Hladový svět – co s tím?

Toto je další z mých občasných pohledů na konkrétní možnosti investice.

Když se řeknou potraviny, řadě investorů se vybaví společnost Monstanto. Někomu v pozitivním, někomu v negativním smyslu. Tu ale nechám stranou a podívám se krátce na některé komodity.

Ceny zemědělských komodit se nedávno vymanily z tříletého medvědího trhu. Svět je stále hladový, potřeba potravin roste a poptávka po nich sotva bude klesat. Jaké jsou možnosti investorů?

Kdo chce investovat do zemědělských komodit „jedním vrzem“, tomu lze doporučit PowerShares DB Agriculture Fund (DBA).

Jižní Amerika a konkrétně Brazílie zaznamenala velmi slabé deště, nejslabší za několika desítek let. Co to znamená? Že hrozí velmi slabá úroda kávy, které je Brazílie klíčovou pěstitelskou zemí (dodává přibližně třetinu světové produkce).  Zároveň s tím ale poptávka po kávě neklesá, její ceny proto nabízí zajímavou příležitost. Ať už si vyberete ETN s tickery „JO“ nebo „CAFE“. Mimochodem, kávě se podrobně věnoval již p. Lembák.

Silná sucha zároveň s Jižní Amerikou postihla i Kalifornii, to zvyšuje cenu dobytka. Kdo chce, může to zvážit. Pro zájemce se nabízí třeba ETN s tickerem „COW“.

Pšenice, kukuřice – tam žádnou extra příležitost nevidím. Zato se nabízí sladké komodity – kakao a cukr.

Cena kakaa není tlačena nahoru problémy na straně nabídky (jako tomu je třeba u kávy), ale trvale rostoucí poptávka. Zde je očekáván alespoň pětiletý převis poptávky nad nabídkou. Nabízí se ETN s tickery „NIB“ či „CHOC“. Každý ETN roluje futures trochu jinak, proto se jejich výkonnost mírně odlišuje.

Kdo chce investovat do cukru, může zvážit například „SGC“ či „CANE“. I ten v dnešní době skýtá zajímavý potenciál.

 

Pokud máte vlastní zajímavé investice, nepište je pouze do komentářů pod článek, jako před pár dny, tam zapadnou. Sepište článek a vyjde v sekci investičních tipů  a můžete i vyhrát.

P.S.

Nezapomínejte, že ETN je de facto obligace vydaná bankou.

 

______________

Poučení o rizicích

Informace uvedené v této analýze či investičním tipu (dále jen “Tip”) jsou pouze informativního a vzdělávacího charakteru a nejsou myšleny jako návrh nebo nabídka ke koupi či prodeji jakéhokoliv investičního nástroje. Rozhodnutí obchodovat s jakýmikoliv finančními instrumenty je odpovědností každého jednotlivce, který nese za svá rozhodnutí plnou odpovědnost. Hodnota finančních instrumentů v čase kolísá a návratnost investice není garantována. Výsledky minulých období nejsou zárukou výnosů v obdobích budoucích. Informace a data v Tipu mohou být čerpána z externích zdrojů. Autor neodpovídá a neručí za aktuálnost, úplnost, zákonnost, včasnost či správnost veškerých informací, dat a prohlášení.

Komentáře
  1. Oracle napsal:

    Monsanto (preklep v článku) začala svoju históriu ako chemická továreň, ostatne vyrábala DDT, PCB (chladiaca zmes do trafostaníc) a nechválne známy Agent Orange. Firma by naďalej vyrábala len *icídy, ktoré poškodzujú životné prostredie, keby tie organizmy nevyvinuli rezistenciu.
    Neviem kto s tým prišiel, ale kvôli rozšíreniu pôsobiska z Monsanta sa stala biotechnologická a osivárenská firma, ktorá vo svete teší čoraz menšej obľube.
    K Suchu bude to dlhotrvajúci jav obzvlášť v dôležitých poľnohospodárskych oblastiach, s tým, že je tu veľká šanca 10-20-100 ročných záplav, kvôli tomu, že polročné-ročné zrážky môžu spadnúť za 1-3 mesiace (dôsledok zmeny klímy).

  2. diego004 napsal:

    – velice pekne shrnuti ohledne FEDu …
    – rekl bych podobny nazor jako obecny nazor na smerovani VoDo+lulinak … USD up, GLD down
    – soudruzi z Bruselu si take oddechnou, pokud Ojro down…
    – pokud tedy neco neprileti… 🙂

    https://zo.trimbroker.com/financne-analyzy/Fed-meni-slovnik-nie-umysly-20140320

  3. lulinak napsal:

    ja prosim pekne zadny nazor na smerovani nemam, nikdy jsem ho ani neuvadel.
    Jedine pred cim opakovane varuji je nonstop ziti „v krytu“ a cekani na kolaps, protoze opravdu realne hrozi, ze se ho v nasem zivote nemusime dockat…
    Nikdo, slovy nikdo netusi ani v nejmensim kde budou trhy za rok, dva ci pet, je to ciste sarlatanstvi cili nema smysl s tim ztracet cas, muzou byt o 100 procent vys stejne jako o 70 procent niz, oboje ma IMHO zcela stejnou pravdepodobnost…
    Ale nejaka vetsi korekce by mohla tukat na dvere, kez by, ciste statisticky je tahle rustova vlna delsi nez je obvykle, tot vse…
    Uzivejte krasneho pocasi, i pres ty strasne zmeny klimatu , to se tu jeste nerozebiralo, nemame radsi taky zustat celej den doma?… :-)))

  4. diego004 napsal:

    lulinak: ok, tak obecny nazor smerovani Vodo… 🙂

  5. Jackpot napsal:

    Jasně, že zůstaň doma – ty neposloucháš rádio?
    Ozonová vrstva je v čudu(minimálně dočasně) , takže omezit pobyt na přímém slunečním záření.
    Nebo nakoupit krémy s faktory 30 a víc.(K těm konzervám, samopalům a zlatu………….:-))

  6. lulinak napsal:

    on to rikal us Bohůš v dedisctvi…. „Tož si blbá?!Víš jake je slunko sviňa?!Víš jake sú tam díry?!Nečteš,nevíš…“ a to tehdy jeste katastroficke servery s dennim nasupem tajnych grafu ani nebyly dennim chlebem zotrocenych nesvobodnych ovci….

  7. VoDo napsal:

    diego004: ano USD je v rocnim up trendu, to ovsem neznamena ze budu jen rust, a zlato je v down trendu, opet nic nejde jednim smerem, ale jsem presvedcen ze dlouhodobe to tak bude, tak dlouho dokud nebude, jak jednoduche 🙂

  8. diego004 napsal:

    VoDo: aktualne nastinene chovani FEDu tomu nasvedcuje …alespon prozatim…

  9. VoDo napsal:

    diego004: i toto se da vycist z grafu 🙂

  10. Petr Gejdos napsal:

    Název článku je poněkud zavádějící: „Hladový svět – co s tím?“ Na první pohled by si někdo s dojetím k slzám řekl, že dobří lidé ještě žijí, že se starají, aby ubožáci na světě neumírali hlady. Leč již druhý pohled odhalí, že vůdčí ideou článku není starost, jak pomocí burzy a kapitálového trhu uživit svět. Nástroj = „BURZA, KAPITÁLOVÝ TRH“ se doporučuje použít na výdělek. Takovým lidé za války nalezli přiléhavý název = KEŤAS. SAMOZŘEJMÉ VYSVĚTLENÍ JE, ŽE KDYŽ NE JÁ, VYUŽIJE TO JINÝ. OK…JE TO TAK. Ale nic víc.

    Podnikání na kapitálových trzích, pokud tyto nejsou používány v původním smyslu tohoto slova a nástroje – to je prostě KEŤASENÍ V TOM JEDINÉM SLOVA VÝZNAMU a nikoliv účelná alokace prostředků ve prospěch reálné ekonomiky !! De facto je to podobné, jako když v době hladu využiju svých fyzických schopností, skoupím chleba v jediné pekárně a pak jej prodávám za dvojnásobnou cenu postiženým hladovějícím lidem, kteří nebyli tak rychlí a silní. Takto chleba nepřibude. Já jen, že porozumění mezi lidmi i národy náramně prospívá, když se pozorované děje nazývají správnými slovy a pojmy, aby každý věděl, o čem je řeč.

  11. johndow napsal:

    To Petr Gejdos: A nebo zjistim odkud jinud by se dalo obili dovazet a zacnu chleba pect, otevru si vlastni pekarnu a vydelam miliony. U nas byl takovy realny pripad, a to kdyz predloni extreme zdrazila vejce, jeden muz z Prahy co zil v panelaku si pujcil penize, pronajal hangar, koupil slepice a zalozil biofarmu, denne k nemu byla kilometrova fronta aut jen aby si mohli koupit ty jeho bio vejce ktere byli levnejsi nez 6kc kus nebio vajec z velkochovu ktery byl v marketu, spise me pripada ze odpovedi nechcete videt.

  12. lulinak napsal:

    a jaky je rozdil mezi burzovnim obchodovanim a napriklad danovym poradenstvim?!? pokud se bavime o vztahu dvou retail subjektu, tak je to stale o tom, ze jeden ma know-how a za nej od druheho dostane penize, jakou formou je vedlejsi, tot vse. Je potreba mit stale na pameti, ze burzy nebyly zrizeny pro to, aby na nich retail vydelaval, a participace na jakychkoliv kapitalovych trzich je vzdy zcela dobrovolnou volbou jak retailu, tak i velkych korporaci i bank. A jak vidime zajem o tuto participaci je obrovsky, tak co je za problem, vzdyt je to jak o tech vetrnych mlynech…

  13. VoDo napsal:

    Petr Gajdos: kdyby ses radsi misto toho neproduktivniho tlachani na internetu sebral a jel pomahat obdelavat policka do Somalska.
    Ja si zatim budu chroupat mrkev, s nohama na stole, zitra zajedu do samosky nakoupit plnou lednici potravin vypestovanych na pisku a importovanych z dalky tisice kilometru, odpoledne zajedu sam ctyrlitrovym sestivalcem pro osm lidi na plaz, valet se a koukat na mlady holky, pote pojedu zpet, s kamosema rozdelame gril, tam hodime cervenou flakotu, kazdej tak pul kila kravy, brambory k tomu jist nebudeme, ale pivo si dame, pak to zajime tiramisu a mozna dame i kubanskej doutnik, ubalenej od tlusty, chudy cernosky.

  14. Petr Gejdos: Nechci se Vás dotknout, ale nespletl jste si web? Zde se řeší obchody na kapitálových trzích, spekulace, investice apod.

    Vydělal jsem například v tomto týdnu velmi slušně na ukrajinské krizi – fakt neřeším, kdo má právo rabovat kapsy lidí na Ukrajině a Krymu. Je mi to jedno. Můj byznys je burza, trading, spekulace.

    Keťas – naposledy jsem toto slovo slyšel na gymplu, když soudružka učitelka probírala v hodině literatury . To byl rok 1988 …

  15. Oracle napsal:

    @ Kopaček:
    Pravda tento web je o obchodoch. Druhá vec je, že trhy nie sú ekonomikou, viď USA, dlhodobo u nich to ide dolu vodou (min. 20 rokov, po tom čo Čína sa pripojila k WTO) ale ich trhy vyprodukovali 3 bubliny (dotcom, subprime a táto menová) za poslednú dobu.

  16. Libri napsal:

    Petr Gejdos, ted jiz asi plne rozumím smyslu vasich otázek pod minulým clánkem o cine a rusku. pripominate mi retorikou trochu sociologa Kellera – chytrý a vzdělaný chlap, mnoho jeho myšlenek má hlavu a patu, ale v ekonomických věcech je úplně mimo a troufnu si říci, že se mimo inkubátor akademické (a nyní i politické) půdy bude mít problém uživit. řekl bych že jsme s Vodo a johndowem v te diskusi odpovedeli na vasi otazku velmi presne a vystizne, jen vy porad ocekavate pritakani na radoby moralisticke plky salonnich levicaku. projdete si nase odpovedi jeste jednou. porad mi pripadate jako zootechnik, ktery vysvetluje hladovemu lvu, ze mrkev je dobra na oci tak proboha at nezere to maso. s obecnym blahem to funguje trochu naopak nez je presvedceni siritelu dobra – blahobyt a charita neni cil, je to prijemny vedlejsi dusledek chamtivosti, vytrvalosti a pile. nejprve se kapital musi naakumulovat, pak je mozne s nim dale pracovat (investovat, utracet, rozdavat), ne naopak. a presne k tomuhle slouzi burza i „burza“. tim samozrejme neobhajuji prasarny ktere delaji centralni banky a bankovni kartely. to ale neni problem spekulantu, to je problem politiku a legislativy.

  17. Libri napsal:

    respektive voličů, kteří pořád volí nové tváře se starýma ksichtama a stále čekají že teď už to budou dělat lépe. kteří věří že monopol centrální banky a monopol státních peněz je pro stabilitu cen a ekonomiky lepší než volná soutěž, že podpora velkých podniků je lepší než je nechat padnout, že státní úředník ví mnohem lépe jak naložit s penězi podnikatelů a zaměstnanců … že spořivý občan je hloupý když neutrácí a tak to musí vzít za něj do svých rukou, že zvýšit dluh o 100mld ročně je vlastně báječná úspora , že proplácet acylpyriny a přidat penzistům 40Kč je sociální opatření, takže je potřeba zvednout všem DPH … že dodržet maastrichtské kriterium zadlužení do 3% každý rok nás přivede k rozvětu…

  18. Petr Gejdos napsal:

    Pro johndow:

    Nebudu se tomu smát, co jste napsal o tom svém příteli, co zbohatnul na bio-vejcích. Tomu se smát ani nejde, vmyslete si něco méně pitomého…
    Pane lulinak !
    Pokud by platily pravila pro všechny skutečně stejně, nebyly by zde prerogativa, skoro bych souhlasil, ač s velkým přemáháním. Ale je tomu tak ? Opravdu ? Není pravda spíše něco zcela ji ného ?
    Pane VoDo !
    Moje tchýně by na to řekla: „Take rady na řiť kladu…“ a jinak, jak říkáme my latinici bych dodal „Es kommt der Tag !“

  19. Petr Gejdos napsal:

    Pro Martin Kopaček:
    Ne, nespletl. Sice pozdě, ale sám to zajisté zjistíte.
    Pane Libri !
    Jsem za vodou, podnikám, vydělal jsem a žiju. Mé podníkání pomohlo všem a zároveň hlavně mi – to je trošku rozdíl, ne ? Nepotřebuju se tím chlubit formou obscénního předvádění se. Zaručeně nejsem levičák v tom slova smyslu, jak si to asi představujete. Pana Kellera jsem dostal argumentačně do kolen z oči v oči „na počkání“. Voliči jsou voliči – se statisticky průměrným voličem se dá počítat jako s PÍ konstantou, oblbnout lidi není žádný problém. Pochopte, že můj hlas zde je hlas volajícího na poušti. Hlas zdánlivě marný. Asi nepochopíte, že já to za marné nepovažuju. Nic asi nezměním. Ale nikdo nebude schopen říci a mít zároveň pravdu, že nevěděl. Je to špígl, který každého usvědčí.

  20. Oracle:
    Nepochopil jsem Vaši repliku. Je přece putna, jestli je burza ekonomika či trh – anebo vůbec není. Jedná se mi o zisk. Pojmy s tím nemají nic do činění, prostě buď vydělám nebo nikoliv. A je jedno,jak to kdo pojmenuje.
    Petr Gejdos:
    To mne překvapuje, s názorem o „keťasech“ bych Vás tipoval spíš na zaměstnance než podnikatele. Podnikatel zpravidla chápe, že svět není a nebude ideální, a nemá světu za zlé. Zaměstnanec zpravidla nechápe, že svět ideální nikdy nebude, ale tím vehementněji odsuzuje každého, kdo v realitě umí žít.
    Pokud správně vidím Vaše údaje, jste dokonce zakládající člen ODS (vystoupil jste při dělení federace). Od 1992/93 podnikáte. I Vás by tedy rudí braši označili za kapitalistického vydřiducha. To ale ve svých více jak šedesáti letech musíte vědět sám.

    No nic, obchoduju na burze, podle Vás jsem tedy keťas. Ok, mně to nevadí. Naopak je prima, že krásná slova komunistů ještě nevymřela a že jsou lidé, kteří je dosud používají 😀

  21. Oracle napsal:

    @ Kopaček:
    Vedľa ako tá bedľa. Trh a mám na mysli akciový a čiastočne aj dlhopisový v poslednú dobu nemá nič spoločné s ekonomikou napr. USA, jej ekonomika ide dolu vodou už asi 20 rokov ale dokázala vyprodukovať 3 bubliny (tá posledná je pred prasknutím-stačí jedno slovo a USD je v kaši). O „keťasoch“ jedna vec je ideálny svet, kde podnikateľské záujmy vychádzajú, druhá je korupčná nátura súčasného systému viď prieťahy okolo Gripenoch a Pandúroch.

  22. Jackpot napsal:

    Komentáře pod článkem jsou pro mě většinou zajímavější než článek sám. V tomto případě to platí na 100%. Po pročtení diskuze jsem se vrátil ke komentáři Petra Gejdoše a nezbývá mi než souhlasit. Přidal bych toto:
    Velmi si vážím lidí, kteří vystupují na netu pod vlastním jménem (Já to nejsem, ani Oracle ani lulinak a ostatní)
    Znamení to závazek, že příspěvky by měly mít hlavu a patu a něco o autorovi vypovídají – při konfrontaci s během času ho mnohdy i usvědčují(z fabulací, názorových veletočů) Já mám radši tu anonymitu.
    Také jsem si našel, kdo je pan Gejdoš a jeho publikovaný článek z roku 2005.
    https://www.zvedavec.org/komentare/2005/11/1410-mame-stale-cas.htm
    Docela by mě zajímala aktualizace tohoto článku v současné době, takže jestli mohu pane Gejdoši požádat, rozvést klidně na „Zvědavci“, který ovšem nemá zrovna pověst seriozního media, takže tam to asi účel osvěty zrovna nesplní…………………….
    takže by bylo lepší zde na tomto serveru, Honzajs bude rád za čtivý článek a můžete tím vyhrát cihličku kovu jako drobnou odměnu za námahu.

  23. Jackpot napsal:

    Petr Gejdoš: Hlas volajícího na poušti – já mu rozumím, i když sám na poušti nevolám ani s tím voláním nehodlám začínat. Až se proroků se zdánlivě marnými hlasy spojí více a budou dostatečně slyšitelní pro masy, pak se rád přidám.
    Zatím volím cestu keťasení na burzách, spíše z donucení životem, který nemám sílu změnit(i když z pohledu ostatních patřím nejspíš k té šťastnější vrstvě).
    Možná mi chybí ten správný věk a to „za vodou“………možná.

  24. Oracle napsal:

    @ Jackpot:
    Prečo si myslíte, že pán Gejdoš používa vlastné meno? Viem, bolo to odo mňa podlé nasadiť Vám chrobák do hlavy. 🙂
    Teraz vážne, príjemne ste ma prekvapili s tým, že máte „chrbtovú kosť“ a priznali ste farbu.
    Žiaľ pravda je taká, že často to „keťasenie“ na burzách robí viac škody, ako úžitku viď správanie veľkých bánk pred rokom 2000 a 2008.
    Druhá vec je, táto éra sa blíži ku koncu a vedieť keťasiť na burzách sa stane zbytočnou vedomosťou, takže keď máte nejaké praktické vedomosti či možnosť vyštudovať nejaké remeslo tak do toho.
    Ja záhradkárčim a mám chemickú školu, nie nechystám sa na kariéru ministra financií. 🙂

  25. Petr Gejdos napsal:

    Pane Oracle !

    Používám skutečně vlastní jméno a je tomu tak již asi 15 roků. Necítím potřebu to nějak dokazovat, kdo jsem, ani nevím, jak bych to měl nesporně udělat, kdybych sám na tom trval.

    Pane Jackpot !

    Mohl bych takový článek napsat, situace ohledně světového hladomoru je fakticky již dnes tristní. Žel mám strašně málo času – jsem částečně přestěhovaný do nového domu a v dost tím pádem obtížné situace z hlediska dokladového materiálu. Já totiž postaru vycházím více z „papírových knih“. Z hlavy to klidně napíšu, ale již bych to raději pojal doloženěji – tedy snad časem.

    Obecně ke slovu „keťas“.

    To slovo jsem použil, aniž bych nějak ideově navazoval na to, jak jej zprofanovali komunisti. Šlo mi pouze o ten pravý obsah toho pojmu a použitelnost pro ukázání souvislostí bez zdlouhavého vysvětlování. Keťas byl přece pojem již před komunisty, není to tedy jejich vynález. Činnost, jež je obsahem pojmu keťas, ta je obecně společnosti neprospěšná. Je to v podstatě zlodějna úplně stejně, jako když někdo někomu něco prostě ukradne – akorát zde funguje více „převodů a pák“. Kdyby se příslušný zloděj a okradený domluvili, mohl by se proces toho „okrádání“ zjednodušit a zefektívnit a pak by ta paralela byla každému jasná. Uvědomte si, že spekulant nevytváří žádnou hodnotu – v podstatě čistě a jednoduše parazituje na zatím ještě nějak funkčním ekonomickém procesu, takový spekulant svou činností vytváří jakýsi „zúžený profil, jakousi celnici a vybírá výpalné“. Když se zamyslíte, proč a jak prapůvodně vznikaly banky a burzy, neuvidíte tam zpočátku tento parazitismus – byla to naopak služba pro zjednodušení obchodu a podmínek ekonomiky obecně. Dnes již nikoliv. Dnes to ekonomiku hlavně dusí – čili je to čistý jednostranný parazitismus. Chleba se peče z rozemletých obilek na mouku, nikoliv z rozemletých dluhopisů, obligací a podobných „pochutin“. Až reálná ekonomika zanikne – k čemuž to jasně spěje, domnívá se snad někdo, že dále svět a kdokoliv bude žít ze samoúčelných kapitálových obchodů ? Ruky jako orgány těla jsou pro člověka důležité, ale představte si evoluci, kdy by 95% váhy těla člověka tvořily ruce. Považujete to za možné? Asi ne. Ale případ, že kapitálové obchody řádově převyšují reálné přesuny hodnot v reálné ekonomice – to jaksi nikoho neznepokojuje.

  26. Oracle napsal:

    @ Gejdoš:
    Nič si z toho nerobte, bolo to neškodné rypnutie. 🙂
    Čo sa týka kapitálového trhu a keťaseniu na ňom, tak povedali ste riadny kus pravdy.
    Pýtam sa vás presťahovali ste sa do staršieho vidieckeho domu po renovácií?

  27. Libri napsal:

    Zkusím to ještě jednou jen velice stručně. Kapitálové trhy nedusí ekonomiku tak jako prase není zabito nožem. Ekonomika je dušená nekvalifikovanými rozhodnutími, které umožňují monopol centrálních bank a také podporu a neustálé posilování velkých korporací (je téměř jedno zda jde o finanční domy či velkovýrobce) – místo aby za své chyby platili uvolněním místa na trhu pro životaschopné subjekty, vysávají cenné zdroje na svou sanaci a na utužení svých monopolů. Potom i díky své kapitálové síle mohou manipulovat s cenami na trzích, což opět vede k chybným rozhodnutím mnoha subjektů a roztáčí to sestupnou spirálu. To co povýšeně označujete jako parazitování a keťasení je naopak to nejcennější a nejzdravější na trzích – spekulanti, kteří dodávají likviditu a působí na rotaci cen kolem férové hodnoty, bez nich by každý jednotlivý prodej či nákup hnal ceny do extrémních hodnot a působil by bankroty mnoha zdravých společností. Takže i když velcí hráči mají tu moc manipulovat ceny (vždyť i pohyby zlata jsou z velké části způsobeny politickými opatřeními – výše marginů, u akcií zákazy shortsellingu ap.), spekulanti tento zhoubný účinek tlumí a ne že jej způsobují jak se domníváte. Vznik derivátů v násobku reálné ekonomiky není taky dílo drobných spekulantů – tyto prasárny vytváří právě banky na základě chybné legislativy. A pokud si myslíte, že spekulanti nejsou pro ekononmiku důležití, tak se podívejte do bangladéše nebo somálska, vsadím se že si bez spekulantů nejuchají. Potom byste musel ozbnačit za parazita i právníky, holiče, pradleny, kamiońáky, filmaře atd. ani jeden neprodukuje potraviny nebo oblečení či střechu nad hlavou, jen se různě „přiživují“ na činnostech s tím souvisejících. Pokud se ale shodneme, že jejich činnost zvyšuje efektivitu těch tří zmiňovaných základních výrobních oborů, pak do stejné kategorie musíte zařadit i spekulanty. pokud si myslíte, že němci jsou bohatí protože rychleji hýbou ručičkama a řeci nebo my jsme chudí, protože jsme leniví, tak vás ujišťuji že správná odpověď zní – zásadní rozdíl způsobuje efektivita řízení ekonomiky a tedy i kapitálových toků (ve skutečnosti to je ještě složitější o kolonizaci periferie EU). Prostě zakrvaveného nože si spíše všimnete než ruky která ten nůž vede. Pokud jste při studiu ekonomických jevů ještě neobjevil M.Rothbarta,F.Bastiata,L.Misese,A.Hayeka tak doporučuji pro začátek skvělou knihu P.Schiffa – Ekonomické bajky pro studované i laiky aneb jak ekonomika roste a proč krachuje.

  28. Oracle napsal:

    @ Libri:
    Aby som potvrdil to čo Vy aj pán Gejdoš hovorí je tu, článok: https://charleshughsmith.blogspot.sk/2014/03/whats-primary-cause-of-wealth.html
    Podstata je to, že pravda je niekde uprostred t.j. jednak treba výkyvy cien nejakým spôsobom zmierniť a nejak tie firmy potrebujú nejakým spôsobom priviesť kapitál do firmy a úzkoprofilové firmy to majú veľmi ťažké (takže burza je pre nich najjednoduchšia možnosť), na druhú stranu veľké profity bez prínosu pre spoločnosť sú neakceptovateľné, pretože privedú nás ku kolapsu.

  29. diego004 napsal:

    Libri: ad sociolog Keller – vystihl jste ho presne, neni divu, ze skoncil jako „politik“ u socanu… 🙂

  30. diego004 napsal:

    to PG:
    – trochu me prekvapuje Vase kopani do burz, fin. trhu a „financnich ketasu“…
    – btw jaky je Vas nazor napr. na miliony/desitky milionu „prizivniku“ v EU? tedy profesionalni pobiraci tzv. socialnich davek, kteri spolecnosti prispivaji 0.00 🙂 + jejich ostatni „cinnost“ = negativni prispevek spolecnosti
    – tedy cisty jednostranny parazitismus – abych pouzil Vas primer.. 🙂

  31. Petr Gejdos napsal:

    Pane libri !
    Píšete – citace:
    „…o co povýšeně označujete jako parazitování a keťasení je naopak to nejcennější a nejzdravější na trzích – spekulanti, kteří dodávají likviditu a působí na rotaci cen kolem férové hodnoty, bez nich by každý jednotlivý prodej či nákup hnal ceny do extrémních hodnot a působil by bankroty mnoha zdravých společností…“

    Uveďte ilustrační přiklad s náznakem kvantifikace – třebas vymyšlený, ale pravděpodobný – kterak se to podle Vás stane, že spekulant = de facto čistě hypoteticky zbytečný prostředník vydělá a zároveň na tom vydělají všichni ostatní účastnící procesu. Jakou hodnotu a jakým mechanismem ten spekulant do toho procesu vnese, že by to bez něj nefungovalo. Totiž, pokud má něco trvale fungovat, nesmí nastat stav, že by někdo na nějakém procesu vydělával a druhý prodělával – tedy pokud se nepáchá na nikom násilí formou zneužití (finanční) moci, o čemž ale právě že já mluvím. Obchod principiálně musí umožnit vydělávat všem zúčastněným stranám, jinak obecně postrádá smysl a nutně povede ke kolapsu.

    Jinak zas tak v ekonomice „zcela nevzdělaný“ nejsem, ale nechť…

    Pane Oracle !

    Tímto způsobem přes stále méně fungující a méně smyslupný trh se tak nějak blížíme oklikou zpět ke státnímu plánování. Ostatně to je idealizovaná smyšlenka, že státní plánování nefunguje a že vše zařídí nějaká „neviditelná ruka trhu“. Jediné, co na neviditelné ruce trhu vidím já jako parciálně kladné a přínosné je to, že onu takto „trhově institucionalizovanou zlodějnu“ nemusí nikdo direktívně řídit a platit – řídí a hlavně bohatě platí se sama ! Ovšem je omyl říkat, že to řízení trhem je nejefektívnější forma. To bychom se pak museli pohádat nad smyslem té efektivity – pokud ale efektivitou někdo mí ní míru bohatnutí těch nejbohatších – potom prosím, já ale mám na mysli ji nou efektivitu. Právě, že až z dostatečného časového nadhledu hodnocené konečné výsledky mohou hovořit o tom, co je efektívnější a co vůbec kdo kjde myslí pod pojmem efektivita. Kdežto Vy zde hodnotíte výsledky uprostřed procesu, který zdaleka neskončil a tedy ani nemůžete z průběžných – mimochodem docela nevalných – výsledků dělat definitívní závěry. Je to totiž pouze jiná forma a hlavně samočinně fungující zlodějny. Tady se totiž jedná o to – což vy tady vesměs přehlížíte a berete jako zcela jalové filosofické úvahy – že bychom měli mít na zřeteli definitívní stav či výsedek, co ta která forma řízení společnosti bude znamenat v konečných důsledcích.
    ………………………………………………….
    Nu a zde je ten sic filosofický, ale žel Bohu pro mé oponenty skutečně jediný skutečně důležitý problém k řešení. Konečným výsledkem se totiž stále zřetelněji začíná jevit totální kolaps současné formy lidské společnosti, její postupná totální fašizace, ústící do stavu l’la Huxley „Zánik civilizace“ a vzniku kast ! Potom každý zde nadšenec pro dnešní vývoj má samozřejmě pravdu a já bych taky takto musel souhlasit, že na takovýto účel transformace lidské společ nosti je současný systém ten nejlepší, nejvíce efektívní !!
    Řekněte to tedy „na plnou hubu“ – my (=Vy) tady plánujeme a horujeme pro to, aby se společnost rozdělila na podlidi = 99,9% populace, která bude zcela bezprávná alias kasta otroků a na nad-lidi = 0,1% současné populace, což bude kasta bohů nebo prostě „nový druh lidí“. Fakticky pak současné lidstvo zanikne, přibude zde asi 7,2 miliardy jakýchsi na roveň zvířat postavených opolidí a nějakých 10 milionů skutečných lidí. Pokud máte na mysli toto jako dobrý výsledek, potom se vším souhlasím a již mlčím ! A jsem rád, že mám 62 roků a nebudu až zas tak dlouho trpět…

  32. Petr Gejdos napsal:

    Pane Oracle !

    Fakticky asi celý ten předchozí příspěvek měl být adresován přednostně na pana Libri. S Vámi se totiž nejčastěji zcela shoduji, „jaksi jsem se rozepsal“ a cela řada mých replik se tak polo-omylem svezla na Vás, pardon…. Na druhou stranu bych nerad, aby vůbec někdo usoudil, že já do někoho nenávistně ryju či co. Není tomu tak – já pouze přemýšlím nad světem a smyslem toho kterého konání či jevu. A nejsem z vývoje vůbec nadšen, pokud použiju krajně eufemisticky pojaté vyjádření…
    Ptáte se mě : „…Pýtam sa vás presťahovali ste sa do staršieho vidieckeho domu po renovácií ?“
    Nikoliv tak úplně. Právě po zralé úvaze, vycházeje z mého pohledu na globální vývoj, jsem dospěl k názoru, že ve velmi krátké době dojde ke kolapsu současného systému. Jsem relatívně bohatý člověk, avšak z hlediska super-elit patřím k plebsu, patrně stejně tak, jako všichni zde ! Apeluji tímto tedy na zdravý rozum každého zde, aby si dobře rozvážili další postup. U mě to vše vyústilo v řešení, že akceptuji patrně vysoce aktuální finančně-ekonomickou radu Ježíše, který lidem, jako jsme my = plebs doporučil následující „investiční strategii“ – volně z hlavy: „Neukládej své poklady na zemi, kde moli a rez ti je zničí, ukládej své poklady na Nebi !“ V případě zájmu poskytnu i výklad, jak tuto strategii uplatnit v praxi a co asi měl Ježíš tímto doporučením na mysli.

    Já jsem koupil v maličké obci – pár set obyvatel – fungl nový a hlavně vysoce energeticky úsporný nevelký domeček se solidní zahradou – míněno na mé plány a představy solidně velkou. Zde buduju základy soběstačnosti v energiích a alespoň parciálně v potravinách, buduju komunitní vztahy a velmi velmi velmi přemýšlím ba až medituji. O blízké budoucnosti nemám žádné veselé představy a ani se tím neznepokojuji. Vše co se má stát, jako by se již stalo !

  33. plukin napsal:

    – PG: „Obchod principiálně musí umožnit vydělávat všem zúčastněným stranám“.
    1) likvidni trh umozni tomu co prodava prodat za rozumnou cenu, nebejt likvidniho trhu tak to proda buhvi kolik pod cenou. A to same pro kupce.
    2) je to stejne jako s kterymkoliv jinym obchodem, nekdo ma lepsi nekdo horsi talent odhadnout vyhodnost obchodu. No a? Koneckoncu je to neco co se da vytrenovat, ma-li dotycny zajem a clovek pak dela lepsi/efektivnejsi rozhodnuti kdy a co koupit/prodat a kdy se zdrzet.
    Vase snaha aby clovek „vytvarel hodnoty“ me prijde k smichu, tudlenc se do me opreli prave kvuli tomu ze na burze zadnou hodnotu nevytvarim, dost se rozhorlili jaky prizivnik jsem..a pak jen tak pri reci jednomu z nich vypadlo ze zakaznikovi nauctovali 75tis misto 15tisic za neco co vlastne vubec nepotreboval. Lol, tomu rikam pridana hodnota! 😉 Takze asi tak, ja si aspon nepotrebuju hrat na vytvareni hodnot, kdyz tak koukam kolem sebe, malokdo opravdu hodnoty vytvari, ale psst, to by vetsinu lidi ranilo.. Ja delam co me bavi a to je pro me dulezitejsi nez nejake pofiderni definice vytvareni hodnot. Radost z aktivity je u me ta nejvetsi vytvorena hodnota a necht si ostatni o tom mysli co je jejich ctena libost. 🙂
    Btw pokud nemate o budoucnosti vesele predstavy, tak byste s tim mel neco udelat, protoze jinak je spoluvytvarite. To ze tvrdite ze se tim neznepokojujete, tomu neverim. Mozna tak vedome, ale co Vase nevedomi? Aby to nebyl ten povestny pstros s hlavou v pisku jenom proto, ze si nevi rady co by s tim tak mel delat. A pritom reseni je tak jednoduche, staci si to priznat, byt k sobe a vlastnim pocitum/predstavam atd uprimny..a to jim ubira na sile.
    My totiz jsme tvurci sve budoucnosti at se nam to libi nebo ne! A cim drive si to uvedomime tim lepe pro vsechny zucastnene na te nasi Modre planete!

  34. Libri napsal:

    Petr Gajdoš, tak jak jste se rozepsal, musím konstatovat, že 90% věcí nazíráme stejným úhlem pohledu. Jediné v čem se zásadně rozcházíme je příčina způsobující současný neutěšený výhled. Vy pořád obviňujete ze zabití nůž. To byl i důvod proč jsem vás přirovnával ke Kellnerovi. Brilantně popsal stav společnosti a cestu kam směřuje. Je ale úplně mimo při dedukci příčin a proto i jeho návrhy na řešení jsou mimo mísu a příčinu potíží nemohou odstrnit, ostatně jako žádný socialistický nesmysl nikdy nic nevyřešil. Ale k tomu co vás zajímá. Přínos spekulantů vám nikdo nevyčíslí, tak jako nelze vyčíslit přínos infrastruktury pro ekonomickou efektivitu. Je to prostě jeden z dílků komplexních nástrojů které lze umístit na stejnou úroveň těchto srovnání:např. dálnice vs polní cesta … budou-li ve státě polní cesty, ekonomika bude fungovat hůře než s moderními cestami, auta vs trakaře … budeme-li přepravovat zboží na náklaďáku, bude to fungovat lépe než s trakařema, platba zlatým prachem a nugety vs peníze, topení plynem vs dřevem a uhlím atd. ekonomika kdy jede každý za své úspory vs burza. a váš apel na to že není správné když někdo prodělává na úkor druhého. jak se vám teda líbí že provoz ČD platíme z daní (tedy proděláváme), že GM byl sanován z daní USobyvatel, to samé AIG, banky a další? jak je spravedlivé že 80% podnikatelů do 5ti let zkrachuje? jak to že jeden fotbalový klub vyhrává, a jiný bankrotuje? to je zrušíme? ať se člověk pustí do jakéhokoli oboru, hrozí že prodělá. ale je to jeho svobodné rozhodnutí to zkusit. to samé spekulace. je to byznys jako každý jiný. pár úspěšných s talentem vydělá, ostatní zaplatí za získanou zkušenost a jdou se živit něčím jiným. možná si to nedovedete představit, ale pokud jeden obchodník prodává a druhý ve stejný okamžik kupuje, mohou nakonec být ziskoví oba, stačí když jeden bude obchodovat v kratším časovém rámci. dokonce mohou dlouhodobě profitovat i pokud na tomto obchodu zrovna prodělají. fotbal hrajou tisíce kluků, ale jen asi 200 hraje extraligu a živí se tím, ostatní to dotují. co asi má dělat zbankrotovaný podnikatel, když třeba skončí na druhotné platební neschopnosti? zakáže podnikání že to je neetické? tomu se nikdo nediví, ale u burzy jsou všichni díky mediální masáži politiků a bank vydivočení. protože přesně ti, kdo tuto mizérii působí, tak tímto směrem od sebe odvádí pozornost. za hitlera mohli za vše špatné židé, za komančů kulaci a podnikatelé za současného korporátního fašismu za vše mohou spekulanti a drobní živnostníci : proč? protože nepotřebují korporace a dokonce mají tu drzost že jim konkurují, a tak se zavádí opatření, která jako chrání spotřebitele, zákoník práce, přehnané hygienické předpisy, přehnaná bezpečnost práce, kauce na prodej alkoholu a benzínu atd. – to jsou přesně faktory které spolu s podvody ve velkém na burzách ničí prosperitu, protože upevňují moc kartelů a monopolů. akorát že národ je tak vyblblý propagandou, že na kecy jak se vše zavádí pro jejich pohodlí a pro jejich ochranu ještě tleská. začínám už být někdy vzteklý, když od chytrých lidí slyším s lehkostí vypouštět argumenty jako kdybych zapl TV NOVA.
    další balvan který nás ekonomicky táhne do hlubin je EU socialismus umocněný korporativismem – tzv. crony capitalism. platíme si ze svých zisků omezování a dirigismus, podporujeme méně úspěšnou konkurenci a financujeme fondy, které nás dál ožebračují. postavení ČR jako německé kolonie je navíc specificky pikantní tím ,že kontrolu nad kapitálovými toky jim za tleskání davů přenecháváme a pak se sebemrskačsky peskujeme, že jsme kapitálově chudokrevní a nemáme dech při mírném stoupání. a co se týče vašich posledních odstavců, tak si také myslím, že se shodneme. chceme-li změnit svět, musíme nejprve změnit sebe, chceme-li pomáhat, jediné místo , kde pomoci můžeme je tam kam dosáhneme. a psal to již Baťa, krize hospodářská je důsledkem krize mravní. ale na rozdíl od socialistů si nemyslím ,že cesta kupředu a k prosperitě vede přes altruismus a konání „dobra“. navíc před srázem je cestou kupředu couvání. (toto neberte jako repliky na cokoli co jste psal, to jsou jen mé obecné povzdechy nad současným stavem). jinak pokud budete mít chuť mi něco o vaší duchovní cestě napsat – respektive, jak píšete, jak vy vnímáte Ježíšovo doporučení, budu rád, můj emajl je L-trading@ji.cz

  35. Libri napsal:

    a ještě po přečtení postu plukina mě napadly otázky k otázce tvorby hodnoty: jakou tvoří hodnotu poslanci, když zákonem nutí podporovat pěstování řepky a solárních panelů na úrodné půdě. jakou tvoří hodnotu divadla, která dostávají granty z daní výrobních podniků, jakou tvoří hodnotu regulační orgány, které nám např. omezují pěstování cukrovky a vína? jakou tvoří hodnotu dańoví poradci, když de facto šidí společnost o daně 🙂 jakou tvoří hodnotu učitelé, když nás učí být nahraditelnými zaměstnanci s výbornou pamětí a schopností reprodukovat předložený text, jakou přidanou hodnotu vytváří potravinářský průmysl, který nás krmí jedy v zákonem povolených množstvích, jakou přidanou hodnotu vytváří zbrojní průmysl, jehož produkty slouží k destrukci, jakou přidanou hodnotu vytváří farmaprůmysl, který spotřebovává stále více zdrojů a my sjemstále více nemocní? asi cítíte, že ne vše lze vyřešit zákazem. a pojem tvorba hodnot je dost subjektivní kategorie, kterou mohou socialističtí inženýři mlátit po hlavě koho si vzpomenou jako ten vlk co mlátil zajíce protože má čepici anebo protože nemá čepici 🙂

  36. Oracle napsal:

    Celkom zaujímavá diskusia, žiaľ aj filozofická, v tom zmysle, že kde je tá hranica užitočnosti pre spoločnosť. V jednej veci sa zhodneme, súčasný systém vyhovuje zlodejom s politickým krytím (JP Morgan a GS niekto) a keby to nestačilo, tak aj pred kolapsom.
    Fungujúca spoločnosť musí mať silné ekonomické základy, a jedným takým základom aj pre ekonomiku je morálka a tá by mala vychádzať zo zohľadnenia potrieb väčšiny, v podstate by to malo mať aj altruistický rozmer vychádzam z filozofie japonských kupcov z oblasti Omi: „Dobro kupujúceho, dobro predávajúceho a dobro sveta.“
    Čo sa ale deje, cielený rozklad morálky a tradičných hodnôt, nehovoriac o cielenom ohlupovaní obyvateľstva (školský systém a MSM, je súčasťou tohoto procesu). V tomto ponímaní pán Gejdoš má žiaľ pravdu, pretože ľudia sú zredukovaný na štatút stáda, ktorá prakticky funguje na príkazy.
    Informačná asymetria a pokiaľ ľudstvo nevyvinie supersilné MZV bude tu vždy, takže problém je kto a v čom má tú asymetriu napr. veľký hráči dostanú ku kľúčovým ekonomickým informáciám pár sekúnd či minút skôr a potom na základe toho robia obchody (bol z toho aj škandál v USA, či fixovanie ceny zlata) alebo skupina „nenažrancov“ sa dostane k podrobným informáciám o fungovaní ľudskej psyché a o spoločnosti ako takého, nasleduje rozpad spoločnosti, pretože nenažrancom nestačí nič a v podstate budú pokračovať až dovtedy kým nebudú mať všetko resp. nebudú čo mať urvať (prečo mi to pripomína súčasnú situáciu).

  37. Petr Gejdos napsal:

    Tak, jak se celá diskuse „vyvrbila“, lze konstatovat, že si skoro všichni uvědomujeme jedno – současný model není nikterak ideální a vytváří doslova „vroucí kotel lidských vášní“. Pan plukin – možná z mladické nerozvážnosti ?? – ještě vcelku radostně přihazuje obzvláště výhřevné polínka a poměrně nešetrně v tom kotlí šťourá v naději snad obzvláště dobrého úlovku. Nu nevím nevím, co vyloví a jestli z toho všeho nakonec bude šťastný.
    Dnes je již nesporné, že pod kotlem je „fest naloženo“ a mnozí svými myšlenkami k tomu všemu, jak i zde vidno, ochotně dodají tu poslední pověstnou kapku, kterou „pohár přeteče“. Až se tak stane a jako by se již stalo, protože když ne pan plukin, najde se jiný nerozvážný šťourač v kotli, tak velm i bude zle a nepůjde to již zastavit ! Miliardy nasraných lidí ztratí veškeré zábrany a vzájemně se začnou vyvražďovat v neslýchaném výbuchu lidských vášní. Nechť se nikdo neutěšuje, že něco takového není možné. Vládnoucí „super-elity“ na to jsou připraveny již dnes a nabídnou zbytku zoufalých lidí řešení = naprosto ortodoxní kastovní systém. Již jsem o tom výše psal. A pravděpodobně se bude opakovat historie – kdo nevěří, nechť si důkladně promyslí, o čem že to hovoří „Theogonie“. Jestli si někdo myslí, že to jsou jen jakési staré řecké báje, mýty a pohádky, evidentně vzděláním nedozrál k tomu, aby byl schopen z dostupných faktů skládat obraz reality. V každém případě opravdu doporučuju každému, aby si důkladně promyslel, co vlastně doopravdy chce. Protože až to vše bude mít, ono to již nepůjde vrátit ! Je to jako v tom vtipu o tom obchoďáku pro ženy, kde se prodávají muži = manželé. Stane se totiž to, že každý dnes tak sebejistě chytrý zjistí, že vlastně celou dobu neví, co chce… A pozdě, vlastně ji zbytečně, se mu změní „žebříček priorit“.
    PS – existuje řada chytrých lidí a ti vymysleli všelijaké ekonomické teorie. Nikomu to ale nefunguje. Tím snad dostatečně naznačuju, že si o celé „této vědě“ nemyslím nic extrémně lichotivého.

  38. lulinak napsal:

    je tady vubec nekdo, kdo neni presvedcen o nezbytnem kolapsu v radech temer hodin? chtelo by to nejaky cerstvejsi vitr a par optimistu?
    Oponentura netreba, zde staci skutecnost, ze i pres mnohe odklady, vyhlizeni a leta cekani ten, co ma zmacknout ten knoflik s nazvem kolaps, nema dostatek odvahy, uvidime jestli ji v jeste nasem zivote najde… 🙂

  39. Oracle napsal:

    @ lulinak:
    Finančný systém môže skolabovať v priebehu niekoľkých hodín, stačí na to veľmi málo. Otázka je, kedy sa to udeje?
    dobre informovaný optimista tvrdí, že v priebehu niekoľkých desaťročí, dobre informovaný pesimista, že zajtra a realista zas že v prebehu 6 mesiacov-3 rokov. 🙂

  40. Petr Gejdos napsal:

    Pane Oracle !
    Dnes jsem docela přemýšlel nad tím, že skutečně se již začínají rýsovat kontury scénáře vcelku i „pro neznalé pozorovatele“ dost zřetelné a budeme zaručeně nakonec překvapení (skoro) všichni. Americký president včera z nějakých zajisté příhodných důvodů ve své řeči v Haagu docela „okatě“ upozorňoval na rostoucí nebezpečí jaderného (nebo chemického) teroristického útoku na NY. To letadlo, co se ztratilo Malajcům, to nikdo nepopře, že je krajně podezřelé. Patrně totiž „jen tak“ nehavarovalo, ale bylo uneseno pro speciální úkol. Civilní letadlo je ideální nosič ZHN, který dokáže za „opravdu drobné pomoci“ dozorových leteckých orgánů hladce dopravit libovolnou ZHN kamkoli. Já navíc, jsa znalec (= moje zamilovaná libůstka) tzv. „Velkých Proroků“ vím, že kupříkladu Nostradamus takový útok avizuje. Nostradamus impicitně leč zcela jasně vymezuje časový a okolnostní rámec, kdy a jak k tomu dojde. Rok 2014 je jeden z více roků, které vyhovují všem obecným návěštím, navíc se však k němu vztahují i návěští „zvláštní“, které jej významně preferují. Čili – skutečně narůstá nebezpečí scénáře, že bude proveden „pseudo-teroristický“ útok na NY a pak to půjde ráz naráz. Než se svět vzpamatuje – budeme vědět vše. Moje analýzy ukazují, že „to hlavní se semele“ do konce května, potom již to pojede jak po kolejích samo… V tomto okamžiku jsem (nejen termínově) proti Vám jasně radikálnější a hlavně – mám to poměrně dobře a logicky podložené ze skutečně nezávislých zdrojů, kterým již dlouhodobě dávám tu nejvyšší prioritu. Pro pana lulinaka kupříkladu jsou to zdroje směšné, což ale nic neříká o realitě. Hrozba finančního kolapsu je pouhý urychlovač toho hlavního procesu, který je dlouhodobě v běhu. Nebo jinak řečeno – důvodem dějů, kterých jsme a budeme svědky, není hrozba finančního kolapsu, ale tento kolaps je pouze jeden z použitých nástrojů v ději hlavním. Celé jsem to již dávno pracovně nazval „Válka o planetu Země“ a opíšu stručně slovy Nostradama volně z hlavy : „Až se vrátí dlouho skrytý, zatne krvavou čepel do Měsíce. Bohové sdělí lidem, že to není jejich válka, na nebi se objeví hojnost střel ! “ Celé to jasně ukazuje, že:
    1. Je to složitější, dojde i k nějaké velké přirozené katastrofě.
    2. V konfliktu jsou primárně interesované mimozemské entity.
    3. Válka je dlouhodobě plánovaná, končí totiž cyklus, slovy Bible „A dávám vám vládu nad Zemí na dobu určitou, od Olam po Olam…“ Vláda na Zemi bude vzata z rukou lidí a vrátí do rukou bohů = mimozemšťanů.
    4. Budou použity naprosto všechny zbraně a „bude to velké“.
    …………………………………………………..
    Homo sapiens je, dnes již evidentně vyhodnoceno, nepovedený pokus. Zachráněny budou jen zdařilé exempláře. Toť v kostce skoro vše a nevěřím, že to nevyvolá úsměvy. Což mi mevadí. Realitě je to taky jedno !! Realita má tu vlastnost, že je. Co si kdo myslí, to si jen on myslí. A opět slovy Bible – „Oči mají a nevidí. Uši mají a neslyší …“

  41. rothschild napsal:

    Nezávislé zdroje, kterým dáváte tu nejvyšší prioritu

    – amazonští a andští šamani? Informovaný člověk žasne, co je to za týpky, protože Kristův Duch v nich přebývá.

    – tajné asijské bojové řády?

    – různé tajné služby jako CIA, FBI, NSA.. japonská, ruská, čínská tajná služba resp. jejich reformovaná křídla?

    – tajná lóže P2 a jiné evropské tajné řády?

    – Bible jakožto zdroj neúplně autoritativných informací?

    – Nebo máte několika desetiletou praxi s mimosmyslovým vnímáním jako skuteční MISTŘI v oboru VĚDĚNÍ výše zmiňovaní šamani či někteří hodně povedení jogíni?

    Děkuji za odpověď 🙂

  42. VoDo napsal:

    lol, Oracle to taky vedel na sto procent, loni v breznu se to melo stat, pak se to podle zdroju upravilo na zari 2013, a dnes uz predpovedi rikaji pul roku az roky tri!
    Jediny s cim souhlasim je ze konci cyklus, vstupujeme do fourth density

  43. xmart napsal:

    @plukin
    “Obchod principiálně musí umožnit vydělávat všem zúčastněným stranám”.
    Kdybychom měli opravdu volný trh, tak to možná platí. Ale v případě manipulovaných trhů to rozhodně neplatí. Zvláště dnes když až 80 % všech burzovních transakcí je tvořeno algoritmickým tradingem. Dnes již je market-making spíše jen omluva, pro existenci těchto parazitických subjektů.

    Můj článek nejen o tvoření budoucnosti, byl zveřejněn včera, takže se těším na Váše komentáře.

    @Libri
    Bohužel dnes burza a hlavně Forex i většina derivátových obchodů (futures, opce, waranty,..) představují hru s nulovým součtem takže opravdu žádné hodnoty nepřináší.
    Jinak máte pravdu těch parazitů je daleko více a jsou ve značné symbióze s vládnocím bankovním kartelem (většina právníků a zákonodárců). Dnes je toho na hlavu postaveno více a to již raději ani nemluvím tzv. „finančních poradcích“.

    Naopak obchod byl vždy win-win situace. viz. Oracle a jeho “Dobro kupujúceho, dobro predávajúceho a dobro sveta.”

    @Petr Gejdos V pozadí se děje mnoho věcí, aby Vámi popsaný scénář nenastal, ale to by bylo na delší téma. Rozhodně jej však elity měli v úmyslu.

  44. Libri napsal:

    xmart: také cílíš chybným směrem. nepsal jsem že na burze to je vždy win-win situace. ale že i takové situace mohou nastat. hlavní přínos burzy je větší cenová stabilita díky větší likviditě a jednodušší kapitálový tok.
    forex je zase nejlepším indikátorem ekonomického chování té které ekonomiky – měna klesá, něco je špatně, měna posiluje, ekonomika jede dobře – mělo by to vést k zásadním změnám a ne k intervencím centrálních bank. a také slouží k měnovému zajištění podnikatelských subjektů, navíc zjednodušuje a zlevňuje konverzi měn u větších transakcí. že jsou většinou deriváty a warranty prasárny je dáno tím, že většinou to je lež a podvod (viz subprime krize). Opce ale slouží k zajišťování nejčastěji akcií (tedy majetkových podílů), futures na komodity zase k zajišťování producentů a zpracovatelů. Podvody které se s nimi dějí jsou chybou nepřiměřené kapitálové a politické síly některých vyvolených subjektů.
    Podnikání taky není vždy win-win situace a nemusí jít ze strany jednoho subjektu o podvod, zkrátka po podepsaném kontraktu jedna strana z jakýchkoli důvodů zkrachuje a je vymalováno.
    Nedělejme z ojedinělých lumpáren typické chování, na které budeme hledat regulace,zákazy a normy. V jakékoli lidské činnosti se vždy najdou nepoctivci, kteří se budou snažit nečestně obohatit. Řešením není potírat vlastní předmět činnosti. Řešením je mít nástroje a vůli takovouto činnost včas odhalovat a trestat. A snižovat efektivitu podloudného jednání vhodnou legislativou (viz prohibice – kdyby jí nebylo, nebylo by al capona, kdyby byla stejná spotřební daň na alkohol, nikoho by nenapadlo s alkáčem v garáži kouzlit a nebyli by mrtví, kdyby byla stejná daň u nafty jako u topných olejů, nikdo by nevozil načerno cisterny atd.), navíc by se ušetřily prostředky neefektivně utrácené za vynucování špatné legislativy (celníci, policie, soudy, kriminál, právníci).
    jinak samozřejmě souhlasím, že v obchodu by měl být princip win-win prioritou. Neboť k blahobytu a spokojenosti vede pouze kooperace a ne donucování k nějakému chování legislativními opatřeními. Ale nepleťme si, že když je někdo neúspěšný (je jedno zda podnikatel, či spekulant), tak musíme systém změnit, aby byli všichni úspěšní. to je socialismus a to jsme si již vyzkoušeli. něco změnit musí ti neúspěšní sami se sebou. třeba přestat spekulovat, přestat podnikat, zkusit podnikat v jiném oboru, najít si zaměstnání odpovídající jeho dovednostem a schopnostem. nehledat chybu vně ale uvnitř.

  45. Libri napsal:

    a ještě perlička k těm garážovým chemikům s alkoholem. víte že se alkohol pančoval již dlouho, ale metyl se v něm objevil až po té, co náš parlament přejal EU normy, které jeho využívání v průmyslu povolily. takže pomineme-li chybné nastavení daní jako základní příčinu k podvodnému jednání, není větším viníkem EU potažmo náš parlament, když tyto jedy povolil používat? 🙂 a to nezabředávejme to povolování GMO v potravinovém řetězci,dopování zvěře ve velkochovech hormony a antibiotiky, vakcinaci rtutí a hliníkem apodobně.

  46. plukin napsal:

    xmart: zrejme si nerozumime. Kdo koho nuti delat ztratovej obchod? Kupec kupuje protoze vidi dobrou prilezitost nebo musi (short covering atd), Prodejce prodava protoze vidi dobrou prilezitost nebo musi (SL)..kde v tomhle je nejaka manipulace? Jde jenom o to, ze jsou ti co Umi a ti co Cumi ..a je na kazdem kam se zaradi. Naucit jde vsecko, jen chtit. Nikdo nenuti kupce aby kupoval, stejne tak nikdo nenuti prodejce aby prodaval, dokonce nikdo nikoho nenuti aby vubec na trhu obchodoval..a pokud se nekdo citi byt nucen necim, nekym…hmm, tak to potom je jeho vlastni problem a ten necht si resi sam. Mel by byt dospely a zodpovidat sam za sva rozhodnuti.. Nechapu vyznam videt vsude manipulaci, hlavne v trhu, proc by potom clovek takovy trh mel obchodovat? Beru treba ze u pinku ruzne pump/dump atd existuji, ale kdyz se mi to nelibi a nehodlam akceptovat riziko tak tam snad nelezu ne? Vazne nechapu tohleto narikani nad manipulaci.. K cemu to je dobre? S pozitivnim zitim to ma podle me velmi malo do cineni, takze se celkem divim co za clanek jste napsal. Protoze to co pisete tady v komentari mi prijde jako opak. A proto si prihreji vlastni polivcicku a zopakuju, ze clovek primarne komunikuje sam pro sebe, takze mozna si tim clankem chcete sam neco rict? Pouze zpetna vazba, nic ve zlym. Co takhle se akceptovat? 🙂

  47. xmart napsal:

    @Libri, plukin
    „Nedělejme z ojedinělých lumpáren typické chování“.
    Burzy v minulosti možná opravdu stabilizovali ceny díky větší likviditě a zjednodušovali kapitálový tok.
    Když se dnes kriticky podíváte na burzu, tak najdete podvod téměř na každém kroku. To to považuji za jedno velké globální kasíno. Velké banky byly usvědčeny z manipulací kde čeho (https://www.zerohedge.com/news/2013-11-18/how-wall-street-manipulates-everything-infographicshttps://news.goldseek.com/GoldenJackass/1341518400.php). Na trhu operují entity jako Plunge Protection Team (https://www.zerohedge.com/news/presenting-exchange-stabilization-fund-5-parts-real-plunge-protection-team) a GS prodává to, co vnitrně pojmemovává jako odpad investorům jako extra investici.
    Přesně jak uvádí Oracle, problémem je značná asymetrie informací. Malý investor v dobré víře nakoupí instrument na doporučení jemu důvěryhodné investice a pak zjistí, že je to odpad. Dnes už burza díky algoritmickému obchodování bohužel neslouží jako místo kde se objevuje cena (price discovery), ale cena je stanovována velkými hráči, pomocí těchto algoritmů (https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2154721/trader-z-goldman-sachs-a-ubs-high-frequency-trading-je-proste-podvadeni-ktere-nelze-prekonat.html nebo https://sgtreport.com/2012/10/nanex-investors-need-to-realize-the-machines-have-taken-over/)

    Kdo na to doplací jsou téměř vždy drobní investoři nebo občané, kteří podlehnou reklamě v médiích, ovládaných bankovním kartelem, že na buzre se dá zajímavě vydělávat.
    Ti méně odvážní využijí služeb „finančních poradců“, kteří většinounemají nejmenší páru, co prodávají, ale jsou výbornými prodejci.
    Bosové takových to institucí z toho mají milionové bonusy, přestože jejich klienti prodělávají. Penzijní i akciové fondy vydělávají na poplatcích a je jim jedno, že jejich výnosy ani často nepokryjí oficilální inflaci, ne tak tu reálnou. A tak se 90 % občanů prospořuje k chudobě, kdežto horní procento na tom vydělává díky insider informacím nebo přímém či nepřímém zapojení, do těchto podvodů. A je neoddiskutovatelné, že celý dnešní finanční systém je založen na zlegalizovaném padělání peněz. Co jiného představují částečné rezervy a složené úročení, než skrytý mechanismus ke koncentraci bohatství a z něj odpovídající moci do rukou velmi malé menšiny.

    Forex jsem uvedl typický systém hry s nulovým součtem, kde se peníze vlastně pomalu ztrácejí díky poplatkům brokerům. I na českém internetu kolují historky, jak byli důvěřivý podnikatelé doslova oškubáni na Forexu, když jim různé firmy slibovaly 20 a více procentní zhodnocení a nevysvětlili jim pořádně rizika. (Někdo tam ty peníze dodat musí, aby ti chytřejší mohli vydělávat třeba těch 25%.
    @Plukin opravdu odmítám akceptovat zločinný systém na kterém profituje velmi malá menšina a který je udržován pomocí lží, dezinformací a manipulací. Jestli měl pan Henry Ford pravdu, stačí šířit informace, jak systém funguje a on se brzo položí sám.

    Jinak článkem jsem chtěl říci, že manipulaci se dnes téměř nevyhneme, teda jestli nechceme žít jako křováci. Je tedy velmi dobré znát prostředky používané k manipulaci, protože pak se jí můžeme vyhnout anebo dokonce můžeme pozitivním způsobem manipulovat své (pod)vědomí.

    Věřím, že můžeme žít ve světě, kde je hojnost a nadbytek pro každého. Jen toho bohužel nelze dosáhnout v současném finančním systému, více viz. můj článek https://proinvestory.cz/martin-jonasek-nova-ekonomika

  48. xmart napsal:

    Mnohé se změní už tím, když budeme věci nazývat jejich opravdovými jmény: např. CDS – sázka na bankrot, TARP – dárek k záchraně insolvetních bank, QE – tištění peněz, LTRO – teméř bezúročná půjčka krachujícím bankám …

  49. Libri napsal:

    xmart: ty zkratky jsou supr a sedí. ale ten text nad tím je pořád pohled levičáka přes červený hadr. že jsou podvodníci ve všech lidských odvětvích o tom není třeba se hádat. že jsou křeni ve všech odvětvích lidské činnosti není podle mně chyba burzy ani forexu. píšete že lidi nemjí ánunk do čeho investují, ale to je snad jejich problém. já jsem se taky na mnoha investicích spálil a dokonce na prvním obchodování s akciema nechal napálit ve stylu vlka z wall street. ale byla to moje blbost, od té doby jsem se leccos přiučil a i něco vydělal. ale tak jako nikdo nikoho nenutí podnikat tak nikdo nikoho nenutí investovat. jedinou vyjímkou je státem vynucovaný důchodový systém – to je prasárna ještě větší než podvodní makléři na forexu. a jestli někdo nerozumí akciím a vrazí prachy do jakéhokoli fondu, tak je to snad taky jeho problém. pokud si neumí ani vybrat fond, tak at radeji drzí prachy pod kavalcem ,ne? moje prachy, moje odpovednost. jeho prachy, jeho kafe. a systém částečných rezerv je normální podvod legalizovaný námi volenými politiky. takže buď nám to tak vyhovuje anebo je změníme. čekat od stejných ksichtů že to začnou dělat lépe mi přijde dost dětinské čekání na ježíška. a že jsme manipulováni tak samozřejmě souhlas. já se již delší dobu ale zmanipulovaný necítím. a pokud to většině vyhovuje tak to tak máme zaslouženě.

  50. plukin napsal:

    xmart: ja psal akceptovat sam sebe. Je to podobny „trik“ jako napr. Odpusteni (treba zhrzenou lasku nebo zradu), proste to co jednoho hryze, to co cloveku „zlomilo“ srdce. Pritom odpusteni neznamena schvaleni toho co ten druhy udelal, jde akorat o to ze my sami uz to co nas hryzalo necitime a to nas osvobozuje. Je to zvlastni, ale funguje to. Ale zkuste nekomu kdo se opravdu citi ukrivden rict..odpust SI, ano, SAM sobe, protoze je to jako jed kdyz to v sobe clovek drzi..a tomu druhemu to je tak jako tak vetsinou jedno. 🙂
    Tady to je podobne, mit vztek na System, toho, tamtoho..k cemu to je? Bud s tim muzes neco udelat, pak opakovane psani/vysvetlovani tretimu cloveku (treba mi) je nesmyslne/miji se ucinkem a jak psal Libri (kazdej mame svoji volbu a jestli jste se nekdy nekomu snazil „poradit“ tak nejspise vite, jak moc to vetsina „ocenila“ a pokud to nevite, tak doporucuju vyzkouset). A pokud s tim nic udelat nemuzes nebo nevis co..pak zase akorat otravujes sam sebe a okoli tim vztekem co v sobe drzis. Proto tak akceptace sama sebe. Protoze ma-li v sobe clovek vztek a jine „neakceptovatelnosti“ pak to kolem sebe vysila vsudy kudy chodi..a svet/realita mu to pak vraci jako zrcadlo. A tohle NENI Positivni Ziti. Protoze Positivni ziti je positivni ziti, clovek se positivne citi, ma, svet kolem nej mu to vraci a i kdyz ne, tak clovek se citi stejne skvele, protoze vi, ze „oukej, nekdo ma spatny den, ale ja se mam skvele a vim ze ten druhy je presne tam kde ma byt a verim, ze ma pred sebou lepsi casy“. Protoze vyzarovat ze sebe tuhletu energii radosti/skvelosti atd..tak to lide okolo citi a casem se proste prizpusobi a nebo pujdou z cesty nebudou-li to schopni unest.. Staci kouknout kolem kolik lidi se usmiva a kolik se mraci. A potom jsou takovi kteri doslova zari jak slunce. Vetsinou nemluvnata, ale znam dva 45 a 80 lete kteri taky doslova zari. A s takovyma je radost byt, jednat atd. A to je to positivni byti ktere by melo byt kazdeho cilem, mym rozhodne je. Nekteri si to muzou plest s ignoraci problemu, ale je to spise prijmuti vseho ve stylu „oukej, je to takovy jaky to je, budu-li s tim neco moci udelat oukej, necht v pravy cas vim co a jak. Do te doby zustavam ve skvele nalade, protoze zivot stoji za to zit“. Tohle je rozdil oproti tomu kdo hrmi manipulace sem, manipulace tam a jeste k tomu na forech. Byval jsem takovy a ten pocit rozhodne nestal za to, ale nevim jaky z toho mas pocit ty..? Tot muj pohled, kazdeho volba jak chce zit. Prijemny vikend preji, jsme tvurci sve budoucnosti, jakou budoucnost pro sebe a svet vytvarime? Ja ted vsechno nevim, ale vim, ze jsem otevren tomu to zjistit jaka ta moje verze budoucnosti je a taky vim, ze je kazdym okamzikem lepsi a lepsi. A muzu-li udelat pro sebe, okoli a svet vice, s chuti to udelam.

  51. plukin napsal:

    A btw si vsecky tyhle diskuze uzivam protoze mi to nadherne ukazuje jak v nas je doslova hluboce zakodovan ten „odveky“ boj „dobra se zlem“. Akorat jakou kdo ma definici dobra a zla ze? A to je podle me to co deli uspesne/stastne od tech neuspesnych/nestastnych. Ta „snaha“ byt „dobry/spravny/charakterni“. Zni to logicky, ale vzhledem k vysledkum jake vetsina lidi ve svych zivotech vidi..ty definice na nichz je to postavene budou muset byt pekne zpotvorene. Ty moje rozhodne byly. Jeden by se az smal kdyby ho to tolik nestalo.. Vlastne ted uz se tomu smat muzu a ostatnim doporucuju to same. 🙂

  52. xmart napsal:

    @Libri Ano souhlasím, že je to jejich problém, že vůbec netuší, do čeho investují a jaké to má rizika, často jen proto, že jim to nikdo neřekne a když jdou za „odborníky“ jsou dezinformováni – ať již záměrně viz spoření přes IŽP nebo nevědomě – poradce si myslí, že lidem pomáhá, ale sám nená dostatek informací – např. 2. pilíř.

    Navíc státy uměle upravují inflaci, aby jim lépe vycházeli hosporářské výsledky. Kdyby státy reportovali reálnou inflaci, tak by i mnoho obyčejných lidí pochopilo, že se pomocí většiny běžných finančních produktů prospořuje k chudobě.

    Navíc tlak médií je značný a když chce tedy běžný konzervativní občan např. spořit na důchod tak moc na výběr nemá. V médiích slyší, že v drahých kovech je bublina, akcie jsou moc riskantní, tak nejlépe kde může své prostředky z(ne)hodnotit jsou dnes dluhopisy, nejlépe ty státní, případně penežní trh a něco málo do těch ackií. O jiných alternativách finanční prodávěč, hm tedy poradce často neví nebo má úplně zkreslené informace. Lidé tuší, že je něco špatně, ale přesně neví, netuší že statistiky jsou kreativně upraveny o manipulacíh trhů ani nemluvě.

    @Plukin, já se považuji za velkého optimistu, viz. závěr mého příspěvku. Já jen popisuji situaci, jaká je, bez růžových brýlí, které nám nutí media. Já již vztek na systém nemám, protože vím, že je dokonale prohnilý. viz závěr mého článku o manipulaci kovů: „Popření – naštvanost – smlouvání (hledání řešení ve starém paradigmatu) – deprese – a nakonec akceptace.“
    Spíše hledám konstuktivní metody, jak Systém změnit.

    Ukazuji lidem, keří jsou ochotni naslouchat, že to jde i jinak. Věřím, že poctivé peníze jsou základem ekonomické prosperity.
    Depozit krytý drahými kovy s online přístupem je spojení výhod komoditních peněz s výhodami dnešního pohodlného příspupu k pěnezům přes online služby. Tak podle mě bude fungovat banka budocnosti. A samozřejmě je nutné také šířit pravdu místo dezinformací, pak se systém položí sám. Na tom aby, tato změna nebyla moc extrémní, pracuje v pozadí spousta vliných lidí. Protože vědí, že jsou jen 2 reálné možnosti: Změna systému nebo jeho brzký kolaps, který by pravděpodobně vyústil v 3. světovou válku. Jsou-li mé infomace správné, můžeme brzy očekávat takové změny o kterých se většině ani nesnilo…

  53. xmart napsal:

    @plukin: Přečtěte si „7 návyků skutečně efektivních lidí“ a zjistíte, že existují jisté principy, jak funfuje svět. Můžete je ignorovat, nebo třeba i definovat, že jsou špatné (pro ty kteří musí mít vše zaškatulkováno a vidí svět černobíle), ale prostě fungují a následky ponestete sám. Bohužel nás tyto principy neučí, protože není v zájmu států mít aktivní uvědomělé občany a proto jsou často zesměšňovány.

Přidat komentář