Informace o tom, že stávající globální makroekonomická situace není růžová, asi nikoho nepřekvapí. Zároveň ale nikde není řečeno, že se musí vše změnit příští týden. Změna může přijít skokově (myšleno prakticky ze dne na den) – v takovém případě může přijít jak za týden, tak za X let. Nebo se situace bude měnit postupně, den za dnem. Dnes se podívám na tyto scénáře.
V zásadě jsou dvě tři množnosti:
Nyní krok za krokem
Postupné umazávání dluhů inflací
U velké většiny zainteresovaných (tedy kromě nezadlužených lidí s úsporami) se jedná o vysněnou variantu. Úroky budou drženy pod mírou inflace. Na první pohled se nic nemění, akorát reálná hodnota dluhů půjde postupně dolů. S nimi bohužel i hodnota vkladů. Pěkně krok za krokem.
Zavedení nového měnového standardu
V tomto případě by se pravděpodobně jednalo o zavedení nové globální rezervní měny. Tou měnou by mohly být SDR, které jsou emitovány Mezinárodním měnovým fondem. Ten není žádnou zemí. Tento režim by mohl věnovat i Číně, jejíž měna se od tohoto října stává jednou ze složek SDR.
V tomto případě by se také jednalo o postupný proces. Nenápadně byl odstartován před pár lety. Další kroky následovaly letos. V červenci vyzval MMF k vytvoření trhu s bondy denominovanými v SDR, které budou vydávány soukromými společnostmi. Tento měsíc MMF oznámil, že takové obligace vydávat bude.
Další kroky by měly být agendou jednání G20 v září a výročního zasedání MF v říjnu letošního roku. Oficiálně to samozřejmě nebude nikde oficiálně oznámeno. Jako indikátor zvolení tohoto scénáře budou sloužit právě emise dluhopisů v SDR. Speciálně, pokud by došlo k globální finanční krizi.
Návrat ke zlatému standardu
Za jakou cenu? Klidě 5.000 nebo dokonce 10.000 dolarů za unci. Přecenění na tuto cenu by muselo být absolutně utajené. Centrální banky by potom musely intervenovat, aby udržel cenu zlata na této úrovni. Pravděpodobně by to „odnesly“ deriváty na zlato, které by ztratily smysl.