Články týdne – 7. června

clanky_tydne

Situace v Turecku není díky povodním u nás zrovna v centru zájmu médií. Zájemcům o tamní dění tak doporučuji tento článek z dílny Der Spiegel.

Našel jsem seznam nejvíce shortovaných akcií dnešních dní. Jak se zachovat? Můžete se přidat a otevřít short pozice nebo koupit put opce, nebo vsadit na short squeeze (čím více shortů, tím silnější) a jít long. Každý dle jeho citu. na tomto seznamu se nachází např. DO, CHK nebo třeba FSLR.

Naopak, pokud vás zajímají dividendové akcie, tady máte přehled akcií, které v květnu zvýšily dividendy.

Podle šéfky MMF snižují USA své výdaje příliš rychle. K podobnému závěru dospěla i naše vláda. Tak jsem zvědav, k čemu to povede.

Čína si investicemi do australských dolů zajišťuje přístup ke kovům.

V Evropě se snižuje objem mezibankovních půjček.

Mizí práce? Odkaz na tento článek v češtině, je v jedné z diskusí. Mně se líbil a zaslouží si být uveden zde.

 

 

 

 

Archiv – Předchozí články týdne

Výroční analýza 2013

Pohled na penzijní reformu

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Poked někdo chce těsně pod vrcholem kupovat divi akcie tak bych doporučil ETF, dají se nalézt i kolem 6%. Kupovat jednotlivé firmy je risk daleko větší než to bývalo. Moje po krizová strategie bude zahrnovat pouze ETF, velice pravděpodobně.

  2. VoDo napsal:

    Zlato projelo bear flag, takže se asi pojede doluuuuuu.

  3. Oracle napsal:

    VoDo, len aby ten bear-flag neodštartoval ďalšiu vlnu nákupnej horúčky zlata a nakoniec neprasklo to, že nie je dosť fyzického zlata na pokrytie pohľadávok z certifikátov.

    Narážam na to, čo urobil ABN Amro banka.

  4. Lime napsal:

    Ze stránek Silverbull o zlatě.

    07.06.2013
    Alasdair Macleod | Geopolitika zlata

    Západní vlády a bankéři se snaží své občany přesvědčit, že zlato i stříbro jsou pouhými barbarskými relikty z dob minulých patřících do učebnic dějepisu. Experiment s kreditním systémem částečných rezerv, derivátovým finančním systémem společně s nezřízenými všeobecnými státními i soukromými dluhy však trvá pouze několik desetiletí. V Asii se nevyrábí jen většina spotřebního zboží, ale v posledních letech a měsících na východ směřuje také obrovské množství fyzických drahých kovů z evropských a amerických skladů. Jak USA s Evropou tento zatím relativně utajovaný problém vyřeší?

    Přestože USA, Japonsko, Velká Británie i Eurozóna mají silně uvolněnou měnovou politiku, tak jejich ekonomiky nelze jen díky nekontrolované spotřebě držet na výsluní bez strukturálních změn do nekonečna. Regulace ceny drahých kovů na elektronickém trhu a dalších komodit spojených s bojem o udržení petrodolarového systému skončí nejpozději v době, kdy vyschnou západní sklady fyzických drahých kovů. Poté hra na kočku a myš definitivně končí a fyzický trh jednoduše začne konečně diktovat i elektronickou cenu. Zatím se zdá, že se více či méně vědomě hraje především o čas a přijde doba, kdy západ bude muset učinit rozhodnutí jak s cenou zlata naložit. První scénář je, že drahé kovy začnou reflektovat všechny vytištěné peníze a uměle nafouknutou akciovou bublinu, což by se projevilo několikanásobným nekontrolovaným cenovým růstem společně s hrozící hyperinflací a ztrátou důvěry v nekryté měny a celý finanční trh. Druhou a pravděpodobnější variantou je, že se západ pokusí zabránit dramatickému růstu kolapsem a deflací celého trhu. I v této variantě by však měla kupní síla zlata i stříbra značně posilovat.

  5. VoDo napsal:

    Někdo toho Černýho Petra musí mít 🙂
    Články tohoto typu čtu pár let.
    Bull trh trval dvanáct let, je těžký se smířit s tím, že to už skončilo. Podobný jako se lidi nedokázali smířit s tím že nemovitosti jdou i dolu.
    Když je taková poptávka proč se těžaři zajišťují u těchto cen? Proč prodávají to co vytěží za půl roku či za rok za dnešní ceny? O tom gold bugs nepíší, já vám to všem řeknu. 🙂
    Roky 2007-2009, těžaři se zajistili a prodávali budoucí těžbu za cenu kolem 1000, jenže co čert nechtěl byla krize a zlato šlo nahoru, tudíž profit měli ti co nakoupili za tisíc a prodali za 1800, stejní lidé vidí konec bull trhu tudíž to levný zlato hází na trh a těžaři se pokouší zajistit aspoň kousek nad jejich nákladama.

  6. Lime napsal:

    Vidím to „cyklicky“, možná, že se bude zlato pár let držet u dna, ale jednou půjde opět nahoru. Pokud nastane devalvace měn, event. pád US dolaru, nebude co řešit. Zlato opět vystřelí vzhůru.
    Bude se tak dít v oněch cyklech. To co bude u dna, musí nahoru, to co je nahoře půjde dolů.
    Tak je to se vším i s civilizacemi. Věřím tomu, že papírový trh a ceny jsou uměle manipulovány.

  7. VoDo napsal:

    Komodity mají cca 32 letý cyklus, ano tento bull trh byl kratší, možná se dočkáme parobolickýho finále, ale já tomu prostě už nevěřím, dvacet let do strany.

  8. Oracle napsal:

    VoDo práve som prečítal 2 články o tom ako oficiálne bol poslaný cca 1000 mužov na Turecko-Sýrske hranice (toto číslo môže byť podhodnotené) a Rusko odoslal časť svojej tichomorskej flotily do Stredozemného mora.
    https://www.shtfplan.com/headline-news/pentagon-blackout-large-american-military-force-deployed-to-syrian-border_06052013
    https://www.thedailysheeple.com/war-drums-russia-deploys-pacific-fleet-to-mediterranean_052013

    Takže USA, Čína a Rusko (a nielen oni) pripravujú sa na vojnu, táto vojna aj v lepšom prípade zapáli región a v horšom prípade zničí celý ľudský rod.

    Pri tej lepšej eventualite vojny cena ropy a zlata vyletí do stratosféry, pri tej horšej, nuž všetko bude jedno.

    Stále niekto tvrdí že zlato je zlá investícia a či „čierny Peter“?

  9. Lime napsal:

    Ano je to tak, manévry ve Středozemním moři sleduji delší dobu.
    Byly a jsou tam nějaké americké válečné lodě, nyní připluly, další ruské válečné lodě.
    Jinak v přístavu Tartus je spousta ruských válečných lodí.Tartus, to je vojenská Ruská námořní základna . Ponorky na obou stranách.
    Navíc, Čína již před nejméně půl rokem, varovala západ, že pokud bude napaden Írán, bude jej bránit i za cenu třetí světové.
    Rakety S 300 byly, Sýrii dodány Ruskem již dříve, alespoň podle dřívějších zpráv z ruských serverů.
    Nyní budou dodány další.
    Pokud by byla dobyta Sýrie, válečný požár by se šířil dál. Západ by podporoval napadení Íránu a Čína s Ruskem, by stála proti NATO. Je třeba ještě něco více?

  10. VoDo napsal:

    Ale jo, jak píšu v článku, období krizí končí válkamy a západ potřebuje mít nestabilní střední východ.

  11. VoDo napsal:

    A k tomu rozvoji, stačí se kouknout jaký pokrok udělal západ od války a jaký Rusko a jeho podřízení. Zlatý standard byl někdy před staletími než se změnil na „jen pár procent v trezoru“ a pak míň míň až se zjistilo že je to vlastně jedno a nikdo neví kolik toho zlata v trezorech je. Války kvůli zlatu atd. Prostě ne, je 21 století.

  12. Oracle napsal:

    VoDo musím poznamenať 3 veci:
    -vojna na Blízkom východe môže veľmi rýchlo eskalovať do svetovej vojny s atómovými zbraňami;
    -Rusko bolo donedávna vykrádané (aj cez Ruské CB), takže zdroje na vývoj zbraní boli obmedzené;
    -Rusi sa nechvália zbytočne so svojimi „novými hračkami“ (hoci tam určite sú aj také pri ktorých aj Američanom behá mráz po chrbte).

    Čo sa týka zlata prečo sem ťaháte ten „moderný sentiment“, sú to len dojmy a ešte k tomu umelo pretláčané, lebo používate tie isté argumenty ako najväčší zlodeji v histórií t.j. Goldman Sachs a JP Morgen Chase.

    Čo sa týka čiastočných rezerv zlata, to isté sa deje aj s peniazmi, banky držia len 1-2% potrebnej hotovosti zbytok je len položka v účtovných knihách.
    Mimochodom boli to Anglický zlatníci (predchodcovia dnešných bankárov) ktorý začali pretláčať čiastkové rezervy.

  13. VoDo napsal:

    No a právě i proto postrádá zlatý standard smysl.

  14. Oracle napsal:

    VoDo, mýlite sa, zlatý štandard má zmysel vtedy, keď chcete hromadiť zdroje t.j. ukladanie hodnôt, na to je ideálny, a o to ide krajinám BRICS obchody vo vlastných menách (alebo barterom) a pôžičky/investície v zlatej mene. To ale nutne predpokladá koniec pyramídovej hry s názvom frakčné rezervy.

    Inými slovami chcú rozdeliť prostriedok smeny a prostriedok hromadenia bohatstva.

  15. Lime napsal:

    Kdo má čas a chuť, přečtěte si tento zajímavý článek o zlatém standardu:

    https://www.mowapay.cz/zlaty-standard-je-naprosto-nevyhnutelny

  16. VoDo napsal:

    tady je clanek o tom co tu pisu uz nejaky ten rok. 🙂
    https://byznys.ihned.cz/?p=021200_d&article%5Bid%5D=60021360

    Seda ekonomika na jihu evropy 30% a razem mame nezamestnanost polovicni

    hehe necekam nic jineho od zakladatele gold standard institut 🙂
    Tenhle odstavec je dobrej, pozor, hisrotie se bude opakovat V roce 1978 jsem podnikal v Austrálii a moji zaměstnanci mi pořád říkali o ceně zlata, tak jsem se o to začal více zajímat. V té době mi to nedávalo smysl, nerozuměl jsem zlatu, nevěděl jsem o tom nic, ale koupil jsme si zlato a držel jsem ho až do výše 850 dolarů a pak jsem se díval, jak to klesá dolů k 270 dolarům. Přišel jsem docela o hodně peněz.

  17. Lime napsal:

    No, každý se chybama učí i zakladatel gold standard institut.
    Sám to přiznal…

  18. VoDo napsal:

    Ja se neposmivam jen poukazuju na to, ze dneska je rok 1982 co se tyce zlata

  19. Lime napsal:

    Nyní je rok 2013 a já jdu na houby, jako v roce 1982.

  20. Oracle napsal:

    1982 nech sem nikto neťahá, v roku 1982 sa nepripravovala vojna ktorá by mohla nielen zapáliť celý región (zhodou okolností významný dodávateľ ropy a plynu), ale aj zničiť biosféru planéty Zem.

    Nehovoriac o vojne na Kórejskom polostrove (ktorá je tiež na spadnutie), čo určite vyvolá významnú zmenu v geopolitickom usporiadaní nielen regiónu, ale aj sveta.

  21. Lime napsal:

    Opravdu se v roce 1982 nepřipravovala válka, ale největší konflikt v historii hrozil ještě dříve.

    28. října roku 1962 vyvrcholila série událostí, která později dostala název Kubánská nebo též Karibská krize. Příčin krize bylo několik a tehdy velice pravděpodobným důsledkem mohla být jaderná válka mezi USA a SSSR. Tehdy jsme byli nejblíže nukleární apokalypse v celé historii lidstva.

  22. Mario napsal:

    Spekulace stran připravované globální války se zdrojem napětí v Sýrii, to už je opravdu hodně pod úroveň tohoto serveru. Na http://www.blesk.cz vám budou rozumět více…

  23. Lime napsal:

    Vyšel ,nový článek od pana Dvořáka, tak se přesměrujte.

    „Systém částečných zlatých rezerv má na kahánku“

  24. Oracle napsal:

    Kubánska kríza v 1962 naozaj hrozil zničením ľudstva (pričom podľa odtajnených materiálov Sovieti už tam mali namontované rakety), ale vtedy svetová verejnosť nebola masírovaná 2 roky, že vojna s Iránom a so Sýriou je nevyhnutná.

    Mario Sýria má podpísanú dohodu s Iránom o vzájomnej obrane v prípade vojny. Inými slovami keď niekto chce mať vojnu s Iránom musí sa dostať aj cez Sýriu (a to si píšte, že bude vojna s Iránom tak, či onak).
    Takže keď padne Sýria Irán bude celkom obkľúčený a a vtedy sa môže začať vojna s Iránom, ale <b.Čína vyhlásila, že ochráni Irán aj keby to znamenalo 3. svetovú vojnu s použitím atómových bômb.

    Mario stále si myslíte, že vojna o Sýriu a Irán (a vlastne ich prírodné bohatstvo) nemôže vyústiť ku zničeniu biosféry planéty Zem a diskusia o takejto vojne je pod úroveň tohoto webu?

  25. Lime napsal:

    Oracle, já si myslím, že pokud má člověk rozumné a pádné argumenty pro svá tvrzení, tak diskuze je oprávněná.
    Vy rozumné a pádné důvody máte.
    Ty plány na obsazení Sýrie a Iránu opravdu existují. Jako vedlejší produkt, těchto válek, můžeme zatím očekávat příliv utečenců do Evropy a bombové útoky extremistů v evropských hlavních městech.

  26. Lime napsal:

    Na druhé straně, kdo je smířen s vlastní smrtelností, smrti se příliš nebojí.

    Memento mori (latinsky „pamatuj, že zemřeš“ [2] ) je umělecké nebo symbolickou připomínkou nevyhnutelnosti smrti. [2]

    To, jen tak trošku z filosofického džbánku. Pro dnešek se loučím.

  27. Jan Dvořák napsal:

    Diskuse může klidně pokračovat i tady…

  28. Oracle napsal:

    Lime, ďakujem za pochvalu, len doplním Váš príspevok o niekoľko vecí:
    -ako vedľajší produkt určite vystrelí cena fyzického zlata a ropy do startosféry;
    -ako vedľajší produkt tiež môže byť aj to, že Rusi priškrtia dodávky ropy do členských štátov NATA;
    -ako vedľajší produkt môže BRICS vylúčiť USD nielen zo vzájomných obchodov, ale aj opustiť ju úplne.

  29. marwin napsal:

    Dobrý večer všem…:)
    Poté,co jsem se skřípěním zubů sledoval likvidaci Íráku (kvůli zbraním,které tam nebyly),zúčastnil jsem se jako občan vstoupený do NATO bombardování Líbie…:( A teď jsou „naše“ válečné lodě (anglické a francouzské ) ve středomoří (spolu s US flotilou) a jsou celé nadržené k dalšímu šíření demokracie-tentokrát v Sírii a Íránu-HLAVA NEHLAVA (pro ty,kteří jim to spolknou).
    Já tohle nechci,nevíte,co bych mohl dělat…!?
    to mario:“…a zatímco si na Smolíčkovi smlsne kdejaká havěť,Jeleni se klidně pasou…:)“
    (Vodňanský-Skoumal)
    P.S…s investicemi to souvisí prudce,nikdy předtím by mne nenapadlo kupovat fyzické kovy…:(

  30. Kolda napsal:

    marwin
    Já tohle nechci,nevíte,co bych mohl dělat…!?

    Žijeme v době outsourcingu. Pokud tu válku neoutsourcujeme, budeme si ji muset prožít sami.

    Toť má troška z filosofického džbánku pro tento večer 😀

Přidat komentář