Řecko na pokraji chaosu, krize postihne i Českou republiku

Greek crash

Přebráno odjinud:

Nečekané rozhodnutí řeckého premiéra Jorgose Papandrea o referendu k zahraniční pomoci krachujícímu Řecku vyvolalo zděšení nejen na finančních trzích. Německo a Francie nešetří ostrými slovy, Evropská centrální banka připouští rozšíření dluhové nákazy do dalších zemí. Sílí obavy z recese a z následné inflace. Euro včera prudce oslabilo vůči dolaru na dlouhodobá minima.

Především je třeba si uvědomit dva dopady, které Papandreovo šokující sdělení bude mít: Prvním důsledkem je ohrožení fungování mechanismů, které byly na záchranu krachující Evropy minulý týden dohodnuty. Důsledkem může být pád eura, tlak na Itálii a Portugalsko při řešení státního dluhu, recese celé Evropy. Již tak drahé řešení se stane ještě dražším a otevře cestu devastující inflaci.

Druhým dopadem je velmi vážná hrozba krachu Řecka, přičemž podobný osud od včerejška není vyloučen ani u velkých ekonomik. Riziko platební neschopnosti Itálie nebo Španělska může znamenat pád do dluhové krize se všemi negativními důsledky.

Pokračování textu najdete zde

 

 

5 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

Komentáře
  1. Jan Dvořák napsal:

    Řecko neuvidí od EU do referenda ani euro

  2. Miroslav Piták napsal:

    Průměrné výnosy řeckých vládních dluhopisů se splatností 2 roky dnes dopoledne překračují magickou hranici 100 % !!!

  3. Miroslav Piták napsal:

    Vzhledem k dramatickému vývoji situace končím s obchodováním a stahuji peníze domů. Rostoucí reálné riziko řeckého bankrotu, zhoršující se situace v ostatních státech PIIGS (primárně nyní v Itálie) mě donutila k tomuto rozhodnutí. Volatilita která probíhá na trhu credit default swap bank a států naznačuje, jak jsou trhy nervozní ve svém jádru, a to je pro mě významný negativní impuls k takovéto reakci. Upřednostňuji bezpečí před potencionálním výnosem z obchodování. Tento rok ukončuji z realizovaným 60% ziskem, což je pro mě dostačující a překročil jsem tím výsledek dosažený v roce 2010 a plán zisku stanovený pro letošní rok v rozpětí 40 – 50 %.

  4. Toxic napsal:

    V Řecku bude buď referendum nebo padne vláda a budou předčasné volby. Teď je otázka, co bude horší varianta..

  5. VoDo napsal:

    Zadny referendum nebude, Nemci a Frantici zatlacej na city a reknou panum rekum ze sice recko zalozilo nasi civilizaci, ale ted nema pravo ji znicit, no a tak se rekove umirnej a budou uvedomeli a vsechno bude zase jako driv a bude se cekat na kolaps zase nejakej ten mesic.

  6. Toxic napsal:

    VoDo: Taky si myslím, že to takto dopadne..

  7. Toxic napsal:

    Miroslav:
    Nemáte žádné dlouhé pozice v akciích?

  8. VoDo napsal:

    Nakonec to dopadne tak ze si skrtnou dlyhu navzajem, kazdej dluzi kazdymu, je to cely podvod na okradeni pracujiciho lidu!
    https://www.nytimes.com/interactive/2011/10/23/sunday-review/an-overview-of-the-euro-crisis.html?nl=todaysheadlines&emc=tha25

  9. Miroslav Piták napsal:

    To Toxic: Já jsem nikdy samostatné akcie neobchodoval, držel jsem je nepřímo buď prostřednictvím otevřených podílových fondů nebo certifikátů / warrantů na indexy.

  10. Toxic napsal:

    Miroslav:
    Tak to pak ano. Já se dnes chystám nakoupit akcie pár velkých US firem (technologie + telekomunikace + farmacie), očekávám každoroční podzimní/zimní rally, pád vlády v Řecku a zrušení referenda a QE3. Mám to na dlouhodobé držení, takže nějaká menší korekce mě nechává klidným..

  11. VoDo napsal:

    No nerikal jsem to?
    „Řecký premiér Papandreu ustoupil ze záměru vyhlásit referendum o další pomoci Řecku, zároveň neodstoupí, informuje agentura AP.“

    https://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-53491180-on-line-referendum-nebude-papandreu-ustoupil-rezignovat-nehodla

    Prijde mi ze to co se deje poslednich par mesicu je jeste vic nechutny nez si vibec normalni clovek dovede predstavit a tim je nechutna hra na burze, jak je videt tak kazda zprava hejbe trhama o nekolik procent sem a tam, no tak je jasny ze nekdo tu informaci ma driv nez ostatni, treba ze pan papandreu bude chtit referendum, no prece se o otm nejdriv muselo mluvit v kuloarech nez se to dostalo k prestitutes takze hezky nabrat shorty a pak zprava, a tak dokola….

    Jsem temer presvedcen o tom ze se evropa ci ojro nerozpadne z politicky vule, kdyby k tomu melo dojit tak jedine z moci lidu, tim ze vyjde ven a napraska politikum a burzoustum, ale na to neni dostatecne blba nalada, zatim se jen remca na netu a protestujou hipici. Agonie bude pokracovat jeste celej pristi rok a pak se to svede na majskej kalemdar 🙂 Politici si pod sebou vetev nepodriznou, government je korporat jako kazdej jinej (kdyz nebudem pocitat vyhody v moznosti legalniho falsovani ucetnictvi, tisknuti penez, vyhrozovani a podplaceni) a sebedestrukce je blbost. Ceka nas deflace, inflace, agonie tak jeste 5 let.

  12. Miroslav Piták napsal:

    Tyto zprávy o kterých se mluví sice budou způsobovat vysokou volatilitu trhů, ale pak tu jsou další fakta, která nezdobí titulní články novin a zpravodajských webů.

    Když se podíváme na data řecké centrální banky o vývoji měnových agregátů, silně to připomíná Velkou depresi v USA ve 30. letech. Nebýt zásahu ECB, tak řecké banky už dávno zbankrotovaly, to že jsou v troskách je ale zřejmé nazvdory pomoci. Situace irských a portugalských bank také není růžová, vysoké hodnoty CDS mluví za vše. O Řecku se nejvíce mluví, ale skutečná časovaná bomba zatím tiká pod povrchem. Rostoucí výnosy italských vládních dluhopisů pokud se nezmění situace velmi brzy dovede italskou vládu do značných potíží s financováním jejich dluhu. Situace v Belgii jak přes data CDS i výnosy dluhopisů také naznačuje problémy, daleko více mě „trápí“ vývoj hodnot CDS Francie, které zobrazují, že není vše O.K.

  13. Miroslav Piták napsal:

    Abych byl trochu konkrétnější a nemluvil pouze obecně, podívejme se na hodnoty CDS portugalských a irských bank

    Portugalsko:
    Banco Comercial Portugues – 1620 bp
    Banco Espirito Santo – 1052 bp

    Irsko:
    Anglo Irish Bank – 1795 bp
    Bank of Ireland – 1221 bp A na závěr hodnota pětiletého kontraktu CDS Francie – 184 bp. Tento údaj sice nevypadá děsivě, ale na druhou stranu je na hony vzdálen od hodnot, které vyjadřují vysokou bezpečnost francouzkcých vládních dluhopisů. V dubnu letošního roku přitom hodnota CDS klesla do pásma 60 – 65 bp.

  14. VoDo napsal:

    Ze neni vse OK to nepopiram a ano melo by se zacit s lecenim pricin a ne nasledku, ja jen rikam, ze politicky to proste neprojde, protoze to by tito politici skoncili, coz nechtej, ze. Na cas se prehodi zajem o USA protoze tam bude brzo asi QE3, pak, za par mesicu se neocekavane objevi problem jinyho prasatka a pojede se odznova s resenim neresitelnyho, dokud se ucho neutrhne, oni ho neutrhnou. Tot muj nazor, protoze kdyz se to sesype tak je velky riziko zastaveni cely ekonomiky a to vzdy vedlo k valce, coz evropani radi pouzivali jako reseni. A k tem CDS tak se proste zakaze o tom mluvit a nebo se rekne ze je to nelegalni. Podle me smerujeme k vetsimu a vetsimu vlivu ze strany vlad, protoxe nas ochranej pred teroristama a ted je jeste treba nas ochranit pred propadem ekonomiky, prestitutes delaj dobrou praci, ovcani budou chykat radosti ze muzou zoustat ve sve „rat race“, ze budou jistoty a mir a dostatek prace a kdyz ne tak ji vlada vytvori. Nesmerujeme k liberalizaci ale k diktature bruselskych elit, mozna by bylo leps emigrovat do Jizni Ameriky kde muzes dostat permanentni povoleni k pobytu bez obstrukci a tim si ochranit zadel.

Přidat komentář