„QE Tapering“ je jedním z horkých témat poslední doby. Včera J. Yellen potvrdila, že zatím počítá s jeho pokračováním. Jak je snižování množství peněz pumpovaných do ekonomiky Spojených států naplánováno? Původní výše byla 85 miliard dolarů měsíčně, tedy 1,02 biliónu dolarů ročně. Plán pro letošní rok je následující:
Leden 2014: 75 miliard USD
Únor 2014: 65 miliard USD
Březen 2014: 65 miliard USD
Duben 2014: 55 miliard USD
Květen 2014: 45 miliard USD
Červen 2014: 45 miliard USD
Červenec 2014: 35 miliard USD
Srpen 2014: 25 miliard USD
Září 2014: 25 miliard USD
Říjen 2014: 15 miliard USD
Listopad 2014: 5 miliard USD
Prosince 2014: 0
CELKEM: 455 miliard USD
Na první pohled to působí jako plynulé snižování částky. Proces se jeví jako mnohem radikálnější v okamžiku, kdy rozepíšeme částky na čtvrtletí. V prvním čtvrtletí jde o 205 miliard dolarů, ve druhém 145 miliard, ve třetím 85 miliard a ve čtvrtém již pouhých 20 miliard dolarů. V prvním čtvrtletí tak Fed nakoupí 10x krát více obligací než ve 4. čtvrtletí.
Za první pololetí tak Fed nakoupí obligace za 350, ve druhém ta 105 miliard, dolar, tedy necelou jednu třetinu objemu naplánovaného pro první pololetí.
Je to reálné? Pode mne moc ne. Spíše se dočkáme „zpomalování zpomalování“, možná dokonce zastavení jakéhokoliv zmenšování objemu nákupů. Extrémní názory tvrdí, že objem QE naopak bude třeba navýšit, že bez něj se finanční systém Spojených států zadrhne.
Pokud by QE přece jenom opravdu skončilo, růst úrokových sazeb nás ve druhém pololetí letošního roku nemine. Se všemi z toho vyplývajícími negativními důsledky pro ceny obligací, akcií, nebo i nemovitostí.
Co si myslím já? Že QE na konci roku neskončí a bude pokračovat a nadále. Ať už se bude nazývat jakkoliv.
Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Souhlas s poslední větou. A v případě, že opravdu skončí podle plánu, tak si myslím, že v 2.pol. 2015 začne nové QE.
Dluhovej strop posunut bez limitu do března 2015 a žádný drama západ čeká až se začne sypat Asie aby pak mohli říct že za to můžou oni 🙂
zeptam se uplne laicky – ma svet nejakou moznost poznat, ze napr. US tisknout i nadale nekde „bokem“ tj. off record, cimz drzi sazby dal umele dole apod.? predpokladam ze jo, a kreativnim ucetnictvim to bude dobre schovane…
Tiskne celý svět, jen u USA to je pohoršující. Například Čína tiskne třikrát tolik co FED. Boj proti Američanům nepřestal ani 23 let po rozpadu SSSR, někteří to prostě mají v krvi.
Kdyby dolar nebyl tak rozšířenej, tak by tisk USA tolik nevadil
Naznačil to Honza Dvořák. Na US dolar je navázána většina světových měn. Státní dluh USA je největším na světě.
Státní dluh Spojených států krátce po ukončení sporu o dluhový strop,/v roce 2013/, který umožnil vládě si znovu začít půjčovat peníze, překročil poprvé v historii hranici 17 biliónů dolarů (320,5 biliónu Kč). Uvedla to agentura DPA s odvoláním na údaje amerického ministerstva financí.
Zde nejde o nenávist či lásku k USA. Zde jsou na prvním místě obavy, jestli USA nezbankrotuje a jestli dolar udrží svou hodnotu. Je zde pochybnost, zda jsou vůbec schopny US zajistit splácení svých závazků.
Jakmile se jednou začnou peníze tisknout, už kolotoč nejde zastavit. Jaké problémy hrozí světové ekonomice, pokud Fed přestane s programy kvantitativního uvolňování?
https://trhy.mesec.cz/clanky/pokud-fed-prestane-tisknout-vyplujou-
problemy-ekonomiky/
Navíc, mnoho lidí nesnáší militantní, imperiální US politiku, ne, že by nemělo rády US občany, ale spíše US pokrytectví viz zde.
USA prostříhaly zahajovací ceremoniál v Soči, aby lidé nemohli vidět Rusko
11.2.2014 Na amerických sociálních sítích se rozhořívá skandál ohledně vysílání zahajovacího ceremoniálu zimních olympijských her ve Spojených státech. Tento skandál vedl k tomu, že se objevil hash #NBCFail jako globální trend. Mnoho Američanů muselo sledovat olympiádu prostřednictvím živého vysílání z Kanady nebo Británie. NBC, která nakoupila výhradní vysílací práva na vysílání her na území Spojených států, nejen, že ukázala ceremoniál s 10 hodinovým zpožděním, ale také vystřihla všechny pozitivní okamžiky týkající se Ruska.
https://www.zvedavec.org/komentare/2014/02/5838-usa-prostrihaly-zahajovaci-ceremonial-v-soci-aby-lide-nemohli-videt-rusko.htm
Znovu ten odkaz ke kvantitativnímu uvolňování:
https://trhy.mesec.cz/clanky/pokud-fed-prestane-tisknout-vyplujou-problemy-ekonomiky/
12.2.2014
21:24 Americký Senát má dostatek hlasů na schválení suspendování dluhového stropu až do 15.3.2015
a on cekal snad nekdo neco jineho? mame tedy asi dalsi rok zivota bez kolapsu pred sebou, je na kazdem jak s nim nalozi, zda dalsi intenzivni pripravou na kolaps, anebo skutecnym zitim… vzdyt je to komedie….
@lulinak: Zbytok sveta resp BRICS stále môže povedať Američanom, že strčte svoje bezcenné USD tam kde Slnko nesvieti.
Čínsky a Európsky bankový systém a japonská ekonomika (kvôli Yenu) pred kolapsom, radujete sa predčasne.
Oracle: dřív to řeknou Američani těm komoušům než oni Američanům. Rozdíl je ten že amíci se postupně stavají energetickou velmocí kdy mají hodne plynu, ropy, navíc na severu mají Kanadu s hodně zdroji, dole mají Mexiko s levnější pracovní silou než je dneska Čína, kam také přesouvají výrobu. Čína má svoje cetky a prázdný města v jejichž špinavém okolí žijí lidé v hliněných chýších s miskou rýže na den, ano kolaps bude ale ten Čínský, proto zkorumpovaní číňané zdrhají s nakradenýma penězma a kupují si pasy všude možně, začněte šetřit na humanitární pomoc stamiliónům čiňanům.
https://www.telegraph.co.uk/finance/comment/10634339/World-asleep-as-China-tightens-deflationary-vice.html
VoDo: Břidlice není řešení, ale představuje velký problém. Američaqné u benzinových pump se ptají, kdy se ona proklamovaná „energetická revoluce“ projeví na cenách u benzinových pump. Vzhledem k eroei břidličné ropy je zcela jasné, že nikdy.
Evropa tento pochybný zdroj energie prozíravě odmítá.
@VoDO:
-frakovanie je bublina, frakovacie vrty sa uzavierajú/vyčerpávajú priemerne za 2-3 roky;
-frakovanie je drahá a energeticky náročná (britský ropný gigant Shell/BP to priznal), takže energetická návratnosť (EROI) nie je bohviečo a finančná náročnosť celej veci tiež nepomôže nízkym cenám;
-na frakovanie sa používa toxická zmes vody a aromatických uhľovodíkov a zasviňuje to podzemné vody (EPA pre istotu zo zákona toto nevyšetruje);
-často sa stáva, že uvoľnený metán sa dostáva do studní, a tí ktorí majú studňovú vodu často majú horiacu vodu;
-vracajúca výroba tvoria hlavne automatizované továrne napr. Apple sa chváli tým, že v novej továrni nikto nebude zamestnaný;
-automatizácia nahradzuje aj také práce ako výroba hamburgerov, výdaj ovocnej drene či objednanie jedla v reštaurácií (toto bárs veľmi nezníži nezamestnanosť);
-nahradenie Američanov Mexičanmi (V USA často ilegálne zamestnanými) bárs nezvyšuje zamestnanosť Američanov a ani ich príjmové možnosti;
-Kanada síce má zdroje, ale to neznamená, že USA ich v prípade problémov k nim aj dostane napr. kolaps bankového systému znemožní prevod platieb, tak zostáva barter, ale za čo a vojna je tiež nevýhodné kvôli politickým (reakcia medzinárodného spoločenstva) a ekonomickým (zadlženosť štátu-teda je zraniteľné a spotreba materiálov a paliva);
-nezamestnanosť v USA (oficiálne číslo+neevidovaný+zamestnaný na čiastočný úväzok) je okolo 23%;
-TPP, NAFTA dlhodoba zvyšujú nezamestnanosť;
-zadlženosť občanov USA je rekordne vysoká, hlavne mladí sa topia v dlhu;
-asi 47 miliónov Američanov má EBT karty (žobračenky), asi 100 miliónov poberá (vrátane EBT) nejakú štátnu podporu;
-Americká politika je taká pokiaľ si okrádal svoj národ ty a tvoje peniaze ste vítaní, keď si kradol pre nás tak dupľom (a Číňania to využívajú).
Vynára sa otázka z čoho bude kupovať po uši zadlžený nezamestnaný Američania kupovať vlastné predražené produkty?
Bude to štát ktorý spustí nejaký program na ich kúpu, alebo dobročinný Čínsky miliardári im prispejú?
Napriek týmto veciam zdieľam váš optimizmus ohľadom USA. 🙂
sice to je sajta pro mirne vyssi level kolapsu, ale kdo vi, verim ze najde verne citatele
https://postapo.cz/
Je to oficiálne EU bude siahať na bankové vklady (síce píše o účtoch na sporenie, ale to asi nebude stačiť): https://www.reuters.com/article/2014/02/12/us-eu-banks-savings-idUSBREA1B1ZI20140212
-nech sa nikto neraduje, bude sa to diať aj na Novom Zélande, aj v Austrálií, aj v Kanade, aj v Japonsku a aj v USA. 🙂
tak jeste Bena, Jelenu, Kurodu, Draghiho a mame pro tento tyden cviceni kompletni 🙂
https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/3483-reditel-od-jp-morgan-se-stava-5-bankerem-co-zemrel-behem-2-tydnu
5 bankárov-riaditeľov za 14 dní, stále si niekto myslí že je to náhoda a nie séria vrážd na umlčanie potencionálnych svedkov obžaloby? 🙂
Oracle – půjde o něco hodně velkého. Buď jde přímo o JP Morgan a jeho hospodaření, nebo ještě o něco většího.
Myslím, že v nejbližších dnech to vyplave na povrch.
Taky zajímavé:
https://nwoo.org/view.php?nazevclanku=evropa-uvazuje-o-celkove-konfiskaci-uspor-a-vynucene-redistribuci&cisloclanku=2014020067
Jedná se o sebevraždy z důvodu manipulovaní na forexu, únik informací z banky do podsvětí.
@VoDo:
Riaditelia bánk buď odídu často do predčasného dôchodku alebo ich vyhodia so zlatým padákom a zásadne nespáchajú samovraždu tak, že si nastrelia 2-3 klince do hlavy a asi 7 do trupu.
Londýn nie je Ukrajina kde človek keď chce spáchať samovraždu, tak sa strelí pre istotu dvakrát do hlavy.
Oracle: To připomíná jeden vtip. V něm ale byl obětí černoch v Arkansasu.
Koroner: „Tak tu máme 57 ran, z toho 55 smrtelných.“
Šerif: „Tak takovou sebevraždu jsme tu ještě neměli!“