Většina analytiku předpovídá plnou konvertibilitu juanu do let 2015 nebo 2016. Co kdyby ale k něčemu takovému došlo již letos? je to možné? Jaké dopady by to mělo? Jaký je jízdní řád něčeho takového?
Podle určitých informací by k prvnímu kroku mohlo dojít již letos v červnu. Šlo by o plnou konvstibilitu juanu v rámci Šanghajské zóny volného obchodu. K rozšíření na celou Čínu by pak došlo v druhé polovině letošního roku.
Šanghajská zóna volného obchodu by fungovala pro odzkoušení fungování systému a odladění všech neduhů. Byla otevřena v září loňského roku a již nyní je tam registrování více než 6 tisíc společností. Nachází se v ní velké množství zahraničních investic, přiliv by se ještě zjednodušil.
Jaké by byly hlavní pozitivní dopady?
Za negativní lze z pohledu Číny označil snad jen možnost útoků spekulantů na čínskou měnu a zvýšenou hrozbu splasknutí realitní bubliny.
Proč realitní bubliny? Protože nyní mají čínští občané zakázáno investovat do zahraničí. Proto tak velký zájem o domácí nemovitosti, řada z nich jich má celou řadu. Tento zákaz by padl a tím i poptávka po nemovitostech jako investičním nástroji. Propad cen nemovitostí může způsobit velké finanční problémy – viz Spojené státy před 5-6 lety. Čína by tak v případě vyhlášení konvertibility musela věnovat zvýšenou pozornost zdraví svého finančního systému.
Počkejme pár měsíců a nechme se překvapit, jaký bude další vývoj.
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku: