Ve svém posledním březnovém reportu International Energy Agency (IEA) z tohoto týdne argumentuje pařížská agentura, která čítá 28 členských zemí z OECD, že růst ceny ropy na světových trzích je primárně funkcí snižujících se zásob a rezervní kapacity. A zvláště pak zásoby černého zlata v absolutním vyjádření v oblasti Evropy a Asijsko-Pacifického regionu. Toto evidentní zhoršování fundamentální situace probíhá od poloviny roku 2010 a nyní je navíc spojené s nabídkovými šoky v souvislosti s geopolitickou situací. Podle agentury je důležité se dívat převážně nejen na ukazatel pokrytí budoucí poptávky jako např. populární „forward demand cover“ v jednotkách dnů, ale hlavně na ukazatel absolutní hodnoty zásob v barelech. Pojďme se podívat na graf vývoje zásob ropy v OECD v posledních letech, jednak celkově a jednak podle regiónů. Na pravém grafu je pak vyjádření relativní k 5-ti letému průměru:
Zdroj: IEA
Podle IEA se rovněž v médiích a na trhu, z důvodu íránského problému, věnuje málo pozornosti situaci v jižním Sudánu, Sýrii a Jemenu. Zde se jedná o nezanetbatelné produkční výpadky ve výši 0,75 mil. barelů za den, což mj. představuje kolem 30% exportu Íránu! A také kolem tohoto čísla se pohybuje očekávaný výpadek v exportech Íránu od druhé poloviny roku, konkrétně pak do 1 mil. barelů ropy za den. Kupující íránskou ropu budou navíc dvakrát vážit, zda porušit sankce poté, co USA v podstatě učinila nelegální obchodovat s íránskými bankami a dojde zřejmě k silnějšímu omezení nákupů a hledání ropy jinde. Podle stavu zásob, jak uvedeno výše, to rozhodně nebude jednoduchá záležitost.
Minule jsem psal o možném řešení, resp. lépe řečeno „neřešení“ problému pomocí zásahu do strategických rezerv. Určitá snaha toto učinit se projevila tento týden a to ze strany USA a Velké Británie. Nicméně, britský premiér David Cameron uvedl ve čtrtek v New Yorku, že nedošlo k dohodě s americkým prezidentem Obamou a totéž potvrdil mluvčí Bíleho Domu. I takto tato spekulace, že dojde k uvolnění strategických rezerv vedla v posledním průzkumu analytiků podle agentury Bloomberg News k odhadu poklesu ceny černého zlata příští týden. V delším období, tj. možná už ve 2. kvartále, je však dosti pravděpodobné, že se cena severomořského Brentu dostane i na psychologických 130 USD za barel i výše. Tak uvidíme. V dnešním obchodování na Intercontinental Exchange (ICE) uzavřel Brent s dodáním v květnu na hodnotě 126,16 USD za barel a květnový kontrakt americké ropy WTI na newyorském NYMEXu na hodnotě 107,66 USD za barel.
Závěrem se pojďme podívat na květnový kontrakt severomořského Brentu na burze ICE za poslední půlrok (denní data):
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru: