Čtvrteční vystoupení Janet Yellen v Senátu USA dalo investorům informaci, že Fed nehodlá měnit tempo omezování nákupů dluhopisů a hypotečních zástavních listů na dalším setkání Federálního výboru pro operace na volném trhu 19. března. Ledaže se výrazně změní výhled vývoje ekonomiky. Nicméně, zdá se, doposud americká centrální banka nedokázala stanovit, zda poslední slabší data jsou výsledkem vlivu ukrutné zimy nebo zda se jedná o trendovou záležitost. Více světla jistě přinese statistika o růstu zaměstnanosti v únoru a také data indexu nákupních manažerů PMI plus čísla o inflaci. Sitauce na trhu emerging markets není růžová a současné neutichající nepokoje na Ukrajině tomu dále rozhodně nepřidávají. Poklesy kurzů jak ukrajinské hrivně tak ruského rublu jsou jistě následkem a Ukrajina vypadá zralá na mezinárodní finanční pomoc, bez které může upadnout do insolvence.
V posledních dnech jsme rovněž mohli na trhu zaregistrovat neobvyklý vývoj kurzu čínské měny, která nezvykle oslabila o 1,5% za poslední zhruba týden. To se nezdá jako výrazný pohyb, avšak u juanu, který je fixován v denních pásmech +-1% to představuje nejvyšší pokles v týdnovém intervalu od roku 2005, kdy byl zavedený nový měnový režim vůči USD a opuštěn fixní kurz. O zvýšeném zájmu o čínskou měnu v mezinárodním obchodě jsme již psali. Měna po delší dobu v podstatě sloužila jako „zaručená jednostranná sázka“ na růst s pěkným výnosem, zvláště po utahování měnové politiky čínskou centrální bankou od druhé poloviny 2013, kdy začaly sazby jak na peněžním trhu růst (místy velmi volatilně a neůměrně), tak výnosy dlouhodobějších dluhopisů zvyšovat. Po posledním pohybu se zdá, že tato „jistá“ investice již může být věcí minulosti a možná také, obdobně jako u ostatních měn emerging ekonomik investoři začínají rezignovat na Čínu a blíží se větší odliv kapitálu a počátek prasknutí jedné velké bubliny, která by znamenala určitě jednu z největších krizí, jakou kdy světová ekonomika zažila. Ale, ne tak rychle. I když k oné krizi nepochybně jednoho dne dojde, tak jako ke krizím v rámci ekonomických cyklů dochází a v praxi neexistuje nic jako „nové ekonomiky bez recesí“, tak v tuto chvíli se situace oslabení jeví naopak jako výhodná a zcela v režii čínské centrální banky, jejíž politika patří mezi ty ne zcela transparentní navenek. A to nejen z důvodů podpory exportů, na kterých je Čína i v situaci, kdy se snaží přejít na ekonomiku taženou růstem domácí poptávky, stále ohromně závislá. Přílišné utažení měnové politiky a růst kurzu juanu totiž vyvolalo větší příliv kapitálu včetně spekulativního. Což je patrné na větším nárůstu devizových rezerv (i možná proto se Státní čínský úřad pro devizové rezervy nechal slyšet, že za neobvyklým poklesem kurzu juanu nevidí žádný problém). Pohlédněme na jejich vývoj v poslední době:
To znamená k omezení nadměrného zadlužování nestačí regulovat měnovou politikou jenom sazby, ale je nutno přistpupit k liberalizaci kurzové politiky. A o to se zdá se banka snaží a připravuje si půdu pro rozšíření pásma denního pohybu juanu vůči dolaru a dále pak k jeho plnému zrušení a zavedení plovoucího kurzu měny plus v konečné fází k jeho plné konvertibilitě. V agendě banky je pro zajímavost rovněž zavedení programu pojištění vkladů, což následně přidá na kredibilitě menším finančním institucím, které budou ochotny podporovat menší, ale také možná perspektivnější podnikateské záměry. V neposlení řadě toto povede k liberalizaci a konkurenci na trhu depozitních sazeb, jež jsou nyní nastavovány státem.
V rámci uvedení více detailů ohledně chystaných vládních reforem bude zajímavé sledovat informace z Čínského národního kongresu (NPC), který začíná 5. března. Jak jsme již zmínili, Čína má v případě reforem obrovský potenciál s ohledem na stále relativněně hodně nízký produkt na hlavu. Tento potenciál se již začíná projevovat na reálných trzích jako komodity, to znamená vácné kovy, energie, obiloviny, softs, atd. v poslední době, které začínají opětovně výrazně narůstat, což může znamenat nový supercyklus.
Závěrem se pojďme podívat na aktivní kontrakt na číský juan na burze v Chicagu (SOL Trader, týdenní data) v poslední době. Klikněte na obrázek pro zvětšení:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3569-americany-podporovana-neonacisticka-strana-dostala-klicovou-roli-v-nove-ukrajinske-vlade