Současný finanční systém není nutně něco fixního, daného. Uvědomme si, že stávající finanční systém ve světě funguje pouze pár desítek let. Množství lidí však k němu přistupuje jako k něčemu danému neměnnému, o čem se nediskutuje. Historie je přitom plná přednání moci, nejen v rámci jedné země, ale i mezi zeměmi. Země mezi sebou bojují o moc neustále. Změna může být zaznamenána, ale signály nesmějí být ignorovány. Pokud jsou, pozorovatel se potom nestačí divit.
V poslední době Spojené státy ztratily pozici světové jedničky v investičním bankovnictví, např. v objemu IPO (HongKong je v poslední době předčil téměř dvojnásobně). Snad je zachrání IPO Facebooku, obávám se však, že půjde o pouze jednorázový výkyv. V sektoru přímých finančních zahraničních investic se jako 3 největší centra posledních let podle statistiky Banker intelligence unit of the Financial Times rýsují Singapur, Dubaj a HongKong. Jenom samotný Singapur je větší než New York, Londýn a Frankfurt dohromady. Čína navíc dominuje investicím do rozvíjejících se ekonomik.
Spojené státy se přesto (nebo spíše právě proto, že jsou si vývoje moc dobře vědomy) snaží neustále demonstrovat svoji dominanci ve světě a využívají k tomu i finanční sektor. Bojujíá o udržení své největší výhody – dominance dolaru – jak se jen dá. Problém je v tom, že se to díky použitým zbraním pravděpodobně obrátí proti nim samotným.
Není to tak dávno, co Spojené státy utáhly finanční kohoutky vůči Íránu. Šlo o odříznutí jejich bank od systému SWIFT. Jako první – téměř měsíc před odříznutím íránských bankod SWIFTu – psal o potenciální hrozbě Jim Sinclair a na našem serveru se o tom psalo ještě v únoru, přibližně tři týdny před samotným aktem. Toto rozhodnutí Spojených států se může stát zvratem ve finanční válce. Ale zcela jiným, než se na první pohled může zdát. Jak to tak vypadá, tahle akce se může obrátit proti Spojeným státům samotným. Spojené státy totiž tímto činem všem ukázaly, jak drží zbytek světa, obrazně řečeno, pod krkem.
Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a JAR) jsou země, které si něco podobného nenechají líbit. Podle Jima Sinclaira a dalších pracují tyto země na konkurenčním systému „SWIFT 2“ a s jinou primární vypořádací měnou a silnou rolí zlata. Jeho uvedení do života by nemělo trvat roky, ale možná jen měsíce. To by byla zásadní změna v globálním finančním systému.
Díky tomu, že se Spojené státy snažily odříznout jednu zemi od mezinárodních plateb, dojde k vytvoření paralelního systému bez přístupu USA a tím k jejich částečnému odříznutí. V důsledku toho hrozí dojít ke ke skokovému poklesu používání dolaru v rámci mezinárodního obchodu o desítky procent. To zcela jistě není zamýšlený důsledek. Takový vývoj (zvláště pokud by zahrnoval i obchodování s komoditami o ropě nemluvě) je totiž to poslední, co si mohou Spojené státy přát.
Následující dva díly aktuální investiční trilogie
2. Co se může stát katalyzátorem vývoje?
3. Jaké změny mohou na devizovém trhu nastat?
To je námět navazujících samostatných článků, odkazy na ně jsou přidány výše.
Nejbližší z nich rozkrývající možný katalyzátor událostí vyjde do týdne. Sice se o inkriminovaném katalyzátoru poslední dobou dosti mluví, ale vůbec ne v souvislosti s katalyzátorem měnové krize. Pokud máte chuť, může v diskusi pod článkem tipovat, o jakou událost se může jednat.
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Tajnůstkář jeden…
Holandsko?
Holandsko to není.
Marshallův plán II nebo něco se zlatem/stříbrem?
O Marshallově plánu II teď spekulují španělská média, jiní zase spekulují o velkém plánu připravovaném Japonskem. To (ani drahé kovy) na mysli nemám.
Nikoliv Holandsko, ale Hollande :-).
Hollande to vyhraje, tomu věřím. To samo o sobě ale nebude žádné překvapení.
Já sázím na Sarkozyho, ten pro to udělá cokoli pro kohokoli – Eurokraty, anarchisty nebo komunisty. Brzy uvidíme.
Co se týče katalyzátoru z článku tipuji ropu, pravděpodobně v souvislosti s Iránem a sankcemi.
Fukusima, nic neni zazehnano, panove vubec nevedi ci se tam deje a nejspis to rachne, teda roztavi a vsechen bordel pujde do vzduchu, problem je, ze tam se i to palivo skladovalo, takze nekolikanasobne vetsi pruser nez cernobyl. Budeme mit dve hlavy.
Já jsem také za fukušimu,jestli tam bude zemětřesení,což tam bude na 99% do tří let,tak těch 6500 tyček zhoří a mame tady černobil x 80.
Druhá varianta je že evropa se pomalu dostane ze sraček a tím bude usd potopenej(nejen kvůli tomu) viz třeba tady https://zo.trimbroker.com/financne-spravy/Co-bude-znamenat-utisenie-krizy-v-Eurozone-p-120430-1350 S tím ale souvisí i rapidní pokles cen us bondů.
Jo ještě k euru,zítra publikuji zase svůj odhad na ako investovat co se týče eura a vypadá to,že euro má pokles za sebou a čekají ho zářné zítřky,třeba růst k 1,57 a ten růst může trvat 9 měsíců nebo tak nějak.
Fukushima je úplně jiná kolej, tam si dopad ani netroufám odhadovat.
Kubíku, pak sem hoď link na EUR/USD analýzu
– obchodovanie s dlhopismi v juanoch v londyne
– obchodovanie s ropou/zlatom v cinskych juanoch v londyne a druhy tip su volby v Grecku, kde hrozi, ze do parlamentu sa dostanu neofasisti a vladu zostavi koalicia stran, ktora odmietne splacat stare dlhy
Článek je na světě
https://proinvestory.cz/volby-ve-francii-jako-katalyzator
Že by byl nový systém již nastartován?
https://www.silverdoctors.com/iran-activates-alternative-system-for-swift/
…