Cena zlata a stříbra je již nějaký čas v sestupném trendu, ne a ne se otočit. Takovýto vývoj nabízí zajímavé investiční příležitosti a bude jich docela dost.
Řada (zejména malých a středních společností), míří k bankrotu, množství dalších zmenšuje těžbu, akcie padají. Na trhu je více než stovka společností, jejichž akcie klesly z maxim před cca 3 lety o 90 a více procent.
Firmy, aby generovaly cash flow na financování dluhů, často pokračovaly v těžbě, i když byla ztrátová, a to i přes klesající náklady na těžbu. Vše ale má své meze. Pokud se cena zlata rychle nevzpamatuje, půjde řada společností (zejména těch s malým množstvím hotovosti) ke dnu a objem těžby dolů. Čest výjimkám s dosud nevytěženými ložisky s vysokým obsahem drahých kovů v rudě.
Bankrot většího množství společností bude doslova a do písmene „zlatým dolem“ pro ty přeživší. Jednak cena zlata bude díky poklesu nabídka tlačena vzhůru, jednak budou mít šanci levně získat další doly a ložiska. Při nákupu krachujících firem budou mít žně.
Jak poznat takovéto akcie?
Budou to zatím neztrátové střední a větší společnosti s dostatečnou zásobou hotovosti. Pokud jim klesne cena akcie, tím lépe pro nové investory. Kdo najde takovéto akcie, bude podle mne potěšen a bude mít žně také. Už je hledám 🙂
Pokud máte zajímavé tipy na akcie, podělte se i s ostatními čtenáři
Zde je ke stažení má loňská prezentace v Klubu investorů na téma analýzy komoditních akcií
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Já bych to tak vesele neviděl, právě probíhající dead cat bounce nebude trvat věčně a při posilování dolaru nám zlato taky spíše klesalo, trochu si zaspekulovat proč ne, ale už tři roky čtu jak už teď těžaři dosáhli dna a mezitím to žuchlo na stav hluboké krize roku 2008, ano vypadá to nyní na double bottom, ale ti co neustále ředí pravděpodobně zapláčou. Ještě je tu scénář že všechno krachne a zlato bude poptávaný víc než nyní, ale to je taky už obehraná písnička.
@ VoDo
Vy to zlato naozaj nenávidíte, čo Vám urobil? V dnešnej politicky a ekonomicky nestabilnej situácií rozprávať o „dead cat bounce“? Veď Amerika, EU a Japonsko je na dne, v Číne praská bublina, na NASDAQ sa sformoval „head and shoulders“: https://www.oftwominds.com/photos2014/NAZ5-14a.png ,je tu občianska vojna v Ukrajine keby to nestačilo USA vyhlásilo ekonomickú vojnu voči Rusku (sankcie hovoria niekomu niečo?), možno najväčšiemu dodávateľa surovín, každá z týchto vecí môže odpáliť globálny ekonomický kolaps v 1-2 krokoch.
Obecne – zlato, stribro apod. dlouho bylo a stale ted i je z pohledu vynosu jedna z nejhorsich investic, at se to nekomu libi nebo nelibi, procentualni zhodnoceni pri porovnani ruznych investicnich strategii hovori zcela jasne (to zase bude flame…), toliko jasna a meritelna fakta platna k dnesnimu dni.
Jak to bude zitra, za mesic, za 3 roky nevi nikdo, slovy nikdo, i kdyz tu mame par lidi co stale maji z nejakeho zvlastniho duvodu pocit ze ano, a tedy i pristup k investicim do sektoru drahych kovu je uplne stejny, jako k jakemukoliv jinemu aktivu.
Ne, opravdu nesdilim to neutuchajici nadseni, ze vsechna portfolia pujdou uz velmi brzy do kopru a jen ty opevovane drahe kovy budou vycnivat, jako ostruvek spasy a jistoty.
To by se jejich cena naplacala uz mnoho let tam kde se unudene placa, i pres strileni do lidi vsude mozne a dolarem pry pred tim strasnym padem do hlubin, ale ja vim, to je v tomto (vlastne jedinem) pripade na trhu ta neuveritelna manipulace drzici umele kovy na zlomku jejich „virtualni prave“ ceny :-).
Proste investice do drahych kovu bude mozna znamenat vydelek, mozna prodelek, jako u cehokoliv jineho.
Ale souhlas, ze jistou cast volneho portfolia neni od veci na drahe kovy promenit, je to bezna soucast diverzifikace, nikoli pro vynos, ale pro vetsi pravdepodobnost uchovani obdobne hodnoty penez v okamziku nakupu.
Mno a protoze nejaka vetsi korekce je pred nami (uz nekolik let a ciste statisticky nebude snad daleko) tesim se na nasledne opevne pisne, az bude uz konecne spustena a zlato si nam soucasne zcela logicky uprdne smerem vzhuru, to se zase od mistnich neobchodujicich teoretiku dozvime veci 🙂
Tvrzení,že cena Au a Ag není manipulovaná je docela úsměvné…:)
Není třeba konspirace,jenom to chce pozorně sledovat grafy. A komentáře k cenovým pohybům-to je teprve zábava…:)
P.S.
Nedávno tady zaznělo,že se Au chamtivci bezostyšně podílejí na drancování zdrojů a devastaci přírody.
Možná.
Asi stejně tak,jako když si někdo peče stejky na dřevěném uhlí,které se v obřím množství vyrábí z listnatých stromů amazonských pralesů a rozváží po celém světě.
Pěkný den všem.
vsechno je svym zpusobem manipulovane, trhy uz velmi davno nemaji s realitou nic spolecneho a je to jen hra HFT algoritmu, ktere my neridime.
Cili je nejvyssi cas to uz konecne vzit na vedomi a zacit premyslet zpusobem „je naprosto jedno PROC je cena cehokoliv tam kde je, proste tam je“.
Ale nekteri misto toho radsi ztraci cas filozofovanim proc je ta cena porad kurna uplne jinde, nez by si ji oni PRALI videt, tot vse.
Ale to uz je jak ohrana deska, nema to smysl, uzivejte slunicka a preji vsem obchodujicim jen ziskove obchody… 🙂
lulinak: ♫ ♫ ♫ (y). dokud bude více prodejců (i manipulujících) bude cena dole, až bude přetlak nakupujících, bude cena nahoře. pokud někdo rozhořčeně poukazuje, že současná cena není fér, s cenou to nepohne ani o milimetr. můžeme to komentovat, ronit nad tím slzy, kecat u piva, pořád to nebude mít na cenu vliv. jakmile vrhneme do trhu pár desítek miliónů dolarů, hned to bude vidět. stejně tak se můžeme na situaci podívat bez emocí , zvážit na kterou stranu je vyšší pravděpodobnost a vstoupit do obchodu. dobrá práce s rizikem nám umožní vydělávat i když se zmýlíme v 6-7 případech z deseti. stačí netrvat na své neomylnosti a přijímat realitu, že nikdo nemáme věšteckou kouli. vyžaduje to především práci s naším vnitřním světem a nesnažit se měnit vnější parametry na které máme nulový vliv (např. přesvědčovat ostatní, že jsou úplní pitomci a musí se oni změnit a oni musí změnit své myšlení, zatímco já jsem letadlo :)).
Vsechny kdo veri v dlouhodobou manipulaci trhu vrele doporucuju procist co o tom pise Armstrong, duvody pro opacny pohled se hodi nez porad koukat na jednu stranu.. Co kdyby se obchodnikuv zdroj prece jenom mylil? Jedna vec je chtit manipulovat a druha vec je moci manipulovat. Nakonec kdyby byli ti „manipulatori“ tak schopni tak by tezko sami potrebovali finacni pomoc pred par let. Me osobne to teda hlava nebere, ale jsem rad, ze mi nekdo bere druhou stranu mych tradu. :))
(https://armstrongeconomics.com/)
JD: timhle smerem uvazuje i nasledujici blog o kovech a energiich:
https://www.goldgeologist.com/geologist-mercenary-musings.htm
Tipy tam ma zajimave, ale podle me je zatim jeste brzo a je potreba nejdrive kapitulaci, proto to misto do clanku davam sem.
Neřeším,jestli je cena fér,nebo nee.A nečekal jsem s nákupem ani na predikci 1000 USD per Oz Au,jak tady několikrát zaznělo loni.
Jestli je to investice dobrá,nebo není-jak se tady pořád dokola omílá-to také neřeším,to jsem řešil,než jsem se pustil do kupování…:)
Ale myšlenka nákupu těžařů se mi zdá v tuto chvili rozumná,díky za tip.
lulinak: HFT vliv bych neprecenoval, viz Armstrong opet..HFT jsou dle Armstronga trend followeri takze kdyz jdou short kdyz je trend short a tusim pise ze jsou dost kratkodobe zamereni, takze jejich vliv bude spise narust likvidity a protazeni kratkodobych intradennich trendu at uz jdou kterym smerem.
HFT jsou IMHO nastavovany v souladu s ustanovenym strednedobym trendem velkymi kluky tj. TBTF bankami, fondy apod. kteri zaveli „sup o nekolik pater nahoru/dolu“ a jednotlive algoritmy HFT se pak mezi sebou perou a postaraji se o nutnou zabavu behem tohoto trendu, tj. volatilitu, vyjeby obema smery, likviditu apod., nicmene ve finale je trend z vetsi dalky jasny.
Retail se jen veze na techto algoritmech a v lepsim pripade se se stestim zrovna trefi, bo denne boujuje proti vykonnym pocitacum, ktere jsou nastavovany prave tak, aby jej vyklepli.
Proto moc jistot na trzich neni, snad jen ze po propadu o 50 procent typu 2001/2009 apod. se ma po castech jednoznacne nakupovat, a ze nema smysl v dnesni dobe rotacek zkouset odhadovat finalni vrchol, muze byt jeste v nedohlednu. Do doby, nez prijde dalsi kolo „konce sveta“ a propadu, je pro mnoho lidi vhodnejsi obchodovani na kratsim timeframe, treba s jednoduchou TA pres S/R urovne a odrazu od nich, nikoli se snazit obchodovat vrcholy a dna, to je jasna cesta do pekel…
Kazdpadne vzdy budeme jen mala pomala rybka oblezena hladovymi zraloky a z toho je treba vychazet, ale to neni nic noveho…
@ Plukin:
Kto má záujem na tom aby zlato malo čo najnižšiu hodnotu?
Tí ktorí ju nakupujú veľkom t.j. BRICS a tí ktorí tlačia vo veľkom #1 rezervnú menu sveta teda US$. Dlho to neudržia dochádza im zlato (Číňania a Rusi používajú na to jeden dobrý trik) a aby ste úspešne manipulovali s cenou zlata bez toho aby to prasklo musíte mať nejaké zlato a dôjde k tomu, že centrálne banky nedodajú to zlato buď kvôli tomu že ju nebudú mať, alebo budú sami potrebovať. Medziročne rastie cena palív.
Čo sa týka finančnej pomoci, QE nie je nič iné ako finančná pomoc pre skrachovancov a asi je to zakotvené v nejakej tej zmluve, že musia tlačiť cenu zlata dole aby dostali QE.
Čo sa týka HFT, frontrunning Vám hovorí niečo? Pretože sa to deje okrem iných praktík, takže HFT zďaleka nie je trend follower, skôr trend creator.
@ lulinak: O akom časovom horizonte tu rozprávame? Posledný rok 2 zlato klesal na cene (hlavne kvôli manipulácií) ale posledných 15 rokov bol na tom dobre. Môžeme povedať to isté o akciách internetových firiem spred 15 rokov (aby sme spomenuli nejakú tú módnu vec)? 🙂
Ano, zlato na tom bylo v minulosti dobre, od roku 2001 udelalo petinasobek ceny (pohledfem na levou stranu grafu), nicmene doporucuji se podivat z vetsi dalky, jako priznivce klouzavych prumeru uz davno vidim na mesicnim grafu poprve silny propad pod klicovych EMA200 a nasledne uz dvakrat jsme jej neuspesne tukli zespoda (pro ty co obchoduji to byla ucebnicova prilezitost na vydelek, ostatni at dal cekaji na zlato za 5000 USD).
Drzte mu palce, aby ca na 1385 melo dostatek sily, bude ji totiz velmi potrebovat, potreti by ho to totiz mohlo nehezky sfouknout o dalsi patro niz, ale kdo vi, my retailovi spekulanti ceny nevytvarime…
HFT = vulkán,který zasype sám sebe…:)
Uvažuje niekto o tom, že v prípade hlbokej krízy by mohli byť ťažobné spoločnosti vyvlastnené ?
.
Ako to vidíte ?
Zavacky: pravděpodobně budou, pravděpodobně tyto vyklesají stejně jako v roce 2008, kdy hlavní trhy padly o 40% a zlatý akcie, junioři o 90%, stejný se může stát i teď a pamatujte nula neni v akcích nulou, vždy se da ředit, to bude příležitost pro větší firmy ale to neznamená že i příležitost pro retail, ten je téměř vždy vyšplouchnut. Ikdyž si dovedu představit že goldbugs zase budou říkat jak na tom vydělali, ale už nebudou říkat jak roky před tím ředili…. Junioři jsou většinou podvod.
Vrtá mně v hlavě ten problém s „manipulací“ pomocí HFT.
Možná se zeptám blbě-moc tomu nerozumím-ale jak by se to dalo udělat,aby se investor zase dostal do hry v téhle-podle mého- unfair konkurenci? Jak eliminovat jejich rychlost obchodování a tím vlastně absolutní dominanci na trhu?
Slyšel jsem zajímavý názor,že by se to dalo formou zpoplatnění připojení,kterých dělají tyhle počítačové systémy kvanta…
Je to reálné…?
@ Marwin:
HFT platia za vyššie pripojenie na burzu, takže táto cesta je nepojazdná. Objavili sa burzy, ktoré vyslovene zakazujú HFT a odznelo sa aj limitovanie rýchlosti nákupu a predaja.
marwin: unfair konkurence to bude vždy. když se hraje fotbal, tak začátečníci hrají proti sobě ve vesnické lize, kdyby nastoupili do extraligy tak budou pro smích. v trzích ale žádná vesnická liga neexistuje, takže amatéři zkouší rovnou extraligu. pokud se nějakou regulací omezí rychlost připojení, budou mít nejbohatší týmy nejlepší programátory a analytiky. drobný obchodník je david a neměl by se snažit goliáše utlouct pěstičkama. chce to jiný fígl – obchodovat třeba na vyšším timeframe a využívat S/R jako místa, kde to otáčí velcí kluci a svézt se kousek s nimi 🙂
Pánové díky za názory (i plukinovi za Armstronga).
Bude to chtít prostudovat hlouběji…:)
m.
hm,já jsem amatér a hraju,jak umím.463 USD zítra doma.
XAUUSD 1 259,75 07-5-2014 Krátká pozice Put 80 5,79 0,58 -46 417 USD 8 294 89,98 a dnes jsem uvěznil Dow Jones do rozmezí 16200 až 16550 na 10 dnů za 138 bodů x 5 USD.
E-mini Dow Jones ($5) – maj 2014 16.550 16-5-2014 Krátká pozice Call 1 68,00 39,00 -195 131 USD 2 545 42,65
E-mini Dow Jones ($5) – maj 2014 16.200 16-5-2014 Krátká pozice Put 1 70,00 73,00 -365 -29 USD -653 -4,29
takhle extraliga mne hodně baví,ale moc mne nebaví zbytečně mluvit o extralize.
Něco pro Oracla 🙂 https://orgo-net.blogspot.cz/2014/05/rusko-vyhlasilo-totalni-valku.html#more
Libri: oni asi maji doopravdy ty internety i v lecebnach.
Dobrý,to se mi líbí.Když mám ropu a plyn,budete platit mými papírky,které si vytisknu.Já mít hodně peněž,koupím co nejvíce půdy v USA,a pak jim řeknu,hele chlapi,chcete pšenici či kukuřici,tak plaťte zlatem,jinak budete o hladu.Když by nechtěli,nic bych nepěstoval,a čekal bych,až buď pojdou hlady či přistoupí na můj návrh.Takhle se na ně musí.Přeci nebudu makat a snažit se získávat jejich bezcenné papírky a oni budou jen tisknout a nic nedělat.Kdo bude mít v budoucnu reálná aktiva,ten asi vyhraje.Dnes je ekonomu článek,kde Babiš chce dělat zátah proti bohatým,kteří nebudou schopni doložit svůj velký majetek.A je tam i věta,že velký problém je,že bohatí mnohdy svůj majetek uloží do zlata a diamantů.Tyto komodity nejsou nikde podchycené.A zase jsme u zlata.To je jeho další ohromná výhoda,že dokaže ukrýt velký majetek před zraky státu.Mluvím o desítkách milionů,ne o miliardách,kdo má miliardy,tak je mu to asi fuk.
@ Libri:
Čítal som anglický originál, pre sheeple je to dobré ako varovanie, ktoré ako vidím zostane nevypočuté. 😉
@ DEERRICK:
Vystihli ste čiastočne logiku môjho chystaného článku.
oracle: huraaa bude dalsi clanek, mas vydrz chlape 🙂
Mozna se dozvime ze kolaps bude uz tento kveten!
Ještě bych přidal k lepšímu tuto otřepanou historku:
Pan Johnson pěstuje jablka a přes kopec pěstuje pan Chang pomeranče. Každý rok sklidí a poté smění část úrody, aby oba měli dostatek jablek i pomerančů, nic jiného pánové k životu nepotřebují. Takto to funguje řadu let, až jednou napadne jabloně pana Johnsona škůdce a nic se mu neurodí. I tak přijde po sklizni pan Chang a nabídne své pomeranče, vždyť mu pan Johnson může splatit jablky v budoucnu, až bude úroda lepší. Bohužel, příští rok smete úrodu pana Johnsona bouře, která se naštěstí vyhne stromkům pana Changa. A tak pan Chang přijme i tentokrát od pana Johnsona dlužní úpis, protože není problém mu část úrody prodat. Nakonec co by s tolika pomeranči dělal, že? Jako naschvál pana Johnsona postihne neúroda ještě několikrát, ale pan Chang nikdy nemá problém dodat pomeranče na dluh, protože v budoucnu se panu Johnsonovi přeci nakonec urodí. Pan Johnson se zamyslí a přijde s geniálním nápadem. Proč by vůbec musel pěstovat jablka? Sad vykácí a na jeho místě vybuduje golfové hřiště. Celý rok hraje golf a na konci roku dostane od pana Changa polovinu jeho úrody pomerančů. Pan Chang je rád, že se své vysoké úrody tak výhodně zbaví, cena je dobrá a jeho úspory stále narůstají…
ja o tomhle kvetnu uz ani trochu nepochybuju, je to aktualne asi 13 termin kolapsu za posledni dva roky, a trinactka je prece obecne stastny cislo, takze to by bylo aby nebylo. A to zase bude novych bohacu co ten kolaps o nemz predem vedi misto kecu i poradne zobchoduji velmi silnymi zapakovanymi pozicemi v ruznych instrumentech.
Ale jo vlastne, proc by to delali, bankovky pak budou mit tu hodnotu hajzl papiru, tak teda nic no…
@ Libri:
Otázka, čo urobí Pán Chang keď zistí, že z Pána Johnsona stal povaľač a klamár ktorý nemá v úmysle splatiť ten svoj dlh?
To je odpoveď za niekoľko stoviek našich biliónov US$. Onedlho to zistíme. Vzhľadom na to, že Pán Johnosn dlží nielen aj Pánovi Changovi, ale aj Pánovi Ivanovičovi (susedovi Pána Changa) ktorému to neustále osladzuje. 🙂
@ Lulinak:
US$ už je hajzelpapier, len to Vám ešte nikto oficiálne neoznámil.
Žiaľ takéto veci sa dopredu neoznamujú, takže čakáte márne. 🙂 Oznamujú sa ale veci ktoré indikujú veľké posuny.
Krize na Ukrajině se začíná odrážet i na světovém trhu s obilím. Cena jedné tuny pšenice dosáhla na elektronické aukci v Chicagu rekordní úrovně od března loňského roku. Červencové smlouvy na dodávky obilí se teď uzavírají za cenu zhruba 270 dolarů za tunu.
Číst všechno: https://czech.ruvr.ru/news/2014_05_07/Na-pozadi-ukrajinske-krize-stoupa-cena-obili-0942/
POZOR POZOR investiční doporučení. GGN je natural resources fond, nyní dividenda nad deset procent, vyplácí se měsíčně.
https://dolezite.sk/USA-splaci-dluh-Cine-potravinami-a-srotem-Li4eHA.html
Dodatek k článku libriho
@ Kubik:
Od synonymu kvality k synonymu šrotu a z krajiny 1. sveta na krajinu 3. sveta/banánovú republiku za cca 40-50 rokov, je to smutné.
Dodávam a VoDo je stále verí v US$ a v silu ekonomiky USA. USA náš vzor na večné časy a nikdy inak. 😀
Názov článku povie všetko: https://www.zerohedge.com/news/2014-05-07/celebrate-recovery-buying-restaurant-garbage-and-yes-theres-app
GGN vyplácelo doposud dividendu takto:
DEC 11 – SEP 12 … 0,14USD
OCT 12 – DEC 13 … 0,12USD
JAN 14 – APR 14 … 0,09USD
Otázka je, zda tuto výši udrží. On ten sešup nominální hodnoty dividendy může i gradovat 🙂
@ Libri:
Keď takto klesajú dividendy tak firma má klesajúce príjmy resp. zisky, a to dlhodobo a reálne hodnoty sú asi 90% uvedených, možno menej. Toľko o obnove ekonomiky. 🙁
Oracle: není to tak jednoznačné – ve většině případů klesající výše dividendy pouze kopíruje pokles ceny akcie, takže procentuální vyjádření výše dividendy se moc nemění. ale samozřejmě někdy je klesající dividenda opravdu vnějším znakem horšího hospodaření. nicméně tyto desetinkové úbytky bych za katastrofu nepovažoval. jen je potřeba i tento faktor vnímat a nespoléhat, že když doteď někdo vyplácel 10%, bude to automaticky pokračovat. já se třeba proti takovýmto nepříjemnostem jistím nákupem akcií ve výši pouze několika procent obchodního účtu. když se netrefím, tak ztrátu vyváží ostatní zdařilejší trejdy.
Libri: roky vypláceli 14 centů pak 12 centů teď devět. Neni to firma ale fond, je tam i opční strategie proto ten nadstandardní výnos. Je to income investice neni třeba doufat že udělá sto procent nebo že se vrátí na třicet, nevrátí.
@ VoDo:
Takže fond, tak do čoho dali tie peniaze?