Indie je země, která je sice významná, ale o které se v médiích mluví mnohem méně, než například o Číně. A o co tam jde? Začíná tam tlak na repatriaci zlata, není to první země.
Indický nejvyšší soud vyzval indickou centrální banku, aby zdůvodnila, proč má zlato uloženo u Bank of England, případně u Bank for International Settlements a ne ve vlastních trezorech. Soud dále vyzval indickou centrální banku, aby stáhla zlato do Indie. Téměř polovina indického zlata je totiž uložena v Londýně nebo ve Švýcarsku (podle zprávy indické centrální banky konkrétně jde o 265 tun zlata z celkových zlatých rezerv ve výši 558 tun). Tato skutečnost porušuje zákon o indické centrální bance, podle kterého musí být 85% jejího zlata drženo v Indii.
Jak k tomu došlo? K prudkému navýšení zlata drženého mimo Indii došlo před pár lety, kdy Indie odkoupila od Mezinárodního měnového fondu přibližně 200 tun zlata. Toto zlato však zůstalo umístěno ve Švýcarsku, resp. v Londýně. Nyní bude tlak na jeho přesun do Indie.
Tlak z Německa, tlak z Indie… uvidíme, jaké jsou skutečné zásoby fyzického, ne papírového zlata. Ta navíc uvažuje o emisi zlatých obligací, které mohou být v případě zájmu věřitelů splaceny ve zlatě. Jsem zvědav na zájem, a to, jak investoři budou prorovnávat ETF na zlato s těmito obligacemi apod.
Aktuální investiční trilogie:
Hledáme nejlepší články čtenářů:
10 dosud nejčtenějších článků na serveru:
Další vybrané články:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pokud se to bude týkat jen Indie, tak těch 295 tun nebude problém. Horší, pokud by se tak rozhodlo více států..
Také by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby více států chtělo svoje zlato z depozitářů FEDu a Bank of England stáhnout k sobě domů. Takové Německo si myslí, že má tři a půl tisíce tun zlata. Možná je má u někoho uložené, protože doma je nemá. Neuslyšíme zase tu známou otázku: Kam se poděly mé peníze?