snížení poptávky ze zemí BRIC se setkávají i evropské firmy jako BASF, Siemens či ABB.

A tak se v tuto chvíli zdá, že hlavní otěže světového ekonomického růstu budou muset převzít Evropa a USA. V souvislosti s Evropou je zajímavá statistika červencového Indexu nákupních manažerů (PMI) pro EMU, která se dostala poprvé od ledna 2012 nad hodnotu 50, která odděluje expanzi v průmyslu od kontrakce. Německý Ifo index měřící sentiment v průmyslu navíc potřetí v řadě červenci vzrostl na 106,2  a komponenta očekávání v indexu je nad dlouhodobějším trendem. Ale na druhé straně, report IMF ze  čtvrtka, kde fond kárá Evropu za pokračování kolapsu bankovních půjček převážně menším firmám, stále rostoucí nezaměstnanost a bezprostředně hrozící stagnaci v EU, nevěští nic dobrého. Podle představitele IMF zodpovědného za Evropu Mahamooda Pradhana je dokonce situace v EU relativně horší než minulý rok převážně z důvodu neimplementace klíčových reforem, což bude mít za následek ono táhnoucí se období „bez růstu“ a jeho divergenci  mezi různými členskými zeměmi/ regiony unie. V r. 2013 očekává fond růst HDP v EU kolem 0 a v r. 2014 pak 0,9%.

Tak uvidíme, zda se růst podaří nastartovat a kdo se oněch pomyslných otěží ujme. Zisky firem multinacionálních společností na tom závisí. Technicky se pak akciový index, podle populárního e-mini kontraktu S&P 500 na burze v Chicagu, jeví jako krátkodobě překoupený s rezistencemi na 1691,25 a 1696,25 a samozřejmě psychologickou hodnotou 1700. Supporty jsou pak na 1676,50 a dále 1666,75.

Závěrem se pojďme podívat na kontinuální kontrakty na e-mini S&P, e-mini Nasdaq 100 a e-mini MidCap  za zhruba poslední rok (Globex systém burzy CME Group). Klikněte na graf pro zvětšení:

Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Tenhle článek si dovoluji označit za povinnou četbu.

  2. VoDo napsal:

    Souhlas, povinná četba, bouře se blíží, budou slevy.

  3. Oracle napsal:

    Nuž okrem Nemecka prakticky nikto nemá funkčnú veľkú ekonomiku, ktorá má v sebe potenciál rastu a keďže krajiny PIGS sú po uši zadlžené a insolventné, tak nečakajme skutočný rast, lebo niet z čoho a rotačky ECB napumpovali len banky.

    USA detto, tam ekonomika prakticky pozostáva zo služieb, špionáže (viď Snowden) a vojensko-bankového komplexu. Inými slovami USA nemajú prakticky žiadny väčšiu priemyselnú kapacitu z ktorého by mohla ekonomika rásť.

  4. Oracle napsal:

    VoDo iste búrka sa blíži, ale za čo budete nakupovať za bezcenné zlaté certifikáty alebo za bezcenné peniaze, ktoré máte uložené v zavretých bankách?

Přidat komentář