Pokles kurzu eura a souvislosti

O příchozím poklesu kurzu eura jsme před časem psali a nakonec  guvernér ECB Mario Draghi sám připustil, že se jedná v případě jeho apreciace k ne zrovna příhodnému faktoru v boji s deflačními tlaky. Inflační projekce ECB byly revidovány dolů od roku 2012 a jsou opět “nadstřeleny” i tento rok, viz. 0,75% v prvním kvartále vůči realitě 0,65%. V druhém pak banka predikuje 1%, zatímco v dubnu bylo 0,7%, apod. Pakliže je odhad 1,3% pro rok 2015, pak dostát tomuto cíli bude jistě vyžadovat určitou akci. Předpokladem je červen. Dojde k zavedení QE  v americkém stylu? Jaké dluhopisy bude banka nakupovat, německé, francouzské, italské, holandské nebo jiné (a s tím související politické riziko nařčení, že financuje jen toho či onoho) či se spokojí jen s omezenou nabídkou eurobondů? QE se tedy bude banka zdráhat jen jak to půjde a nastává otázka, zda nic jiného nezbude?

Otázka eura ve vztahu k vývoji cenové hladiny je dána při zhodnocování kanálem snížení exportní konkurenceschopnosti a poklesu cen importovaných statků a služeb, což má obojí character tlaků na ceny na domácím trhu níže. Od zhruba poloviny roku 2012 pak efektivní kurz eura posílil o 10%, což má mít podle obecně akceptovaného OECD modelu vliv na inflaci ve třech po sobě jdoucích letech o 0,3 dále 0,7 a 1 procentní body (nutno dodat ono ekonomické ceteris paribus ve vztahu k měnovému kurzu, tj. že se pak  už následně kurz eura nemění). V posledních dnech nepřispívá k situaci ani určitá cenová korekce na trhu potravin. Avšak, zde s potenciálním vyšším poklesem kurzu eura se může jednat o určitou záchranu při očekávání pokračování komoditního supercyklu emerging ekonomik. Sledovaný potravinový index ECB je pak ten od Hamburského institututu pro mezinárodní ekonomii (HWWI) a ten je od počátku tohoto roku v plusu téměř 20%! Pohlédněme na vývoj HWWI v USD od roku 2000 pro potraviny a tropické nápoje včetně predikce do roku 2015, klikněte na obrázek pro zvětšení:

Evropská centrální banka pak velmi pravděpodobně přistoupí minimálně k snížení depozitní sazby a uvede ji tak do negativního čísla, čímž v podstatě odradí komerční banky ukládat přebytečné prostředky u centrální banky a vpustí vyšší likviditu do trhu. Snížení této sazby bude mít pravděpodobně vliv na další oslabení eura. Avšak ne jenom jeho. Ve hře jsou dále zafixované de facto  měny vůči euru  jako dánká koruna nebo švýcarský frank. To znamená především země v EU bez eura jako švédská koruna, apod, které jsou exportně vázány na evropský trh jako takový. Tyto budou zcela jistě podnikat vlastní kroky k oslabování domácích kurzů, aby byly schopny v Evropě prodat. Měnová válka tedy pokračuje a bude zajímavé sledovat, jak to vše dopadne.

Podle zprávy americké komise pro komoditní trhy z 13.5. drží obchodníci (mimo zajišťovatele) čistých 21 017  pozic u kontraktů na euro na chicagské burze CME Group na prodejní  SHORT straně, týdenní změna o 30 254 kontraktů . Rezistence je u červnového kontraktu na úrovni  1,36745 a support na 1,361625.

Závěrem se pojďme podívat na kontinuální kontrakt na euro na chicagské burze za zhruba posledních 12 měsíců (SOL Trader, denní  data), klikněte na obrázek pro zvětšení:

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Deflace je mrcha 🙂 u elektroniky vítána u všeho ostatního je to pohroma!

  2. Libri napsal:

    Vodo, tohle je podle mě mantra mainstreamu nad kterou již nikdo nepřemýšlí a jen ji slepě papouškuje. Zkus mi např. vysvětlit, v čem by bylo škodlivé snižování cen u potravin, u plynu, u ropy, u nábytku, u nemovitostí u coca coly nebo třeba u bot. a neříkej že budeš vysvětlovat ženě a dětem, že dneska ty rohlíky prostě nakoupíš, protože když počkají měsíc, tak budou levnější, že když tuto zimu budou chodit bosky, tak příští zimu budou boty levnější, když tento rok budou spát ve stanu, tak příští rok bude barák levnější a když to vydrží deset let tak ušetří ještě více. když budete tento rok spát na zemi, tak příští rok truhlář vyrobí levnější postel, když dneska nepojedeš do práce , tak zítra bude přece benzín levnější. a květinu manželce k narozeninám koupíš taky raději za pár let, když bude přece levnější 🙂
    njn, ale u elektroniky to je přece jinak, a nebo ne ?

  3. Jan Dvořák napsal:

    Pro nezadlužené lidi s úsporami je deflace ideální stav.

    Deflace je však zlo pro dlužníky. Ti se dostávají do problémů a zvětšuje se množství platebně neschopných. To je zase zlo pro věřitele.
    Proto se deflace bankéři tak bojí…

  4. Libri napsal:

    hlavně si myslím že se jí bojí vlády. rázem by padly tvrdě na hubu a museli by pohlédnout realitě do očí. takto stále rozprostírají své hříchy na bedra střední třídy, a ta je tak oblblá, že jim za to ještě tleská a hlásá dál jejich mantry. toto s sebou nese další skrytou hrozbu a tou je plýtvání – zatímco deflační kapitalistická ekonomika přirozeně vede ke spořivosti, ochraně hodnot a ochraně ekosystému, inflace podněcuje utrácení, nehospodárnost a plýtvání, což jsou charakteristiky pro socialistickou inflační ekonomiku. když ceny klesají – je to kapitalismus, když rostou – je to socialismus.

  5. Oracle napsal:

    @ libri
    Aká stredná trieda?
    Tá na západe zaniká, teda aj u nás, lebo čoraz viac rodín žije od výplaty k výplate.

  6. Libri napsal:

    Oracle, to je přesně to o čem jsem psal. Střední třída zaniká neboť je systémem vysávána na sanaci problémů států. Chudí to nemají z čeho financovat a bohatí se tomu šikovně vyhýbají (navíc dokáží usměrńovat toky od střední vrsvy k sobě). To že ubývá střední třída je přesně důsledek současných politik. Nejsmutnější na tom je to, že kdo má ještě jakž takž slušnou práci tak se považuje za vyšší střední vrstvu a těmi ostatními pohrdá jako neschopnými sockami, nevidí že má jenom kliku protože pouze pluje na ostrůvku, na který ještě povodeň nedosáhla.
    Řešením ale nemůže být tak populární zdanění bohatých, ale změna celého společenského systému. To jestli jsou daně 30% nebo 50% nic neřeší, protože když se náhodou vybere o něco více, stejně to přes vytvořený systém odteče do rukou pár vyvolených. Ten problém nemá jednoduché řešení, a hlavně ne bezbolestné. Klíčové jsou podle mě tři pilíře – zjednodušení právního rámce včetně snížení daní(omezení většiny regulací) a rozbití všech monopolů, a naopak zavedení regulačních mechanismů, které zabrání odlivu kapitálu mimo území, kde se tvoří. Zredukování státních útrat na maximální úroveň toho co ekonomika vyprodukuje (je menší výběr daní, utratí se prostě míň) spolu s osobní odpovědností poslanců. Zrušení inflačních peněz. Pokud se udělá jen dílčí opatření, ostatní nerovnováhy budou ekonomiku dál stahovat do bahna. Možná bude stačit jedno radikální opatření, které výše popsané automaticky postupně nastolí – zrušení diktatury proletariátu – dnes eufemisticky nazývané „demokracie = vláda většiny“, neboť v sobě obsahuje tu nejzákladnější chybu celého systému – chudá většina diktuje bohaté menšině kolik jim má ze svého bohatsví poskytovat a navíc vytváří pravidla (zákony), podle kterých mají ti bohatí tvořit další bohatsví. Je to v přímém rozporu s mainstreamovým pojetím spravedlnosti a lidských práv, ale výsledky hovoří jasně co je a co není funkční (notabene když toto popisovali mudrci již před tisícovkami let). Dobrých úmyslů se nikdo nenají. Budeme si muset vybrat, zda budeme chtít být všichni stejně chudí v chudé společnosti anebo připustíme, že chudí v bohaté společnosti jsou na tom ve výsledku mnohem lépe.

  7. Oracle napsal:

    @ Libri
    Keď počet tích šťastlivcov poklesne pod určitú hodnotu, ekonomika a štát začne kolabovať, lebo firmy nebudú mať tržby a štát zas nevyberie dosť daní resp. vyberie menej než splátky na svoje dlhy a záväzky.
    Tento proces sa už začal v USA (nech VoDo tvrdí čokoľvek) a v EU (Španielsko, Grécko, Taliansko atď) pred asi 2-3 rokmi, a odvtedy sa to len akceleruje. K demokracií, tá je tyrania väčšiny a väčšina je dnes stádo ľahko ovplyvniteľných oviec (to isté bolo aj za čias Rímskej ríše, starovekého Grécka atď-nič nové pod slnkom) .

  8. Jan Altman napsal:

    Nejvíce jasno v tom má naše hokejová reprezentace ☺
    Není to tak, že prohráli 0:3 v boji o bronz.
    Vyhráli 3:0 v boji o bramboru!
    Protože bronzu, zlata či stříbra se přeci nenajíš!
    Naše reprezentace prohlédla blud goldbugů a šla tvrdě po bramborách.

  9. Jan Dvořák napsal:

    JA: 🙂

  10. Oracle napsal:

    @ Altman:
    Však ani peniaze sa nedajú jesť a puk už vôbec nie. 🙂

  11. Ives napsal:

    Omlouvám se za off-topic, ale musím si „vylít“ srdíčko… Ta nízká volební účast ve volbách do EP je (hrůzo)strašná! Seznamy voličů existují, ti, co se voleb zúčastnili, jsou zde zaznamenáni, takže si myslím, že nic nebrání EU povolat během několika dní všechny „absentéry“ a začít je shromažďovat v pracovně-převýchovných táborech (tzv. „eurogulazích“), kde už by se naučili tito „sabotéři“ se o EU zajímat a mít ji náležitě jak se patří rádi. Po důkladné převýchově by byli tito „bojkotéři“ puštěni těsně před příštími volbami do EP a to by nebylo, aby potom volební účast nebyla alespoň 99 %! Nebo vůbec nějaké takové volby jsou zbytečné, nebylo by špatné, aby vhodní kandidáti do řad poslanců EP měli automaticky doživotní působnost (jako ve starém Římě). Anebo ustanovit povinnou účast ve volbách pod hrozbou obrovských sankcí (jako tomu je např. v Belgii). Nebo ustavit jednotnou kandidátku celoevropské fronty, voliči budou mít pak usnadněnou volbu. Beztak se v těch více než osmi stech kandidátech v ČR nevyznali… Těch minimálně 80 % občanů ČR a SR, kteří se nedostavili k volbám do EP, vůbec netuší, o co přicházejí, a že vyslali drzý signál, jak neuvěřitelně EU a jejími orgány pohrdají! Ne nadarmo dnes říkal Mirek Kalousek, že voleb se zúčastnily spíše ti inteligentnější voliči. Chtělo by ty ostatní tedy řádně dovzdělat – viz jak již výše uvedeno, nejlépe v nějakých převýchovných eurotáborech!!!

  12. Martin Lembák: Jako vždy, kvalitní článek. Fakta, logika. Díky.

    Ives: Omyl. Při malé volební účasti vítězí právě establishment a „zavedené“ partaje. Ti mají disciplinované voliče, kteří „jim to hodí“. Takže je to přesně opačně – čím míň lidí přijde nasypat písek do soukolí (čti: volí mimo mainstream), tím pro věrchušku Svazu sovětských evropských republik lépe.
    Tady vidíte, jak to dopadá, když k volbám jdou i ti „nesprávní“:
    https://www.blisty.cz/art/73348.html

    JA : Dobrý fór, palec hore 😀

  13. diego004 napsal:

    MK: vystizne to opet popsal Robejsek – „kastrace volice“ 🙂
    – soudruzi zkratka neresi problemy, ktere pali ovcana, stale dokola melou to stejne „no problemo“
    – tak se zkratka EU ovcan porozhledne nekde jinde – viz. vysledky aktualnich EU voleb 🙂

  14. VoDo napsal:

    Volby by měly býti povinné a přes internety.

  15. Oracle napsal:

    K EU voľbám, keby bola strana na Česku a na Slovensku, ktorá by hlásala „k všetkým čertom s týmto EU“ (Farrage a Lepennová to robia), tak by volebná účasť okolo 80-90%. Hoci je tu otázka mediálnej masáže. Nakoľko „odpudzovali naše médiá“ od účasti na voľbách (stačí ich aktivitu porovnať s prezidentskými a parlamentnými voľbami)? Na druhú stranu, ďalšie voľby o 4 roky do EU už nemusia byť, dovtedy EU de facto môže rozpadnúť. Takže keď sa taká strana objaví na Česku a Slovensku (to sa určite stane), tak môže stratiť zmysel.

  16. lulinak napsal:

    ja se ani nedivim ze je volebni ucast skoro nulova, zejmena u nas kde nase role v EU parlamentu je na urovni statisticke chyby a koukat se tam na odkladiste nepotrebnejch xichtu typu soudruh Falbr apod. je pro mnoho lidi velmi silna kava…. dokud se v EU nenajde nekdo kdo ma koule, neprasti do stolu a nerekne „od zitrka naklady na spravu EU minus 80 procent, stejne tak i headcount v parlamentu i mezi uredniky“ tak se nepohneme z mista, stal se z toho nemocnej moloch pozirajici velikosti sam sebe.

  17. Libri napsal:

    Vodo: aještě bych přidal povinnou účast na 1.máji a zadarmo mávátka a nafukovací balónky. to by v tom byl čert abychom tu vizi 2020 nedohnali a nepředehnali

  18. diego004 napsal:

    lulinak:
    – neblaznete, kaprici si rybnik nevypusti.. 🙂
    – kde by sehnali zivobyti ty desetitisice uredniku 🙂
    – kde by brali na dotace pro miliony „farmaru“ 🙂

  19. diego004 napsal:

    – jinak chyba je samozrejme u volice
    – soudruh Barosso se uz jasne vyjadril „oni meli nevyhodu, bo je PO nejvetsi krizi v dejinach EU“ 🙂 🙂 🙂

  20. Jan Altman napsal:

    Volby a ještě ke všemu povinně? Co to je za nesmysl?! Jakým právem by mne k tomu někdo nutil??

    Jak jinak mám říct, že žádného europoslance (senátora, prezidenta) nechci? Ani platit ani poslouchat!

    Volební účast legitimizuje systém, který považuji za zločinný. Proto mi přijde jako nesmysl se této legitimizační taškařice účastnit.

    Ve volbách (teoreticky) svobodný a plnoprávný občan deleguje některá svá práva a pravomoci na svého zástupce.
    Tím, že nevolím, jasně říkám, že svá práva na nikoho delegovat nechci, že si je chci ponechat. Pokud si tato práva stejně někdo vezme, je to jasný zločin.
    Logické by také bylo, kdyby lidé mohli delegovat jen ta práva, která sami mají (jinak je to logický nesmysl). A např. právo sebrat sousedovi polovinu platu, to určitě nikdo nemá. Tak jak ho může na někoho delegovat, resp. jak k tomuto právu nějaký poslanec či ministr přijde? No legitimně ne! Z hlediska přirozeného práva se tedy zdaněním dopouští zločinu krádeže (odebrání majetku vlastníkovi proti jeho vůli). S politiky je proto potřeba jednat jako se zločinci a ne jim ještě dávat zdání legitimity volbami!

  21. Oracle napsal:

    @ Altman
    Je zaujímavé ako VoDo presadzuje maniere zo Severnej Kórey a minulého režimu, hoci je na ne alergicky. Veru je pravda, „čo za mlada naučíš, to na staré kolená akoby si našiel“. 😉

  22. VoDo napsal:

    Oracle: to že jsi demagog je tu známo, zjisti si něco o volebních pravidlech ve světě.
    JA: chápu, kdo nic nedělá nic neskazí, pak se ovšem nedivme že o osudu většiny rozhoduje angažovaná menšina. Viz, relativní úspěch nemagogů ze SSO.

  23. Oracle napsal:

    @ VoDo Za minulého režimu voľby tak ako v severnej Kórey a v Austrálií voľby sú povinné. Zaujímavé je, že zväčša totalitné režimy alebo režimy smerujúce k totalite robia účasť na voľbách povinným. No a Austrália často blokuje stránky, ktoré kritizujú režim, ktoré často len naznačujú kritiku.
    No a keď som ja demagóg, tak Vy neviešňte ktorá bije „chytrák“ bez štipku humoru.

  24. Jan Altman napsal:

    VoDo: podobný argument používali někteří i za minulého režimu. Vstoupili do SSM či KSČ, aby „něco“ dělali, snažili se systém „zlepšit zevnitř“, jeho legálními prostředky.

    Libertarián zkrátka musí politiku považovat za zločin a volby
    A) za legitimizační rituál režimu (který stejně nic moc nemůže změnit, ale dá politikům zdání legitimity)
    B) za pokus o nelegitimní rozhodování o cizím životě a majetku (a podle mne nikdo nemá právo rozhodovat/hlasovat o cizím životě a majetku)

    Podle mne jsou 3 teoretické cesty ke změně režimu:
    1) Založit „protirežimní“ stranu a vyhrát volby. To se ale snad nikdy v historii nestalo. Každé zřízení má zabudované pojistky, aby to prostě nešlo.
    2) Pasivní rezistence, maximální ignorování rituálů režimu včetně voleb, maximální ignorování a obcházení regulatorních legislativních zásahů do individuálních práv a majetku, demaskování, shazování a delegitimizace představitelů a orgánů moci před veřejnosti (aby ta ztratila iluze i strach), atd… Režim pak odehnije, jako ten minulý. Myslím, že něco takového popisuje i Frank Chodorov.
    3) Revoluce nebo ozbrojený odpor ala Mašínové (asi relativně legitimní, protože každý má přirozené právo bránit svůj majetek a svobodu). Jenže libertariáni jsou proti agresi a násilí, navíc nelze lidem svobodu vnucovat násilím proti jejich vůli, musí k tomu dojít sami.

  25. xmart napsal:

    @Jan Dvořák: Bankéři se bojí deflace, protože by to znamenalo konce jejich nadvlády.
    Když uvážíte jak dnes funguje penežní systém, zjistíte, že může fungovat je do té doby dokud se bude vznikat (při vzniku úvěru) více peněz než zaniká (splácení úvěru) (dokud se bude více půjčovat než splácet). Také díky tom, že peníze na úrok nebyly nikdy vydány a složené úročení, co používáme je exponciální funcí, takže musí být neustále více peněz v oběhu, aby to fungovalo.
    Bankéři se bojí deflace (snižování objemu peněz v oběhu), protože pak by systém brzy implodoval.

  26. VoDo napsal:

    JA: já si naopak myslím že povinná účast by zamezila kupčení a výsledek by byl transparentnější, takhle šlo k volbám těch pár procent který mají politiku jako business či chtějí mít. Ta povinnost není pod hrozbou vězení, pokutka tisíc korun by stačila. Demokracie je i o povinnostech, demokracie neni svoboda jedince nade vše.

  27. Jan Altman napsal:

    VoDo:

    No myslet si samozřejmě můžete cokoli. Jiná věc ale je, když to lidem začnete nařizovat proti jejich vůli.

    Povinnost volit by k volbám přivedla pouze lidi s nízkým IQ, vzděláním a rozhledem, kteří se doposud starali pouze o pívo, bůček a estrádu na Nově – a rozhodovat o cizím životě a majetku pro ně naštěstí doposud nebylo moc atraktivní.

    Co je a co není demokracie, to je na diskusi. Jen nějak nevím kdo a jakým právem by měl ostatním vnucovat nějaké povinnosti či jim konfiskovat majetek.

Přidat komentář