Články týdne – 26. října

clanky_tydne

Životná úroveň se jen tak zvedat nezačne, ani v západní Evropě. To bude také jeden z důvodů, proč Fed rozšíří konce, roku QE3.

V dnešní situaci se harje o čas, nikdo nechce, aby břímě krachi bylo spojováno s jeho jménem… Řecko možná tak dostane ještě 2 roky času.

O německém zlatě mimo území Německa se tento týden opět psalo. V řadě článků nebylo nic nového, nejvíce mě zaujal tento, podle kterého Německo již většinu zlata z Londýna dávno stáhlo. Další článek věnovaný zlatu se zaměřuje na obchod mezi Tureckem a Íránem. Podle něj je prostředníkem Dubaj. Získává cena zlata a stříbra momentum? Je to klidně možné. 

 

 

 

 

Archiv – Předchozí články týdne

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje 
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:

Komentáře
  1. Mario napsal:

    vsadil jsem se o bednu sampanskeho, ze do dvou let nebude zlato nad 2000USD/unci. za dva roky poslu jedno vyhrane sampanske i honzovi dvorakovi…

  2. Miroslav Piták napsal:

    To Mario: To si moc nevěříte, že se vsázíte o tak nízkou sumu, pokud ovšem nemíníte luxusní šampanské staršího data. Co takhle sázka o několik řádů vyšší? 🙂

  3. Jan Altman napsal:

    S tím německým zlatem je to trochu jinak.
    Taková argumantace jak za socialismu: „Na Kubě žádné rakety nemáme a ty co tam máme, si odvezeme“.

    – Takže Německo v zahraničí žádné zlato nemá.
    – Ale to, co tam má, tam má z dobrých důvodů (likvidita).
    – Ale pro jistotu si ho alespoň částečně stáhnou domů.
    https://www.bundesbank.de/Redaktion/EN/Interviews/2012_10_25_thiele_dpa.html A to rychle, než to začnou dělat i ostatní a na opozdilce se nedostane:
    https://www.silverdoctors.com/netherlands-citizens-group-demands-central-bank-reveal-location-of-countrys-gold-reserves/

    Možná v Německu někdo věří američanům, britům a francouzům, má víru v uzavřené smlouvy a platné zákony. Pak by si ale měl uvědomit, že podle platných zákonů jen před několika dekádami měly USA závazek za každých 35 USD vyplatit 1 Oz Au. A byli to zrovna právě francouzi, kteří dodržení tohoto zákona a smlouvy požadovali a narazili na realitu. I američané mají trpknou zkušenost s dodržování vlastní ústavy ohledně měny a drahých kovů a také mají zkušenost se zákonem – např. z roku 1933. Němec či rakušan k tomu může dodat, že i zabavování zlata židům (a i podstatně horší ústrky vůči nim) byly podle zákona. Dnes jim zákon zakazuje otevřít obchod o víkendu i kdyby majitel či zákazník 100x chtěli, zakazuje mít výprodeje časteji jak 2x do roka a zakazuje jim tisíce dalších věcí porušující elementární zásadu „není zločinu bez oběti“, tedy že není možné zakazovat jednání, které nepoškozuje ničí legitimní práva. Jistě se dočkáme ještě daleko zajímavějších a kreativnějších zákonů. A nebojím se, že se nenajde dost těch, kteří takové zákony (včetně vyvlastňovacích, či posílající „odpadlíky“ do převýchovných táborů) podpoří, jako podporují mnohé současné perverzní zákony, jejich rodiče zřejmě porporovali zákon o vedoucí úloze KSČ, prarodiče hájili norimberské zákony a praprapra vedl dlouhé řeči vysvětlující oprávněnost nevolnictví a popisující, jaký chaos by nastal, kdyby bylo zrušeno.

  4. Jan Dvořák napsal:

    Jak to dopadne s německým zlatem jsem fakt zvědav. navíc zlato v cizině má hodně zemí…

  5. PetrAsch napsal:

    Pane Dvořáku,
    nemáte náhodou přehled, která země má kolik zlata v zahraničí? Myslím, že by to byl velmi zajímavý údaj.

  6. Jan Dvořák napsal:

    Bohužel, takovýto přehled jsem hledal, ale neuspěl jsem.

  7. Jan Altman napsal:

    Podle mne v GB a USA má zlato opravdu velké množství zemí. O mnoha z nich se říká, že ho chtejí převézt domů (evropské země, Mexiko, …), některé země tak již činí – Venezuela.
    Některé země ho sice doma měly, ale stejně o něj asi přišly (Libye).
    Otázka je, nakolik jsou relevantní ty konspirační teorie říkající, že zlato v GB a USA sice (možná) je a snad je i pravé, ale je X krát rozpůjčované a na jednu cihlu vlastně existuje X legitimních nároků.
    Pokud by toto byla pravda (těžko říct), tak pak záleží jen na přesvědčovací (politické a vojenské) síle GB a USA, jak dlouho budou schopny ostatní země odrazovat od pokusu Au si fyzicky vybrat. Navíc USA mají i další argumenty, jak tyto země odradit – strašení chaosem, nepokoji a hospodářským rozkladem, který by nastal, pokud by vypukl run na FortKnox. A podle mne něco takového není ani v zájmu reprezentací a elit těch států, které jsou v pozici věřitele a mají to zlato v cizině. Asi se raději smíří s tím, že už ho nikdy neuvidí, raději budou říkat, jak Americe věří, než aby spustily ceosvětový kolaps, který by dost možná vedl k jednoznačné hegemonii někoho úplně jiného, než jsou USA.

    Ostatně pokud němečtí představitelé tuší, že se zlatem v USA se to má pro ně nedobře a že ho nikdy nedostanou, tak mohou rychle nakupovat, protože mají prakticky jistotu, že dříve či později toto praskne a cena zlata raketově vyletí a oni tak nemohou prodělat. Oni tuto informaci, nebo aspoň podložené tušení, mají. My bohužel tak moc ne…

Přidat komentář