VoDo: Nojo ale co s tim budeme delat? Co budeme delat s lidma co vystudovali kraviny a jen umeji kecat blbosti jako nasi proroci o konci sveta, tito lide, protoze nic nez kecat kraviny neumi tak vetsinou skonci u statniho aparatu nebo ve firme ktera je napojena na stat ci v korporatu kterych bylo vytvoreno plno prave za ucelem zamestnat tyto lempli. Pak z nich jsou ruzni poradci poradcu, asistenti asistentu, ekonomove ekonomu, humanisti, ekologisti, jazykovedci, multikulti odbornici co v zivote nevythli paty, dotacni odbornici atd. Tito lide by drive byli na polich a za pasem, ale toto uz zvlada automatizace tak kam s nima? Dame jim vejsku at se citi vzdelane a penize vezmem od tech co produkuji. Nejhorsi na tom je ze tito si to ani neuvedomuji a koukaji na ty co makaj skrze prsty aniz by vubec tusili ze jejich plat jde prave od lidi co neco umej vymyslet ci vytvorit.
Jan Altman: No podle mne reformovat ten systém jeho vlastními prostředky nejde.
Stát má v rukou propagandu, represivní složky a na jeho straně je stále větší skupina lidí, kteří ze systému tyjí (státní zaměstnanci, neziskovkáří, příjemci grantů a dotací, dávkaři, penzisti, přistěhovalci, atd…).
Systém se podle mne změní teprve až po jeho ekonomickém zhroucení. To je podle mne nevyhnutelné, protože socialismus zkrátka nefunguje. Otázka je, zda ten kolaps přijde za 4 roky, nebo za 40. Naprosto si netroufám odhadovat a kdo si troufá, tomu nevěřím. Je možné, že to establishment ještě bude flikovat dlouho. Ještě je dost prostoru na utahování šroubů. Na druhou stranu je možné, že systém je ve velmi labilním stavu a lavinu může spustit jeden uvolněný kamínek. 1989 také nikdo 4 roky dopředu nepředpovídal. Takže těžko říct. Můj recept je:
– Užívat si života (netušíme, kdy přijde nějaká systémová změna a jaká bude)
– Tomuto amorálnímu zločineckému systému pro klid svědomí zásadně nijak nepomáhat
– Naopak pokud možno ho podrývat ideologicky i ekonomicky – každý dle své míry odvahy (stačí šíření “správných” myšlenek ve svém okolí)
– Nebýt slaboch, který nutně postupuje podle pravidla “nepřítel mého nepřítele je můj přítel”, který se nutně potřebuje mentálně přitulit k nějaké autoritě – i nepřítel Bruselu může být pěkná kágébácká svině
– Zkoušet odhadnout blížící se změnu, zkoušet projektovat různé scénáře možného vývoje a připravovat se na ně tak, aby mne nezničily, případně abych na tom dokonce i vydělal
– Ale to vše s ohledem na bod 1 – tedy žádná křečovitost, žádné velké omezování se (za všechny peníze budování protiapokalyptického krytu se zásobami na 15 let)
Mimochodem – erár nám to pojišťování proti němu pěkně ztěžuje – unce je dnes o 5000 dražší, než před rokem
Oracle: Lenže zabudli ste položiť otázku: “Prečo čínske krachujú továrne?”
Pretože nemôžu obsluhovať svoje dlhy, to je priami dôsledok poklesnutia ceny čo má koreň v poklesnutí dopytu po produktoch, pričom Čína je stále lacná.
Z čoho logicky vyplýva, že reálna ekonomika čo živil dopyt je v ťahu napr. priemerný Američania majú kvôli Obamacare/ACA 2-3 prácu na čiastočný úväzok (ak majú prácu, lebo cca teritna t.j. 93 miliónov je bez práce) a 3 z 5 žije od výplaty k výplate, nehovoriac o tom, že bridlicové firmy prestali toľko vŕtať kvôli problémom s financovaním. Keď to pôjde ďalej, tak aj skrachujú čo sa stane s toľkými pracovnými miestami a s pracovnými miestami služieb (ľudia majú potreby) si dokáže prakticky každý domyslieť (a najhoršie časti ACA sa len chystajú prejaviť).
Pet: vrátím se k tématu – je-pro-rusko-zlaty-standard-přínos?
V určité době ano, v současné době ne. Rusko není schopno reagovat na propad ceny, situaci řeší devalvací měny – jak dlouho bude tento stav trvat?
-”Analýza konzultační společnosti Wood Mackenzie říká, že i když cena severomořské ropy Brent klesne na 40 dolarů za barel, nevyplatila by se těžba pouze u 1,6 procenta současných globálních dodávek – analyzovala údaje o těžbě 2222 ropných polí po celém světě – analýza zahrnuje těžbu v celkovém objemu 75 milionů barelů za den
– Při ceně Brentu 50 dolarů za barel je podle zprávy nezisková těžba pouze 190 000 barelů, což je asi 0,2 procenta globálních dodávek.
– Při ceně 45 dolarů za barel je ztrátová těžba 400 000 barelů za den. To odpovídá výši 0,4 procenta dodávek.
– Při ceně 40 dolarů za barel je neziskových 1,5 milionu barelů, tedy 1,6 procenta dodávek.” (aktuálně.cz)
Z uvedeného plyne, že cena ropy se nemusí zotavit delší dobu a devizové rezervy se tenčí, naštěstí zlato trochu roste, tak se alespoň opticky lepší stav rezerv ve zlatě – v okamžiku, kdy bude muset Rusko prodávat ( což může být do 1/2 roku )přijde na přetřes nestandardní řešení situace v Rusku
Pet: Producenti se začnou požírat mezi sebou – “UAE chcú navýšiť produkciu ropy podľa plánu bez ohľadu na aktuálne 6-ročné minimá cien ropy. Kapacita ťažby by sa mala navýšiť na 3.5 mil. barelov ropy denne, pričom aktuálne UAE produkujú 2.6 mil. barelov ropy denne, pričom kapacita je na úrovni 3.0 mil. barelov”(Trimbroker) – ideální kombinace pro USA – rostoucí domácí spotřeba, snižující se dovozní ceny, pro zadlužené těžaře vláda upraví daně a poplatky – menší producenty spolknou větší firmy a každý nevytěžený barel v USA nahradí levnější dovoz
xmart: Možná mají Saudové i jiné důvody proč nechtějí snížit objem těžby ropy. Jedním z nich je i odklon k alianci BRICS místo hájení zájmů USA – tomu by odpovídaly i zvěsti, že francouzký masakr byl odpovědí a varováním před dalšími kroky Saudské Arábie.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
„Nojo ale co s tim budeme delat?“ – „Čínsky akciový index Shanghai Composite dnes prepadol o 7,7%. Ide o najvýraznejší pokles od paniky z roku 2008. Dôvodom je nová regulácia, že veľkí brokeri už nemôžu otvárať nové maržové účty na obchodovanie akcií. Správa spustila výpredaj akcií brokerov ako aj ostatných titulov v obave, že budú nasledovať ďalšie obmedzenia pre páku.“(Trimbroker) – když funguje trh, tak jej autorita trochu přibrzdí – https://www.zerohedge.com/news/2015-01-18/chinese-stocks-crash-following-renewed-crackdown-margin-accounts
Funguje? V Číně nefunguje nic. Je to největší bublina v historii lidstva, na všem.
@ VoDo
Keď si myslíte, že Čínsky problém zostane len v Číne, tak ste vo veľkom omyle.
Jedným z najväčších obchodných partnerov Austrálie je Čína, dokonca obchodujú vo vlastných menách.
Čo sa stane s austrálskou ekonomikou a burzou keď čínska ekonomika a burza prepadne pod čiernu zem?
Čo sa stane s ostatnými burzami a ekonomikami ktoré sú cez nadnárodné fin. naviazané na tie austrálske? 🙂
–
Takže čo urobiť s traderom ktorí svojou činnosťou netvorí nič a odmieta realitu? 😀 A toto je realita, Schlumberger a Baker energetické firmy zapojené do bridlicového biznisu chystajú prepustiť do kopy 16000 ľudí a ostatné spoločnosti zatrhli prieskum a prestali vŕtať (obe náročné financie a zdroje).
To znamená nielen zanikne 16000 dobre platených miest, ale znamená to, že aj veľká časť zamestnaní v sektoru služieb zanikne, a to všetko kvôli prepadu cien ropy dôsledkom „nadprodukcie“ či skôr nedostatočnému dopytu po rope. A dopady na ostatné priemyselné odvetvia som ani nespomínal napr. tie oceľové trúbky použité pri ťažbe a vŕtaní nerastú na stromoch. 🙂
–
Pred cca 2 rokmi ste tu básnili o tom ako USA vďaka „frakingu“ bridlicovej ropy a plynu predbehne Saudskú Arábiu a Rusko, ja som na to oponoval s tým, že je to bublina.
Čas mi dáva za pravdu. 😀 A vynárajú sa ďalšie 2 otázky:
Kde je vaše nadšenie bridlicovými ložiskami?
Koho rady sú na nič? 😛
Ano komodity jsou v medvědovi a USD v býkovi, to tu tvrdím pár let a zařídil jsme se podle toho.
Nikdy jsem nadšen z břidlic nebyl, jak bych mohl když tvrdím že komodity jsou v medvědovi, možná to „nadšení“ bylo jen okolo toho že přibude konkurence rusákům a dalším. Amerika je v top tři co se týče množství těžby ropy.
Oracle: „Koho rady sú na nič?“ Kolik ze to vyneslo tobe?
Ja pouhym pohledem na hlavni meny vidim, ze long USD za poslednich 4-5 let proste musi byt v slusnem zisku i kdyby na to celou tu dobu trader nesahl.. Muzes se s timhle merit? Nemyslim..ale klidne me prekvap. 8)
Nazory se muzou menit, situace se neustale vyviji, hlavni je nese-li to! Na nicem jinem nezalezi..
@ VoDo A práve som vás nachytal, básnili ste tu pred cca 2 rokmi o tom, že vďaka bridlicovým ložiskám a frakingu USA dobehne Saudskú Arabiu, stane sa najväčším exportérom ropy a ukáže Rusku kde je jeho miesto. 🙂
Skutočnosť je taká, že USA stále dováža ropu (a plyn), fraking sa oplatí len pri vysokých cenách a keby to nestačilo ponuka je viac menej je rovnaká ako pred cca 10 rokmi a globálny dopyt vo svete 10 rokov stagnuje (USA sú nahradzované Čínou), jediná vec čo skutočne rástla bola cena ktorá neodrážala relácie v reálnej ekonomike.
–
@ plukin
No pochváľte mi po 10 rokoch koľko Vám vyniesli Vaše rady a koľko z toho profitu ste udržali. 🙂
Slobodný trh zanikol v momente keď FED začal QE/TWIST/TARP, čo tu máme teraz je gigantický podvod a zhodou okolností nechcem byť ani súčasťou ani obeťou podvodu, preto „trhy“ obchádzam veľkým oblúkom.
Oracle: Jsem pro, takze za 10 let si sedneme a ukazeme vypisy jak se nam kazdemu darilo? A kdo vyhraje plati obed?
boze proc 10 let? ja myslim ze staci blbej jeden rok a bude naprosto jasno kdo umi a vydelal, ale to holt clovek musi zit pritomnosti, ne jakousi virtualni budoucnosti…
@ lulinak
10 rokov, lebo život je beh na dlhé trate a získaný majetok človek musí nejak aj udržať, a vzhľadom na zločiny vo finančnom sektore (ukradnúť akcie z údajne zabezpečeného účtu-MF Global), podrazácke zákony (G20 schválila cyperský scenár bail inov) a prípadné znefunkčnčnie SWIFT-u (z nejakého dôvodu nemôžete uskutočniť medzinárodný prevod) konvencionálne techniky môžu byť nepoužiteľné.
–
PS: Stránka sa nazýva proinvestory nie protradery. 😉
Jak se to bude vyhodnocovat? V objemu? V procentech? V dnešních cenách?
Když si zde někdo dnes vydělá stříbrňák, předpokládám „jeho“ možné zhodnocení do 10 let o cca 7200 % v dnešních cenách.
Ano, tuším mi to pan Dvořák kdysi potvrzoval, že myslí investor. A rovněž chci připomenout, že kritika a kritické myšlení asi není totéž.
František Sousedík: vyhodnocovat se to zrejme nebude nijak, protoze Oracle na to nijak nezareagoval, nejspise prestal verit, ze mu bude stacit 10 let na to aby se trefil a vydelal na tech svych nazorech, natozpak aby to jeste s nekym porovnaval.
Osobne bych to pomeroval v procentech narustu kapitalu. Stejne jako bych ted koukl treba 10 let zpet a vidim jestli ten kapital rostl nebo stagnoval nebo mizel. Inflaci atd bych to nekomplikoval, pokud by inflace mela byt silny souper, tak jsou moje zhodnocovaci schopnosti dost slabe. Navic by mela vliv na oba. Jak byste to hodnotil vy?
Dobrá otázka. Pro tento server, jak dělaná. Ale, nebylo to zde již v minulosti řešeno a nějak dohodnuto? Řekl bych, že investování bez vyhodnocování bude trochu nejasné.
Není to námět pro článek? (Pane Dvořáku?) Nebo třeba jen „prázdný“ článek pro diskuzi? Ale třeba nás o tom více diskutovat nechce.
Možná Oracle nebude porovnávat s Vámi, ale domnívám se, že vyhodnocovat bude. (A nejspíše bude mít i útrpný úsměv.)
Uvažuji „nahlas“.
Takže kouknete 10 let zpět a v USD nebo Kč vyhodnotíte rozdíl ceny, a to, za kolik bylo koupeno tehdy a za kolik bych to nejspíše prodal dnes? A hodnota té měny se nezměnila? Jak ji zjistit, že?
Inflací to nekomplikovat? No, index spotřebitelských cen asi nebude přímo o znehodnocování investice. Aha, ale bude o tom, co si za utrženou měnu koupím. Jo, a kolik je za posledních 10 let inflace, jsem vůbec nyní nad inflací? A co když bude inflace 100 %? Lze při tom zhodnocovat 110 %? A co když bude 10000 %?
Bude mít vliv na oba stejný při těchto výškách?
Je to vůbec porovnatelné, když jeden myslí investici do akcií a druhý do nemovitosti či zlata?
Jak to porovnat, když za 10 let jeden má v ruce zlaťák, který ovšem nelze sníst a druhý nutně potřebuje prodat sice ohromné množství akcií, ale burza neobchoduje?
Co když např. chci dnešní stříbrňák v příštích 10 letech postupně vyměnit až za downa. Řekněme, že za 5 let až bude zlato ku stříbru 1/1 provedu výměnu za zlato a zlato začne stoupat a down naopak klesat. Za deset let při ceně obou 1800 provedu druhou výměnu. Při pohledu zpět jsem z pohledu aktuálního nominálu zhodnotil stříbrňák 100 krát. Z dnešního pohledu zhodnotím onen stříbrňák cca 1000 krát.
Tak, jak to budeme posuzovat? Je opravdu aktuální nominál nejvhodnější?
Články na téma měření výnosů:
* https://proinvestory.cz/vykonnost-investic
* https://proinvestory.cz/problematika-rizikove-ocisteneho-vynosu
* https://proinvestory.cz/jak-se-meri-vynos-a-riziko
František Sousedík: prinde mi, ze to prilis komplikujete.
Inflace/hyperinflace: nejsem odkazan na jednu menu, jednu zemi, takze nejsem-li schopen se tomuto problemu vyhnout ci ho udelat zanedbatelnym, ci ho naopak vyuzit k prospechu, moje minus/moje neschopnost. Chci-li dlouhodobe uspet, nemuze me zastavit, ci „obrat“ ani nejaka hyperinflace/krachy a buhvi co.
–
Tj. neobchoduje-li burza, tak logicky nemuzu brat, ze tam mam papirove xy zisku. Protoze nejsem-li schopen je zrealizovat, nemam ted nic. Mozna se to za rok zmeni, mozna se to zmeni za 10 let..ale momentalne, sorry, nula.
–
Stejne tak kdyby nekdo mel hromadu zlata, teoreticky slusne zisky, ale dejme tomu by musel z kazde transakce danit 50% nebo treba 90% protoze uz mel zlato davno prihlasit a odevzdat za nejakou smesnou vykup cenu. Je-li dotycny schopen zisky zrealizovat v jine zemi, za ferovou cenu, oukej, pak je muze pocitat a je to jeho plus. Neni-li toho schopen, smula. Svym zpusobem spatna investice, spatne rozhodnuti.
–
Osobne me bude zajimat Sharpe ratio/volalita equity. Ale v tomhle „porovnavacim klani“ to beru spise na urovni „Ano, jsem schopen uspesne navigovat rozbourenymi/nejistymi vodami a vzdycky najit ‚bezpecnou/profitabilni‘ cestu bez ohledu na to co politici vymysli ci co ‚necekaneho‘ se stane“ vs „Mno, zrovna dvakrat mi to nende, tohle jsem necekal, tamto me zaskocilo..a tratil jsem hafo“. Takhle to vidim ja, protoze v diskuzi s Oraclem zastavam nazor, ze jsem schopen profitovat bez ohledu na cokoliv tj. i vcas naznat kdy ze je treba se stahnout a presunout do lepsich vod. Zatimco Oracle tvrdi, ze se mi ted muze darit, ale ze prindu o vsechno (o hodne) protoze me neco zaskoci nepripraveneho a bude vymalovano.
–
Takze takova spise sebereflexe nez nejake „ja jsem dobrej a ty jsi h****“. A uzna-li druhej, ze se v tom a tom mylil a ze ja mel pravdu. To uz je takova tresinka na dortu. Bude-li to naopak, nemam problem uznat, ze jsem se mylil a druhy mel pravdu. Koneckoncu i to je zkusenost a ty ‚nejhorsi‘ zkusenosti jsou pak ty nejlepsi lekce, je-li jeden ochoten se poucit co muze udelat priste lepe. Z tohohle pohledu proste ztratova investice neexistuje, protoze clovek bud vydela nebo prodela->pouci se a vydela priste. 🙂
—–
Jan Dvořák: diky za linky.