V posledních dnech krize v Řecku, Itálii a dalších evropských zemích plní jak televizní a internetové zpravodajství, tak okupuje první stránky novin. Podíval jsem se tedy na ním na chování zemí a zkusil odhadnout, kdy tato krize skončí. Ve stávající analýze se zaměřím výhradně na evropské země. Samozřejmě, jsou zde i další země v ohrožení – jako je třeba předlužené Japonsko. To by si ale vyžádalo samostatnou analýzu.
Na úvod se podívejme na chování zemí. Všude možně se doslechneme, že ta a ta země se dohodla na snižování deficitů. Často to je prezentováno s velkou pompou. Je to ale skutečně důvod k oslavě? Není, ani náhodou.
Země vlastně s velkou slávou oznamují, že o něco málo zpomalí další a další půjčování. Představte si, jak by asi reagovala banka, kdyby k ní přišel pan Čech (který je naštěstí výrazně méně zadlužen než jeho vzdálený příbuzný obývající pláže Středozemního moře) s žádostí o další úvěr. Pan Čech si léta jen půjčuje další a další peníze a ještě nevrátil ani vindru (pouze platí úroky) a řekl: „Milá banko, jak asi víš, můj roční příjem je relativně stabilní a je o něco málo více než 1 milión korun. Vím, že na nezajištěných spotřebitelských úvěrech ti dlužím přibližně 1,5 miliónu Kč. Nějaký majetek mám, ale prodávat ho nechci. Protože vidíme, do jakých problémů se dostali naši vzdálení příbuzní, po dlouhých hádkách s manželkou jsme se rozhodli doma šetřit. Ne že bychom něco splatili, to ne, zas tak moc šetřit nehodláme. Plánujeme, že si příští rok nepůjčím na financování svého života 135 tisíc, jak jsem naplánoval pro letošek, ale jenom 106 tisíc. Z toho více než polovina této částky padne na úroky z dřívějších půjček.“
Banka zajásá, jako odpovědně se p. Čech chová a s radostí mu poskytne další spotřebitelský úvěr, opět bez zajištění. Přesně takhle se ale chovají prakticky všechny vyspělé země a všechny banky a investoři nakupující obligace.
Výsledkem víceméně automatického poskytování nových a nových půjček je současný vývoj. Rozdíl proti minulosti je v tom, že dnes nemá problémy se svým zadlužením jen jedna země, ale že je jich řada. Toto je krize zadlužených zemí jako celku. Je to poprvé, kdy jsou snad všechny vyspělé země předlužené ve stejnou dobu.
Co tedy řeší všechny to záchranné balíčky ve prospěch Řecka a dalších zemí? Léčí příznaky, ale ne příčinu nemoci, prakticky odsouvají problém o nějaký ten týden v čase, odkládají nevyhnutelné. Nic víc. Teprve až začnou vlády zemí dlouhodobě pracovat s přebytkovými rozpočty a splácet své dluhy, potom uvěřím snaze situaci řešit. Do té doby ne. Bohužel nic zatím nesignalizuje tento posun. Pořád se mluví jenom o zpomalení růstu zadlužování, ne o splácení.
Naděje, že země získají několik let času a díky tomu z předluženosti „vyrostou“ jsou liché. Současní věřitelé nemají šanci dostat své peníze za svého život zpět. Uvědomme si, že nové a nové půjčky (které svým objemem musí převýšit ty splatné) představují klasické Ponziho pyramidové schéma.
Co těmto zemím jako je Řecko, Irsko a další přitěžuje? Tím faktorem je společná evropská měna. Díky členství v eurozóně nemají tyto země žádný manévrovací prostor pro „tisk“ vlastních peněz, vlastní řízení úrokových sazeb, devalvaci měny apod. Domnívám se, že některé země se k vlastní měně vrátí, jak jsem o tom psal v polovině června.
To, že se výnos dvouletých řeckých dluhopisů blíží 30%, mluví samo za sebe. Světová ekonomika má štěstí, že Řecko je „relativně malá ekonomika“ (28. na světě). Přesto je situace v Řecku klíčová pro další vývoj. Dopady jeho pádu by nebyly zanedbatelné. Pokud vám náhodou unikly možné dopady pádu Řecka, doporučuji se k nim vrátit. Pád Řecka by totiž mohl být pověstným kamínkem, který vypadne z hráze. Tím se celá hráz naruší a začnou z ní vypadávat, čím dal větší kamínky a kameny. Druhým vypadlým kamínek je „junk“ rating Portugalska,. Dovolím si zde odcitovat komentář Moody’s ke snížení portugalského ratingu o 4 stupně.
Although Portugal’s Ba2 rating indicates a much lower risk of restructuring than Greece’s Caa1 rating, the EU’s evolving approach to providing official support is an important factor for Portugal because it implies a rising risk that private sector participation could become a precondition for additional rounds of official lending to Portugal in the future as well. This development is significant not only because it increases the economic risks facing current investors, but also because it may discourage new private sector lending going forward and reduce the likelihood that Portugal will soon be able to regain market access on sustainable terms.
Podle nich je Portugalsko na řecké cestě, výnosy jejich obligací také vyskočily vzhůru – níže přikládám graf vypůjčený od Daily Capitalist.
„Junk“ rating od Moody’s mají už Řecko, Portugalsko Irsko. Irové se ohradili a vypadá to na boj mezi EU a kartelem ratingových agentur (jak 3 největší agentury nazvala EU komisařka Viviane Reding).
Zatím se dramatickému růstu brání pouze obligace Španělska a Itálie. Podle mě je to však jen otázka času, navíc se situace již rozjíždí – španělské výnosy jsou již na maximech od roku 1997. Minulý týden se na titulní stránky novin dostala s finančními problémy i Itálie. Zde už nejde o malou „zemičku“, další na řadu přijde Španělsko. Záchrana těchto zemí je však již nad možnosti stávajícího záchranného balíku. Analýzu o jeho možnostech jsem publikoval již koncem listopadu loňského roku – najdete je zde. Začalo se mluvit o nutnosti zdvojnásobení záchranného balíku. To jsou právě ty kameny vypadávající z hráze. V případě problémů jak Španělska tak i Itálie by podle výpočtů Royal Bank of Scotland byl potřeba záchranný balík ve výši 3,5 biliónu euro. To se jeví jako nereálná suma.
Vlna restrukturalizace dluhů a případné státních bankrotů, která se vyvalí, smete s sebou banky (i když výsledky posledního kola stress testů nejsou katastrofické, ale v zadání krach zemí nebyl – samam EBA přiznává, že situace v posledních týdnech se výrazně zhoršila a s tím zadání nepočítalo). Velké evropské banky mají směrem k již zmíněným zemím velkou angažovanost (zejména francouzské a německé se mají o co bát) případné ztráty mohou nahlodat jejich solventnost (často pracují s pákou 30:1 a vyšší). Výsledkem bude další credit crunch, tedy zoufalý nedostatek úvěrů.
Dojde ke zpřísnění podmínek i pro dosud solventní dlužníky jako je p. Čech. Banky a invesotři budou mít před očima vývoj jeho vzdálených příbuzných ze Středomoří a budou hlídat, aby se i on nebo další zatím solventní dlužníci nedostali do podobné situace. To však nezlepší podmínky stávajících předlužených zemí.
Odpověď na otázku v titulku je bohužel: až proběhne globální finanční kolaps. Ač se to může zdát tvrdé, tento kolaps by byl šancí pro znovunastartování tentokrát snad již opravdu udržitelného růstu – podívejte se třeba na vývoj Brazílie (o situaci v ní jsem psal zhruba před rokem) za posledních 15 let. Vlády vyspělých zemí se budu snažit tento kolaps odvrátit za každou cenu, budou přicházet a dalšími a dalšími iniciativami, programy, v případě rozsáhlé krize hrozí změny pravidel…
Nezbytnou součástí kolapsu bude jedno z největších přerozdělení majetku v historii lidstva. Pokud nudou změny pravidel jen relativně mírné (rozpad eura, zavedení měny kryté zlatem za toto považuji), pak to jak kdo dopadne, to bude záviset ve velké míře na každém investorovi. Osobně preferuji drahé kovy. V případě zásadních změn pravidel (např. znárodnění) nelze dopředu odhadovat vůbec nic.
Signálům o zavedení marky v Německu jsem se věnoval v následující analýze.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dobrá,jak myslíš,že bude pokračovat život v této situaci:máme tři ostrovy,nic víc,na těch ostrovech na jednom žije pan usa s rodinou,na druhém pan čína s rodinou,na třetím pan němec a řek s rodinou.Pan čína si do nedávna žil samostatně a pěstoval si rýži a nic nepotřeboval,ale jednou se dozvěděl,že pan usa má vozítko s kterým se může vozit na své pole,je daleko.Tak se vypravil za panem usa,aby ho získal.Dohodli se na výměně za pytel rýže.Za rok chtěla vozítko jeho žena.ale vozítko bude až za rok a pan usa by chtěl rýži hned,pan usa mu navrhnul že mu dá hrst mušlí za rýži a jak bude mít vyrobené druhé vozítko,tak ty mušle mu zase za ně doveze pan čína spátky,mušle se panu čína líbily,nikdy nic tak krásného neviděl a netušil,že v jedné oblasti je těch mušlí nekonečně mnoho.Takto si nakonec dlouho za tyto mušle vyměnovali rýži a vozítka,ale pan usa byl veký,hodně toho snědl,tak se v trezoru pana číny hromadily mušle.O této rýži pana číny se dozvěděli i obyvatelé třetího ostrova a protože vyráběli velké a krásné lodě,podobně je vyměnovali za rýži prostřednictvím krásných kamínků,ale pan čína netušil,že na severu ostrova je místo,kde je těch krásných kamínků nekonečně mnoho,a protože měli pan řek a němec stále hlad,pan čína plnil trezor i kamínky.Potom pana čínu naučili dělat vozítka a lodě a tyto si od pana čínu pořád kupovali s rýží za mušle a kamínky.Pan usa se pohádal s panem řekem a pomluvil ho před panem čínou,že už nemá ty kamínky,což byla pravda,to místo s kamínky bylo na uzemí pana němce,tak pan němec dal hromadu kamínků panu řekovi a trezor se panu čína plnil dál.Jak to asi dopadne?
Pan Čína se dříve nebo později naštve a přestane akceptovat kamínky a mušle. Vybere si něco, co potřebuje pro svůj život a to bude požadovat.
Rekl bych ze pan cina je v pytli uplne stejne jako ostatni tri ostrovy, je soucasti stroje a jeho nedilnou soucasti.
Ted ctu knizku The Next 100 years od Friedmana, docela zajimavy cteni, ikdyz dost pro americky, ale necuca z prstu a argumenty si nevymysli, stoji za precteni.
V článku je uvedeno, že krize by mohla skončit, pokud by státy začaly mít rozpočtové přebytky a dluhy by začaly umořovat. Jenže to přeci nejde, protože dluhy už z principu peněz splatit nelze.. Nebo by se přeškrtly/přidaly nuly a jelo by se dál?
Proč by země nemohly splácet své dluhy? Asi by nesplatily všechny dluhy, ale snížily by zadlužení na výrazně menší úroveň.
Pojede se takhle dal a dal nez se neco stane na co to budou moci politici svest, ted je prave ta doba kdy hledaj co by se asi tak mohlo stat aby to nevypadalo ze jsou to tupci 🙂
VoDo, přesně.
Jednoho krásného pondělí (iděláně po prodlouženém víkendu) se probudíme a vše bude jinak. Spousta aktiv otevře o desítky procent jinde (něco do plusu, něco do mínusu), než zavřely před oním prodlouženým víkendem. A bude vymalováno.
zlato nad 1600, stribro nad 40. Krasny ratio 40, takze zlato pujde na 480 aby se to vratilo do normalu 12. 🙂
Doufam ze to otevreni o desitky procent nahoru budou zrovna moje akcie 🙂
Tak gold/silver ratio se dlouho pohybovalo kolem 60. Z hlediska delší historie a též dle dostupnosti kovů se může podívat někam k 15 – 20.
Záleží tedy co považuješ za „normál“.
Rozhodně to ale není 12.
ale ved nemozu mat vsetci naraz prebytok,vzdy musi byt niekto v minuse aby mohol byt niekto iny v pluse…jedine riesenie je vsetci okolo nuly
Janula, to co říkáš, platí pro obchodní bilance. My jsme ale diskutovali o státních rozpočtech.
Jan Dvořák napsal:
Pan Čína se dříve nebo později naštve a přestane akceptovat kamínky a mušle. Vybere si něco, co potřebuje pro svůj život a to bude požadovat.
Co by mohl pan čína potřebovat?Vozítka a lodě si již vyrábí sám,rýže má dost,jediné co mě napadá je že si podmaní rodiny těch pánů na těch dvou zbývajících ostrovech a bude po nich vyžadovat aby mu vyráběli ty lodě a vozítka oni a pěstovali pro něho rýži.Ale nevím,nevím,ti druzí pánové tím přežíráním jsou velcí a silní,odpočatí,troufne si na ně?
VoDo napsal:
Pojede se takhle dal a dal nez se neco stane na co to budou moci politici svest, ted je prave ta doba kdy hledaj co by se asi tak mohlo stat aby to nevypadalo ze jsou to tupci
Jan Dvořák napsal:
VoDo, přesně.
Jednoho krásného pondělí (iděláně po prodlouženém víkendu) se probudíme a vše bude jinak. Spousta aktiv otevře o desítky procent jinde (něco do plusu, něco do mínusu), než zavřely před oním prodlouženým víkendem. A bude vymalováno.
Myslím,že se spíš čeká na nějakou událost typu válka,katastrofa atd.Jestli se nic takového neuděje,což je nejpravděpodobnější,tak nás celou společnost čeká pomalý úpadek v řádu desítek let s nějakými vlnami zlepšení,ale celkově dolů.Toto by změnil jenom nějaký technologický skok,jako třeba zvládnutí termojaderné fůze.
Termojadernou fuzi zvládneme skoro jistě, ale skoro jistě to nepomůže ekonomice…bohužel to tomu Honzajsovi vychází 🙁
Já být Číňan, tak začnu stanovovat cenu v nějaké komoditě. Něco typu: my vám prodáme naše hračky a vy nám místo toho na naše vyžádání dodáte x barelů ropy. Místo dluhopisů USA by tak drželi jejich závazky denominované v barelech ropy.
To by byl přece krásný hedging proti pádu dolaru, nemyslíte?
ricmund: že mi předpovědi vychází rád jsem. Nejsem, ale rád tomu, co mi vychází z analýz a co do těch předpovědí tudíž musím dávat.
P.S.
Původně jsem chtěl za týden publikovat úvahu o Číně a komoditách (už ji mám napsanou).
Nakonec ale přednost dostane analýza zadlužení USA, kterou jsem začal před chvílí zpracovávat.
Honzo: Cina neni ten kdo si urcuje. Koukni na geopolitickou situaci, Cina je jen tovarna a pujcovna penez. USA ovladaj morskou dopravu, maj nejlip staretegickou polohu, ovladaj jak atlanitik tak pacifik, kdyz bude cina prudit tak USA udelaj nejakou blokadu, cokoliv. Z tyhle krize nakonec vyjde uspesne USA, nejsilnejsi mocnost, obrovska a technologicka armada, valecny lodstvo bezkonkurence (budou stavet novy lode, proc asi?), technologicky zazemi v USA a hlavne jejich poloha. Neverim tomu ze USA vedou pitomci a ze nevedi co delaj, moc dobre vedi co znamena QE pro svetovou ekonomiku, valky v muslimskym svete nejsou za ucelem vitezstvi, ale za ucelem roztristeni muslimskejch statu a zabraneni jejich spojeni do velky mocnosti, to se jim dari.
Bohužel Ti zapráskaní čínští komunisti za nějakou dobu asi určovat budou.Kupují dluhy a strategické podíly ve firmách na celém světě,takže pozvolna a nenápadně jejich páky rostou.
Moc tomu neverim, ano miri to k tomu, ale neverim ze to amici nevidej, podle me videj dal nez my si myslime.
Strategicky uvažují Američani určitě. Otázka je, jaké mají možnosti, jak moc (ne)mají svázané ruce.
Víte třeba o tom, že ministr financí USA mluví čínsky?
Už když zvolili Obamu jsem četl názory, že to je „obětní beránek“. Pokud je tomu tak, rupne to do voleb.
Ja bych docela veril i tomu ze je to nacasovany na konec sveta roku 2012, to pak budou moci svest na majskej kalendar a zblbnout lidi ze to bylo dano a ze nasli jinou predpoved ktera jde do roku xxxx a popisije jak se mame chovat, hehe, new world order muze zacit! Staci kdyz tomu masy uverej a verim ze za ucasti objektivnich medii se jim to povede!
Vodo!o)Časově to sedí viz https://www.magika-celebrita.estranky.cz/clanky/horoskop-2011-2012/horoskop-2011-2012.html Jinak.Ten výklad mayského kalendáře je obecně chybný.Není myšlen jako konec světa,ale konec světa jak ho vnímáme,viz Msy Too „Mayský kalendář je především nástroj, který máme přístup k dosažení cestu sebepoznání, což nám umožňuje přejít od 3. dimenze do 4. dimenze, kde je všechno neomezená a jehož základem je telepatie, synchronicity a bezpodmínečnou lásku. „Tož tak.
Nezapomeň VoDo, že za komančů jsme se jim smáli a nadávali do rejžožroutů a kde jsou dneska. Začínají lítat do kosmu, začínají stavět první letadlovou loď mají první funkční prototyp stíhačky srovnatelná s SU 30 nebo Falconem. Pokud by jsi to chtěl hnát „silou“, tak zatím na to nemají. Zatím!
ricmund: ja to vim, ale oni jsou silni jen papirove, ten zazracnej rust je jako ten japonskej, akorat na steroidech a kde jsou japonci ted? Maj problemu az nad hlavu. Cina ma problem, ze je to obrovska a hlavne nesouroda zeme, vsechno bohatsvi je na vychodnim pobrezi, ve vnitrozemi lidi chcipaj hlady. Vybudovat armadu trva desitky let, nebo aspon takovou aby obstala a na to narazi blba cinska poloha, na zapade, himalaje, na severu sibir a na vychode nic nez more a japonsko. Spis bych to videl na to ze japonci si cinu postupne koupej, teda ten vychod kterej je k necemu. Cina neumi bejt mocnost, vzdycky v historii se stahla a uzavrela, nebude to jiny, nekdo udelala bububu a ona se lekne a zaleze.
Příští týden se můžete těšit dva díly pokračování:
1. analýzu USA
2. pokračování analýzy EU