Trhy jsou v určitém shizofrenním stavu v posledních dnech a je to dáno jednak stále nevyřešenou otázkou ohledně stavu rozvíjejích se trhů. Zde může být poskytnuto více informací příští týden ve čtvrtek formou dalšího flash odhadu čísla Markit/ HSBC indexu nákupích manažerů v průmyslu v Číně, které vyšlo posledně pod 50, znamenající kontrakci. I když se očekává další pokles z 49,5 z ledna, tak tento bude do značné míry ovlivněn svátkem čínského Nového roku, který započal koncem předchozího měsíce. Dalším faktorem působícím v tuto chvíli jsou horší než očekávaná čísla z USA. Tříměsíční změna v maloobchodních prodejích v lednu poklesla na -1%, což je nejnižší hodnota od roku 2009. To znamená pravděpodobnou revizi předchozího odhadu růstu HDP za poslední čtvrtletí 2013 z 3,2% na něco kolem 2,5%. Vždy když se jedná u amerických dat o spotřebu domácností či ukazatele růstu zaměstnanosti (která vede k zvýšené spotřebě) je potřeba zbystřit, jelikož se jedná o hlavní výdajovou komponentu a tahouna ekonomického růstu. Situace je vysvětlována horším než obvyklým počasím (arktická vlna na severovývhodě a středozápadě), což jistě může mít vliv. Avšak jsou i faktory jiné jako nárůst zásob v předchozím roce, který přidaly k růstu a tento se zřejmě nebude opakovat nyní, protože jsou tyto na nadměrné úrovni a budou vyžadovat zvýšení spotřebních výdajů ne zpomalení k jejich rozpuštění ze současných hodnot. Cena benzínu se dostala dost nízko a nyní s rostoucí cenou ropy doposud v tomto roce, zřejmě nepůjde dále níže, spíše naopak. Poptávka po hypotékách se výrazně zpomamlila podle Senior Loan Officer Survey přehledu a vypadá to na zpožděnou, ale jasnou reakci na zvýšení sazeb, jako důsledek poklesu ceny dluhopisů před započetím omezování QE americkou centrální bankou.
Bylo proto zajímavé sledovat vystoupení Janet Yallen před kongresním výborem pro finanční služby, kde připustila, že je sice nepovažuje současná horší data za výraznou odchylku, ale bude nutno zhodnotit do jaké míry jsou vlivem extrémního počasí a do jakého rozsahu se může jednat o další faktory. Zde tedy nastává otázka dalšího scénáře pokračování omezování QE (tapering), o kterém se již zmínil Jan Dvořák.
Je tedy možné, že na dalším zasedání 19. března může být rozhodnuto o sníženém omezení (méně než 10 mld USD) nákupu dluhopisů a hypotečních zástavních listů (MBS) a také možná o jeho pozastavení. Při výrazném zhoršování pak zvýšení nákupů.
Podle posledních dat se turbulence na rozvíjejícíh se emerging market trzích zdá nezanadbatelnou a předběžná čísla hovoří o technické recesi v Brazílii, kde HDP pokleslo v posledních dvou čtvrtletích 2013 o 0,2% v každém. Konečné číslo za 2013 pak má být zveřejněno 27. února. Do jaké míry tedy v současné době hrají emerging markets trhy (EM) na ekonomiku USA? Značnou. Je to patrné ne jen díky velkému podílu EM na světovém hospodářském růstu, kde představují 50%-ní podíl na světové ekonomice v porovnání s 35% v letech 97-98, kdy došlo ke krizi asijské chřipky. Stejně tak podíl amerických exportů se do EM trhů zvýšil od doby posledních krizí jako mexické tequila krize, kdy došlo v Mexiku počátkem 90.let zásluhou deficitu běžného účtu a nahromadění vnějšího dluhu k devalvaci mexického pesa (nepodobá se tak trochu Argentině?), či již zmíněné asijské chřipky, ze zhruba 30% na dnešní podíl 50% amerických exportů do těchto zemí. Jak pak vypadá mapa deseti největších teritorií amerických exportů v dnešní době ?(klikněte pro zvětšení na obrázek):
Taktéž procentní podíl vývozů do EM na americkém produktu se za dobu od těchto krizí vice jak zdvojnásobil. A jelikož je čistý export komponenta HDP, pak její případné ohrožení musí být kompenzováno jinde. V obdobích výše uvedených krizí v minulosti to byla ona spotřeba domácností, která situaci “léčila”. Nyní je situace trochu jiná, jelikož vlivem nutného procesu oddlužování domácností (deleveraging) na tuto spoléhat stoprocetně nelze. Proto jsou při komplexním zhodnocení ekonomických vztahů důležitá ona data o maloobchodních prodejích a obecně spotřeby domácností a růstu zaměstnanosti pro rozhodování Fedu o dalším směrování politiky.
Pozitivní je, že se situace nezdá v EM systémově zas tak katastrofální jako to bylo u krizí 90. let a je v daný moment spíše fukcí jedinečného rizika pár zemí. Ostatní mají dostatek devizových rezerv a více méně plovoucí kurzy měn. U Číny se spíše jedná o korporátní a municiální dluh plus utažení měnové politiky a situace na peněžním trhu. Tuto může zdravá regulace a čínská centrální banka změnit v případě potřeby. Důležité jsou rovněž naplňování programových bodů po posledním sjezdu vládnoucí strany směrem k vice tržnímu prostředí, což bude klíčové pro další fázi komoditního supercyklu. I když se aktivová angažovanost bank v USA v EM taktéž jako export zdvojnásobila od 90. let na cca 6% a u vyspělých zemí mimo USA se bankovní angažovanost v v aktivech pohybuje na zhruba 7%, tak stále to je nic oproti angažovanosti amerických bank kolem 30% v aktivech produktů realitního trhu v roce 2006, těsně před jeho kolapsem.
Tak či onak, spekulace o možné reakci Fedu na současný vývoj směrem ke snížení omezování QE, vedla tento týden paradoně k růstu akciového trhu zpět, po předchozím poklesu z počátku roku. Jsme tedy opět ve stádiu, kdy špatné zprávy jsou v podstatě dobrou zprávou pro trhy. I když metodou nákupu a drž na akciovém trhu je investor v tomto roce v mínusu, tak volatilita pohybu trhu může být příznivá pro krátkodobější swing či intradenní obchodní strategie.
Podle poslední zprávy americké komise pro komoditní trhy drží obchodníci (mimo zajišťovatele) čistých 102 366 pozic u lotů na populární mini S&P 500 akciový kontrakt obchodovaný na chicagské burze CME Group na nákupní LONG straně, to představuje pokles o 123 693 lotů v tomto směru oproti reportu z předchozího týdne. Hodnoty rezistence u aktivního kontraktu jsou na 1836,75 a 1844,25, support je pak na 1811,75 a níže na 1794,50. Závěrem se pojďme podívat na vývoj zmíněného kontraktu na S&P 500 (ES) akciový index obchodovaný v Chicagu a take evropský index DJ Euro Stoxx 50 (FESX) obchodovaný na Eurexu (SOL Trader, denní data, klikněte na obrázek pro zvětšení):
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Keďže je tu tak „ticho“ , tak aspoň krátke poznámky: V lete 1929 sa prvýkrát po 8 rokoch zastavila expanzia peňažnej zásoby USD. Aj bez toho by sa nevyhnutné procesy čoskoro rozbehli.
Dnes sa na podobný krok neodváži. Tapering je len bojazlivá sonda pred nevyhnutným ideologicky podmieneným záverom. Nemajú inú možnosť, len pokračovať. Nanajvýš tomu dajú iný názov.
Znížený výkon multiplikácie v bankovom systéme pri taperingu sa začne prejavovať s určitým oneskorením. A až vtedy sa ukáže zreteľná nevyhnutnosť ďalšej a väčšej peňažnej expanzie.
Nikto pri moci sa svojej ideológie dobrovoľne nevzdáva.
@Závacký:
Myslím si, že môj posledný článok sa tomu aj čiastočne venoval, povedal som, že FED môže len pokračovať v tlačení a keď to obmedzí tak len kozmeticky s tým, že aj po takomto kozmetickom obmedzení riskujú pád systému a že môžeme očakávať zvýšenie mieru tlačenia peňazí. K tomuto tvrdeniu mám 2 dôkazy:
-Čínska banková kríza a problémy s ekonomikami EM, ich boom bol zapríčinený tlačením USD (reakcia na prílivu dolárových investícií do EM bolo masívne tlačenie peňazí CB EM) a na to aby tamtú krízu nejako zdržali a zmiernili dopady na vlastné banky, tak FED, ECB a BoE bude tlačiť v plnej sile (napoviem nebude to fungovať);
–USA ODSTRÁNILI dlhový strop nie zvýšili, to znamená že USA sa bude zadlžovať neuveriteľnou rýchlosťou a FED bude monetarizovať ich dlh (našepkám, nebude to stačiť).
Dopadne to tak, že BRICS povie, že nebudú držať USD a v ňom denominované aktíva a to sa stane niekedy po Olympiáde v Soči, pretože doteraz USD bolo používané na nákup ne-papierových aktív ako zlato, striebro, pozemky, nehnuteľnosti, firmy atď, a zlato kvôli manipuláciám sa presúva zo Západu na Východ, keď Západu dôjde zlato, hra s USD sa skončila. Pričom COMEX a na nej aktívne banky skrachujú a význam Londýnskeho fixu poklesne a ťažisko s obchodom so zlatom a striebrom presunie do Singapuru.
@Oracle U mňa bez pripomienok. Len mi nedá pokoj, ked je na tak vážnu tému príliš veľké ticho.
O (ne)pokračování QE:
https://proinvestory.cz/ma-svet-moznost-prestat-s-qe
@Dvořák.
Mal som na mysli diskutujúcich. Aspoň na tomto a podobných fórach by mal byť nekompromisný duch v tejto otázke. Potom by sa z neho dalo vyviezť niečo aj „von“ a pôsobiť na verejnosť. Žiaľ pozorujem, že aj mnohí ekonómovia, ktorí sa považujú za liberálnych sú v podobných otázkach váhajúci, alebo priam odporujúci.
Nekompromisní duch není věcí fóra, ten je věcí diskutujících. Každý má svůj názor.
Pokud jsou v článcích nebo diskusi pod nimi rozdílné názory, tím lépe.
Působení na veřejnost- to je věcí jednotlivých lidí, každý může prezentovat své názory / dávat odkazy na podle něj důležité články v řadě různých fór.
QE bude ukončeno koncem roku
Pán Dvořák.
Vaše poznámky platia vo všeobecnosti bez pochýb. Tak sa aj deje. Stav a konečný vývoj finančného systému je zahalený nevedomosťou a demagógiou. Ak sa tu aj inde nájde skupinka ľudí, ktorá o tom diskutuje aj s oponentami, je to veľmi dobré. Dôležité je neprestávať. Takáto pohotová diskusia je veľmi efektívna v nachádzaní argumentácie pre principiálne aj aktuálne problémy. Ochrancovia súčasného finančného systému sú mimoriadne dobre vybavení pre jeho obhajobu. Uspieť proti takej obhajobe si vyžaduje špičkovú protiargumentáciu. A tej sa aj tu práve učíme.
Okrem toho poznatky z nepoľavujúcej diskusie práve o týchto silných témach sú výbornou pomocou pre investovanie, či zabezpečenie. Musím sa priznať, že aj mňa to inšpirovalo.
Osud finančného systému je kľúčový pre krátkodobé i dlhodobé investovanie.
Skrátka – som radšej, keď vidím diskusiu ako „ticho“, ale aj postupný posun diskutujúcich k racionálnemu vnímaniu neviditeľného – a to sa tiež deje.
Dívám se na to okem hypotetického válečného štváče a zároveň okem historika(amatera) s inklinací ke studiu historie a významu náboženství, který živě cítí tisíciletí trvající „tah na branku“ nejmenovaných super-elit.
Cítím, jakby místní „investorský náhled“ sklouzával k drobné, leč potenciálně až fatální „chybce“ a představě, že ekonomický prospěch je bezvýjimečně primárním hybatelem a zdrojem celého vývoje. Sám ovšem nejsem ani amater v této oblasti (=zde domácí) a samozřejmě je vysoce pravděpodobný přepoklad, že se prostě mýlím.
Čili, z mého nazírání věci, se svět urychleně blíží k bezprecedentnímu světovému konfliktu a de facto ukončení stále probíhající světové války o vládu nad planetou, kde tzv. I. a II. světová válka byly pouhou ouverturou a často vzpomínaná hypotetická III. světová válka bude pouze završením celého konfliktu.
Pohyby v globální ekonomice a ekonomika vůbec, to je pouze „jeden z nástrojů“ v tomto konfliktu. Kritický stav a zlom ve vývoji je cítit dnes v podstatě ve všech oblastech a okolnostech vývoje lidského rodu. Je nad rámmec fora to byť jen vyjmenovávat. Zmíním pouze stav životního prostředí, kde to dokážu posoudit poměrně odborně, neboť je to moje celoživotní oblast mého profesionálního působení. Není cesty zpátky, pouze kupředu a již hrozivě blízká budoucnost tvoří pro lidstvo „velmi úzké hrdlo“ ! Primární není však ekonomika, ale otázky spíše filosofické, související se zprofanovanou již myšlenkou „smyslu života“. I kdybych na té poslední myšlence netrval – stále bych potom tvrdil, že důležitějším hybatelem než ekonomika je životní prostředí – což ale potom stejně spolů úzce souvisí.
Ano spěje, otázka pouze zní, mám se tím trápit a čekat na konec světa, nebo mám žít podle toho jak se cítím štasten? Být šťastný a spokojený je podke mne smysl života, čekat na něco, co vůbec nemusí přjít za mého života je ztráta času. Za posledních pár let, krizových, jsem zažil spoustu zážitků, potkal spoustu míst, lidí, nabral zkušeností, žít se mi líbí čím dál více. Problémy byly jsou a budou.
„…Ano spěje, otázka pouze zní, mám se tím trápit a čekat na konec světa, nebo mám žít podle toho jak se cítím štasten?…“
Já tu otázku však taky takto přece ani nestavěl a v tomto s Vámi stoprocentně souhlasím. V podtextu mé úvahy je spíše sugestívně laděná otázka, zda-li se lze kochat nadějí v nějaký „vyšší princip mravní“, který tomu všemi zde primárně řešenému a komentovanému nějak dává vyšší smysl. A neméně sugestívně tedy i za sebe odpovím – pokud ne, potom se můžeme klidně sami sebe hrdě nazvat „hrobaři“.
Kdybych s Vámi chtěl polemizovat o té otázce, jak jste ji postavil Vy, nemohl bych se totiž nezeptat vcelku zvědavě a mírně ironicky, podle jakého kliše Vy posuzujute „lidské štěstí a smysl života“. A byl bych zvědavý, jak byste se vyrovnával s existencí či absencí toho vyššího principu. Připodotýkám „ustrašeně“, že jsa věřící, nejsem náboženským fundamentalistou, ba ani jen vlažným příznivcem náboženství jakékoli provenience.
Abych to doplnil a „provedl mikro-korekci směru“ – samozřejmě si žijeme každý svůj život a každý si jej „nějak malujeme“. Nikdo nikoho nenutí a nenabádá, aby cosi řešil za druhé. nelze však snad ustoupit alespoň od ovlivňování vlastního osudu a v tom mi Váš postoj naznačuje spíše rezignaci.
Je zde přece jasně (aspoň pro některé) zřetelná manipulace jakoby „shora“ – prosím nezaměňovat s vulgárními konspiracemi. Ta olbřímí lži-propaganda systému, ve které každý jedinec od narození celý život prožívá, aniž to v podstatě vnímá, tu snad někdo směruje k nějakému cíli, ne ? Ta tu přece není jen tak sama od sebe náhodně…
Nenabádám nikoho, aby se pracně a trudnomyslně zaobíral jakýmisi konci světa, aniž by aktívně žil vlastní život a radoval se z něj. Ovšem nelze na druhou stranu nenabádat k zamyšlení, jaký je každého jednotlivce podíl na tom celkovém stavu, paradigma, které nenastoluje příliš šťastné výhledy do budoucnosti. Mluvím o alespoň pokusu zamyslet se trochu „za roh“, promýšlet plány v plánech jiných plánů, lsti ve lstech jiných lstí. A zkoušet pochopit, komu to je vlastně na prospěch a jak moc se to stotožňuje s tím Vaším šťastným životem a nakolik takový „šťastný život“ je právě to, co „někdo někde věkovitě“ přesně takto kalkuluje a podle toho ten svět pak vypadá a vyvíjí se.
Nelze prostě jen říkat „já to (zlo) přece ne(u)dělal“, protože to je dvojsečné – to je sebe-omluva a zároveň sebe-obžaloba.
Důchodců v USA přibývá a přibývat bude.
Bludný kruh zisku z cizí práce už neuživí ani americké důchodce
“Dnes odchází 10.000 těch, kdo se narodili za baby boomu, do starobního důchodu. Bude to tak den co den, měsíc co měsíc, rok co rok až do roku 2030. Jde o největší demografickou tsunami v dějinách Spojených států a my na ně jsme připraveni žalostně,“ startuje další zdrcující faktografie Michaela Snydera na webu The Economic Collapse.
Medicare – systém zdravotní péče o seniory – však „v příštích 75 letech ochromí nekryté závazky, převyšující 38 tisíc miliard dolarů“.
Už jen proto, že na generaci baby boomu číhá kalamita se bude tisknout dál. QE bude pokračovat.
Podle mne je to pouze otázka času…
Celý článek zde:
https://www.czechfreepress.cz/amerika/na-generaci-baby-boomu-ciha-kalamita.html
DŮLEŽITÉ!!!
Spolu s tím, jak propaganda obklopující „zotavení“ Evropy dosahuje ohlušující hlasitosti, tak to, co se děje za scénou, je k tomu pravým opakem, a v tomto posledním příkladu se ukazuje, že Evropa ve zvýšené míře oficializuje režim skryté kapitálové kontroly, neboť se dovídáme, že Itálie právě nařídila bankám, aby zadržovaly 20% daň ze všech příchozích elektronických převodů: a tento dekret se jako vrchol toho všeho uplatňuje se zpětnou platností od 1. února.
Celý článek:https://nwoo.org/view.php?nazevclanku=%93kazdy-je-pachatelem-prani-penez-dokud-nedokaze-svou-nevinu%94-%96-italie-uvaluje-20-danovou-zadrz-na-vsechny-prichozi-penezni-prevody-ze-zahranici&cisloclanku=2014020082
Itálie: to je jen pokračování. Začátek byl zde: https://proinvestory.cz/italove-pasuji-hotovost
To je tedy síla…No comment.
Zprávy
17.02.2014
Fundamentální zprávy: Janet Yellenová prohlásila ve svém slyšení v kongresu, že americká ekonomika zůstává silná a také, že FED dodrží plán postupného snižování QE. Čínská obchodní bilance se meziročně navýšila o 10 %, což předčilo očekávání. Malobchodní prodeje v USA se nevýrazně propadly a žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět mírně narostly. Federální rozpočet USA skončil za leden v nižším deficitu než se očekávalo, přesto dosáhl 10,5 miliardy dolarů. Agentura Reuters i banky Barclays či JP Morgan varují Evropu před rizikem deflace. Zlato na COMEXu bylo několik dní ve stavu backwardation, kdy nejbližší měsíční futures kontrakty byly dražší než ty se vzdálenějším datem expirace. Nezaměstnanost v Řecku vystoupala na nový rekord 28 % lidí bez práce. Pokud některé evropské banky neuspějí v letošním zátěžovém testu ECB, tak je bude nutné uzavřít. Velká Británie a Nizozemí požadují po Islandu náhradu za ztráty způsobené pádem banky Icesave před šesti lety. Akciové indexy silně posilovaly a nacházejí se opět těsně pod historickými rekordy. Čeští poslanci zamítli návrh finanční ústavy, který obsahoval i případnou dlouhovou brzdu. Investiční zlato i stříbro konečně zamířily prudce vzhůru, což potvrdilo probíhající posilování až ke $24 a $1400.
… zlato je aktuálně $1327 a ne 1400
Vím, těch $24 a $1400. je předpoklad, kam by mohlo stříbro a zlato dojit během pár týdnů.
pokud zlato prorazi klicovych 1330 a pak jeste klicovejsich 1350, tak pak IMHO neni co resit a dalsi zastavka kolem 1500, kde se bude lamat opet chleba kudy vede cesticka
Manipulovat se vecne neda…
Poptávka po zlatu jde ruku v ruce se zájmem o další komodity. Stříbro zamířilo k nejdelší sérii zisků od roku 1968 a v tomto roce připisuje 12 %
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2567164/zlato-zpevnilo-na-trimesicni-maximum-trh-znejistela-americka-ekonomika.html
THE MANIPULATORS WILL LOSE THEIR #GOLD WAR: GATA’S BILL MURPHY, https://inteligenciafinancieraglobal.blogspot.mx/2014/02/the-inteligencia-financiera-global-blog.html
Asie dneska v noci tlačila zlato a střibro hezky dolů, což je neobvyklé, evropa neprotestovala, takže amíci po dni volna toho možná využijí a dají nějaký slušný papítový hamer. Každý chce levné zlato ale jen to fyzické. uvidíme během dne. Zajímavý bych viděl novozélandský dolar, nikdo ho dnes nechce což by naznačovalo otočení směru na další dny – možná týdny.
V Kyjeve se zvyšuje počet demonstrantů, kteří zahynuli ve střetech s příslušníky vnitřních vojsk a zásahovým oddílem milice Berkut.
Opoziční poslanec Nejvyšší rady Lesja Orobec oznámil na Twitteru: „Tři mrtvoly v domě důstojníků. Jsou to naši. Dalších sedm umírá.
Skupina jedenácti zemí eurozóny nadále hodlá zavést kontroverzní daň z finančních transakcí a nový plán chce představit do května, řekl francouzský ministr Pierre Moscovici (AP)
https://www.zerohedge.com/news/2014-02-18/third-jpmorgan-banker-jumps-his-death-hong-kong-said-be-33-year-old-fx-trader
to je nějaká epidemie ne?
Rob Kirby: „I would not be shocked if investigations originating in Germany might be behind many things we are witnessing, from bankers falling from windows ready to reveal the structuring of how and who trades commodities.“
Z překladu Google:Možná, že to, co je nejpozoruhodnější na této konkrétním smrti je odkaz, že muž se podílel na obchodování s FX: jak je dobře známo, je to žhavé téma pro banky po celém světě, protože se očekává, že bude příští Libor, manipulace, jako zlatý důl pro regulační orgány a donucovacími orgány. Věděl příliš mnoho?
Nakonec, přes finanční příspěvek , tady je chronologický souhrn všech nedávných bankéř úmrtí:
Neděle 26.ledna: Londýn policie našla William Broeksmit, a 58-rok-starý bývalý vedoucí pracovník u Deutsche Bank AG, mrtvý ve svém domě po zřejmé sebevraždě.
Pondělí 27 lednu: Tata Motors generální ředitel Karl Slym zemřel po pádu z hotelového pokoje v Bangkoku v tom, co policie řekla, by mohlo být možné sebevražda. Slym, 51, se zúčastnil zasedání správní rady Tata Motors Thailand jednotky v thajském hlavním městě a bydlel se svou ženou v místnosti na 22. patře hotelu Shangri-La. Hotelový personál našel jeho tělo v neděli ve čtvrtém patře, který vyčnívá nad nižších patrech.
Úterý 28.leden: 39-rok-starý JPMorgan zaměstnanec . zemřel po pádu ze střechy evropské ústředí JPMorgan v Londýně muž, Gabriel Magee, byl viceprezident technologické oddělení investiční banky, řekl zdroj WSJ .
Středa 29.leden: Russell Investments . Hlavní ekonom Mike Dueker byl nalezen mrtvý ve zřejmé sebevraždě Policie uvedla, že se zdá, Dueker vzal život skokem z rampy u Tacoma zužuje most v Tacoma, Washington, AP hlášeny. Podle agentury Bloomberg, Dueker, 50, od té doby 29.ledna chybí, a přátelé a vymáhání práva hledal pro něj.
Před týdnem, ředitel komunikace sídlem ve Velké Británii v Swiss Re AG zemřel. Příčina smrti nebyla zveřejněna.
Pondělí 3.února: 37-rok-starý JPMorgan Chase & Co výkonný ředitel, který zemřel z neznámých příčin 3.února zdá být poslední v sérii předčasných úmrtí finančních pracovníků a vedoucích pracovníků na celém světě v posledních třech týdnech. Ryan Crane, JPMorgan Chase & Co zaměstnanec, který v 14-leté kariéry v bance New York-založená zvýšil na výkonného ředitele jednotky, která obchoduje bloky zásob pro klienty, zemřel ve svém Stamford, Connecticut, doma.
Úterý 18.února: 33-letý JPMorgan forex obchodník je poslední v sérii sebevražd, aby se jeho život v Hong Kongu.
Komentář 1:
https://beforeitsnews.com/foreclosure-gate/2014/01/why-are-banking-executives-in-london-killing-themselves-2445978.html
Komentář 2:
https://www.stevequayle.com/index.php?s=33&d=791
Poptávka po zlatě loni klesla o 12%…
https://zlato.kurzy.cz/zpravy/362479-poptavka-po-zlate-vjaponsku-vroce-2013-vzrostla-trojnasobne/
@VoDo bohužel o kovech přinášejí média samé dezinformace.
Zajímavější data naynačují, že spíše vzrostla
https://www.goldmoney.com/research/analysis/chinas-gold-demand
https://www.sprottglobal.com/markets-at-a-glance/maag-article/?id=8816