O zlatě a zlatém standardu se zde dočtete poměrně často, naposledy jsem o něm psal v polovině října. Zlatý standard se pomalu dostává zpět do povědomí analytiků, investorů a dalších jako jedna z variant budoucího vývoje globálního ekonomického systému. To je dobře. Někdo namítá, že zlata je málo a poměřuje objem peněz v ekonomice s dnešní hodnotou zlata. To ale pro zavedení zlatého standardu nepředstavuje nepřekonatelný problémem. To se dá vyřešit devalvací měn vůči zlatu, prakticky přes noc. Cena na burzách by se pak skokově přizpůsobila.
Že bude zaveden zlatý standard neznamená, že veškeré množství peněz musí být 100% kryto zlatem, pravděpodobně by došlo na tzv. částečné krytí – jedna země by kryla zlatem 5% objemu peněz, jiná třeba 7%, třetí 10%, čtvrtá klidně 20%, což by významně ovlivnilo vzájemné kurzy těchto měn. Změny krytí měny zlatem v důsledku pohybu zlatých zásob by byla i klasickou devalvací / revalvací měny.
Co by byl nejdůležitější výsledek znovuzavedení zlatého standardu? To, že vlády by byly nuceny zásadním způsobem změnit své chování. Centrální banky, potažmo vlády, by ztratily kontrolu nad peněžní nabídkou. Vlády by tak musely vydávat peníze s větším rozmyslem, přestaly by podporovat (aspoň doufám) řadu nesmyslných projektů, jistě by došlo i na inventuru institucí všeho druhu. Bylo by to lepší, než neustálé rozpočtové deficity a tedy zadlužování i v době ekonomického růstu. Kdyby se jako vlády choval pan Čech, asi by ho banky hnaly…
Dojde na zlatý standard? Pokud ano, tak Spojené státy ani země Evropské unie nebudou mezi prvními. Budou tam však časem dotlačeny okolnostmi.
Pohled na penzijní reformu
Aktuální investiční trilogie:
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Cen_a_ na burzách by se pak skokově přizpůsobila.
No ale pak je otázka, zda by si jednotlivé státy nakonec neupravovaly poměr krytí zlatem, zvláště, když by tolik zlata prostě neměly. Tak jak to bylo třeba v americe, 1Oz za 25USD, potom za 35USD, atd.
Jasně, že by ty poměry upravovaly. Jak píšu, šlo by o klasickou devalvaci měny.
S možnosťou zlatého štandardu s čiastočným krytím do budúcna nepočítam.
Chce si to zopakovať, prešo vlastne skončilo krytie USD zlatom. A dnes nie je situácia iná a skor či neskôr by tie isté okolnosti danú vládu, ktorá by s tým prišla dotlačili k upusteniu od tejto myšlienky.
Čo ale nepopieram je možnosť platenia priamo zlatom. To je ale niečo iné ako krytie zlatom, kedže toto rozhodnutie je nezávislé od vlád, ktoré budú mať vždy silnú potrebu utratiť viac ako si môžu dovoliť… A to by pri mene krytej zlatom nebolo možné…
1) Jsem zvědav, na ty tlaky, které k tomu státy donutí, které je donutí nehospodařit deficitně
2) Pokud bude CZK kryta částečně, každý s mozkem v hlavě bude konvertovat úspory do Au, protože částečné krytí znamená umělě nízkou cenu Au v dané měně (viz 1 Oz za 35 USD v roce 1971).
3) Většina dnešních GoldBUGů se nebojí státního vyvlastnění zlata (jako v USA v roce 1933 a zákaz jeho vlastnění až do sedmdesátých let) právě proto, že státy zlato dnes tolik nepotřebují, protože jím nekryjí měnu. Pokud by bylo na pořadu dne znovuzavedení zlatého standardu, KAŽDÝ má důvod začít se OBÁVAT O SVĚ ZLATO. Považuji za velmi pravděpodobné, že kdyby státy Západu byly dotlačeny k přijetí zlatého krytí (Čínou či exportéry ropy a dalších surovin), spojí to s vyvlastněním zlata svým občanům. Odůvodní to lehce – pokud by to neudělaly, tito občané by se dočkali skokového a „nezaslouženého“ zhodnocení svých „nahromaděných“ zásob kovu třeba na 100násobek.
4) Můj názor je, že ke znovuzavedení zlatého standardu nedojde. Jednak proto, že politicu udělají vše, aby tomu zabránili a tyto jejich snahy vydrží až do okamžiku úplného zhroucení fiat měn a státních bankrotů. Dále také proto, že zlatý standard s částečným krytím není řešením ničeho a historicky nikdy moc dobře nefungoval. Nějaký návrat k Brettonwoodu nám vůbec nepomůže. Navíc – to by najednou byl zlatem (byť částečně) kryt i státní dluh (který v té hypotetické budoucnosti bude aspoň 200% HDP)? Nebo se napřed státy očistí bankrotem? Jenže bankrot JP+USA+EU zničí celosvětový finanční systém… I pro GoldBUGy bude vhodnější cesta přes kolaps a spontánní zavedení kovového barteru, než řízený přechod na zlatý standard – už kvůli tomu riziku vyvlastnění.
OffTopic zajímavost: https://www.investicniweb.cz/univerzita/investovani/2012/11/13/clanky/jak-porazit-inflaci/
Ono kdyz bude kazdy stat delat 2 QE do roka, …..
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2199160/fed-pristi-rok-si-muze-vyzadat-dalsi-qe.html
Zabýval se někdo scénářem rozpadu USA? Potíže většinou chodí z jiné strany než je všichni očekávají. To by byla smrtelná rána pro většinu centrálních bank, potažmo státní rozpočty. Ideální situace pro vznik svobodného soukromého bankovnictví a odražení ode dna dnešní svízelné situace.
Pohled na QE mám připraven k publikování na nedělní podvečer
V clanku je i odpoved proc zlatej standard je „blbost“ v tyhle dobe:
To, že vlády by byly nuceny zásadním způsobem změnit své chování. Centrální banky, potažmo vlády, by ztratily kontrolu nad peněžní nabídkou. Vlády by tak musely vydávat peníze s větším rozmyslem, přestaly by podporovat (aspoň doufám) řadu nesmyslných projektů, jistě by došlo i na inventuru institucí všeho druhu. Bylo by to lepší, než neustálé rozpočtové deficity a tedy zadlužování i v době ekonomického růstu.
VoDo: To je to co píšu. Vlády „Západu“ toto samozřejmě chtít nebudou.
Druhá věc ale je (jak správně říká p.Dvořák), že k tomu mohou být donuceny.
Pokud hospodářská a potažmo vojenská převaha Zapadu ochabne, USA již nebudou moci kontrolovat a dosazovat vlády po celém světě. Exportéři ropy a jiných komodit mohou požadovat platby v něčem tvrdším, než USD a EURo – v něčem, co si plátce/dlužník nemůže libovolně tisknout. Čína může zavést nějaký měnový systém, který bude představovat konkurenci USD a EUR – právě proto, aby Americe a Evropě „zatopila“ (např proto, aby USA ztratily schopnost či vůli bránit Tchajwan). Rusko a zbytek BRICS se k Číně ochotně přidá a pokud se přidají i producenti ropy, je rozhodnuto. A není lepšího prostředku, jak novou čínskou měnu resp. clearing podpořit, než zlaté krytí – něčím tu nedůvěru budou muset zlomit.
Neříkám, že se tak stane, ani že to je kýžený scénář. Ale v horizontu 10ti let bych to vůbec nevylučoval.
Podle mne by k něčemu takovému Čína dospěla i při plynulém kontinuálním vývoji. Jenže je zde riziko, že čínský vývoj přestane být kontinuální, že v Číně dojde ke splasknutí bubliny a recesi, který bude ohrožovat samotný režim. V takové situaci režimy většinou volí válku, aby odvedly pozornost obyvatel od vnitřních problémů. Ale horkou válku proti USA riskovat nebudou – jednak sou USA daleko silnější a jednak by jakoukoli agresí ztratili kredit, sympatie, spojence. Pokud na to ale půjdou „od lesa“ a vrazí USA kudlu do zad např. právě prostřednictvím zavedení zlatého clearingu, bude situace zcela jiná – na straně Číny v ten okamžik bude Rusko, Jižní Amerika, mnoho asijských zemí, mnoho afrických zemí, Turecko, Arabové, atd… a najednou čínská koalice bude pro USA minimálně rovnocenným protihráčem – navíc Čínu nikdo nebude moci odsoudit za žádnou agresi, spíše získá sympatie za představení alternativy k dominantnímu „prohnilému“ dolaru.
Pokud toto Čína uhraje, Au se stane clearingovým prostředkem mezin.obchodu včetně obchodu se surovinami.
Co potom? Státy Západu by asi měly také zavést kryté měny. Ale nemusí – jak je známe, uchýlí se spíše k represi a porušování vlastnických práv. Na venek budou (nuceně) obchodovat ve zlatě, ale pro své domácí nevolníky zachovají fiat měnu a navíc se pokusí lidem a investorům zlato znárodnit.
Toto ale bude přechodná fáze, protože tyto fiat měny budou mít silný sklon ke znehodnocení a celkově díky mezinárnodímu používání bude mít Au (a snad i Ag) vysoký kredit v očích lidí a kdo bude moci, bude hromadit kov a zbavovat se fiatu. Ten tedy po nějaké době zcela zkolabuje.
Co bude potom? To už je na fantazii každého soudruha…
Myslim, ze Cina je daleko slabsi nez si o ni lidi myslel a USA daleko silnejsi. Cina ma problem v tom ze pouze a jedine vychod je ta Cina kterou dela Cinu Cinou, kterou nam ukazujou, zbytek je stredovek a chudoba, navic je to nafouknuta bublina kde lidi drou bidu s nouzi ale cisla vypadaj navenek jinak. USA jeste hodne dlouho neztratej svoji mocenskou pozici, zanedlouho budou sobestacny i v energiich, ja sazim na USA ne na Cinu a komoussky podvodniky.
Navic ani pro Cinu by nebyl zlatej standard vyhodnej, vzdyt na velikost Ciny maj prd zlata, vetsinu zlata drzi zapad, takze by zlatym standardem jedine pomohli zapadu, treba pro Italii by to byla vyhra, ze. Dopadlo by to tak ze Zlata koalice by za par let byla v permanentni recesi protoze by je valcoval zapad a jeho tisteni penez, nesmime zapominat na to, ze DLUH muze za vysokej zapadni standard a za technologickou akceleraci.
Jsou alespon tři možnosti:1.dojde ropa a fosily,vše pujde do kytek-zlato bude platidlo jak driv-skokové zhodnocení 2.nic moc se nestane a vse bezi dal treba 100roku,to nas nezajima,budem pod drnem-zlato pujde pomalu nahoru 3.svet prožije technologickou revoluci(třeba studená fúze)a zjistime,že se dá zlato vyrábět,nebo ho nebude na nic potřeba jen na šperky,ostatní se nahradí jinak-zlato dolu
kubik: ropa jen tak nedojde, zlato projde standardnim cyklem, nastane revoluce ve vyrobe a tim se zlevni vsechno mozny a nakopne ekonomika a indexy zase par desitek let porostou. V cesku to bude stat porad za hovno, protoze stat nikdo neridi, teda ridej ho zajmovy skupiny a politici se misto rizeni hadaj kdo bude ministr.
Ach jo, přišla krize, začalo se blogovat o tom jak je zlatý standard super a najednou všichni požadují zlatý standard. Zkuste si někde dohledat rozdíl mezi tištěním peněz a kreditní expanzí. Krize nepřišla kvůli nekrytým papírkům, ale kvůli nebývalé expanzi kreditu. Zlatý standard se již zkoušel a neosvědčil se. V systému částečných rezerv je zcela irelevantní zda je měna kryta zlatem anebo důvěrou v ní (tak jako dnes), možnost generovat peníze jedním klikem na počítači s krytím měny naprosto nesouvisí.