Možnost zdaňovat transakce na finančních trzích a kapitálových se diskutuje již několik let a znova se dostala v poslední době do módy v rámci současné finanční krize. Konkrétně Německo a Francie se snaží o její implementaci pomocí návrhu Evropské komise (EK) v rámci trading reformy MiFiD (markets in financial instruments directive). Jde v podstatě o snahu financovat případné krachy finančních institucí pomocí výběru prostředků touto cestou oproti zdaňování běžných daňových poplatníků.
To do jaké míry se však jedná o efektivní řešení se názory politiků liší od názorů představitelů finačních center a burz. Podle informací ze summitu G-20 ve Francii však ani americký prezident Obama není nakloněn návrhu EK a navrhuje spíše tzv. daň za finanční zodpovědnost, kde je cílováno speciální zdanění těch největších finančních institucí. Rovněž britský premiér David Cameron se vyjádřil, že neočekévá prosazení návrhu v nejkratší době. Jaké jsou možné následky implementace návrhu EK podle představitelů burz tady v USA, které operují globálně a také na evropském trhu?
Podle CEO Jeffrey Sprechera z Intercontinental Exchange (ICE) by vedl tento návrh EK k přesměrování značného objemu tradingu z Evropy a obecné větší volatiitě finančního trhu. ICE má své zastoupení ve Velké Británii a po případném zavedení daně by údajně neměla problém Londýn opustit. S tím z velké části souhlasí rovněž Duncan Niederauer CEO burzy NYSE Euronext, která rovněž v Londýně provozuje Liffe pobočku a dále se v současnosti snaží přesvědčit regulátory EU o schválení fúze s Deutsche Boerse AG. Podle Niederaura by vedla transakční daň ke zvýšené volatilitě trhu, rozšíření bid/ask spredů (spread mezi cenami obchodníků, kteří chtějí nakupovat a cenami obchodníků, kteří chtějí prodávat) a zvláště pak k hledání jiných finančních center, kde by daná daň nebyla.
Kdo má tedy pravdu a bude nakonec transakční daň navrhovaná EK uplatněna? Nechme se překvapit .
Autor na burze NYSE
Další analýzy a komentáře Martina Lembáka