Tento týden byl charakterizován růstem na akciových a komoditních trzích. Akciové trhy v USA měly nejlepší týden v tomto roce. Zajímavé však byly zvláště komodity a ty například měřeno Bloomberg indexem zaznamenaly nejlepší týden od roku 2012. Zinek, poté co společnost Glencore oznámila omezení třetiny roční produkce průmyslového kovu o 500 tisíc tun, měl nejsilnější denní růst v historii v pátek. Rostly výrazně i ceny cukru, kovů a mnoha dalších komodit. V nesposlední řadě také pozorně sledovaná cena ropy. Ta se zase dostala u Brentu nad 50 USD za barel.
Stimulem byly jistě vojenské operace Ruska v Sýrii a také měsíční report americké energetické agentury (EIA),která predikuje akceleraci poptávky po černém zlatě v roce 2016. Ta má globálně růst na 95,2 miliónů barelů za den, růst o 0,3% oproti zářijovému reportu a naopak pokles predikce růstu nabídky o 0,1%. I když hodnotově stále převis růstu nabídky, tak tento se má stávat těsnější. Pohlédměme na grafické znázornění posledního odhadu pro růst produkce u ropy (v mil. barelů za den) a likvidních paliv podle regionů:
Jak jsme zmínili minule určtitou fundamentální podporu ceně ropy by mohla poskytnout situace v Iráku (druhý největší producent v OPECu po Saudské Arábii). Před pár lety Mezinárodní energetická agentura (IEA) odhadovala produkci v této zemi 6,1 miliónů barelů za den do roku 2020 a 8,3 miliónů barelů za den do roku 2035. Dnes je to nějakých 4 milióny barelů za den.
Taktéž tento týden na výroční konferenci významné konzultační společnosti PIRA Energy Group v New Yorku zaznělo číslo 75 USD za barel do roku 2017. Zářijové odhady pro rok 2016 na zhruba 56 u Brentu a 52 u WTI jsou dle agentury rovněž podhodnocené a s novými predikcemi přijde firma na konci měsíce. Tak se necháme překvapit. Obecně v analytických kruzích se pohybuje rozsáhlý interval pro 2016 od méněnež 45 až po více jak 60 USD za barel. PIRA dokonce odhaduje růst poptávky příští rok u ropy o téměř 2%!
Pro tento rok však například PRIX index (nově od ledna tohoto roku), což je podoba indexu nákupních manažerů (PMI) v průmyslu, akorát zde se jedná o dotazování 20 největších světových exportérů komodity, ukazuje na dostatečné zásobení vývozců, kteří vysokou nabídkou budou mít tendence stále tlačit na cenu níže. Index rovněž poukazuje na následující skutečnost:
Nízké ceny komodity ani sankce neomezují ruské exporty
Irán pravděpodobně navýší vývozy rychleji než mnozí predikují
Konflikt s ISIS neomezí růst iráckých exportů
Kuvajt může být první ze zemí v zálivu, kteří naopak omezí vývozy
Komodity mají zpravidla charakter cenové reakce na stávající bilanci poptávky a nabídky (oproti například akciovému trhu, kde se jedná o anticipární cenové trajektorie). Tudíž, zda se jednalo v posledních dnech o technické nákupy nebo cena je už příliš nízko a s předstihem reagovala na predikce pro 2016, ukáže další vývoj v následujících dnech.
Závěrem se pojďme podívat na cenové vývoje aktivních kontraktů na Brent a amerikou WTI a jejich komoditní spread na amerických burzách ICE a CME Group za poslední rok (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Snad už začalo dlouho očekávané bear market relý 🙂 půl roku až rok? Toť otázka.
Ano, tady dobre, at potvrdi AOS vstup na long radeji dle objektivnich testu tendovych cyklu. Spise intraday/ swing ted. Super vstup do noveho trading tydne preji!