Událost týdne: Proč Fed neubral plyn

Toto je článek, který by byl od října dostupný pouze předplatitelům

Událostí minulého týdne bylo bezpochyby jednání Fedu a jeho rozhodnutí o pokračování nákupu vládních obligací za 85 miliard dolarů měsíčně. Fed měl možnost začít postupně snižovat objemy nákupů obligací. Tu ale nevyužil. Proč? Trhy s tím počítaly, nijak negativně by se to na nich neprojevilo. Argumentoval mimo jiné nízkou inflací, rostoucím výnosem dluhopisů (i přes výše zmíněné nákupy) a stále slabým růstem ekonomiky.

Jestliže se ještě v červenci polovina členů vedení Fedu domnívala, že QE by měl letos skončit, muselo se od té doby něco významného změnit.

Reakce akciových trhů byla opačná, než by podle mého názoru měla být. Jestliže Fed pokračuje v QE, znamená to, že něco není v pořádku a to není dobrý signál pro akcie.

Podle mě hlavním faktorem, který Fed přesvědčil o pokračování QE, je stav na trhu obligací, resp. výnosy vládních obligací. Dále to opět vidím na rostoucí problémy v bankovním sektoru. Vždyť QE nebyl nikdy o ničem jiném. Nebylo to o podpoře ekonomiky (vždyť i B. Bernanke přiznával, že ekonomickou aktivitu může Fed ovlivnit jen minimálně), ale o udržení bank nad vodou, případně o pomoci vládě, když by nikdo jiný nechtěl vládní obligace kupovat. Podporu ekonomiky bych spíše viděl jako dobrou záminku a politicky průchodné zdůvodnění.

Fed má co do činění s rostoucím objemem REPO operací s vládními bondy, jejichž úroveň se pohybuje nad 4,5 bilióny dolarů (což je hranice, kterou se nikdy v minulosti nepodařilo významně překročit bez nastartování problémů ve finančním sektoru. Jedinou výjimkou byl rok 2008, kdy byla krize nastartována až po překonání hranice 7 biliónů dolarů). Sektoru REPO obligací dominují Bank of New York Mellon a JP Morgan, které fungují víceméně jako clearingová střediska. Podle nových pravidel o kapitálové přiměřenosti se však i tyto operace se budou zahrnovat do výpočtu kapitálové přiměřenosti bank.

Co Fedu zbývá? Dost možná se dočkáme ještě většího překvapení, než bylo prohlášení o pokračování QE. Tím překvapením by bylo znatelné navýšení objemu nákupů vládních obligací Fedem. Takový krok ale nemohou vyhlásit předem. Poslali by dolar do kolen.

Takový krok bude probíhat postupně a pokud možno v tichosti. Pokud by se to nepovedlo, bublina obligací, o které se již nějakou dobu mluví, by mohla prasknout. Se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Finančními i geopolitickými.

 

 

Komentáře
  1. Lime napsal:

    Ke QE jsem se vyjádřil mnohokrát v jiných diskuzích, nikdy jsem nevěřil v jeho ukončení. Myslím, že QE bude ukončeno až státním bankrotem USA a změnou měny, která nahradí dolar.

  2. Vilem Vrzala napsal:

    Vynikající článek. Díky.

  3. Toxic napsal:

    „Reakce akciových trhů byla opačná, než by podle mého názoru měla být.“ Reakce by taková za normálních okolností být neměla, ale už pár let zde normální okolnosti nepanují..

  4. diego004 napsal:

    – pro me je spise prekvapenim, ze to nikdo z tzv. odborniku necekal 🙂
    – co znamena v tichosti? ofic. nakupy FEDu si vsichni dohledaji, jedine ze by podvadeli pres sve kamarady GS a JPM

  5. Jakub.Hutak napsal:

    A další se přidal!!

    Ekonomika eurozóny v tomto čtvrtletí pokračuje jen v pomalém oživování. V projevu v Evropském parlamentu to dnes řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Zopakoval také, že ECB bude podporovat hospodářský růst nízkými úrokovými sazbami, které by ještě mohly klesnout.

Přidat komentář