Čína, Rusko a nový měnový systém

O pádu měnového systému se mezi některými analytiky spekuluje již delší dobu jako o nevyhnutelném důsledku stávajících problémů světové ekonomiky. Co by nastalo v okamžiku pádu stávajícího měnového systému? Čína by se rozhodně chtěla podílet na novém. Na čem by ho mohla založit?

Řada analytiků nabízí novou, zlatem krytou měnu.  V takovém případě by asi bylo nutně revalvovat zlato na několikanásobek dnešní hodnoty. To by se řadě investorů a zemí líbilo, řadě naopak. Zlatý standard jen tak Čína neprosadí. Proto se snaží postupovat krok za krokem.

Postupuje přes snahu o posílení pozice v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) a spolu s tím snaží se prosadit zásadní revizi struktury  Special Drawing Rights (SDR). SDR je koš čtyř měn, s nejsilnější pozicí amerického dolaru, dalšími měnami jsou euro, libra a japonský jen. Žádná jiná měna.

Co by bylo největším tématem by bez pochyby byl nový poměr jednotlivých měn. Váha dolaru by šla na jednu čtvrtinu, váha eura by klesla pod 20%.  Váha jak čínské  tak i ruské měny by byla kolem 10%.  Jednalo by se i o zapojení zlata a stříbra (dohromady cca 20%). I přesto by tento nový SDR byl stále dominován nekrytými měnami. I když podíl zlata a stříbra jepořád lepší než nic.

Využítí zásadním způsobem restrukturalizovaného SDR mohlo být něco jako kompromis mezi juanem krytým zlatem a stávajícím systémem. Nebylo by to ale nic jednoduchého. Boj o „klasický“ zlatý standard by byl následujícím krokem.

Pokud by revize SDR nebyla přijata, asi by Číně nezbylo než tento krok přeskočit a mířit ke zlatému standardu rovnou.

Co dělá Rusko? To pro změnu tlačí  na reformy v rámci Mezinárodního měnového fondu i bez účasti Spojených států. Po posledním vývoji se vsadím, že jakýkoliv jeho pokus budou Spojené státy blokovat, drží totiž v MMF kontrolní podíl.Podle agentury Reuters k de facto vetu došlo během únorového jednání skupiny G20 v Sydney. Nyní po vývoji na Ukrajině boje na půdě MMF ještě zesílí.

 

Výroční analýza pro rok 2014

Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014

 


Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

Komentáře
  1. Petr Gejdos napsal:

    Ostatně to není žádná novinka – již ve starém Římě nějaký Marcus Porcius Cato Censor byl při každé možné i nemožné příležitosti vždy bodře pravil, že: „Ceterum (autem) censeo Carthaginem esse delendam“ – tedy i já bych si dovolil dodat, že „Ostatně věřím, že americký dolar, podobné papírky samozřejmě taky, musí být zničen“, má-li být zaveden do světové ekonomiky pořádek.

    Pokud bude Západ tlačit na Rusko hodně, bude to o to rychleji…

    Jen tak mimochodem … uznávám, že patrně zde na této půdě jsem na půdě nepřátelské. Pokud jsem to správně pochopil, mnozí, ne-li všichni, se zde „bavíte“ kšefty právě s těmi jedovatými věcmi, jež se pro plebs obecně mírumilovně zovou finance. V zásadě tedy volám po tom, aby i vám zde byl ten váš chleb vezdéjší vzat, coby podvod. Jistý Ježíš patrně podobně „pracující“ vypráskal z Chrámu a zval je „penězoměnci“. Pletu se nějak ???

    Já se – asi amatersky – domnívám, že kondominium Rusko-Čína, případně celé BRIC(S), se již dnes propracovalo do toho stavu, kdy „má v rukou rezervy“ nejméně o potřebný týden větší na to, aby novou světovou měnu bylo lze rozeběhnout z chodu. Ale jsem pouhý amater a neživím se oněmi kdoví jak Bohu libými kšefty na finančních trzích dneška.

    PS – měl bych vcelku naléhavou prosbu, kdyby se někdo uvolil mi, člověku v tom neznalému, vysvětlil to čudo – CO TO VLASTNĚ JE TA INVESTICE V SYSTÉMU, KTERÝ SE ŘÍDÍ SOUČASNÝMI PRAVIDLY ??

    Já osobně mám tendenci to nazývat jinak a méně ctihodně.

  2. VoDo napsal:

    Spíš než na zlatý standard to vidím na bezhotovostní měnu, jen čísla v počítačích, chcete-li kredity. BRIC už je minulost, zaměřte se radši na Mexiko, Turecko

  3. Oracle napsal:

    MMF sa nezreformuje, lebo Američania kladú odpor, ostatne prečo by aj najväčším vlastníkom.
    BRICS ako investičná možnosť skončili, a v tomto ohľade VoDo má pravdu, lenže 2 svetové veľmoci, niekoľko lokálnych mocností (Brazília a India) a finančnej brány sub-saharskej Afriky v jednom zoskupení nie je radno brať na ľahkú váhu veď spolu tvoria asi 40% svetovej populácia a 25-30% svetovej HDP.
    Preto hovorím BRICS je divoká karta, ktorá dokáže veci zavariť. 🙂

  4. diego004 napsal:

    Petr G.: jen v CR ma ten plebs v jedovatych financnich vecech, ktere se zovou hypoteky, nejaky ten bilion CZK… 🙂 🙂

  5. Libri napsal:

    Petr Gejdoš, odpověď na vaši otázku by si vyžádala dost obsáhlý článek. Pro začátek bych vám doporučil studovat i jiné zdroje než MFDnes 🙂
    Ale alespoň ve zkratce. Burza a obchodování s kapitálem je úžasný vynález srovnatelný s významem používání kola pro růst produktivity. V čisté (nemanipulované podobě) zajišťují volný tok kapitálu do těch nejproduktivnějších činností a spekulace drobných obchodníků na budoucí ceny vytváří stabilní cenové prostředí vyjadřující reálnou hodnotu jednotlivých statků (komodit, měn, akcií ap.). Žel jak už to s každým lidským vynálezem bývá, může sloužit k dobrým věcem, ale může také být zneužit. To co kritizujete ve své úvaze nejsou finanční trhy jako takové, ale vlády a centrální banky, které tohoto vynálezu zneužívají – šikovnou mediální masáží však obracejí hněv poškozených nesprávným směrem (kážou že nejlepší je konkurence, ale tu dovolí jen na poli zaměstnaneckých mezd, jinak budují a upevňují monopol). Tak jako vás nenapadne říct, že elektrika je nástroj netvora (když s ním v USA popravují) anebo že nože by se měly zakázat (vždyť mohou i zabít), s úplnou jednoduchostí jste přesvědčen, že obchodování je něco špatného. Já považuji za úplnou šílenost podporu bank tak velkých že nemohou padnout, protože nemají zpětný korektiv k vlastním chybám. A i přes špatné fungování získávají stále více prostředků, takže svou ekonomickou silou již dávno přerostly sílu státu a proto také dominují v dosazování politických loutek. A proto politici schvalují podporu firem tak velkých, že by jejich kolaps ohrozil i fungování státu. No není to geniální? A že svou sílu využívají také k manipulaci trhů a dalšímu obohacování, pro to není potřeba ani zvláštního IQ. Často jsem zděšen i při diskusi s vysokoškolsky vzdělanými lidmi, které nepovažuji za žádné hlupáky, jak snadno používájí mainstreamové bláboly. Je smutné vidět pak jejich výraz, pokud naruším jejich klid když některé bludy vyvrátím pár argumentama selského rozumu. Naposledy můj spolužák a nejlepší přítel používal velmi podobné argumenty jako vy. Po asi 20min rozpravy řekl, no jo napříště si budu muset o trzích víc nastudovat.

  6. Oracle napsal:

    2 Libri:
    Súhlas.

  7. kreksa napsal:

    Mám dotaz. Nevíte někdo jak velkou DPH mají na stříbro ve Švýcarsku? Popřípadě nevíte kde jinde by se dalo investiční stříbro sehnat a neplatit u toho smrtící 21% DPH?

  8. Pepan napsal:

    Všechny úvahy o tom, co bude, vycházejí z předpokladu, že se budou dodržovat nějaká pravidla. USA jsou klackem elity, kterým bije tento svět. Pokud by se vývoj ubíral jinak než si přeje elita, použije sílu zbraní. V tomto smyslu není ani Čína soupeř.

  9. VoDo napsal:

    Cina uz se hrouti, vice na oblibenem permabear webu

  10. johndow napsal:

    A co treba pro cast portoflia zvolit fio nebo brokerjet, a vzit etf na stribro drzene ve Svicarsku nominovane ve francich?
    ZKB Silver ETF H, dph 0,cena za drzeni 0 a moznost kdykoliv prodat ci prikoupit.
    https://finance.yahoo.com/q/pr?s=ZSIL.SW

  11. lulinak napsal:

    kurna nejni to jedno jestli je DPH 7 nebo 21 procent, kdyz je ocekavano v nejblizsich mesicich zhodnoceni drahych kovu v radech minimalne tisicu procent? neco o rakete na mars se psalo, nebo tak….

  12. Oracle napsal:

    @ VoDo:
    Povedal som, že BRICS je divoká karta a dokáže to zavariť. Teraz dodávam, viac než jedným spôsobom. 🙂

  13. VoDo napsal:

    Oracle:
    2008 USA
    2011 EU
    2014 Asie
    nasledovat bude velka, celosvetova krize a pak buuuuuum burzy poleti nahoru a bude zase hej, hodne veci se deje v oblasti technologii. pripravit penize na nasdaq etf.

  14. Petr Gejdos napsal:

    Pane Libri – souhlasím. Parciálně.
    Poněkud jste opomenul, že já jsem nekritizoval a nenapadal obchodování a burzy jako takové, čili jak Vy říkáte, coby: „…Burza a obchodování s kapitálem je úžasný vynález srovnatelný s významem používání kola pro růst produktivity.“ Přece rovněž dobře vím, že nůž poslouží dobře k nakrájení zeleniny do polívky, ale taky k podříznutí „zvláště odporné tchýně“… a přesto se nože stále používají a nikdo je nedemonizuje výhradně jako vražedné nástroje.Tento rozdíl ve využití jednoho a téhož nástroje já chápu velmi dobře, dokonce ani ne přednostně studiem MFDnes…
    Ovšem Vy vyzdvihujete přínosy „burzy a obchodování s kapitálem“ způsobem, který evokuje představu, že to skutečně přináší podstatně více výhod pro celé lidstvo a že škody z téhož plynoucí jsou zcela zanedbatelné. Naopak já zastávám názor, že škody pro celé lidstvo jsou dramaticky převažující a marginální jsou naopak ty klady a přínosy. Čili si povšimněte, že já samotný nástroj = „burza a obchodování s kapitálem“ a jeho funkce chápu poměrně dobře, ač jsa laik, ale namítám, že to V SOUČASNÉM SYSTÉMU JE VYSLOVENĚ KONTRAPRODUKTÍVNÍ !!
    …………………………………………………..
    Čili jsem tu otázku položil vcelku pregnantně a zopakuji ji: „CO TO VLASTNĚ JE TA INVESTICE V SYSTÉMU, KTERÝ SE ŘÍDÍ SOUČASNÝMI PRAVIDLY ??“ – protože Vy zde evidentně adorujete obecnou výhodnost burz a obchodování s kapitálem, kteroužto činnost však provozuje s profitem zanedbatelný zlomek promile populace světa – a ještě jen část z toho má skutečně profit a zbytek zase jen ztráty – kdežto prakticky celých 7,2 miliardy lidí globáně z toho má de facto pouze škody !! Ta moje otázka vypadá možná na první pohled jako ne dost promyšlená, ale chci Vás ubezpečit o opaku – je takto formulovaná záměrně a stále si myslím, že exaktněji to ani snad nejde zformulovat ! Přesto jsem od Vás dostal odpověď, jakou jsem dostal a nejsem z ní příliš šťastný a uspokojený.
    …………………………………………………..
    Tedy se zeptám nově jinak !
    JSTE v krátkosti SCHOPEN na konkrétních příkladech = stačí i jeden (!) UKÁZAT VÝHODNOST BURZY A OBCHODOVÁNÍ S KAPITÁLEM pro 7,2 miliardy lidí na této planetě a to na neoddiskutovatelném pozadí současné globální situace, stavu ekonomik, sociálního smíru, reálného stavu burz a kapitálových trhů ?? Tu si snad můžeme odpustit dlouhé vysvětlování, předpokládám že tady chápeme všichni, jak to reálně je. Vy totiž pro mě dost typicky hodnotíte tu výhodnost značně účelově – pouze z pohledu úzké skupiny zainteresovaných, majících profit – a ještě nerespektujete lidovou moudrost, že „křičíte HOP a ještě jste nepřeskočil“. Když ty výhody burz a kapitálových obchodů povedou k „poslední světové válce tohoto lidstva“ – co budete říkat o výhodnosti potom ? NEZMĚNÍTE NÁZOR ANI POTOM ?? A jestli názor změníte – co z toho vyvodíte stran vlastního svědomí ?? Bude to stále dobrá investice ??

    PS – možná si naprosto rozumíme a nevíme o tom. Je otázka zde, kdo se z nás dvou dívá z většího nadhledu.

  15. Oracle napsal:

    @ VoDo:
    3 poznámky:
    -tá kríza neskončila, 6 rokov tu tlačia peniaze ako pominutý (1. dôkaz predchádzajúceho tvrdenia), tá ešte trvá ale má rôzne fázy;
    -kolaps komplexných systémov zďaleka nie je lineárny proces, obrazne povedané je to ako keby ste lámali špagety, jeden kúsok tej surovej cestoviny (vyskúšajte si to doma), je ohybný, lenže keď dosiahne určitý bod, zlomí sa a rozletí na 2-3 kúsky;
    -prechodné obdobie môže trvať od 2-3 rokov až po 2-3 desaťročia v záležitosti od miesta (matka príroda dokáže zamiešať karty neskutočným spôsobom).

  16. johndow napsal:

    to Petr Gejdos, UKÁZAT VÝHODNOST BURZY A OBCHODOVÁNÍ S KAPITÁLEM:
    Zcela jednoduse, vemte si napriklad takove akcie spolecnosti Google, Apple, a drive AT&T, diky tomu ze investori mohli nakoupit jejich akcie a predat jim aktiva, meli firmy podobne AT&T dost prostredku k tomu v dobe dotcom bubliny, aby vystavili infrastrukturu vysokorychlostnich optickych siti po celem svete, a pote firmy jako Google a Apple nad nimy postavili cloudove sluzby ktere dnes vyuzivame, takze diky tomu muzete vy dnes pouzivat internetove bankovnictvi ci nakupovat prez eshop, takze usetrite spoustu casu chozenim na pobocky a do obchodu a misto toho se muzete venovat produktivni praci nebo rodine, staci takto?

  17. lulinak napsal:

    je IMHO spise otazkou, jak moc nam velky nadhled a starost o 7,2 miliardy lidi pomuze v ziti naseho maleho skromneho zivota…?
    Abychom totiz pro nase starosti o tento globalni svet tak trochu nezapomneli zit nas vlastni zivot…
    Proti filozofii nic nemam, jen uplne nechapu lidi, kteri mozna ziji prevazne filozofii a hloubanim o tomto svete a pridruzenych galaxiich, a fakt najdou cas se pokouset jej hlubokymi myslenkami analyzovat, co bude vysledkem….?
    Jestli nebude vyrazne smysluplnejsi se po zbytek naseho kratkeho zivota spis venovat detem, zasadit par stromku a jet nekam na vylet, cili soustredit se prevazne a jen na to podstatne kolem, jenz predne MUZEME ovlivnit.
    Je tady na serveru vubec nekdo, kdo misto cteni vseho mozneho a nafoukle hlavy tez realne obchoduje?

  18. VoDo napsal:

    johndow: nebo treba biofrmy, ktery by bez spekulativniho kapitalu ani nevznikly, dalsi technologicky firmicky a tisice jinych, takzvanych startupu, nebo dokonce i tech co hledaji zlato ci jiny nerostny bohatsvi, vsechny tyto firmy byly ci jsou zainvestovany spekulativnimy penezi ano 90% jich selze at uz z duvodu podvodu ci to proste nevyjde, ale to je prirozeny vyvoj. Budme za nej radi a nemysleme si ze urednici to vymysli lepe a podpori prave ty spravny lidi, jak se to nedela je videt v cesky kotline.

  19. lulinak napsal:

    kratke, vystizne, jen je treba se s tim holt proste naucit zit.
    https://twitter.com/Mowapay/status/446204894320402432/photo/1

  20. VoDo napsal:

    Dalsi priklad jsou ruzny aplikacni obchody, uplne novy odvetvi kde se tocej miliardy dolaru, kdo to nakop? Zase kapitalisti v tej emerice. Statisice vytvorenych mist bez vetsich nakladu, staci pocitac, internet a knizka o programovani 🙂 Spousta techto byla opet podporena kapitalem od soukromych osob, tohle proste levicaci nepochopi ikdyz ty vsechny vymozenosti pouzivaji denne. Jak to vypadalo drive se staci kouknout na genialniho pana Wichterleho kde jeho genia komanci doslova zabili a i to malo co mu dovolili urednici nedokazali ocenit a prodali zapadu za zvanec.

  21. Libri napsal:

    Petr Gajdoš: v prvé řadě byste si měl uvědomit, že díky biologicky dané podstatě není primárním cílem jakékoli entity uspokojovat touhy a spokojenost ostatních. primární snahou všech živých entit je uspokojování vlastních potřeb. to že k tomu vlastnímu prospěchu je užitečnější kooperace než boj na život a na smrt je nejlepším důkazem prosperita jakéhokoli kooperujícího společenství (ale opět jde primárně o uspokojování vlastních potřeb a blaho okolí je jen příjemným vedlejším efektem). Takže přísně sobecké a individuální zájmy spekulantů také v konečném důsledku přinášejí prosperitu všem. Upozorńujete na věci , které jsou vidět při prvním pohledu – obrovské ekonomické nerovnováhy, masová chudoba v různých částech světa ap. Ale zaměňujete příčinu za následek. Mnoho lidí by bylo chudých a umíralo by hlady i bez kapitálových burz, jen by se tak třeba dělo v jiných částech světa, zato všude přibližně stejně. ti šťastnější by jezdili na koních a stříleli z luku na lišky, aby si přilepšili. to že většina spekulantů na burzách tratí je úplně stejné jako v jiném oboru lidské činnosti. nebo myslíte že ligovým sportovcem se stane každý, kdo se obleče do sportovního? nebo úspěšnou firmu rozjede každý kdo si koupí laptop a mobilní telefon? úmrtnost v jakémkoli oboru je dost podobná, akorát to bereme tak nějak bez předsudků, ale kapitálový trh, to je panečku něco jiného. tvrdíte že je jasné, že vepře nepodřezal nůž,ale člověk, který nůž vede. a proč pořád trpíte představou, že kapitálový trh ničí ekonomiku? nejsou to spíše neodborné zásahy politiků, kteří sami neumí hospodařit s miliony, ale klidně zadlužují společnost miliardami? kteří neumí řídit ani malou firmu, ale vymýšlí pravidla (zákony) jak se má správně chovat a jak má podnikat celá republika? kteří v zájmu dobra přihrajou hnědočechům štědré dotace a pak obviňují zlý kapitalismus, že prý pro ně němá práci, zatímco jim se jednoduše nevyplatí hákovat za méně, než dostávájí zadara? K výše zmíněnému (johndow a vodo) ještě připojím stabilizující faktor futures kontraktů na komodity – je super že např. producenti a zpracovatelé v zemědělství se díky futures mohou zajistit proti nepřízni počasí (ať již při nadúrodě, kdy farmáři prodají budoucí sklizeň za současné ceny, i když pak cena klesne pod výrobní náklady, anebo při suchu, kdy si zase zpracovatelé zajistí dodávku za obvyklou cenu, s kterou mohou rozumně kalkulovat a hospodařit bez rizika bankrotu zaviněného vicemajor). množství krachujících firem je tak nižší než u neřízeného trhu, kdy nestačí jenom umět podnikat, ještě vám musí přát počasí. ale to prostě na první pohled vidět není. a ještě mi řekněte jestli chudí v bangladéši jsou na tom hůře než byli před 1000 let a jak je na tom chudá spodina v západní evropě? víte že ještě před 200lety byl v anglii nejbohatší svobodný občan, který měl jednu kozu a jednu krávu? a že by se bez zaměstnání díval na satelit a oblékal do značkových oděvů, o tom také silně pochybuji.

  22. Libri napsal:

    No a ještě bych dodal, že spekulanta na trh nežene ani sociálka, ani zaměstnavatel. každý si to rozhoduje sám, stejně jako se rozhoduje, jestli zkusí hrát fotbal nebo založit start up. takže vymýšlet pravidla, abychom je jako společnost uchránili před ztrátama je dost mimo mísu. to už můžeme vymýšlet pravidla jak zabránit aby si náhodou někdo neublížil nožem. navíc jenom množství spekulantů zajišťuje likviditu, která je blahodárná pro stabilitu cen. jakmile chybí prodávající, ceny jdou nahoru, v opačném případě míří dolů. pokud se legislativou omezí nakupující (např. zvýšením marginů), cena jde dolů ať se nám to zdá nelogické nebo nepřiměřené.

  23. plukin napsal:

    Petr Gejdos: problem vetsiny lidi je ten ze se staraji o zbytek ostatnich a eventuelne by si sli za svym az by ti ostatni na tom byli dobre a tak by je potom nemuselo trapit svedomi. Akorat, ze vetsinu ostatnich to svedomi trapi uplne stejne, takze oni taky cekaji na ostatni..a vysledek je, ze hodne lidi ceka na hodne lidi a maji tak to „malo“ co maji. Misto aby nechali „svedomi“ svedomim, starali se pouze o sebe sama a pokud jsou schopni velmi uspesne obchodovat burzu, ci cokoliv „mene uslechtileho“ ci rovnou „dabelskeho“ tak s chuti dotoho. Pokud to cloveka bavi a jeste se dokaze slusne uzivit tak proc ne? Proc delat neco co cloveku leze krkem jenom proto, ze „by se to melo“ ci ze to „tak vzdycky bylo“? Zivot se ma zit a ne prezivat. 🙂 Co takhle pustit z hlavy zastarale definice toho co je „dobro“ a co „zlo“, protoze uz jenom v nasi kotline clovek najde odlisne chapani obeho mezi lidmi a to vychazime z jednech tradic. Jak to pak musi vypadat po celem svete? Bez zastaralych definic se cloveku rozsiri obzor, zkuste a uvidite, budete prekvapen a nadsen. 🙂 Navic kazdy je sveho stesti strujce a kdo tomu neveri, je to jeho volba..ale on ten zivot potom nestoji dvakrat za to. Chce to jenom vice odvahy se odlisit a jit si svou cestou a nedbat na to co na ta „trpici“ vetsina. Kdyby jejich nazory za neco staly tak jejich zivoty vypadaji jinak. Kazdej mame svou cestu, nekdo delsi, nekdo kratsi. Hlavni je chtit, pak jde vsechno.. 😉

    Pokud potrebujete vydelavat penize, mit profit jenom tak aby to bylo „v poradku/ferove“ kvuli vlastnimu svedomi..budiz, ale potom by bylo zahodno zeptat se vsech tech miliard lidi na svete co z jejich pohledu je „v poradku“ protoze tohle se v ruznych zemich muze znacne lisit! A urcite nechcete byt za „spatnaka“ nebo se mylim? 🙂 Kdyz se ovsem zeptate vsech riskujete ze s prekvapenim zjistite, ze nejlepsi by bylo zivit se sberem lesnich plodu..ale tam zase kdo prvni prinde ten i bere a na pozdejsi nezbyde. Tohle ale taky neni „FER“! 🙂

    Takze co pak? Babo rad.. Nebo je cas na evoluci mysleni a prehodnoceni toho jak vidime svet a sebe v nem? 😉

  24. Pepan napsal:

    Kapitálový trh úzce souvisí s úvěrovou expanzí. Jasně se to projevilo po prasknutí hypoteční bubliny v USA. Úvěrová expanze (nárůst objemu hypoték) skončila, lidé si přestali půjčovat na nemovitosti a současně spláceli, takže peněz v ekonomice začalo ubývat a to se projevilo na kapitálovém trhu prudkým poklesem cen akcií. Teprve QE dostalo akcie na nad původní hodnoty. Chci tím říci, že kapitálový trh je závislý na úvěrové expanzi a ta je zase závislá na tom, zda je kam expandovat. Až bude celý svět včetně BRICS přesycený úvěry, úvěrová expanze nebude moci pokračovat a trhy se zhroutí. Pak je může udržet už jen plošné rozdávání peněz (úvěrová expanze už nebude životaschopná). Závěrem bych řekl, že kapitálový trh živený úvěrovou expanzí je pro lidstvo užitečný tím, že urychluje vědeckotechnický rozvoj, ale zároveň je to zrychlující se vlak mířící do skály. Vždy je něco za něco. Bez úvěrů a bez kapitálového trhu bychom místo k zubaři chodili ke kováři, ale vývoj by byl stabilní, bez otřesů. Pro nás je tento prudký rozvoj „na práškách“ výhodný, otázkou je, zda budou stejného názoru příští generace.

  25. Oracle napsal:

    @ Pepan:
    Klinec po hlavičke.

  26. diego004 napsal:

    Pepan: nice.. palec nahoru.. 🙂

  27. Libri napsal:

    Pepan, ono to je ještě trochu jinak: hypotéční bublina vznikla jako vedlejší produkt šíření „dobra“ od US politiků, kteří si kupovali hlasy sliby že dům je nárokem každého US občana a následně podporovali hypotéky pro kdekoho, že toho banky využily pro svůj prospěch je jen druhotný efekt, který by nevyužil jen hlupák. je to jako hodit krvavý steak před hladového tygra a pak se divit, že přece mrkev je tak zdravá na oči, tak proč ji ten hamoun nežere 🙂 lití peněz do systému je jen další způsob hromadění zisku, který umožňuje zbavení se kotvy zlata. prodává se to jako záchrana ekonomiky, jenže jde o pouhopouhé oddalování problému a jeho gradování. přičemž současným průvodním jevem je, že se tímto tištěním peněz maskují a falšují indikátory upozorňující na vzniklý problém. a jelikož politici si nepřejí prožít malou očistnou krizi, umožňující restartovat a regenerovat ekonomický systém, připravují nám nebo našim dětem krizi velkou, která povede k témuž ovšem padat se bude z větší výšky a setrvačnost pádu bude také mnohem větší.
    také jako Vodo očekávám po korekci druhé tulipánové šílenství (je jedno zda to budou akcie, či cokoli jiného), protože současné atakování dlouhodobých maxim je ještě daleko od přemrštěné euforie davu.

  28. Pepan napsal:

    Libri:
    Já si nemyslím, že hypoteční bublina byla vedlejším produktem. Podle mne to byl hlavní produkt, který měl za úkol zajistit alespoň dočasný růst ekonomiky po pádu technologických akcií a 11. září. Bez nastartování hypoték by šla ekonomika USA do krize. Samozřejmě mohli už tehdy řešit situaci pomocí QE, ale proč nevyužít hypoték. Stejně se postupovalo ve druhé polovině 90. let s technologickými akciemi. Bankéři nikdy nejsou proti, když je možné lidi oškubat a toho pádem akcií a derivátů dosáhli. Znají psychologii lidí a vědí, že nezkušení investoři prodají v panice za nejnižší cenu.

  29. DEERRICK napsal:

    tak jsem to všechno pročetl a udělám si z toho svůj závěr,který však nikomu nevnucuji:

    1) držet peníze v bance je sice fajn,ale zničí mi je inflace či mi je vezme stát – to se mi nelíbí

    2)všechny peníze jen tak utratit neumím a přijde mi hloupé si kupovat věci,které nepotřebuji

    3)dluhopisy kupovat nebudu – myslím,že dřív nebo později postupně státy zbankrotují či je nebudou chtít proplácet a třeba na USA si nic nevezmu ani jim nevyhlásím válku

    4)za peníze kupuji

    a) nemovitosti na pronájem – zde koukám na lokalitu,ta rozhoduje o ceně – kdo je z Prahy,zná např. Vinohrady na PHA 2,zde koupím hezký byt před rekonstrukcí,provedu rekonstrukci,nabídnu k pronájmu,a bez problémů ho lze pronajmout,ten zájem ze strany velkých firem a cizinců opravdu je – riziko je,to nepopírám,stát může hodně zdanit či sebrat,ale je to lepší,než mít v bance cash

    b) kdo četl sněhovou kouli od W. Buffetta,který začínal taky s málem a kde je teď?soustředil se na akcie podhodnocených firem – hlavně potraviny,nápoje apod. a co ho fascinovalo byly pojišťovny.Proč?Dostanou pojistné a platí škody – např. GEICO.Já pojišťovnu asi hned tak nekoupím,ale potřebuji něco,co mi generuje hotovost.A to splňují

    A) byty k pronájmu

    B) výpisy opcí – rozumně dělané

    C) podnikání A protože je dle mne nerozumné držet hotovost získanou body A,B,C,tak další dobrá způsob množení peněz je kupovat akcie,které jsou podhodnocené,generují zisk,platí pravidelně dividendy.Ty se na trhu určitě najdou.V lednu to třeba byly težaři zlata,uranu.Třeba TROY jsem kupoval za 0,80 AUD.Dnes 1,21 AUD.50% navrch.JCP v lednu 5,dnes 8.nebo reity typu PMT,velká dividenda,určitě také riziko,ale zase vše do jedné akcie nenasypu.Určitě také klasické akcie,jako výrobce potravin,nápojů.Dnes jsou asi předražené,ale sem tam něco spadne – dělat si svojí sněhovou kouli,jak říká W.Buffett,akcie kvalitních firem vyrábějích zboží běžné potřeby tady asi budou i tehdy,když se vše zhroutí a bude se platit třeba vajíčkama.Třeba když byla velká inface v Brazilii,tak vítězem byli ti,kdo měli akcie,ještě na to vydělali.

    5) peníze,které třeba teď nepoužiji na nákup akcií,neb jsou drahé,tak můžu použít na nákup fyzického zlata a stříbra,kdo rozumí historickým mincím,je třeba zajímavé je kupovat na aukcích,třeba obyčejné dukáty Františka Josefa I. z let 1872 – 1914 byly k prodeji v letech 2008,2009 v kvalitě 0/0 za 3500,- Kč.Dnes se v pohodě prodají za 7500,-Kč.A k dostání moc nejsou.Stejně tak kvalitní antické mince,ale to už je jiná liga.A kupec se vždy najde.

    6)kupovat obyčejnou půdu – to bude vynikající investice a zdroje vody budou taky dobré

    7)další možnost je nedělat nic,nic nemít,přemýšlet,jaká katastrofa přijde – to mne nebaví.

    závěr mám takový,že dřív nebo později se to tiskařům vymkne z rukou,celé se to sesype,ale stále mi vychází,že když budu mít něco z toho,co jsem výše popsal,budu na tom lépe,než ten,kdo čeká katastrofu,nic nedělá,případně má peníze v bance.A když ne,mám alespoň čisté svědomí,že jsem dle sebe udělal vše,co jsem pokladál za rozumné.

  30. Oracle napsal:

    2 DEERRICK:
    Konečne niekto, kto aj rozmýšľa nad rámec akciových trhov. 🙂 K suchu, to bude mať dopad aj na ceny potravín, však poľnohospodárstvo je na ňom životne závislé a keď pridáme sucho v Kalifornií, v Číne a na ostatných miestach, tak aj tu je možnosť investovať. 🙂

  31. Petr Gejdos napsal:

    Nojono, pláčete sic krásně, pánové, ale na špatném hrobě. Já přece křivého slova neřekl o nástroji, zvaném burza, pokud se tím smyslem burzy chápe to, nač byly burzy zřizovány. Ale odpověď na tu svou otázku jsem nedostal žádnou. A těm, co si myslí, že odpověděli již jen krátce odpovím hádankou: „Víte, na co má muž manželku ?“
    No přece, manželka svému muži pomáhá řešit problémy, které by muž neměl, kdyby se neženil !
    Jinak spíše jen netrefy.

  32. Petr Gejdos napsal:

    Vývoj kolem Ukrajiny má směr a potenciál na to, aby vám dokázal objasnit, v čem se vysoce pravděpodobně mýlíte…

  33. Petr Gejdos napsal:

    Pane Oracle !
    Bývaly dokonce časy, kdy se lidé chovali slušně, eticky, aniž k tomu potřebovali náklaďák předpisů. To bývalo… pardon.

  34. DEERRICK napsal:

    ještě doplním,základní pravidlo W. Buffetta:

    buď obezřetný (při investovaní), když ostatní jsou chamtiví a buď chamtivý, když se ostatní bojí

    Andre Kostolany – maďarský spekulant

    nakupuj,když těče krev a prodávej za zvuků harfy

    přesně,jak píše pan Petr Gajdoš: ideální by bylo,kdyby si Rusko ukouslo další kus Ukrajiny a pak by dostalo chuť třeba na nějaký další malý státeček poblíž svých hranic.A rázem by akcie stály třeba o 30%-40% méně.A pak by se kupovalo vše téměř zadarmo.Pamatuji rok 2009,koupil jsem tehdy kolem února akcie Komerční banky za 1700,- Kč.A dnes jsou na 4700,- Kč.Je vidět,že pan Petr Gajdoš je zkušený spekulant a nebojí se rizika.Jdu spát.Dobrou noc.

  35. Libri napsal:

    Petr Gajdoš, tak nějak jsem tu vaši odpověď z 00:41 nepobral. můžete mi to prosím napsat tak nějak jednodušeji-polopaticky , abych to jako vystudovaný zedník pochopil? p.s. to s tou manželkou nemusíte, to mám asi zmáknutý (žena mi to vysvětlila). a ještě prosím rozveďte vaši glosu z 00:44, já třeba nemám stran dalšího vývoje ukrajiny žádná vyhraněná očekávání, a zajímá mě každý možný pohled (i když vím, že ve skutečnosti bude vše jinak než jak si obvykle myslíme).

  36. Petr Gejdos napsal:

    Pane Libri !

    Já jsem se ptal tou svojí pra-původní otázkou, jaký to vše má smysl a co si lze představit pod pojmem „investice“ v podmínkách, kdy onen původně účelný nástroj ekonomiky = burza a obchodování s kapitálem se zcela odtrhnul od reálného ekonomického fundamentu a skutečných potřeb a žije si svým vlastním životem.
    Když to budu parafrázovat – představte si dva různé úřady práce pro běžné okresní město v ČR. Ten jeden bude dobe dostupný na kancelářský objekt adaptovaný panelák v centru toho města, plnící všechny žádané funkce, s minimálními náklady na pořízení i provoz. A zde denně příslušní úředníci odbaví stovky nezaměstnaných v rozsahu definovaném zákonem. Ten druhý bude noblesní hypermoderní palác s výbavou luxusního hotelu někde v Emirátech, vybudovaný z estetických důvodů někde v Toskánsku. I zde by titíž úředníci klidně odbavili denně tisíc nezaměstnaných, ale ouha – neodbaví, protože do Toskánska se ti nezaměstnaní prostě nedostanou a na tu běžnou činnost již stejně nezbudou finance. Naopak zde bude viset dluh na ten palác a všechny provozní prostředky padnou na údržbu, energie a podobně… To je parafráze vztahu pojmů burza a „burza“.
    Já tady opravdu nechápu, co nechápete, nanejvýše pochopím, že chápat nechcete.

  37. Petr Gejdos napsal:

    A k té Ukrajině.
    Pane Libri, otázka je to poměrně složitá na jakési malé okénko pro diskusi a rozbor zde. Tedy to podstatně zkrátím na pouhé konstatování, že všechny indicie a symptomy ukazují, že dění kolem Ukrajiny je součást široce založené strategické akce, jejímž smyslem je vyvolání světové války a zrušení stávajícího stavu faktické již nefunkčnosti kapitálového trhu v tom původním slova smyslu a významu. Dokonce ani není nutno ukazovat prstem, kdo tuto strategickou hru rozehrává – ty symptomy to ukazují zcela jasně – stačí jen chtít chápat !! A V TOM JE SCHOVÁNA I ODPOVĚĎ NA OTÁZKU STRAN SMYSLUPLNOSTI DNEŠNÍ TZV. „BURZY A KAPITÁLOVÉHO TRHU“…

    Snad jen položím kontrolní otázku – země NATO na čele s USA a včetně „bratraneckých států“ typu japonsko, Australie, Izrael, Jižní Korea a podobně na zbrojení vynakládají přes 80% celosvětových nákladů na zbrojení. Ti zlí imperialističtí Rusáci společně s neméně agresívní Čínou a Indií se krčí v tom necelem dvacetiprocentním zbytku !! Tedy ta otázka = „Je to Rusko, kdo zde plánuje a připravuje světovou válku a je již dnes na Ukrajině agresívní ?“ Zamyslete se a odpovězte si potichu sam sobě POCTIVĚ !! POCTIVĚ !! Nemusíte tu odpověď publikovat, ač mě by zajímalo, k čemu dospějete.

  38. Libri napsal:

    Stran toho původního námětu, potřebuji ještě asi nějakou dobu, neb si nejsem úplně jistý, co přesně dotazem myslíte. Co se týče Ukrajiny tak to je snad jasné jak se celá kauza hraje. Stačí si spočítat kolika válek se od počátku 20.století účastní aktivně amíci a kolika rusáci (a to do toho můžeme klidně započítat i 2.sv. páč hitler svým útokem předběhl stalina asi o jen 14 dnů, jinak dnes mapa evropy vypadala úplně jinak). stačí si vedle sebe poskládat záminky ke všem konfliktům (pearl harbor, koreu si již nepamatuji ale také to byl false flag, toskinský záliv, dvojčata, ZHN v iráku, lybie, pokus o sýrii, nemluvě o jižní americe). veškeré konflikty se dějou daleko od území usa – takže to je přesně byznys, kdy zisky počítají americké korporace a náklady sčítají pozůstalí po mrtvých. pobavila mě i věta vytržená z kontextu – o tom jak mohou rusáci vyhladit ameriku atomovkama – celá odpověď na otázku novináře „ Co když na nás USA zaútočí jadernými zbraněmi?“ totiž zněla takto: “ V takovém případě máme vybudován systém DeadHand, který i když budeme všichni mrtví, tak odpálí rakety, které vymažou USA z povrchu země“. v mainstreamu pak zní že rusáci haraší atomovkami. dále si stačí prohlédnout mapu světa a podívat se kdo kolem koho utahuje smyčku a kdo přibližuje své armády k nepříteli, asi to nebude ten kdo hledá mír.
    jinak jsem také přesvědčený, že se čeká na vhodnou příležitost, jak vymazat rostoucí dluhy, protože splatit to jednak nelze a jednak to ani nikdo nemá v úmyslu. inflace se ani přes neuvěřitelný tisk zatím nedaří rozpoutat (současných oficiálních 2% a skutečných 6-10% je stále nedostatečných k rychlosti zadlužování). možná je eskalace na ukrajině ukazatelem, že již status quo nelze o mnoho dále prodlužovat a restart se přiblížil. každopádně to amíci shodí až oni budou chtít a budou na tom chtít samozřejmě hodně vydělat. je malá šance že je rusáci s čínou předběhnou. spíše věřím že se rusko s čínou stanou světovými lídry ve finančním světě až po válečném konfliktu, bude-li pak ještě nějaká budoucnost.

  39. DEERRICK napsal:

    stačí jen počítat,matematiku nelze ošálit.

    Cena amerických vládních dluhopisů propadla během středeční obchodní seance téměř o jeden bod z 124,46 na 123,4 a požadovaná výnosnost vzrostla o 0,1 % v reakci na první projev guvernérky Fedu Janet Yellenové. Fed ohlásil snížení objemu odkupu dluhopisů v rámci QE3 z 65 miliard dolarů měsíčně na 55 miliard měsíčně. Fed plánuje zvednout klíčové úrokové míry na 1 procento ke konci roku 2015 a na 2,25 na konci roku 2016. Ze závěrů FOMC také plyne, že Fed hodlá místo nezaměstnanosti sledovat „širokou paletu nástrojů“.

    Ve své loňské výroční zprávě BIS varuje, že potenciální astronomické ztráty spojené se zvyšováním úrokových sazeb představují systémové riziko pro celý bankovní sektor. BIS ve zprávě vyčíslila, že globální zvýšení úrokových sazeb o 3 procentní body by přineslo investorům ztrátu v hodnotě 1 biliónu dolarů. Ztráta investorů z držení amerických dluhopisů by dosahovala 8 % HDP USA. Ztráta z držení francouzských, britských, italských nebo japonských dluhopisů by se pohybovala v rozmezí 15 – 35 % HDP jednotlivých států. Proto není pro Fed jednoduché kvantitativní uvolňování ukončit. Drží totiž v rukách stabilitu celého bankovního sektoru.

  40. DEERRICK napsal:

    podle mne zakopaný pes v QE je,že FED musí držet dole,resp. nahoře 10 leté USD bondy.Pokud by je pustily dolů,sazby nahoru,tak kde se vezmou peníze na placení amerických dlůhů.A tak je to u všech států.U nás je źe státního dlůhopisu úrok 2,2% p.a.,platíme úrok z dluhu asi 70 miliard,pokud by to vylezlo na 4.4% p.a.,kde stát vezme 70 miliard na splátku úroků?Zvýší daně?komu a kdo je bude schopen platit.Podle mne to nemůže funogvat.Snad jsem to spočítal dobře.

  41. DEERRICK napsal:

    na placení amerických úroků,ne dluhů.

Přidat komentář