Intervence na trhu vládních dluhopisů zemí PIIGS (Portugalska, Irska, Itálie, Řecka a Španělska), které proběhly za přímé účasti Evropské centrální banky (ECB) měly ve svém důsledku rozdílné účinky.
Zatímco nákup vládních dluhopisů Řecka a Itálie můžeme hodnotit jako neúspěšný, protože výnosy se po krátké době vrátily k úrovním předchozích maximálních hodnot, u portugalských vládních dluhopisů v závislosti na jejich splatnosti je efekt rozporuplný. Výnosy portugalských 30-ti letých vládních dluhopisů se navrátily k předchozím maximům. I přes výrazný nárůst výnosů v tomto měsíci je nejvíce patrný pozitivní efekt u splatnosti 3-10 let. Stabilizovat se podařilo výnosy španělských vládních dluhopisů, jejichž výnosy se pohybují pod úrovní vládních dluhopisů Itálie.
Italské vládní dluhopisy se splatností 10 let nabízí výnos 5,54 % oproti výnosu 5,08 % vládních dluhopisů Španělska. U kratších splatností je rozdíl rozdíl ve výnosech ještě vyšší, např. u dvouletých bondů dosahuje 0,87 % v neprospěch italských dluhopisů.
Intervence na trhu irských vládních dluhopisů měla výrazný účinek, jehož pozitivní dopady přetrvávají až do dnešních dnů pokračujícícm výrazným poklesem výnosů dluhopisů se splatností 1-10 let.
Následující graf zobrazuje vývoj průměrného ročního výnosu irského vládního dluhopisu se splatností 10 let.
Ze skupiny zemí PIIGS přikládám Irsku nejvyšší šance k úspěšnému řešení problému vládního zadlužení, i když má stále před sebou dlouhou cestu.
3 nejčtenější články na serveru:
Něco velkého je zřejmě ve vzduchu. Děje se něco s eurem?
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Co by byla největší „legrace“? Kdyby první zemí, která by opustila euro, bylo Německo.
No k tomu jen tak nedojde. Možná, až Němci budou zachraňovat Řeky, Španěly, Italy i Francouze dohromady..