Americká těžba ropy posledních několik let prudce roste, nyní je na úrovni srovnatelné se Saúdskou Arábií. Těžaři najednou mají problém jí prodat. Ne, že by ves větě nebyla poptávka po ropě, nebo by těžaři nebyli ochotni akceptovat světové ceny. Zádrhel je v americké legislativě.
Tato legislativa aktuálně zakazuje prodej americké ropy do zahraničí, s výjimkou Kanady. Jakýkoliv prodej ropy mimo Spojené státy a Kanadu musí projít individuálních schvalovacím procesem. Proto se o něj společnosti vzhledem k administrativní zátěži ani moc nesnaží.
Skupina senátorů nyní žádá o to, aby americké ropné společnosti mohly dodávat ropu i do Mexika. O exportu ropy do dalších zemí se vůbec nemluví, ten by byl zakázán i nadále. Cílem je evidentně prodloužit „životnost“ vlastních ropných zásob.
Na druhou stranu, u země, která takovým způsobem tlačí na volný obchod, mne podobné chování překvapuje.
Výroční analýza 2015 – Pohyb finančního světa se zrychluje
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Ke stažení ZDE
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Me neprekvapuje, ze zeme meri dvojim metrem, vetsina lidi dela to samy. Kazat vodu a pit vino to by „nam“ slo.. Cest vyjimkam.
„Odpůrci svobody jsou zejména intelektuálové a obchodníci. Ti první proto, že chtějí svobodu pro sebe, ale nepřejí ji ostatním, a ti druzí proto, že chtějí volný trh pro své konkurenty, ale ne pro sebe.“ – Milton Friedman
Já bych k tomu dodal, že snahou korporátního fašismu je snižovat konkurenci mezi korporacemi, což vede k vyššším cenám a zvyšovat konkurenční boj mezi zaměstnanci, což vede k nižším mzdám. Strom se pozná po ovoci.