Kudy proudí zlato do Íránu?

Dodávám slibované informace o cestě zlata do Íránu.

O tom, že Írán byl vyloučen z mezinárodního bankovního systému, jsem psal již dříve. Nyní se ukazuje, že Írán ve větší míře začíná využívat zlato jako prostředek směny. S touto skutečností může souviset i rozměňování zlata Čínou za drobnější cihly.

Co svědčí o používání zlata Íránem?  Svědčí o tom statistiky Íránu a překvapivě i Turecka, které má s ním blízké obchodní vztahy již z dob Íránsko-Irácké války z 80. let minulého století. Turecko je totiž ve zvláští pozici.  Je klíčovou zemí pro NATO v tomto regionu, je klíčem k arabskému světu, navíc přímo sousení s Íránem.

Import zlata do Íránu v dubnu vzrostl, přičemž zlato v hodnotě 1,2 mld. dolarů přišlo jen z Turecka (což činilo 95% tureckého exportu zlata). Uvědomíme-li si, že před rokem činil íránský import zlata z Turecka 7500 dolarů, je to jasné. Květnová čísla svědčí o pokračování tohoto trendu. Nabízí se dvě možnosti. Jedna je, že Turecko kupuje ropu z Íránu za zlato. Druhou možností je, že takto kupuje nejen ropu pro vlastní potřebu, ale dělá prostředníka i pro další země.

Rozšířené sakce zejména Spojených států a Evropské unie (Čína, Rusko a a další země se odmíntly připojit) proti Íránu vstupují v platnost počátkem července. Bude zajímavé sledovat vývoj objemů obchodů se zlatem mezi Tureckem a Íránem. Případný pokračující prudký růst exportu zlata u Turecka do Íránu by signalizoval využití Turecka jako prostředníka.

Finanční válka je v plném proudu.

 

 

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

 

 

 

 

 

Komentáře
  1. miso napsal:

    Zeby Grecko aj napriek historickym sarvatkam pristupilo k nakupu ropy z Iranu s pomocou Turkov?

  2. Jan Dvořák napsal:

    Že by si země odpustily vzájemné dlouhodobé antagonie??

Přidat komentář