Jak jsem již psal v předešlých příspěvcích o ropě, o fundamentální situaci podle agentury IEA a o předvolebních snahách v USA hledat viníka, tak tento týden se do situace „konečně“ veřejně zapojil sám prezident. Jak se dalo čekat viníkem byl označen jako pokaždé obchodník, tj. spekulant. Hned po vystoupení se v médiích naštěstí vyjádřili zástupci profesionální investiční a vědecké komunity a v podstatě označili přednesené návrhy za politické divadlo. Každopádně, realita je, že Bílý dům bude žádat Kongres o prosazení zvýšení pokut za případnou manipulaci na trhu s ropou z 1 na 10 mil. USD, dále šestinásobné zvýšení rozpočtu pro vládního regulátora na komoditních trzích CFTC, tj. dalších 52 mil. USD a také navýšení pravomocí této instituce ke zvýšení marží. Tyto slouží jako depozitum pro řízení pozice a krytí případných ztrát z ní plynoucích. Jejich výpočet vychází ze sofistikovaných modelů volatility trhu a jsou stanoveny primárně burzama a od toho pak dále clearingovými domy, které tyto můžou dále navýšit. Jak burzy tak clearingy však jsou soukromé subjekty. Vládní regulátor má samozřejmě právo zasahovat do stanovení těchto marží, avšak obvykle v krizových situacích, kdy může dokázat, že na trhu s danou komoditou dochází k „netržním“ podmínkám ve stavu nabídky či potávky.
Ono, nemusíme chodit daleko do minulosti a v investiční komunitě jistě pamatujeme rok 2008, kdy ropa dosahovala historických výšin a dokonce byly vypracovány tři návrhy zákonů, které požadovaly zvýšení marží. Naštěstí se do hry zapojila poradní agentura amerického Kongresu The Congressional Research Services a sdělila navrhovatelům, že neexistuje žádný empirický důkaz, že zvýšení marží povede ke snížení cenové volatility, pravě naopak! Máme rok 2012 a situace se opakuje. Kongresmani zcela jistě získají od agentury stejnou odpověď. Avšak získá-li vládní regulátor nakonec právo navyšovat marže ne podle matematických a statistických modelů burz, ale podle vlastního usouzení, pak jistě může dojít k precedentní situaci, kdy bude trhy v podstatě pak řídit ne trh, ale Kongres potažmo vláda. Mezi komoditními obchodníky existují taková pořekadla a jedním z nich je např., že cena ropy je na trhu příliš vysoko do doby, než si začne stěžovat kongresman ze státu Texas, pak je zase příliš nízko nebo podobně ceny obilovin jsou příliš vysoko dokuď si nezačne stěžovat kongresman z Iowy.
Tak věřme, že zvítězí zdravý rozum a zdá se, že také v Číně si začínají uvědomovat důležitost stanovení tržní ceny s ropou a podle středečního sdělení místních vládních představitelů se druhý největší světový spotřebitel černého zlata chystá tento rok ke spuštění obchodování kontraktu ropy na Shanghai Futures Exchange. Otázkou stále zůstává zda se bude jednat o vyrovnání v dolarech nebo juanech. V současné době se na burze v Shanghai např. již obchoduje mj. s mědí, hliníkem, ale také zlatem! Závěrem se pojďme podívat na vývoj ceny ropy Brent na burze ICE a WTI na Nymexu v New Yorku a jejich spread (červnové kontrakty, týdenní data):
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru: