Jak jsme již zmiňovali v seriálu v srpnu, americká ropa se postupně skutečně přibližuje 60 USD za barel. Tento týden však také OPEC ve World Oil Outlook 2017 reportu zmínil, že vyšší ceny v poslední době, silná poptávka a aktivita povede k rychlejšímu než původně očekávanému růstu produkce v břidličném sektoru a má dosáhnout 7,5 miliónů barelů za den do roku 2021, což je meziročně silnější projekce kartelu o 56%. Pak má být dosaženo maxima do roku 2025 a postupnému poklesu do roku 2030. Do roku 2021 se má rovněž zvýšit poptávka o 2,1 miliónů barelů za den. Americká produkce se má však zvýšit o 3,8 miliónů barelů za den do roku 2022. Pohlédněme na komparaci odhadu břidličné produkce dle reportu nyní a minulý rok:
Vyšší ceny jsou jistě podnětem pro produkci a skutečně americké zásoby černého zlata se neočekávaně zvýšily tento týden o 2,1 miliónů barelů po poklesech během posledních dvou měsíců a produkce se dle vládní EIA zvýšila začátkem listopadu o 67 tisíc barelů za den na 9,62 miliónů barelů za den. Počet ropných vrtů se od poloviny srpna snižoval a s tím došlo k utahování fyzických zásob a na konci října byly zásoby 27 miliónů barelů nižší meziročně. Páteční report Baker Hughes zaznamenal nárůst ropných vrtů tento týden o 9 na 738 oproti 452 minulý rok, avšak stále dole z 767 v srpnu.
Dle EIA však rovněž došlo k silnémů nárůstů amerických exportů ropy za týden do 27. října o 2 milióny barelů za den, což je nový rekord. Za poslední 2 měsíce došlo k vývozům komodity do Indie, poprvé od poloviny 70. let a například vůbec poprvé do Polska. Tudíž, jak se předpokládalo, vývozy postupně budou redukovat zvyšování produkce. Navíc importy Číny byly za tři čtvrtletí tohoto roku o 13% vyšší než za stejné období minulý rok. OPEC pravděpodobně dostojí produkčním škrtům na svém zasedání 30. listopadu a dále pak se bude snažit dále pravděpodobně prodloužit do konce 2018 pro stimulaci ceny. Zatímco minulý rok byla spokojenost mezi členy kartelu obecně s 50 USD za barel, nyní se spíše rýsují očekávaní na 70 USD za barel u Brentu.
Cena bude rovněž dále stimulována nahoru geopolitickými faktory jako potenciální obnova ropných sankcí Trumpovou administrativou vůči Iránu a zvyšování napětí mezi Iránem a Saudskou Arábií v poslední době. Tyto dvě země pak představují nějakých 15% celosvětové produkce.
Čisté pozice v ropě , dle posledního reportu komise pro komoditní trhy, jsou mimo zajišťovatele na NYMEX divizi chicagské burzy ve výši 534 203 kontraktů na nákupní straně. Závěrem se pojďmě podívat na cenový vývoj lednových kontraktů na WTI a Brent za poslední měsíce a jejich komoditní (SOL Trader, denní data), klikněte na obrázek pro zvětšení: