Událost týdne – Jak jsou na tom (budoucí) penzisté a co to znamená pro investory

Toto je článek, který by byl od října dostupný pouze předplatitelům

Oznámení Polska (není bohužel první zemí), že si sahá do kapes lidí a vybírá více než polovinu peněz nashromážděných v penzijních fondech (resp. stahuje státní dluhopisy a likviduje je) je podle mého názoru jedna z hlavních událostí prvního zářijového týdne.

Polsko zavedlo druhý pilíř před téměř 15 lety.  Polsko díky tomu snižuje okradením investorů svoje zadlužení téměř o desetinu. Že prý to investorům doplatí, až půjdou do důchodu. Takových slibů tu bylo a ještě bude… (mimochodem, nebyl za totéž poslán Madoff na léta do vězení?)

Slouží jako ukázka toho, jak mohou časem dopadnout fondy našeho druhého pilíře (můj názor na něj je jasný). V reklamní kampani na druhý pilíř bylo často zmiňováno, jak si lidé ve všech vyspělých zeních si spoří na sami důchod, aby nebyli závislí na penzi od státu.

Zakládá se toto tvrzení na pravdě? Co to znamená pro investory?

Protože Spojené státy ovlivňují prakticky všechny trhy, podíval jsem se na finanční situaci (skoro)penzistů právě tam. Jaká je tedy realita?

  • Do roku 2050 vzroste počet důchodců ze stávajících 40 miliónů na více než dvojnásobek, respektive na téměř 90 miliónů. Věku 65 let dosahuje každý den několik tisíc z generace Baby boomers (generace narozená v letech 1946-1964)
  • Na konci druhé světové války připadalo 4,5 důchodce na jednoho pracujícího. Nyní je tento poměr 2,5:1.
  • Nyní pracuje každý třetí důchodce. Z těch, kteří se do důchodu teprve chystají, počítají s nutností pokračovat v práci již 2 lidé ze 3.  Počet pracujících důchodců přitom roste ne proto, že by chtěli, ale proto, že jsou nuceni z finančních důvodů.
  • Čtvrtina Američanů starších 45 let nemá vůbec žádné úspory, nemluvě i důchodových. Další pětina má důchodové úspory menší než 10 tisíc dolarů
  • Pouze necelá polovina Američanů půjde do důchodu se splacenými dluhy. Proto ten nárůst pracujících důchodců zmiňovaný výše.
  • Osobní bankroty Američanů starších 55 let činí dnes pětinu všech osobních bankrotů. V roce 2001 to byla pouze osmina.

 

Co to znamená pro investory?

Řada investorů předpokládá, že s rostoucím množstvím lidí odcházejících do důchodu, budou tito přesouvat své prostředky z akcií do obligací, což bude tlačit jejich výnosy směrem dolů. Pokud ale vezmu v úvahu výše uvedená čísla, domnívám se, že lidé budou své peníze z fondů vybírat. Pokles poptávky po obligacích bude jasný a Fedu nezbude nic jiného, než nakupovat.

Toto platí pro „klasické“ fondy, jak je známe u nás, tedy „defined contribution“. U těchto fondů je známá výše příspěvků do fondu, výše penze je neznámá a závisí z velké části na zhodnocení prostředků v penzijním fondu.

Ve Spojených státech existuje však ještě jeden typ penzijních fondů. V takovém případě (zejména u zaměstnaneckých penzijních fondů založených americkými společnostmi v druhé polovině minulého století) jde o „defined benefit“ fondy, kdy zaměstnanec zná v předstihu desítek let výši své penze jako benefit. Na první pohled je pro zaměstnance výhodnější, na druhý pohled se však tento fond může snadno dostat do problémů.

V takovém případě zaměstnavatel je nucen do takového fondu přispívat tolik, byl schopen svým zaměstnancům odcházejícím do důchodu vyplácet slíbené penze.

Čím vyšší výnosy fon dosahuje, tím méně stačí zaměstnavateli přispívat. Relativně nízké kupóny v poslední době vydávaných obligací zvyšuji tlak na výši příspěvku zaměstnavatele do takovéhoto fondu. Díky i drobnému zlepšení budoucího očekávaného zhodnocení se dala slušným způsobem ovlivnit pozice fondu. Své o tom ví naposledy i zaměstnanci města Detroit. Po přehodnocení předpokladů se deficit penzijních fondů tohoto města rázem zvedl na více než pětinásobek dříve uváděné hodnoty – konkrétně na 3,5 miliardy dolarů.

Miliarda sem, pár miliard tam. Něco takového může zásadním způsobem ovlivnit hospodaření řady firem. Mějme to na paměti.

 

 

Komentáře
  1. Jan Altman napsal:

    Jak to, že to žádná ratingovka či ekonomický žurnalista nehodnotí jako normální částečný DEFAULT?

    Reálně se stalo to, že stát vyvlastnil (tedy ukradl) některé dluhopisy a ty následně zrušil, tedy defaultoval na jejich splacení. A je přeci jedno, kterou část dluhopisů si stát k takovému zrušení zvolí.
    Kdyby náš stát takto vyvlastnil a zrušil povodňové dluhopisy, nebo dluhopisy v portfoliu fondů 2.pilíře, dluhopisy v portfoliu 3.pilíře, Kalouskovy „lidové“ dluhopisy, dluhopisy v držení investičních fondů, atd… vždy by to přeci reálně byl default.

    Každopádně lidé stále mají tendenci se obelhávat – sami sebe přesvědčovat, že se jich to netýká.
    Čech si řekne, že se to děje jen v Polsku.
    Polák si řekne, že se to týká jen jejich 2.pilíře a nikdy se to nedotkne ničeho jiného.
    Kyperské znárodnění vkladů se nás také netýká.
    Americké znárodnění zlata a britský zákaz jeho vlastnění se také nás netýká.
    Měnové reformy a hyperinflace se odehrávají vždy jen daleko. Státní bankroty se dejí jen na jiných planetách a nikdy nemohou přiletět sem.
    Atd… toto si všichni budou říkat do doby, kdy se jich to dotkne – pak bude pozdě. A kdo si myslí, že se ho to nedotkne, že stát nemůže např. zabavit peníze z jeho bankovního účtu, nebo si pro ně dojít k jeho brokerovi, tak je opravdu naiva.
    Jakmile si stát uvědomí, že ty peníze potřebuje a jakmile se ujistí, že mu to projde, tak to zkrátka udělá. Je z principu zlodějem. Krádež je jeho denním chlebem. Jen na některé typy jeho krádeží jsme si již zvykli a tak každý měsíc neprotestujeme, když nám sebere půl výpolaty a při každém nákupu denně neprotestujeme, že nás okrádá o DPH a spotřební daň.

  2. Lime napsal:

    Pane Altman – souhlasím s Vámi a panem Dvořákem. Do druhého důchodového pilíře, bych nevložil jedinou korunu.
    Myslím si, že úspory budou znehodnoceny inflací, nebo vytunelovány. A v situaci, kdy US dolar může být kdykoli znehodnocen a sním všechny měny, které jsou na dolar navázány je něco takového neúměrný hazard. Na takové stanovisko nepotřebuje uvažující člověk speciální ekonomické vzdělání.
    Stačí poslouchat svůj selský rozum.

  3. Jan Dvořák napsal:

    DEAFULT to je, souhlas.

  4. javar napsal:

    Když někdo půjčí své úspory zloději, tak se dá čekat, že už je nikdy neuvidí. Všechno v čem má prsty stát (včetně své měny) smrdí zlodějinou.

  5. Sid napsal:

    Za sebe musím napsat, že to na mě všechno působí velmi depresivně. Ekonomické výhledy jsou černé, žrádlo je z umělý hmoty, vzduch smrdí, voda je plná chemie, zdravého nejen člověka aby hledali …..
    Jak z toho blbího systému vybočit, jak? Poraďte co děláte pro to, abyste alespoň něco eliminovali.

  6. Oracle napsal:

    Pán Dvořák je to skôr priznanie defaultu a insolventnosti, pretože podľa môjho názoru väčšina štátov je insolventných už prinajmenšom 10 rokov. Po prečítaní komentáru od pána Altmana ma napadla otázka:
    Je zhabanie časti dôchodkových sporení v Poľsku (de facto priznanie defaultu a insolventnosti) „čierna labuť“, ktorá odštartovala konečnú fázu kolapsu celého finančného a ekonomického systému? Po zvážení som usúdil, že ÁNO, otázka je či so mnou niekto súhlasí.

  7. Jan Dvořák napsal:

    Podle me to Vami zmiňované černá labuť NENÍ. Proč? Protože ohlas na tuto událost nic moc.

  8. Lime napsal:

    Také si myslím, že to není „černá labuť“. Přijdou závažnější události, ale těžko říci, která bude ta rozhodující, ta co vše uvede do pohybu.
    Možná to bude Sýrie, možná pád významné banky. Nebudu hádat.

  9. Lime napsal:

    Pro Sid – v době, kdy jsem sledoval události v Libyi, hltal zprávy, sledoval videa z mučení příznivců Kaddáfiho a hlavně prohlédl lži a dezinformace, které kolem toho vznikaly v mediích, jsem také prožíval něco, co by se dalo nazvat ztrátou iluze o dnešním světě.
    Důležité je přijmout to jako fakt, který je skutečností a příliš se tomu nepoddávat. Svět opravdu není růžová zahrada.
    Aby si člověk zachoval odstup a duševní zdraví,je nutné, aby měl nějaké koníčky, které mu pomohou se odreagovat. U mne se osvědčil pravidelný trénink ve fitku. Naprostá relaxace, přeprogramujete mozek, vyplavíte endorfiny/ hormony štěstí/ a jste zase v pohodě.
    Vybudujte si pěkný svět kolem sebe v rodině s přátely atd.
    Jaký svět si vybudujete kolem sebe v takovém budete žít a takovým žitím dáte příklad ostatním.
    Naučte se radovat z maličkostí. Neupínejte svou mysl jen na negativní stránky života, pozitivních stránek má život také dost.
    Netrapte neustále mozek vysedáváním u PC a přemýšlením o tom jak bude vše špatné.
    Vše bude v životě takové,jaké vy sám tomu dáte směr. Budeteli myslet negativně bude vše špatné, naučíteli se myslet v pozitivním duchu budete šťastnější. To je základní psychologická strategie. Pozitivní myšlení….
    Kdysi jsem v diskuzi napsal, že jsem ekonomický pesimista, což je pravda. Ale život naštěstí není jen o ekonomice…Navíc, člověk má potenciál se vyrovnat s každou životní situací.

  10. Oracle napsal:

    Ohlas masmédií je minimálny z dôvodu toho, že by to poškodil biznis ich chlebodarcov, ALE manažéri z menších fondov a paranoidnejší investori sú po prečítaní investičných blogov v panike, jedny sa obávajú o svoje odmeny a druhý o svoje úspory.

    Preto hovorím, že je to čierna labuť a začal sa presun obrovského majetku mimo finančný sektor a je len otázkou týždňov kedy sa to prejaví vo forme kolapsu jednej väčšej banky.

    Čo sa týka môjho duševného rozpoloženia som skôr realista, viem že súčasný finančný a ekonomický systém končí a vôbec sa na to neteším, na čo sa teším je to, že predá miesto niečomu lepšiemu a spravodlivejšiemu voči dolným 99%.

  11. Jan Dvořák napsal:

    Kdyby to bylo v USA, byla by to černá labuť nejvyššího kalibru, takto ne. „Nějaká“ země ve Východní Evropě…

  12. Lime napsal:

    Ano,ohlas na událost v Polsku nic moc. Černá labuť ne.

    Je to ale tak jak napsal pan Altman – cituji:
    „Každopádně lidé stále mají tendenci se obelhávat – sami sebe přesvědčovat, že se jich to netýká.
    Čech si řekne, že se to děje jen v Polsku.
    Polák si řekne, že se to týká jen jejich 2.pilíře a nikdy se to nedotkne ničeho jiného.
    Kyperské znárodnění vkladů se nás také netýká.
    Americké znárodnění zlata a britský zákaz jeho vlastnění se také nás netýká.
    Měnové reformy a hyperinflace se odehrávají vždy jen daleko. Státní bankroty se dejí jen na jiných planetách a nikdy nemohou přiletět sem.
    Atd… toto si všichni budou říkat do doby, kdy se jich to dotkne – pak bude pozdě.“

  13. Toxic napsal:

    Je to zkrátka zlodějina, nezaregistroval jsem v médiích žádné negativní zprávy, vystrašené komentáře, vše se tak nějak mezi řečí oznámilo.. O to je to horší, že se k takovýmto věcem, které by dříve byly naprosto nevídané, společnost staví apaticky..

  14. Jan Altman napsal:

    Podle mne to není černá labuť, ale jen další krok, další utažení šroubu, při kterém ti, které to zasáhne (účastníci polského 2.pilíře) budou týden reptat a ostatní lidé ani to.
    Stejně jako lidé neprohlédli (nedemaskovali stát jako největší zlo) po zabavení zlata v USA či po znárodnění vkladů na Kypru, neprohlédnou ani po polské krádeži, dokonce ani po ještě větších zločinech, které nás bezpochyby čekají.
    Nakonec když lidé neprohlédli a neodhalili zlo schované za slovem „stát“ ani po holokaustu, brutálních válkách, genocidách, hyperinflacích, etnických čistkách, třídním boji, internaci japonců v USA, atd…, tak proč by měli prohlédnout nyní?

    Částečné procitnutí samozřejmě dříve či později přijde. Až lidem stát oznámí, že státní penze z 1.pilíře je 6500Kč a že to stačí na dva bochníky chleba a že spoluúčast u lékaře je 100%, tak samozřejmě poznají, že něco není jak si doposud malovali. Ale otázka je, který demagog to svede na kterého domělého viníka.

  15. Oracle napsal:

    a po vypálení rybníka začali rezať pod sebou konár:
    https://www.zerohedge.com/news/2013-09-09/us-refuses-admit-checkmate-russia-and-syria-redirects-purpose-military-incursion

    Mal som pravdu, o tej vojne je už rozhodnuté, a USA padne do svojho meča.

  16. Sid napsal:

    Lime díky za odpověď.

  17. lulinak napsal:

    ano, to bude jenoznacne cerna labut, jak jinak 🙂

    proste podivny zavod o nalezeni cerne labute za kazdou cenu se rozbehl, za chvili ji budeme hledat mozna i v tom, ze na vychode rano na obloze vyleze takova divna zluta koule 🙂

    jinak pekna kradez za bileho dne, ale ono to fakt jeste nekoho prekvapuje? vzdyt je to v ruznych obmenach porad dokola, a ovce jak vidime to nechava klidnymi, takze proc se dal neridit pravidlem „kazdy hraje tak, jak mu souper dovoli“, je videt, ze prah bolesti ovci je vyrazne vyse, nez by si mozna nekteri cekatele na cerne labute prali.

  18. Lime napsal:

    lulinak- dokud dostatečné množství lidí neprohlédne tak se nic moc nezmění. To je obecně platné.

    Oracle v článku ze dne 27.8. jsem psal též, že o útoku na Sýrii je rozhodnuté – zde:https://www.czechfreepress.cz/blizky-vychod/utok-na-syrii-se-jevi-byt-neodvratitelny.html

    Ale stále doufám v nějaký zázrak a jednání velmocí.
    Docela dobře se rýsuje Ruská iniciativa. Damašek vítá iniciativu RF předat chemické zbraně pod mezinárodní kontrolu, aby předešlo dalším provokacím. Souhlasí i OSN.
    Horší je to, že Syrští povstalci chtějí údajně provést chemický útok proti Izraeli a obvinit z něho Asada.

    Ozbrojenci, kteří bojují s vládními vojsky v Sýrii, se připravují provést z území, které kontrolují syrské úřady, útok proti Izraeli s použitím chemických zbraní, aby tak provedli rozsáhlou provokaci, oznámila televize Russia Tody s odkazem na zdroje.

    Osobně věřím tomu, že tito ozbrojenci, udělají všechno proto, aby veškeré rozhovory točící se kolem mírových jednání zhatili.

  19. Lime napsal:

    Osobně zastávám stanovisko amerického kongresmana Rona Paula:https://www.czechfreepress.cz/amerika/ron-paul-chemicky-utok-v-syrii-je-utok-pod-falesnou-vlajkou.html

    Tím se dnes loučím.

  20. marwin napsal:

    Jsem docela na rozpacích ohledně „neochvějných pravd“,které se zde rojí.Nechci být fatalista,ale mám pocit,že skutečnost si stejně nachází cestu jinudy,než bylo predikováno (např.nikdo zde nepředvídal náhlou neúčast Anglie ve sporu o útok na Sýrii,následnou nechuť NATO-a pod.)
    Napadá mne jenom to kouzelné páně Šmoldasovo připomenutí:
    „…chceš – li pobavit pána Boha,začni mu vyprávět o svých plánech…“

  21. Lime napsal:

    marwin

    Putin napsal Američanům, aby je varoval před útokem v Sýrii

    Ruský prezident Vladimir Putin se prostřednictvím výzvy otištěné ve čtvrtečním vydání deníku The New York Times obrátil na Američany, aby nepodpořili útok proti Sýrii. Spojené státy by podle něj měly být modelem demokracie, ale mnozí je tak nevnímají. Putin zopakoval, že chemické zbraně u Damašku v polovině srpna nepoužil syrský režim, ale povstalci.

    čtvrtek 12. září 2013, 6:13
    (Aktualizováno: čtvrtek 12. září 2013, 9:35 )

    „O tom, že v Sýrii byl použit toxický plyn, nikdo nepochybuje,“ napsal Putin a zopakoval stanovisko své vlády, že útočila opozice, aby vyprovokovala „zásah mocných zahraničních
    patronů“.

    To stejné stanovisko jsem psal v tom článku, proč asi většina zemí couvla? Pochopila prostě jeden fakt, že vše to bylo děláno pod falešnou vlajkou.

Přidat komentář