Švýcarský frank ztrácí svůj lesk, Česká koruna jako náhrada?

Švýcarská centrální banka (SNB) tento týden zahýbala značně kurzem švýcarského franku, když stanovila minimální cílovou hranici na 1,20 EUR/CHF z důvodu zabránění nadměrného posilování měny své země. Uvedla, že je připravena prodávat franky „v neomezeném množství“, aby byl cíl udržen. Evropská centrální banka se k tomuto udržování nezavázala a jedná se tedy o unilaterální krok SNB.

Je nutné si zřejmě uvědomit, že se teoreticky nejedná o fixing a daná cílová hodnota může být dále posunována, očekává se směrem nahoru. Po oznámení této politiky oslabil frank vůči euru téměř okamžitě na hodnotu nad 1,20, tj. o 9%. Může být SNB úspěšná v oslabování franku? Rozhodně ano, jelikož intervenovat v prodeji měny je mnohem snažší než v jejím nákupu.  Protože vytvořit nové franky a prodat je snadné cestou „neomezeného tištění“ domácí měny.

Prudké oslabení franku vůči euru po akci SNB (5-ti minutový graf):

Situace se do určité míry podobá té z roku 1978, kdy  SNB podnikla podobný krok, ale tehdy se jednalo o švýcarský frank vůči německé marce. Je tu však trochu rozdíl v tom, že se marka tehdy nezmítala v takových problémech jako dneska euro, takže bude těžší frank vůči euru oslabovat. Je tu však z minulosti jedna lekce a to, že je si třeba dávat pozor na inflaci. Míra růstu cenové hladiny se tehdy před 30 lety zvedla z 0,7% v roce na 6,6% v r. 1981. Je nutné si také uvědomit, že celková bilance aktiv švýcarské centrální banky činila v 70. letech nějakých 26% HDP, dneska to je 50% HDP.

Švýcarský frank patří mezi tzv. „safe haven“ aktiva, do kterých investoři utíkají v krizových situacích. V investičních kruzích se začíná tedy po kroku SNB diskutovat, zda za frank v tomto smyslu existuje náhrada.  Za zmínku stojí, že se začíná hovořit i o české koruně vedle měn skandinávských zemí. Je tak z důvodu relativně silných veřejných financí,  nízká inflace, není žádný větší problém s externím financováním, fiskálně konzervativní politika a centrální banka více nakloněná k zvyšování úrokových sazeb než snižování.

 

 

 

3 nejčtenější články na serveru:

Něco velkého je zřejmě ve vzduchu. Děje se něco s eurem?

Kdy a jak skončí krize zadlužených zemí?

Co nám říká trh obligací?

Komentáře
  1. Miroslav Piták napsal:

    Osobně se myslím, že česká koruna nemůže být ani náhodou považována za alternativu ke švýcarskému franku. I přes zavedení různých úsporných opatření stále dosahujeme vysokých deficitů, navíc vláda plánuje s ohledem na neustále se zhoršující situaci další škrty. K čemu to povede? K dalšímu propadu HDP a výběru daní. Vidíme to i v Řecku.

    Sice naše ekonomika je exportně zaměřená, jenže závisí na vývoji cyklických odvětví. Jak to u nás vypadalo v první vlně krize asi není třeba připomínat, dopady byly výrazné.

    Porovnáme-li krytí zlatem švýcarského franku a české koruny existují zde diametrální rozdíly. Zatímco švýcarský frank dle definice zlatého standardu můžeme považovat za zlatou měnu naší měnu bych přirovnal zimbabwskému dolaru. Ne, nezbláznil jsem se, podívejte se na hodnotu našich zlatých rezerv, respektive historického zbytku a porovnejte ho s výší oběživa.

    To že nám byl ratingovou agenturou zvýšen rating o 2 stupně nepovažuji za důležité, nízké výnosy vládních dluhopisů odrážejí pouze aktuální situaci. Za 1 rok může být situace výrazně odlišná, viz. Řecko, Irsko, Portugalsko, Itálie a Španělsko. A nejde samozřejmě jen o tyto země.

  2. Jan Hladík napsal:

    Zvažuji oficiální dotaz na ČNB, kdo konkrétně rozhodoval o rozprodání zlatých rezerv a na základě jakých argumentů, neboť tahle informace je nějak nedohledatelná.

    Hodnota našich zlatých rezerv je totiž do nebe volající!

  3. J.T. napsal:

    Pokud SNB situaci opravdu bude „řešit“ tím, že bude tisknout CHF a za ně nakupovat EUR a dluhopisy zemí eurozóny, být švýcarem, tak zvažuju žalobu za vlastizradu. Co bude SNB s EURy a bondy dělat, až se eurozóna rozpadne, euro zanikne, či emitenti bondů vyhlásí bankrot?

    Podle mne by teoreticky (pokud ne, tak mne opravte) bylo možné, aby SNB nekupovala za natištěné CHF EURa, ale nějaká reálná aktiva. Možná zlato, ale raději něco, co není tak sledované – třeba stříbro, palládium, platinu, nebo kovy vzácných zemin. Nebo nakonec třeba akcie emerging markets. A mohla by to zkusit dělat nějak tajně, podobně jako to se zlatem dělaly nějaké asijské státy.

    Asi by to na oslabení nemělo tak okamžitý efekt, jako veřejný nákup EUR, ale zase by to klidně mohli dělat ve větším objemu. Každopádně franky by tím přibývaly, čili kurz by to oslabit mělo, i když asi ne prudce a bezprostředně. Nakonec mohli by oznámit, že zvyšují peněžní zásobu, ale už by nemuseli říct, za co ty nové CHF utratili.
    Toto bych naopak považoval ze velmi prozíravý krok.

Přidat komentář