Začíná se cena zemního plynu probouzet?

Už několikrát jsme na serveru zmínili fenomenální poklesy ceny zemního plynu v Americe. Zásluhu na tom má zejména nárůst zásob z důvodu uplatnění těžební techniky hydraulické frakturace a také jisté “omezení” ve vývozech tekuté formy (LNG) této komodity. Ikdyž se zatím v těchto oblastech moc nezměnilo a např. zásoby jsou podle posledních statistik 15,8% nad 5-ti letým průměrem, tak cena se dostala tak nízko, že je lákavá jako substitut pro výrobce energie. A to jako náhrada uhelného paliva, které po dlouhou dobu tvořilo cca 50% trhu elektráren. Nyní se, po poklesech ceny zemního plynu, situace vyrovnala a podle reportu Energy Information Administration amerického ministerstva energetiky tvoří podíly jak zemního plynu tak uhlí na výrobě elektřiny každý kolem 32% (zbytek tvoří nukleární, hydroelektrárny, apod.). A není se proč divit, když člověk převede cenu uhlí na stejné jednotky jako plynu, tj. za millión britských termálních jednotek. Ta se dlouho udržovala stabilně pod cenou plynu, ale situace se změnila koncem minulého roku, kdy se situace otočila. Podívejme se na grafické srovnání (ceny zemního plynu znázorněny modrou a uhlí černou křivkou):

 

Cena plynu se tedy začala otáčet zajímavěji (alespoň z pohledu technické analýzy) od června. Samozřejmě existují další faktory, dá se říci s krátkodobě výraznějším vlivem, tj. omezení výdajů energetických gigantů jako Exxon Mobil či Chevron na další vrty z důvodu velmi nízké ceny komodity. Např. zisk Exxonu u položky americké ropy a plynu poklesl o 53% právě z důvodu propadu ceny zemního plynu. Toto otáčení ceny a zvyšování podílu plynu na výrobě elektřiny zase doslova v poslední době deklasovalo společnosti zabývající se těžbou uhlí a např. tento rok index Dow Jones US Coal index je níže o 43% na 4-letém minimu.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se cena plynu bude dale vyvíjet. Zvláště pokud se odstraní překážky v oblasti vývozu LNG a dojde-li k vybudování dalších exportních terminalů. Vzdálenější kontrakty v současné době předpovídají možný růst ceny k úrovni kolem 3,5 USD za millión britských termálních jednotek do konce roku. Závěrem se pojďme podívat na vývoj kontraktu zemního plynu s dodáním v srpnu na burze NYMEX v New Yorku (týdenní data):

Komentáře
  1. ricmund napsal:

    Jako vždy skvělý článek Martine, ale nevíš o nějakém ETF nebo indexu do kterého by se dalo investovat a neovlivňovaloho rolování kontraktů? Něco pro dlouhodobé držení?

  2. Ives napsal:

    to ricmund: myslím, že žádné takové ETF neexistuje, protože by ten fond musel plyn vlastnit a to si nedokážu představit (na rozdíl třeba od zlata nebo stříbra). Snad by to šlo leda obejít tak, že by investor koupil ETF složené z plyn-těžících společností. Jak poroste cena plynu, porostou těmto firmám i zisky z jeho prodeje.

  3. Martin Lembák napsal:

    Dekuji ricmund! Ano, v podstate neexistuje. Jen UNG, ktere samo investuje do futures kontraktu. ETF jsou pro komodity obecne velmi spatna volba. Pozor na to! Kdyz srovname napr. drzeni prosincoveho kontraktu futures s rocnim rolovnim, pak vynos tento rok u zemniho plynu futures pri buy and hold je -4,66%, kdezto u UNG -15,21%. U ropy -9,28% kdezto u USO -12,23%. U kukurice 37,36% kdezto u CORN ETF 22,13%…

Přidat komentář