Jak nakupovat akcie?

Tento článek navazuje na komentář věnovaný fundamentální analýze publikovaný nedávno a je také věnovaný nováčkům na finančních trzích.

Jak nakupovat akcie? Většina lidí řekne – to je přece jednoduché. Otevřu si účet u brokera (ať už českého či zahraničního) a zadám příkaz k nákupu požadovaného počtu akcií. Technicky je to podobné zadání příkazu v elektronickém bankovnictví. Takto jednoduše si to lze představit u likvidních akcií velkých společností obchodovaných na NYSE, NASDAQu či hlavních evropských burzách.

Pokud jste se rozhodl nakoupit akcie menší společnosti, které jsou zároveň méně likvidní (a tím často o více volatilní), je vhodné dodržovat následující pravidla:

  1. * Rozdělit nákup zamýšlené pozice na několik transakcí, a to i za ceny vyšších transakčních nákladů
  2. * Tyto transakce rozložit v čase do více dní, klidně i týdnů
  3. * Nepoužívat tržní příkaz. U každého příkazu zadat maximální nákupní cenu.
  4. * Pokud vám vyšla akcie zajímavá při určité ceně, nezadávat nákupní příkaz s vyšší limitní cenou, než je vámi stanovená. Vzhledem ke zvýšené volatilitě je pravděpodobné, že cena akcie opět klesne (tedy pokud v mezidobí nedošlo k nějaké cenotvorné události či oznámení)

 

Podle jakých pravidel nakupujete akcie vy? Podělte se s čtenáři v diskusi.

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Komentáře
  1. Pet napsal:

    Jejky Deerricku, to zas bude. Jinak pan inženýr Štěpán mohl doplnit rozklad z ProInvestory, který se nereálností dovozu plynu z USA zabýval před pár měsíci. Ale dost bylo plevelení témat – o nakupování akcií se zde jedná. (zajímavé je, jak nadpis článku moc nekoresponduje s obsahem, ale reálný pohled to je.)

Přidat komentář