Něco velkého je asi ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Na čtvrtek 6. října jsou do Berlína svolány měnové rozhovory ministrů financí Německa, Francie, dále předsedů Mezinárodního měnového fondu, Světové banky a Evropské centrální banky a OECD. Něco velkého je asi ve vzduchu. Nemohou to být změny v eurozóně? Mohou.

V následujících řádcích se zaměřím na skutečnosti, nasvědčující tomu, že by Německo mohlo opustit eurozónu. Možná ne tento týden, ale v horizontu měsíců.

Prvotním impulsem bude krach Řecka, který je jen otázkou času, třeba se to stihne do čtvrtka, nebo to tam bude oznámeno. Pokud Řecko opravdu zkrachuje, následovat budou problémy dalších zemí. Krize roku 2008 pak bude vypadat jako předkrm. Ekonomicky nejvhodnějším řešením by bylo vystoupení problémových zemí z eurozóny a zavedení nové drachmy, nové pesety apod. a jejich následná devalvace. To je však politicky neprůchodné.

Co tedy hrozí? Hrozí to, že Řecko neopustí eurozónu, ale eurozónu v pudu sebezáchovy opustí Německo (pravděpodobně i s několika dalšími zeměmi). Sousloví „pud sebezáchovy“ zdůrazňuji. O dvojím euru jsem naposledy psal zhruba před měsícem.

Default Řecka by znamenal ohrožení existence pro řadu evropských bank. Nejde jenom o to, že mají ve svých portfoliích řecké obligace, ale i o napojený trhy s deriváty včetně CDS. Německo by ve snaze ochránit vlastní bankovní systém opustilo euro, jehož hodnota by šla ke dnu. Toto by byla rozbuška pravé krize, ne „nějaké“ Řecko.

Řada osobností včetně předsedkyně Mezinárodního měnového varuje, že světová ekonomika vstupuje do nebezpečné fáze. Toto však investoři vztahují na Řecko a nehledají další významná rizika. Trhy dosud nepracují s možností, že by Německo a případně další země opustily eurozónu. Nejenže nepracují, oni to vlastně odmítají vůbec připustit, aby se tím nemuseli zabývat. Strkání hlavy do písku ale není ten správný přístup k řízení rizik.

Proč by Němci měli dotovat jiné státy a chránit tak evropské banky před ztrátami? Není pro ně lepší nalít stejné prostředky do vlastních největších bank a pokrýt jim vzniklé ztráty? Podle mě ano. Pokud Německo dospěje ke stejnému rozhodnutí, Řecko a další země jsou rázem ve velkých problémech s hrozbou defaultu. Takový hromadný default není nic dobrého. Zvláště, když ne všechny země by měly prostředky na záchranu (rozuměj znárodnění a rekapitalizaci) svých bank.

Sílu takového šoku lze jen sotva podcenit. Nyní se podrobněji podívám na to, co vše ukazuje na možnost takového vývoje. Signály z nejvyšších míst německé ekonomiky i politiky se totiž množí a nelze je přehlížet.

Na prvním místě bych uvedl výjádření CEO Deutsche Bank. Podle něj sice řada evropských bank nepřežije a němečtí politici si budou muset vybrat – zachraňovat Evropu nebo zachraňovat německé banky. Pořád však je záchrana slabších členů levnější, než náklady na dezintegraci. V případě problémů se i podle něj velké německé banky nevyhnou znárodnění. To ale není to, co musí němečtí politici řešit. Podle něj musí němečtí politici řešit, jak ochránit občany Německa před (hyper)inflací.

Podle posledních průzkumů je 70% Němců proti další pomoci jiným zemím. Myslíte, že to mohou politici včetně kancléřky Merkelové dlouhodobě přehlížet?  Nemohou. A protože ona vystupuje silně proevropsky, signály opačného ražení za ní vysílá vicekancléř P. Roesler. Výraz „no limits of thinking“ varuje všechny, že Německo může přijít s něčím pro drtivou většinu investorů naprosto nečekaným. Na nás pak je, abychom hledali, co by to možná mohlo být.

Podobný signál vyslal v polovině srpna v rozhovoru pro časopis Spiegel i německý ministr financí. Sice v rozhovoru výslovně tvrdí, že euro neskončí, zároveň však byla v rozhovoru zmíněna měnová reforma jako možnost řešení krize. Jakmile někdo tak vysoce postavený mluví o měnové reformě, měli bychom se mít všichni na pozoru.

Co dále rozhodně nemohu přehlížet, je skutečnost, že z vedení Evropské centrální banky rezignovali všichni zástupci Německa – tady není něco v pořádku. Poslední, kdo rezignoval, byl  Jurgen Stark (i když uvedl osobní důvody). Jak to, že Německo nemá ve vedení ECB žádného zástupce a nijak je to netrápí? Že by věděli, že ECB nebude již více ovlivňovat německou ekonomiku? Další blogy reportují tisk německých marek.

Je tu další věc. To, aby nějaká otázka vytočila předsedu ECB, to se jen tak nevidí. Povedlo se to německému reportérovi dotazem, jestli se Německo nemůže vrátit zpět k marce. Je reakce byla naprosto mimořádná. Proč asi? Že by tušil, že se něco chystá…

Německý Bundestag koncem týdne schválil záchranný balíček. Na první pohled drtivou většinou – 523:85. Ale doprovodná debata o ztrácející se suverenitě Německa ukazuje, jak těsné hlasování ve skutečnosti bylo. Tento rostoucí důraz na národní zájmy, to je to hlavní, co by nemělo investorům uniknout.

Signálů je prostě moc.

Jak na případné odstoupení od eura technicky? V podstatě jsou 2 možnosti, v obou případech by si to možná vyžádalo nekolikadenní bankovní prázdniny. Banky by měly co dělat, aby přepočítaly kapitálovou přiměřenost, dodaly centrálním bankám požadavky na likviditu apod.

  1. Vše připravit a potom večer předem oznámit, že od následujícího pracovního dne je vše jinak.
  2. Oznámit předem, že k datu tomu a tomu se situace mění.

Co by to znamenalo pro investory? Pokud v reakci na toto oznámení spustí Fed „QE X“, pak tipuji růst ceny drahých kovů, ropy, ale i amerických vládních dluhopisů, které se opět dočasně stanou bezpečným přístavem.

V obou případech, bude reakční doba minimální, pokud vůbec nějaká. Tradeři a krátkodobí spekulanti si přijdou na své, volatilita dosáhne nevídaných hodnot (v případě extrémů možná dočasně budou uzavřeny i burzy).

 

Doplnění – zde.

Podrobnější analýzu pozice Německa zasazenou do kontextu dvou evropských krizí  najdete zde.

 

 

5 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Kdy a jak skončí krize zadlužených zemí?

Evropské domino – 1 obrázek za 1000 slov

Blíží se dvourychlostní eurozóna? Ano.

 

Další vybrané články:

Největší obchod Spojených států všech dob

o nám říká trh obligací

Hledáte bezpečný přístav? Podívejte se na sever Evropy

GEAB -priority 2012 a 2013

Snažíte se diverzifikovat akcie? Snažíte se zbytečně

Prime hypotéky a Americe – předzvěst další krize

Peak Oil dle Bundeswehru

Jak přišla Velká Británie o velmocenské postavení 

Citáty odjinud 


 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Neverim ze se stane neco co by pomohlo z krize ven 🙂 Budou to tlacit dal a dal a inflace vse zaridi. Evropu nedame!

  2. JirikH napsal:

    Pokud by mělo dojít k zestátnění bank, je možné, že zestátnění provede „nová vláda EU“. Takový otřes se neobejde bez politických následků a současní politici u moci nemají jak lidem vysvětlit, že dopustili tuto situaci.

  3. Toxic napsal:

    To je nepravděpodobné, souhlasím s názorem, který má VoDo – budou to tlačit a tlačit, něco jako evropské QE1, QE2.. O tajném tisknutí marek jsem četl již před půl rokem na hartgeld.com (web známý svými konspiračními teoriemi).. Každopádně nemám v portfoliu žádné banky ani eura, tak mě to netrápí 🙂

  4. Jan Dvořák napsal:

    Já jsem taky zvědav.
    Mě zarazilo rostoucí množství signálů

  5. Jackpot napsal:

    Pak by byl nejvyšší čas k nákupu akcí kvalitních se sídlem v SRN za eura, ne?

  6. JirikH napsal:

    Myslel jsem to tak, že stav bank a nutnost akce by byla nějakým způsobem využita k další integraci států v EU, která by se určitě dotkla i nás.

  7. Jan Dvořák napsal:

    Jackpot – kvalitních akcií neexportujících do dalších zemí EU – ale buď do USA nebo menších firem dodávajících čistě na domácí trh

  8. VoDo napsal:

    Dovedu si predstavit ten scenar jak je v clanku, ale ne ted, ne v tyhle dobe, to proste politicky neprojde, nejdriv se musi padnout na hubu tak aby to pocitil kazdej jeden euroovcan, aby sam volal, „politiku, zachran nas“, (krome slechty zajiste). Jen se obavam aby z toho nevzesel dalsi Ada nebo jinej koumak.

  9. JirikH napsal:

    K „padnutí na hubu“ – to je otázka. Na Řecku je vidět, že to padnutí není zcela žádoucí. Nebo jinak – nemyslím si, že k padnutí na hubu jsou dostatečně připravené ozbrojené síly a policie, aby si někdo nahoře lajznul takovou variantu.
    Situaci v podstatě neřeší politici, ale centrální banky. Je otázkou, co se nyní předkládá politikům a ještě předloží ohledně situace finančního sektoru, zejména bank. Až se to politikům se vším všudy dojde, nebudou pracovat na ničem jiném než na tom, aby se udrželi u moci včetně použití dalších prvků integrace EU, které nějak zdůvodní. Je možné, že se jedna země – třeba Řecko – cíleně dovede do stavu totálního chaosu, a pak vznikne nejen politická vůle a i podpora voličů pro tento krok. Banky EU by něly být na krach Řecka už připraveny, i díky ECB. Takže by mělo jít jen o divadlo pro zbytek EU.

  10. Jan Dvořák napsal:

    Co se týče (ne)průchodnosti – zřejmě budeme moudřejší po čtvrtečním jednání

  11. VoDo napsal:

    To budem, ale asi to dopadne tak ze se dohodnou na tom, ze se v budoucnu dohodnou 🙂

  12. kubik napsal:

    Německo a Francie (a i ostatní bohatší země) se zachovají tak,aby to pro ně bylo co nejméně nákladné,jestli to bude přechod na svoje minulé měny a ostatní varianty budou !!!řádově dražší,tak to udělají,jestli to ale je srovnatelné tak káru potáhnou dál,přece jenom export by jim hodně klesl a další výhody společné měny by byly ztraceny možná navždy,nastoupila by se cesta dezintegrace,bruselští úředníci by byli na dlažbě,nevím kdo by si podřezal pod sebou větev,blázni tam asi nesedí.Tato varianta kterou razí Honzajs je druhá nejdražší varianta po totálním rozpadu eurozony.

  13. Jan Dvořák napsal:

    Finančně je drahá, bezpochyby. Otázkou je inflace, o které mluví šéf Deutsche Bank

  14. kubik napsal:

    Já myslím,že inflace je to nejlepší,co by vlády mohlo potkat,jak jinak se můžou z toho dluhu dostat?Co by za to dali Japonci.Pro němce je to strašák,ale po pořádné inflaci by se mohlo nové euro(můžeme mu třeba říkat zlaté peníze) navázat na zlato a můžeme mít euro třeba zlaté nebo stříbrné.

  15. Toxic napsal:

    A co třeba, že ve čtvrtek oznámí že Řecko dostane další tranši?

  16. Jan Dvořák napsal:

    To mě napadlo taky, ale na takovém jednání bych čekal zástupce Řecka

  17. Jan Dvořák napsal:

    díky, celý článek je tady: https://gonzalolira.blogspot.com/2011/10/germany-will-never-leave.html

    opustit euro by je stálo moc peněz, to je jasné. Mě ale zaráží ta řada signálů…

  18. ricmund napsal:

    Jak by jste tu inflaci chtěli rozjet. Já mám pocit, že se o to snaží už dlouho a zatím nic moc. Teda ta oficiální.

  19. velkamedvedice napsal:

    Zvyšit sazby

  20. ricmund napsal:

    Což v dnešní době není možný že 🙂 i když upřímě je asi jedno jaké jsou sazby, ted to proste zacina zase zamrzat.

  21. Jan Dvořák napsal:

    Upozorňuji ještě na článek z poloviny července:
    https://proinvestory.cz/kdy-skonci-krize-zadluzeni-zemi

  22. Jan Dvořák napsal:

    Podobnost čistě náhodná?

    3. října 2008: SPX=1099.23; VIX=45.14.
    3. října 2011: SPX=1099.23; VIX=45.45

    10. října 2008: SPX=899.22; VIX = 69.95
    10. října 2011: ???????

    Až z toho mrazí…
    Vyhodnocení za týden.

  23. ricmund napsal:

    Tak jsem si přečetl znovu ten tvůj článek a začínám věřit, že je to na 100% jasný scénář, ale myslíš, že jsou drahé kovy ustát případný kolaps? A pokud ano, myslíš, že nejenom fyzické držení ale i indexi na drahé kovy, případně ETFka (pokud pominu spekulace o množství vydaných certifikátů a množství fyzického kovu)?

  24. Jan Dvořák napsal:

    Při minulém podobném kolapsu jely drahé kovy krátkodobě dolů. Byl útěk k dolaru. Jak to bude letos? Důvěra v dolar za tu dobu přece jenom klesla… Ale další KRÁTKODOBÝ pokles drahých kovů hrozí. U ETF je právě klíčová ona spekulace o krytí kovy.

  25. Evey Hammond napsal:

    Inflace by připadala v úvahu, kdyby dlužilo Německo (viz. Výmarská republika, kdy se zbavili poválečných dluhů hyperinflací), že by Němci platili dlouhodobě dluhy za jiné, historicky tomu nic nenapovídá. Na druhou stranu, za drahou marku by se dalo Německo levně oddlužit.

    CDU trvale prohrává volby, poslední volby v Berlíně prokázaly, že 16% občanů je ochotno dát hlas neparlamentním stranám (9% piráti, 9% ostatní – z toho 2% FDP). Za této situace prosazovat Rettungsschirm – záchranný padák pro Řecko a další, by bylo sebevražedné, v roce 2013 při této tendenci by se CDU vůbec nedostala do parlamentu.

    Co se týče něm. exportu, nevěřím, že by se zastavil na dlouho… Co by Evropa žvýkala, kdyby Němci zavřeli např. své mlékárny?

    Toxic: hartgeld je rak. server, Eichelburg je chytrý programátor z Vídně, který svými „konspiračními teoriemi“ podporuje návštěvnost serveru a prodej zlata.
    https://www.esowatch.com/ge/index.php?title=Walter_K._Eichelburg

  26. Toxic napsal:

    Nic není 100%. Trhy se neopakují. Je tu maximálně nějaký cyklus, ale rozhodně se trhy neřídí tím, že SaP je x bodů, VIX je y bodů a když to udělalo minule toto a toto, udělá to SaP zase.. Pokud oznámí Ben QE3/4, Německo výstup z EZ nebo Řecko bankrot, trhy se vydají určitým směrem bez ohledu na nějakou minulost..

    Evey: Díky za upřesnění ohledně země původu toho serveru, inu, chytrý tah pro zvýšení návštěvnosti 🙂

  27. Toxic napsal:

    Nevíte někdo, co se stalo během poslední cca půlhodiny obchodování na US trzích? To přece není normální z -2% na +2-3% během 40 minut..

  28. Jan Dvořák napsal:

    Nevím, taky by mě to zajímalo. Ale není to poprvé – speciálně posledních 5-10 minut

  29. VoDo napsal:

    EU ministers look at bank aid plans
    to je cele, plus short cover u silny resistence

  30. plukin napsal:

    Toxic: hmm, co takhle..objevila se spousta kupcu kteri nedbaje zprav na tehle urovni vidi dobrou prilezitost (treba proto ze kam jinam ted schovat velke prachy?), a proto ze jich bylo vice nez prodavajicich tak support udrzeli a kdyz ani pak support nepadl tak shorti zavreli a pridali se dalsi kupci? 🙂
    Se divim, ze furt hledas nejake duvody 😉 ..koukej do grafu, tam to vsecko je. A on se ten duvod potom do tydne, do mesice objevi i v tisku..

  31. Toxic napsal:

    plukin:
    No jo, to jsem celý já, ty důvody hledám furt.
    Jasně že stoupající ceny znamenají, že kupci jsou ochotni nakupovat, ale přeci jen, že by se všichni rozhodli tak najednou a ještě vždy v posledních 30 minutách, dnešek nevyjímaje…

  32. Toxic napsal:

    Nooo, tak rekapitalizace je nutná. Podle mě to tedy nebude znamenat vydání nových akcií, ale do bank se napumpují peníze.. Čili akcie mohou růst (a rostou)..

    Btw. ECB prý bude nakupovat „kryté dluhopisy“. To jsou které? Čím jsou kryty ty Řecké, které drží banky a o které se jedná?

  33. ErikTata napsal:

    Tak co tedy včera vymysleli?
    Nikde ani zmínka.

  34. Jan Dvořák napsal:

    Ani zmínka. To tedy vypadá, že o tom raději nechtějí informovat.

    Kdyby dojednali řešení v rámci maintreamových scénářů, budou toho plné noviny.

  35. VoDo napsal:

    Merkozi se setkaji v nedeli 9.10.2011, v pondeli bude relyyyyyy.

  36. VoDo napsal:

    dexia znarodnena, ztraty socializovany https://www.reuters.com/article/2011/10/09/us-dexia-idUSTRE7962XE20111009 kdo bude evropskej lehmen bros tak za pul roku?
    https://www.bloomberg.com/news/2011-10-09/dexia-agreement-reached-by-france-belgium-as-bank-s-board-meets.html
    koukam ze to nebyla zadna mala rybka.
    Dost silne mi to pripomina konec 90 let v ceskych zemich, kdy se taky zacgranovalo, akorat tohle je trochu vetsi, no pockame az se to zacne hroutit i v cine, to teprv bude toooco, ale cajnaci to snad nejak utajej.

  37. Toxic napsal:

    To jsem zvědav, co to udělá s cenami akcií (nejen Dexii), až trhy otevřou. Že by slušný up, protože trhy dostanou jasný vzkaz, že žádná velká banka ani jakákoliv eurozemě se padnout nenechají ať to stojí co to stojí?

  38. Jan Dvořák napsal:

    Viděl jsem, také doporučuji

  39. Toxic napsal:

    To je moc pesimistické.. Připadá mě, že je toho strašení už příliš..

  40. Miroslav Piták napsal:

    To Toxic : Zkus se zamyslet, proč usiluje Merkelová a spol o rozsáhlou rekapitalizaci evropských bank. To je tak bezprecedentní krok, že důvody, která stojí za tímto záměrem musí být velmi závažné. Já vím, že tě to připadá jak strašení koncem světa, ale to co se děje považuji za velmi vážnou věc a je lepší být připraven na horší scénář než být mrtvý optimista.

  41. VoDo napsal:

    Toxic: jojo jede se nahoru

  42. Toxic napsal:

    to Miroslav Piták:
    Inu banky jsou zkrátka velmi silné, proto politici prosazují jejich zájmy – kde jinde jsou zisky soukromé a ztráty veřejné? Čili to, že žádnou banku nenechají padnout, mě nijak nepřekvapuje. Jen netuším, kolik kapitálu bude třeba na ozdravení všech německých a francouzských bank, zejména kde se vezme, jestli nějaké evropské QE.. A také co USA sledují tím, že každý týden downgradují něco v Evropě – tu banku, tu zemi… Euro bude klesat a dolar stoupat, což exportérům v USA nepomůže..

  43. VoDo napsal:

    Toxic: myslim ze obycejna informacni „valka“ prenaseji pozornost do evropy, teda lepe receno nechavaji medialni pozornost v evrope, jinak by se treba zaclo psat o tom jak jsou emericky staty bankrot uz nejakej ten mesic a to by preci mohlo vystrasit nebohy stradatele a ti by mohli zacit likvidovat svoje 401(K) a vzhledem k tomu ze to je asi tak 50milionu lidicek, dusledky se daji domyslet 🙂 A jo stejnak k tomu driv nebo pozdeji dojde.

Přidat komentář