Které evropské země jsou pro finanční systém nejrizikovější?

Před týdnem jsem psal o situaci v Evropě. Nyní se podívám na to, které země jsou pro Evropu nejrizikovější a ukáži to i na číslech.

Rizikovost země pro finanční systém je dána 3 faktory:

  1. Zadlužeností země (měřeno dluh / HDP) – osa X
  2. Absolutní velikostí dluhu – velikost kruhu
  3. Objemem CDS, které jsou na trhu – osa Y

V souhrnu těchto 3 faktorů je vítězem Itálie, ale ani Španělsko není moc pozadu. Řecko, Irsko, Portugalsko – to je jen předkrm před hlavním chodem, kterým je právě duo Itálie a Španělsko. Proč, to vidíte na následujícím grafu.

To, že od Řecka je čím dál tím více očekáván default, zvyšuje riziko. ECB se Itálie opravdu bojí, na pořadu dne jsou speciální jednání o Itálii. Italský dluh představuje zhruba jednu šestinu celoevropské zadluženosti. Je tak násobně větší, než v případě Řecka. Unicredito má také výrazně větší zahraniční aktivity než řecké banky a tím i větší napojení provázanost s dalšími významnými evropskými bankami. Vývoj ceny jejích akcií v posledních několika měsících vypovídá o názorech investorů mnohé.

Investoři by měli sledovat vývoj výnosu italských a španělských vládních dluhopisů. V případě dalšího růstu jejich výnosy by měli velmi zpozornět. Společná evropská měna totiž sotva zvládne ve zdraví záchranu Itálie a Španělska. Mimochodem, Itálie po růstu požadovanch výnosů odvolala srpnovou akukci dluhopisů, s tím, že má hotovosti dostatek. No comment.

 

3 nejčtenější články na serveru:

Něco velkého je zřejmě ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Kdy a jak skončí krize zadlužených zemí?

Co nám říká trh obligací?

Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Doporučuji poslech všem.
    Dík moc.

  2. johndow napsal:

    jak to asi berou nasi evropsti predstavitele
    https://www.youtube.com/watch?v=BUSR5RDFJqQ

Přidat komentář