Před pár měsíci jsme byli svědky téměř bankrotu Argentiny, nyní sledujeme vývoj v Rusku a na Ukrajině. Západní země hrozí ekonomickými sankcemi. Putin reaguje stylem „jen si to zkuste, my vyhlásíme default a uvidíme, kdo vyhraje…“
Není od zajímavosti podívat se, jak moc jsou banky angažované směrem emerging markets a které země si tak musí dávat větší pozor.
Angažovanost amerických bank vůči emerging markets je na úrovni kolem 800 miliard dolarů. To vypadá jako velké číslo vyžadující pozornost. Ještě větší pozor si však musí dávat Evropa. Angažovanost evropských bank vůči emerging markets přesahuje hranici 3 biliónů dolarů (některé odhady mluví až o částce blížící se hranici 3,5 biliónu dolarů) a je tak proti americkým bankám čtyřnásobná. K tomu přidejme skutečnost, že dosavadní angažovanost v emerging markets je významným způsobem zisková. Vždyť podíl tam vytvořeného zisku je dvojnásobný s podílem tam držených aktiv.
Jak již předplatitelé vědí, největší angažovanost je ukryta v rozvahách šesti bank, jejichž podíl je dohadován na více než 1,5 biliónu dolarů.
Jde i následující banky:
1) Španělská BBVA s významnou angažovaností v Turecku a Mexiku
2) Španělská Santander s významnou angažovaností v Brazílii, téměř polovina zisků pochází z Latinské Ameriky.
3) Rakouská Erste s významnou angažovaností ve Střední a Východní Evropě
4) Britská HSBC s významnou angažovaností v Indii a Indonésii
5) Britská Standard Chartered s významnou angažovaností v Indii a Indonésii
6) Italská Unicredit s významnou angažovaností v Turecku
Brazílie, Turecko, Indie a Indonésie jsou přitom součástí tzv. „Fragile 5“, tedy zemí s rizikem dalšího ekonomického vývoje (přidává se k nim ještě JAR).
Problémem emerging markets je fakt, že problémy se z jedné země mohou velmi rychle přenést do země druhé, zvláště pokud je investoři hodí do jednoho koše a stáhnou se ze všech zemí naráz.
Pozor na to.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Španělé jsou v pohodě, Turecko a Mexiko čeká růst, tygr středního východu a tygr střední Ameriky.
@ VoDo
Španieli sú v pohode? Tak čo znamená ten proti-monarchický protest po abdikácií kráľa Filipa II. pričom protestujúci vykrikujú „Použite gilotíny.“ a používajú zástavu z éry Franka, čo je asi dôsledok okrem iného aj cca 60% nezamestnanosti mladých či rekordne vysokej miery samovrážd.
Radšej ani nespomínam že v Španielsku v Eurovoľbach získali na sile strany z krajnej pravice a krajnej ľavice.
–
Toľko o tom, že ste dobre informovaný realista. 😛
Oracle, ale poznámka VoDo byla o španělských bankách 🙂 jako rekace na článek. Ty už opravdu chceš vidět jen jednu „pravdu“ 🙂
@ Libri
Chcete mi povedať, že španielske banky sú v poriadku?
Koľko hypoték prepadlo v Španielsku, koľko takých hypoték držia španielske banky? Na 1. otázku nepoznám presnú odpoveď, ale je to pekne vysoké číslo a na 2. otázku tiež nepoznám presnú odpoveď, ale odhadujem, že väčšina z nich je niekde na rozvahách Fedu a ECB.
–
Pikoška: Draghi chce obnoviť ABCP-aktívami kryté komerčné papiere, presne ten typ papierov čo spôsobil krach resp. kolaps v rokoch 2007-2008
To, jak ECB nyní uvažuje o snížení sazeb (až do záporu), dalším ZIRPu a možná i QE, tak to rozhodně není kvůli „hrozbě deflace“, dokonce ani kvůli pomoci PIIGS (těm úroky z dluhu spolehlivě srazila slovní hrozba intervence), ale právě proto, že je potřeba pomoct bankám, které jsou v problémech.
Ano to že Špaňelská banka je angažována v Turecku a Mexiku může být pro tuto banku dobrý protože Turecko a Mexiko mají budoucnost, narozdíl od vyčerpaných BRICS. Opět toto neni můj osobní výmysl, ale názor člověka který určil onen pojem BRIC někdy začátkem tisíciletí. Stejný člověk poukazuje na to, že BRIC je minulost.
nechci říct že jsou v pořádku. pouze jsem psal, že argumentuješ mimo mísu. ani VoDo nepsal že jsou ESP banky OK. jen psal že mají v pohodě expozice do Turecka a Mexika. Ty se pořád ve všem snažíš vidět to své a neustále si svými argumenty (či převzatými od jedněch a těch samých) potvrzuješ svoje přesvědčení. Opět tím nechci říct že jsi mimo mísu, jen stále nejsem přesvědčen, že je vsazuješ do správných časových rámců. nic jiného v tom nehledej.
Libri: ona „diskuze“ s kolegou Oracle probiha uz velmi mnoho mesicu nejak takto:
Prispevek Pana 1: Venku je dneska docela pekne, mozna bude pekne i zitra. Mohly by rust houby, ja mam docela rad hribky.
odpoved Pana 2: Vy to nechapete nebo co! celej svet je v krizi, spanele tohle, cinani tohle, US tohle, rusove tohle, BRICS tohle, tady jsou dukazy co vsechno se kuje a brzy to cely vypukne, a az prijdete o vsechno tak tady nebrecte.
Kdo je pan 1 a pan 2 necht si laskavy ctenar dosadi sam. Jak rikam, tohle je diagnoza a moc fajn dukaz co umi ekonomicky bulvar (pekny to termin) udelat z cloveka, ktery mu zcela propadne.
Takze novy termin kolapsu mame posunut zase za 3 mesice, ok, pisu si do denicku, a po prazdninach si zase napiseme dalsi…
lulinaku-z vlastni skusenosti- honzajs před rokem 2007 tady taky strašil že banky jsou v -rdeli,ja dal penize do akcii RBS,Ladis na jiném webu vychvaloval tyhle banky do nebe,tak jsem nakoupil a mam z investice jednu desetinu,takže jak tady někteří do nebe vychvalují usd,akcie atd.,tak je si potřeba dávat velkej pozor
Jojo ekonomický bulvár se povedl, vymyslel jsem to já nebo to už někdo někdy řekl? 🙂
https://www.investicniweb.cz/2014/6/3/ecb-sazby-do-minsuu-snizi-kvuli-bankam-ne-inflaci/
všichni kecají,si myslím,že mají starost o banky.Jen to nepovědí na plnou hubu.
Kubik: zajisté, ale nevíš jestli to Honza neříkal už v roce 2003, doopravdy nejde vše jen jedním směrem jak ti na trhu pochopili či dříve či později pochopí. Jediný o co se já tu celou dobu snažím je, aby se sledovaly trendy. Můžu říct že mě to zatím vychází. Bull trh bude tak dlouho dokud nebude, komodity v bear opět dokud nebudou. Cena železný rudy padá jak kámen, letos o 30% což nevypadá na to že je boom a zalroveň to cosi vypovídá o stavu Číny která je největším odběratelem této komodity. A ano Austrálie to tentokrát odnese, nevyhne se problémům jako v letech 2008 a dál.
„ekonomický bulvár“ jsem tady četl poprvé, podle mě to je na Nobelovku 🙂
kubik: to je ten problem kdyz das na ostatni a nemas svuj vlastni system analyzy. Nekdo vychvaluje akcie, jiny kovy, jiny bondy, jiny ruzne komodity. Jiny nemovitosti, jiny business. A dalsi zase muzou strasit timhle, dalsi zase tamtim. Komu muzes verit? A kdyz si nejsi jisty, znamena to zustat stranou? Porad lepsi nez ztratit, coz o to, ale nemuzes se bat donekonecna, to je pak lepsi se venovat necemu kde ten cas vyuzijes lepe. 🙂
co si to ti bankeri dovoluji?! vzdyt podle soudruha Barrosa jsem z krize venku…. 🙂
https://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2014/6/2/societe-generale-ecb-ve-ctvrtek-oznami-cokoli-jen-sotva-bude-mit-pozitivni-vliv-na-realnou-ekonomiku/
@ VoDo
Taká maličká poznámočka, Turecko sa pridáva na stranu BRICS a Mexiko zas žije z USA, a USA zas idú dole kopcom .
@ Lulinak
Chápem kam mierite, ale VoDo sa kapitálne mýli, Západ čaká posledná fáza kolapsu a objektívne je na tom horšie ako BRICS. Mimochodom začnite hovoriť Španielom, Talianom, Grékom, Portugalcom a Francúzom o tom ako sú na tom dobre oproti 2008, lebo majú nízke úrokové sadzby na svojich dlhopisoch, určite to ocenia. Dúfam že ste dobrý bežec a máte v poriadku svoje zdravotné poistenie. 🙂
Financial Times priniesol článok o tom, že cena zlata bolo manipulované a bol štandardný postup:
Trading to influence gold price fix was ‘routine’
Môžete nato vsadiť všetky peniaze, že ovplyvňovanie (čítaj:manipulácia) je ešte stále štandardný postup.
Otázka dokedy?
Hádam kým BRICS nezíska prakticky všetko voľné Západné zlato, čo nepotrvá dlho.
–
Toľko o tom,. že ZH je „finančný bulvár“ a VoDo je realista. 😛
Okomentovaný článok (predplatné na FT nemám, a ani nebudem mať, nebudem kupovať smetie): https://www.zerohedge.com/news/2014-06-03/gold-price-manipulation-was-routine-ft-reports
ZH je finanční bulvár v tom smyslu, že tam jsou i informace neověřené z více zdrojů, spekulace, nekonformní články, atd… ale přesto považuji ZH za velmi užitečný zdroj, jen je potřeba jeho parametry mít na mysli. Na druhou stranu oficiální mainstreamová média jsou zase plná tendenčních názorů systémově konformních ekonomů napojených na stát, státní školy a velké banky, takže tam je při čtení potřeba to filtrovat ještě více.
Že je cena zlata manipulovaná, o tom myslím není pochyb. Otázka ale je, jaký reálný dopad to má. Někdo věří, že bez manipulace by cena Au byla úplně někde jinde (třeba 5000USD), ale já si myslím, že trh až tak moc oblbovat nejde. Kdyby se vláda snažila manipulovat cenu Škody Superb směrem ke 100.000Kč, tak by to lidi/trh prokoukli a všechny Superby by za tu dumpingovou cenu skoupili. A to samé by platilo pro měď, mikročipy, atd… – prostě při uměle stlačené ceně by vzrostla spekulativní poptávka. Stejně tak jako při uměle zvýšené ceně poptávka klesá – např. v případě lidské práce (minimální mzda, vysoké soc+zdrav odvody, atd…) – zde stát jednoznačně touto manipulací snižuje poptávku po práci a tedy působí nezaměstnanost.
Tedy kdybych si myslel, že „přirozená“ cena Au je 5000, ale státy+banky ji manipulují k 1200, tak bych prodal byty, ETF, vzal si půjčky, atd… a vše bych vložil do Au. A nebyl bych sám.
Nechci se nějak míchat do debaty, ale přece jen bych doporučil přečíst tento článeček. Je zajímavý.
https://www.czechfreepress.cz/dalsi-blogy/znehodnocene-penize-to-je-oc-tu-bezi-resenim-muze-byt-i-valka.html
@ Altman
Dá sa oblbovať trh dosť dlho: https://in.reuters.com/article/2014/06/02/china-qingdao-metals-idINL6N0OJ1VC20140602
-dodávam ako zábezpeku používali ku komoditne financovaných pôžičkách aj zlato a to o veľa väčšom množstve ako meď a striebro dokopy. Čo sa stane s cenou zlata, keď sa zistí, že v tých súkromných skladoch je len 40% toho zlata čo sľubujú (alebo menej)?
Predpokladám, že sa to zistí po tom, čo Čína a zbytok BRICS vykúpi prakticky všetky volné Západné zásoby zlata, teda po 15.6.2014.
–
Moja teória je, že dosť veľa špekulantov chcelo zarobiť na Číňanoch, teraz sa prevalil podvod a všetci predávajú, alebo sú short. V prípade zlata situácia bude opačná a budeme vidieť kvantové skoky v cenách zlata najprv 100, potom 200, 500 a možno aj 1000 US$ skoky nárastu.
Mal som na mysli meď a hliník. 🙂
Oracle: to co pise ZH o manipulaci (zlata) je hezky, ale nevysvetluje to 3.5let poklesu (zlata). Obrat klienta, obchodovat proti nemu, to neni nic noveho (GS a spol). Jim jde o rychly „jisty“ profit. Na dlouhodobe manipulaci i kdyby ji byli schopni nic neutrzi (a ze nejsou buhvi jaci zazraci dokazuje ze pak potrebuji bailouty) = nebudou mit bonusy = k cemu riskovat a na co cekat? Trend je trend, ti co tomuhle rozumi proste nejsou hlupaci a nebudou kupovat kdyz to jde dolu a naopak nebudou shortovat pri rustu. To je proti zdrave logice, to delaji akorat hlupaci kteri nerozumi jak trh funguje a takovi se to bud casem nauci nebo ne a prindou o penize. Zlato zase pujde nahoru, ale nejdrive musi absorbovat vsechny kdo ho chteji prodat a evidentne tech kupcu kteri by kupovali zase tak moc nebylo v posledni dobe..takze dolu. Az dojdou prodejci a kupci budou v presile zacne to stoupat. Kdy to bude neni dulezite, v cene to pujde vcas videt. Bude-li to do roka, do 5 let, do 10 let neni dulezite, dokud se to neotoci, trend je dolu..tak trejdovat ve smeru trendu nebo trejdovat jinej trh. Rika se sice ze jenom mrtva ryba plave s proudem, ale stejne jako curat proti vetru se musi umet..jinak hrozi nehoda, tak obchodovat proti trendu se taky musi umet. Kdo kdykoliv zkousel „premoci“ trend urcite bude rozumet. 🙂
@ Plukin
Ale práve že vysvetľuje (naked short o čom písal pôvodne Fincial Time a z čoho cituje ZH) spolu fixingom cien (o čom zas písal Bloomberg, asi VoDov obľúbení portál) práve, že z veľkej časti vysvetľuje veľké denné prepady v cene zlata.
–
Pričom netreba zabúdať ani na jednu drobnosť oblbovačky más typu CNBC a YAHOO finance po každom prepade začne s tým BS, že zlato je mŕtvy a je v medveďom trhu (čisto ako by som počul VoDo) a priemerný malý investor tomu aj uverí a začne predávať.
–
Takže VoDo z veľkej vzdialenosti možno má pravdu, ale keď sa pozrie na denné obchodovanie sú tam masívne prepady, takže všelijako sa to dá tento trh nazvať len nie medvedím. Musím ešte pripomenúť nikto a tým myslím naozaj nikoho s trochou zdravého rozumu nepredá naraz 50-60 ton zlata za predpokladu, že chce zarobiť na predaji. Tým pádom teória o medveďom trhu je neplatná.
–
Čo sa týka budúceho vývoja tento mesiac uvidíme zlato najprv okolo 1170-1180 a potom čo Číňania „zistia“ (hádam po naložení zlata do čínskych lodí), že len 40% zlata v Šanghajských súkromných trezoroch je prítomných tak môže kľudne vystreliť aj do výšok 1500-1600 US$ kvôli nákupnej horúčke aj v Číne, ale aj inde. 🙂
Oracle, ty porád mícháš svoje přesvědčení s tím co vidíš na grafu a jelikož to je proti tvé logice, tak se ti to nelíbí 🙂 medvědí trh znamená, že cena jde na jih – a je úplně jedno z jakých důvodů
@ libri
Blbosť, medvedí trh tak ako trh so zlatom nespráva, na medveďom trhu nie sú masívne denné predaje v málo likvidných hodinách, lebo okrem začiatku medvedieho trhu, každý účastník chce na tom trhu zarobiť, preto nerobí masívne denné predaje, ale predáva postupne.
–
Takže otázka 1: Kedy zlato prešiel do „medvedieho trhu“? Pred 2 rokmi, teda počiatočný masívny predaj už mal odzvoniť.
Otázka 2: Sú teraz denné masívne predaje?
Áno, teda nie je to medvedí trh.
Oracle: když se podíváš na graf a pokud začíná v levém horním rohu a končí v pravém dolním rohu, tak je to medvědí trh, jak vypadají úsečky mezi tím – čili jestli jde o masivní výprodeje, nebo cena se pomalu sune níž s občasnýma korekcema nahoru, je úplně jedno 🙂 a jestli si myslíš že už dávno měla cena jít nahoru a ona pořád nelogicky leze dolů, tak je to taky pořád medvědí trh 🙂
Libri: na to ze na jinem prispevku Oracle pise, ze se rad uci a uci tak tomuhle rozpoznani bull/bear market trhu na dane casovem intervalu se dost urputne brani. Schvalne, kdo to vzda drive, jestli ty vysvetlovani nebo on to sve odmitani? 🙂
Kluci,kde vidite toho medveda na zlate,ja kdyz si otevru mesicni graf,tak zacina vlevo dole na 250 a konci vvpravo nahore na 1250
Jo a kdyz byl DJI na 6500 tak taky vsichni videli medveda za kazdym rohem a vidite dneska,dneska si zase vsichni mysli.ze tenrust neprestane nikdy ale….
@ Kubik
Vďaka, ono Libri a Plukin nechcú pochopiť jednu zásadnú vec, na väčšine búrz sa predáva neexistujúce zlato (a striebro). Zatiaľ čo existujúce zlato pomaličky ale isto sa usadá v trezoroch BRICS, a pomaličky ale isto Západ už nebude mať voľné fyzické zlato na predaj. 🙂 A teraz sa pýtam tu prítomných, ako by nazvali keď sa predáva papierové práva na neexistujúci tovar, žeby to bol podvod a manipulácia? 😛
Oracle: proč argumentuješ (zatím neprokázaným) podvodem na technický popis nakresleného grafu? to že si ty myslíš, že cena klesá nelogicky přece nemění nic na podstatě toho grafu, který se nyní kreslí v sestupném kanále. až se bude kreslit nahoru tak skončí medvědí trh a začne býčí. to přece s našimi přesvědčeními nijak nesouvisí. je to jen technický popis reálné skutečnosti zakreslené do grafu s dvěma osama. x=čas,y=cena. Já jsem třeba taky přesvědčen že současná cena neodráží poměr mězi množstvím peněz a množstvím zlata ale nebudu kvůli tomu říkat že trh je bull, když cena jde dolů, ne? 🙂
No aby to bylo fer,libri,tak tedy urči,který graf máš na mysli,minutový,denní či měsíční,já argumentuji měsíčním,jestli je cena manipulovaná je zatím nepodstatné,prostě na něm začíná a končí cena jak jsem napsal výše,až se to otočí,tak to budem vidět všichni(pravděpodobně ale z pod země)
Jo a dál je jasné,že kdo kupuje drahé kovy hlavně fyzicky,tak je nebude kupovat a prodávat podle minutového grafu,to prostě nelze realizovat
kubik: obchodujes-li mesicni Ok, pak mas-letity horizont, tech 250 bylo tusim pred 10+ lety.. Pro me osobne je to prilis dlouhy horizont vzhledem k nature, uctu atd. Navic jsem v dobe Au=250 nebyl v trhu, takze pro me nema takhle vysoky tf v soucasne dobe proste smysl. Jsem kratkodobejsi hrac. Nebranim se drzet roky, ale takova prilezitost muze prijit jenom jednou za zivot a na to se mi nechce ani cekat ani spolehat. Takze i s fyzickym nakupem bych pockal, protoze „dobra“ cena muze byt vzhledem k vyvoji denni/tydenni jeste „lepsi“ a pak jeste „lepsi“. 🙂 Proto me vice zajima denni/tydenni vyvoj co se tyce zhodnoceni trendu zlata. Protoze nez eventuelni sila bude drive videt na dennim/tydennim nez se ukaze na mesicnim a to uz muze byt prilis vysoko pro rozumny risk. Kdyz zlato primo obchoduju jdu jeste nize.
–
Staci mi i porovnani indexu a kovu na stejnych grafech tj. mesicni s mesicnimi ci denni s dennimi abych videl jak se to vzajemne vyviji, meni-li se rovnovaha, sila/slabost. A chcu-li longovat pak to chcu delat v trhu ktery ma silu a to neni ten ktery posledni dva roky ztraci oproti trhu jinemu.
Oracle : Klidne me mej za nechapaveho hlupaka ktery nevidi v jakem bludu zije a ktery nevi kam se riti. V pohode. Klidne se muze ukazat zes mel naprostou pravdu a ja se zbytkem techniku se tu mylili. Za me osobne je to OK. Me jde o to vydelavat s rozumnym rizikem ted i v budoucnu. A to se mi s mym pohledem co mam dari a s vysledky jsem spokojen. A jsem vzdy pripraven prehodnotit svuj pristup zacne-li se ukazovat, ze moje strategie mozna prestava fungovat. Tobe preju jen ty nejlepsi vysledky. Nejenom se dozit toho zes to dobre zanalyzoval, ale taky zes na tom zaslouzene zarobil balik. 🙂
Oracle: re „sbirat vedomosti jako filatelista znamky“. Moc pekne, tohle jsem hral dlouhou dobu, mysle si, ze se musim mit hluboke znalosti. Pak je taky dobre umet ty vedomosti pouzit, protoze sam znam lidi kteri dokazou tzv s malym kasparkem zahrat velke divadlo. A pred takovyma ja smekam. Existuje spousta teoreticky nabitych lidi, akademiku atd kteri tak nejak nejsou muzi pritomnosti a svych vedomosti a znalosti nejsou tak nejak schopni vyuzit. Jak jsi na tom ty sam?
plukin:
– znam min. jednoho „nabiteho“, co je v realite zivota „na odstrel“
– a prekvapive uplne ve vsech ohledech, na vsech frontach 🙂