Jsou placené projekty „financované z evropských fondů“ opravdu placené z těchto fondů?

Před pár dny jsem a serveru e15.cz našel informace o čerpání evropských fondů Českou republikou za roky 2004-2013. Koho zajímají absolutní částky, tak ČR odvedla do pokladny EU 343 miliard korun a inkasovala 676 miliard. Kladné saldo činí 333 miliard korun. Více než polovina salda (konkrétně 55%) byla vytvořena v posledních 3 letech.

333 miliard je jistě velká částka. Já se na tuto částku však podívám v relativním srovnání. Kladné saldo je na přibližně polovině inkasovaných prostředků. Co to znamená?

Že když kdekoliv uvidíte text: financování z fondů EU částkou XXX, vydělte si tuto částku dvěma. Polovina těchto peněz je tak jako tak původem z České republiky.

Zároveň je i přes růst v posledních letech inkasovaná částka nijak výrazně (pokud vůbec) nepřevyšuje placené úroky. Pohledem z jiného úhlu – díky projektům z EU máme současný dluh financovaný za nulovou sazbu. To ale jen v letech 2012-13. Do té doby ani to ne.

Kdybychom nežili na dluh (a ten neustále nezvyšovali), byl by efekt těchto dotací výrazně větší…

 

 

Výroční analýza pro rok 2014

 

Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

Tagy:
Komentáře
  1. Libri napsal:

    Ještě bych k této úvaze z velkého nadhledu dodal, že všechny programy na které jdou tyto dotace musí být kofinancovány z vlastních zdrojů. Takže pokud vezmu jeden extrém, že všechny dotované programy jsou utrácení (ne investice), bude výsledek nejen nula, ale ještě jdeme do mínusu každý další rok o náklady na udržování vznilých nesmyslů. Opačný extrém by byl, že všechny dotační programy dál generují nějaké prostředky. Pravda bude někde mezi těmito krajními polohami, mám však obavu že se bude limitně blížit první variantě. Taky by byl zajímavý počin, kdyby statistický úřad vedle nesmyslů ještě vyhodnocoval efektivnost těchto dotací a udělal tabulku kolik byly opravdu investiční celky a kolik ročně nesou. Kolik bylo utraceno za různá školení, kolik se postavilo stezek a cest, koupališť a kolik stojí jejich roční provoz a kolik byly dotace různým soukromým firmám na vybavení či školení a k tomu vysvětlení proč si to nepořídily z vlastních peněz a museli okrást své konkurenty a zákazníky formou daní a ty si přivlastnit tzv.dotací.
    No a režijní propočet na to aby peníze urazili cestu z našich kapes přes brusel zase k nám, ale ne na to co opravdu potřebujeme, ale na to co nám schválí, tuto matematickou hru asi taky výrazně vychýlí v její celkový neprospěch. 🙂

  2. VoDo napsal:

    Problem je v lidech, ne v dotacich. To je neco jako charita k potrebnym se dostane taky asi 20% ale mnohdy je tech 20% prave to co je udrzi nad vodou.
    Jina vec je ze se vymysli projekty jen proto aby se nejaky penize vycerpaly, ale uz se moc nezkouma jestli ten projekt je k necemu jinymu dobrej. Tento system vzniknul na zapade kde je jina mentalita/byla a kde urednici jsou pro lidi a ne naopak, tam to funguje, staci se kouknout na upraveny vesnice atd… Nedelam si iluze ze se to nemeni k horsimu tak jak je jejich mentalita pomalu zasahovana mentalitou lidi kteri byli zvykli urvat co jen jde.

  3. Libri napsal:

    No jenže lidi jsou pořád stejní. Jejich chování pouze usměrňuje společenské a systémové nastavení. Např. práskači byli v čechách za hitlera i za gottvalda, byli i ve francii a v rusku. zloději a vrazi jsou jak v africe, tak evropě i v usa či ve švédsku. systém a způsob dotací i charity (tak jak je prosazována na západě) považuji z principu za špatný krok špatným směrem. tím neříkám že charita je nesmysl. z principu ale dává větší šance podvodníkům a filutům obohatit se na úkor poctivějších a navíc požírá většinu zdrojů na chod sama sebe. ono i komunismus je skvělá myšlenka, jen tak nějak ztroskotává na tom, že lidé na něj nejsou dost dobří – ale změnit lidi se ještě nikomu nepodařilo. takže považuji za efektivnější nastavit pravidla tak, aby fungovala co nejlépe při vědomí lidských slabin. ignorování tohoto faktu vede k stále větším potížím – viz řešení cigánské otázky, upadající výkonnost dotovaných regionů, hladomory a genocida v africe. pokud by socialistické snahy fungovaly, byly by výsledky přece jiné, aneb po ovoci se pozná strom. cíle jsou ušlechtilé,nic proti nim, ale výsledky hovoří jasně, že k nim míříme špatnými nástroji.

  4. DEERRICK napsal:

    zkuste postavit z dotací cukrovar.To vám nedovolí.Byla by to pro ně konkurence.A o tom to je.Stezku nám zadotují,ale továrnu ne.To se jim vyplatí.Mohou sem dovážet ten dotovaný cukr a májí opakující se příjem.My máme cyklistickou stezku.Líbí se vám to?Mne tedy vůbec.

  5. Oracle napsal:

    @ Libri, DEERRICK:
    Volne parafrázujúc PG, keťas non plus ultra. 😀
    Teraz vážne, Eurodotácie sú držhubné pre politikov resp. almužna na to, aby štáty príliš nevyskakovali. Lebo smutná pravda je taká, že tie dotácie ukradnú spôsobom predražených dodávok. 🙁

  6. Kolda napsal:

    Tady je třeba do bilance ještě započítat ztracené příjmy. A sice clo z importovaného zboží (non-EU). To je nyní příjem EU, dříve patřilo ČR. Po započtení této položky je bilance nula.

  7. swen napsal:

    Ve skutečnosti jsme pár stovek mld. v zaporu. Po vstupu do EU došlo jen v zemedělství ke zrušení přes 100 tisíc pracovních míst. Ve velkém se sem dováží nekvalitní potraviny protože naše normy byly zrušeny. To má obrovský vliv na nemocnost – a to nas stojí další cca. 100 mld ročně. V dotacích jsem dělal. Troufám si dát kvalifikovaný odhad že cca. 80% jsou vyhozené rozkradnuté peníze – zejména různá školení, cestovní ruch + další projekty pro projekty.
    Tyto dotace z EU bylo neco jako prohibice v USA – jen vznikla skupina mafianů ktera ve velkem kradla a propojila zlocin s politikou – i kdyz jen navazala na 90 leta kdy tohle jelo ve velkem.
    Vstup do EU byla obrovska nejen ekonomicka chyba

  8. VoDo napsal:

    swen: to neni chyba dotací ale lidí co projekty vytvářejí.

  9. Libri napsal:

    VoDo anebo spíše chyba lidí, co tyto dotace vymýšlí a schvalují, ne ? Pokud je něco životaschopné anebo rozumné, ufinancuje se to bez dotací. Pokud to potřebuje dotace, musí se ty peníze nejprve někomu vzít (zpravidla tomu, kdo by s nimi naložil efektivně) a pak se odevzdají někomu, kdo bez nich nemůže fungovat anebo někomu komu poslouží v navýšení náskoku před konkurencí od které ty peníze pocházejí také. Ale jak píše oracle, tak se to jeví akorát nám co o tom přemýšlíme selským rozumem. Pravým důvodem jejich vzniku je podplácení místodržících v koloniích za jejich vlastní peníze. Bezhlavé utrácení fondů jen aby nepropadly již známe z totáče. Proč by to mělo nyní fungovat jinak? copak jsme jiní?
    PS: a mohl by ses mi prosím ozvat na emajl L-trading@ji.cz? měl bych jednu takovou prosbu.

  10. VoDo napsal:

    Libri: nejsem zastáncem dotací, ale když už existují tak se mají využít, problém je jen a pouze v tom že se využívají ve prospěch jednotlivců a ne společnosti.

Přidat komentář