Vzhledem k vývoji ve dnech 7. – 12. července 2015 dávám zpět na titulní stranu článek května 2014. Nechápu, proč jsou všichni tak zaskočeni rozporem mezi Německem a Francií. Psal jsem o něm již více než před rokem.
………..
Na pozadí blížících se voleb do Evropského parlamentu se schyluje k mnohem zásadnější bitvě. Bitvě severu proti jihu o roli Evropské centrální banky, potažmo k bitvě o euro.
Blížíme se k době, kdy nastane další kolo velká debaty o budoucí pozici Evropské centrální banky a evropské společné měny. Francie a další země „jihu“ si opakovaně stěžují na problémy s exportem díky příliš silnému euru, Německo takovéto problémy nemá, naopak, Evropská unie uvažovala i o jeho sankcionování za obchodní přebytek. Čím silnější domácí měna, tím levněji v přepočtu dovozy ropy, plynu apod. Proto Německu silnější euro nevadí.
Rozbroje mezi Německem a Francií nejsou nic nového. Už od vzniku Evropské centrální banky se Německo snažilo o to, aby její model kopíroval fungování Bundesbanky, včetně cílů. Francouzi požadovali centrální banku více podporující ekonomický růst a snižující nezaměstnanost i za cenu vyšší inflace. Stávající přístup „něco mezi“ ECB nevyhovuje ani Německu, ani Francii.
Ekonomika zemí eurozóny se ozdravuje, ale jen v průměru. Ekonomiky Německa a dalších zemí „severu“ (včetně České republiky) se ozdravují rychleji (měřeno ekonomickým růstem a změnou míry nezaměstnanosti) nežli ekonomiky „jihu“ (Francie a země na jih od ní).
Jižní země tlačí ECB směrem k podpoře ekonomického růstu, tlačí ji k „evropskému QE“, k nakupování aktiv všeho druhu, inflace z jejich pohledu nehrozí. To je hezká věc. Pokud něco takového děla centrální banka jedné země (Spojení státy či Japonsko) je jasné, jaké bondy a jaká aktiva bude nakupovat. Podle jakého principu by se však určilo, cenné papíry kterého státu bude ECB nakupovat? Koho upřednostní? Může takovéto postupy napadnout například německý ústavní soud?
Tlak na Německo bude v nejbližší době pravděpodobně sílit, aby schválilo intervence směrem k oslabení eura. Co když se ECB přikloní k záporným úrokovým sazbám?
Tyto tlaky nejsou výsledkem globální měnové krize, ale výsledkem vnitřní krize eurozóny. Některé země mají obchodní přebytek, jiné obchodní deficit a tudíž mají různé požadavky na kurz eura. Ať už je kurz eura jakýkoliv, některým zemím vyhovuje, jiným ne, ale ty nemají opatření na obranu.
Nejpozději v polovině příštího roku se budoucnost eura a úvahy nad jeho možným rozdělením opět dostanou na titulní stránky novin.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
O zotavovaní českej ekonomiky by sa dalo debatovať dlhé hodiny, pretože asi pred 9 mesiacmi sa menil spôsob merania nezamestnanosti.
Nie raz som povedal, že vnútorné pnutie v EU a v Eurozóne, roztrhá EU. tento článok istým spôsobom je potvrdenie toho čo som hovoril.
Měření nezaměstnanosti se v ČR změnilo od ledna 2013.
https://proinvestory.cz/jaka-je-skutecna-nezamestnanost-v-ceske-republice
Také od té doby se v médiích mnohem více hodně prezentuje absolutní počet nezaměstnaných, ne míra nezaměstnanosti.
V zásadě – ať je tady řeč o kterékoli dílčí mikro či makro-ekonomické problematice – či se budeme bavit o probíhajícím rozkladu vztahů na centrální ose EU = Paříž-Berlín – vždy zcela zákonitě narazíme na stejný problém ! Totiž, že se vyhýbá ta debata vždy jádru problému a řeší se okrajové jevy, de facto méně podstatné či zcela nepodstatné – nikoliv podstatná příčina. V mých očích a tedy mnou viděno – ten úhelný kámen celého západního systém věcí spočívá v chybné funkci peněz. V zásadě potom jako největší a primární problém vidím tzv. „úročení“. Může mi zde kdokoliv o tom dělat přednášky o funkci půjček pro „moderní fungování ekonomik“ a úročení těchto – děkuji. Skutečně děkuji – již jsem „blil“ … Mám to docela nastudované a proto tvrdím, že toto je úhelný kámen, který současný převládající světový systém s přehledem pošle „do kytek“ a to se všemi okolostojíčnostmi a to způsobem, který zneguje všechny dosavadní drobné přechodné zisky, výhody a připodotýkám, že z hlediska konečného výsledku ten výsledek bude v dramatickém mínusu !
Nedělám si žádné iluze, jak to celé globálně dopadne. To totiž je jednak prorokováno – a plní se ty proroctví dost děsivě přesně, druhák potom alespoň mi to je jasné a zřetelné, že to tak je a že se tomu „game over“ vyhnout již nepůjde.
Slušelo by se navrhnout alespoň náznak konstruktívního řešení. Zde, Bohu žel, dlužno říci, že konstruktívní řešení již neexistuje. Jediný rozumný postoj vzdělaného obeznámeného člověka je pouze mírnit v rámci vlastních možností všechna ta neštěstí kolem sebe a čekat na onen „game over“. Není to fatalismus. Je to důsledek osobního pochopení příčin a zákonitostí. Lidé, kteří toto nepochopili – ti jsou poznatelní na velkou dálku – klidně až ze střední Evropy do Australie. Nikdo se ničemu nedokáže jakkoli lstivě promyšleně bude plánovat a postupovat.
Pokus zemí BRIC(S) zavést zlatem podloženou světovou měnu to již neodvrátí – spíše urychlí. Ostatně ale čas se krátí furt 😀
Jsem zvojtil před-předposlední větu – což tímto napravuji…
„Nikdo se ničemu nedokáže VYHNOUT jakkoli lstivě promyšleně bude plánovat a postupovat.“
… inu červen se kvapem blíží.
Amen
Ale pane Dvořáku, i Vám musí být úplně jasné, že ekonomika zemí eurozóny se ozdravuje jen díky kreativně upraveným statistikám, hlavně těch o inflaci. Kdyby státy EU zvěřejňovali reálnou inflaci, bylo by zajímavé spočítat kolik z nich opravdu hospodářsky roste, jestli vůbec nějaké.
praveze ne, ma bejt jasno prej uz ted v kvetnu, takze vlastne za par dni, mno nevim jak ostatni, ja uz mam zbaleno, prikoupil jsem vcera jeste 100 metru ostnatyho dratu (clovek nikdy nevi), kdyz je to fakt za rohem… 🙂
Jinak stejne jak jsem to rikal minuly podzim (toto leti co, kolik strasnych veci se od ty doby melo zcela prokazatelne udat a porad nic) tak i letosni vanoce si dovoluji rict ze budou stejne krasne jako ty lonske a uz se na ne moc tesime.
Rozdíly jsou no, ale jsou i mezi Prahou a Hodonínem, kvůli tomu si přřeci Hodonín nebude zakládat svojí měnu či se Praha odtrhávat od zbytku venkova. Internet vám dává příliš informací, z názoru jednotlivce se hned dělá závěr celku, to myslím obecně.
@Petr Gejdos Ja si naopak myslím, že zavedení zlatem podložených nádorních měn států Brics a dalších je jedne z posledních možností, jak se částěčně vyhnout velkému celosvétovému krachu nekrytých měn. Brzy po té by mělo také nastat velké odpuštění dluhů, které byly vytvořeny stějně na základě podvodu.
Že by nás čekalo milostivé léto a to doslova?
Dále je velmi zajímavé „nadbíhání“ Německa Rusku – skrze osobu bývalého kancléře Gerharda Schrödera. I když se oficiální německá místa o ní nevyjadřují zrovna lichotivě.
ano, jestli nejake filozoficke pojednani bude mit velmi mnoho stran, tak je to „vliv masivniho nastupu internetu na jeho konzumenty“.
Protoze takovej s prominutim bordel, jakej jsou schopni si (obecne) lidi udelat v hlave diky internetu z nekonecne mnoha – vzajemne si odporujicich zprav a sdeleni, chrlicich se na ne ze vsech stran v poctu desitek za hodinu, nemuze proste casem dopadnout dobre…
Zacina se to uz davno vyrazne projevovat uz u skolaku na strednich/vysokych, z kterych se stavaji neschopni konzumenti ciziho obsahu, bez kousku sebereflexe, vlastniho nazoru ci kreativity, a tato degradace obyvatelstva bude dal pokracovat.
Idelani nastroj na tvorbu verejneho mineni, cim blbsi lidi ze zdroje casem jsou, tim vic zdroj jejich blbost dale prizivuje… 🙂
Ale stale jsem optimista, ze jednoho dne se to lidem preji, a vratime se zpatky na start, bez internetu, bez televize, jen s knizkou v ruce a na zahradce, a co je nejdulezitejsi …s uplne cistou a klidnou mysli…
Fakt se na to tesim, i kdyz v nasi generaci to jeste asi nedopadne.
Internet je životní nutnost jako toaletní papír!
2 lulinak – naprostý souhlas – jako rodič tria ratolestí mohu potvrdit, že je to doslova každodenní boj o využití času dětí mimo PC – vypínat wifi, kontrolovat kolik stránek v knize přečetli, debaty o světě mimo internet, atd. – je to fakt náročné a nedá se přestat, dokud nejstarší není přesvědčeno, že i reálný svět má výrazně více odstínů než virtuální realita
Pet – souhlas, wifi jsem doma také vypínám…
jojo, a kdyz tu vzrustajici blbost a „medialne vybudovanou demenci obyvatelstva“ kolem sebe denne pozoruju, stale vic chapu lidi, kteri se jednoho dne seberou, a odstehujou se na konec vesnice, bez internetu, televize a radia, a je jim proste ..krasne…
Mame maly deti, cili se budeme i dal naivne pokouset je usmernovat, ale lidi jsou vzdy takovi, v jakem prostredi se pohybuji, cili brzka skola a kamaradi holt k jejich formovani prispeji velmi silne a castecne nevratnym zpusobem, tj. s tabletem u palice a hrnutim tisicu nesmyslu do hlavy kazdy den, ze po case uz nebudou vedet jak voni trava, protoze se o tom na netu nepise…
Ostrihnout doma deti nema smysl, kdyz vetsinu produkcniho casu pak travi v prostredi, kde je toto naopak ziveno…
Ale zpet ke kolapsu, jeste par dni…
opravdu to není jednoduché – nejstarší má teprve 16 let, takže jsme to řešili a řešíme přes sport, tam ta technika není tak dominantní – ale fakt je to dost těžké – ale omlouvám se, že tu plevelím diskusi – už končím
Ano uz jen par dni a New York bude srovnan se zemi a budou tu mimozemstane.Na ty se fakt tesim.:D
@ lulinak
Áno sociálne siete a počítačové hry vymyslel sám diabol. 😉
Aby nedošlo k nedorozumeniu, sociálne siete a počítačové hry spolu s kvázi správami v TV (skôr hranie na emócie), klebetné časopisy, nekončiace telenovely atď sú nástrojom na odvrátenie pozornosti a na debilizáciu spoločnosti.
Pán Dvořák.
.
„Tyto tlaky JSOU výsledkem globální měnové krize. Její výsledkem JE TAKÉ vnitřní krize eurozóny.“
.
Čo sa týka EURO-QE, situácia sa skôr, či neskôr zmení aj v Nemecku. Ak jeho export spadne – a to musí, bude rovnako vášnivo požadovať QE.
O 3 novinky sa chcem podeliť:
-Rusi zatrhli používanie ich raketových motorov pre vojenské účeli, USA ich nemôžu používať na vypúšťanie vojenských satelitov (keď tento zákaz neposlúchnu, USA môže dať zbohom ruským raketovým motorom a a na to, že sa dostanú na ISS);
-Rusi zatvoria všetky Ruské pozemné GPS stanice od 1.6;
-Čínsky SWAT cvičil na nepokoje: https://www.zerohedge.com/news/2014-05-13/stunning-images-chinese-riot-police-training-working-class-insurrection
Chystá sa niečo veľké.
Podrobnosti o vzajemnych protiopatrenich ohledne satelitu zde – je to z 5.5.https://www.parabola.cz/zpravicky/21850/usa-blokuji-starty-ruskych-raket-s-evropskymi-satelity/
Já si myslím, že problémem není ani příliš silná ani příliš slabá měna, ba ani fakt, že jde o nekrytou měnu.
Problémem je politická situace, která zcela vylučuje problémy řešit systematickým snižováním mezd, a místo toho se to řeší znehodnocováním měny.
Když po první světové válce Rašín svévolně revalvoval korunu o 100%, naše ekonomika se ocitla v podobné exportní krizi, v jaké je dnes například Řecko nebo Francie. Jenže tenkrát byli lidé jako Baťa, kteří dokázali nastalou krizi vyřešit, obhájit 50% snížení mezd, a zároveň 50% snížení cen svých výrobků.
standa: v kapitalismu ceny klesají, v socialismu rostou