Nakonec jsme se tedy dočkali toho, co jsme predikovali už delší dobu ze strany centrální měnové japonské autority a tudíž další vlny QE. I když jsem v polovině října byl spíše pro odsunutí tohoto kroku do roku 2015 z důvodu možných lepších dat přicházejícíh z Japonska, tak situace se fundamentálně nezměnila a Jan Dvořák s naprostou přesností zkušeného investičního matadora před pár dny zamířil do černého a předpověděl na dně retrecementu z klesajícího trendu domácí měny pokračování oslabování jenu. Od té doby došlo k další depreciaci jenu oproti americkému dolaru o 5,1%!
BOJ teda v rámci snahy o dosažení inflačního cíle 2% do konce fiskálního roku 2015 (končí v březnu 2016), přistoupila v pátek k expanzi měnové báze (v současné době hlavní nástroj měnové politiky BOJ) a to v ročním rozsahu 80 biliónů jenů z původních (již tak masivních) 60-70 biliónů obecně. V konkrétní rovině výčtu aktiv se pak jedná o zvýšení nákupů vládních dluhopisů z 50 na 80 biliónů jenů, ETF instrumentů na 3 z 1 biliónů a papírů fondů realitního trhu (REIT) na 90 miliard z 30 mld jenů. Průměrná durace (délka do splatnosti) se u nakupovaných japonských vládních obligací rovněž zvýšila z 7 na 10 let.
Banka snížila odhad růstu ekonomiky pro fiskální rok 2014 na 0,5% z původních 1%, nicméně zachovala predikci pro fiskální 2015 na 1,5%. Rozhodnutí o expanzi QE, pro zajímavost, nebylo nejsnadnější a schváleno v hlasovací přetřelce poměrem 5:4. Guvernér Haruhiko Kuroda tudíž v podstatě svou proaktivní politikou připavuje v jistém smyslu prostor pro další zvýšení spotřební daně z 8% na 10% od října příštího roku.
Horší výkonnost japonské ekonomiky (v podstatě pokračující po ztracené dekádě) je znát na investiční činnosti japonských firem, které své investice směřují v posledních letech spíše do regionu jihovýchodní Asie. Jen za minulý rok se investice tímto směrem zdvojnásobily na 2,3 bilióny jenů. Značnou část investic představují pak fúze a akvizice. Například Toshiba se zavázala během pěti let v jihovýchodní Asii investovat 1 miliardu USD, či japonská největší banka Mitsubishi minulý rok utratila 536 miliard jenů k nákupu 72% podílu v thajské bance Ayudhya. Naopak v Číně (především z důvodu politických tahanic mezi Čínou a Japonskem a dále rostoucími náklady práce v Číně) pokesly japonské investice minulý rok o dvě pětiny. Jihovýchodní Asie jako Kambodža, apod. tak v jistém smyslu rovněž představují hedging strategii země vycházejícího slunce.
Otázkou tedy je, co další vlna QE provede s aktivitou japonských firem, zda za oslabený jen budou nakupovat zdražující se podíly v zahraničí méně nebo naopak obava o vývoj domácí ekonomiky a další znehodnocování domácí měny povede k výraznějším nákupům podílů v zahraničí. To bude velmi zajímavé sledovat.
Stejně tak bude zajímavé monitorovat reakci Evropské centrální banky na krok BOJ. Zatímco Japonsko má inflaci kolem 1% a relativně uzavřenou mezeru k potenciálnímu produktu, tak eurozóna má inflaci 0,4% a mezeru k potenciálnímu produktu podle OECD až 3-4%! I když euro rovněž v pátek oslabovalo vůči americké měně (a podle mé predikce bude oslabovat dále), pak v realtivním vyjádření vůči jenu posílilo, což v rámci měnové války působí jako tlak na ECB dříve či později přistoupit k akci ve větším rozsahu.
Tato akce BOJ stimulovala trh rizikových aktiv jako akcie a toto bylo patrné sledovat na indexech ve světě a hlavně pak samozřejmě v Japonsku samotném, kde Nikkei 225 zhodnotil během páteční seance 4,83%! Do jaké míry bude rozšíření QE v Japonsku účinné a zda nepovede k případně další bublině a rozsáhlé krizi ukáže čas. Nicméně v tuto chvíli začala hudba znova hrát a investoři tak pokračují v tanci.
Závěrem se podívejme na kontrakt, který jsem již zmínil v počátkem 2013 s ohledem na akciový index Nikkei 225 a problematiku řízení rizika měnového kurzu, jež tento kontrakt jako hedging metodiku v sobě implicitně obsahuje. V jenech denominovaný Nikkei 225 obchodovaný na zdejší chicagské burze za poslední roky zaznamenal fenomenální pohyb. Podívejme se tedy na tento u kontinuálního kontraktu (SOL Trader, týdenní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: