V nedávném průzkumu řada čtenářů projevila zájem o akciové analýzy. Rozhodl jsem se publikovat analýzu země, o které se moc nedočtete.
Rusko, Čína, Rusko, Čína – to slyšíme z médií prakticky pořád. Jsou to asi dva týdny, co se mi do rukou dostal report analyzující zemi, ležící mezi Ruskem a Čínou – tedy Mongolsko. Report mne zaujal, a tak jsem se rozhodl se na tuto zemi podívat podrobněji a zjistit, zda se tam nenachází zajímavé investiční příležitosti.
Mongolsko je země o rozloze přibližně 7x větší než ČR, avšak s necelými 3 milióny obyvatel. Patří mezi nejrychleji rostoucí světové ekonomiky, HDP na hlavu jsou necelé 4.000 dolarů, tedy více než v případě Indie. Absolutní výše HDP je však jen 11 miliard dolarů, tedy cca dvacetinová v porovnání s Českou republikou. Podnikat tam není nijak hrozné, kvalita podnikatelského prostředí je na úrovni České republiky. Přitom je považováno za extrémně exotickou zemi.
Její největší bohatství jsou přírodní zdroje. Proto před dvěma lety byl schválen zákon, že zahraniční investor nesmí v případě např. dolů vlastnit více než 49 % (impulsem byla snaha o převzetí jedné z největších společností). Sice ochránil přírodní zdroje, avšak výrazně opadl zájem zahraničních (čínských) investorů. Dopad byl tak dramatický, že loni proběhly reformy těchto zákonů včetně balíčku 50 opatření na podporu ekonomiky. Pokles investic však zatím pokračuje.
Výsledkem byl i propad tamní burzy, kdy oproti vrcholu z počátku roku 2011 (téměř 32.600 bodů) se hodnota burzovního indexu pohybuje kolem 15.500 bodů, tedy na úrovni poloviny tehdejší hodnoty. Za stejné období klesla hodnota místní měny (Tughriku) proti dolaru o třetinu. Rating země je „B1“ od Moody’s a „B+“ od Standard & Poors.
Čtyři pětiny exportu směřují do Číny, opět většinou jde o přírodní zdroje (nesmíme zapomínat, že do roku 1921 nebylo Mongolsko samostatnou zemí a bylo součástí Číny). Jakékoliv zpomalení čínské ekonomiky a následný pokles čínské poptávky po komoditách může negativně ovlivnit mongolskou ekonomiku.
Pokud by však o oslabení čínské ekonomiky nedošlo, mongolská ekonomika se může rychle zotavit. Pokud by zároveň s tím došlo k návratu zahraničních investorů (stačí jeden významný signál, který spustí lavinu), můžeme být svědky významných pohybů na akciovém trhu.
Jaké firmy – zde jen ty největší. Buď se zaměřit na velké komoditní společnosti – jako jsou např. Turquoise Hill Resources obchodovaný na NYSE nebo SouthGobi Resources obchodovaná v Torontu, nebo se podívat po doprovodném jevu – po společnosti spravující reality v hlavním městě Ulánbátaru – Mongolian Growth Group obchodované na OTC trhu ve Spojených státech.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Teraz treba tam ísť, keď je tam relatívne lacno, lebo čochvíľa sa tam nahrnú Rusi a Číňania či iné krajiny BRICS.
–
Keby som mal na to zdroje tak by som kúpil nejakú tú baňu, nie jej akcie, lebo ten je papier a papier znesie všetko.
Pane Oracle ! (12.6.2014 v 06:54)
Nejsem si jistý, nakolik je tento Váš názor konzistentní. Jak se říká v tom vtipu, kde Švejk navrhuje vždy pookračování příběhu ve dvou možnostech slovy „…buď to bude tak, nebo jinak, pokud ale to bude tak, potom opět máme dvě možnosti… atd.“
Mongolsko historicky bylo součástí Číny a nepochybně se v budoucnu opět stane součástí Číny. Nemá smysl uvažovat o jiné možnosti – samotní Rusové, byť jsou s Čínou dnes nutně spojenci, mají s činskou expanzí výhledově starosti. Osobně se domnívám, že Rusko a Čína v rámci BRICS velmi dobře ví, že hrají „velkou hru“, ve které půjde nakonec o holé bytí či nebytí nejen Ruska a Číny, ale celého světa. Tudíž nepochybuji o tom, že strategové v Rusku i v Číně svým politickým exponentům poradili jedině dobře – totiž, aby alespoň do konečného řešení problému s USA všechny „dílčí výhledové třecí plochy“ neutralizovali tj. de facto odložili na případnou budoucnost – neznamená to ovšem ani náhodou, že by v této dějinné strategické hře připustili, aby se „mezi ně nacpal někdo cizí“ (chápat někdo ze Západu) a to byť jen přechodně. Ukrajina v této hře – to je nadějný gambit, pustit Mongolsko (Iran, Syrii a pod.) by byla pro rusko-čínský tandem skoro sebevražda !!
Blíží se doba nejen de facto institucionalizovaného současného „polopráví“ (= zákony platí jen pro plebs), ale přichází doba absolutního bezpráví, kde právo bude alespoň přechodně pouze takové, jaké si místní síla dokáže se zbraní v ruce dobýt a udržet.
Nemůžu tedy nevzpomenout naprosto univerzální investiční pokyn z úst proroka Ježíše: „…Nehromaďte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde zloději vykopávají a kradou, ale hromaďte si poklady v nebi, kde je mol a rez neničí a zloději nevykopávají ani nekradou. Vždyť kde je váš poklad, tam bude i vaše srdce. .. atd“ – viz Bible, zde kupříkladu citace z Matouše, kapitola šestá. Není to tak nesnadné uvědomit si tu bezvýchodnost situace pro „dolarově uvažujícího člověka“, ovšem vyžaduje to potom určitou změnu paradigma ! Pokud ale budete uvažovat v rámci onoho keťaso-vexláckého paradigma s dolarovými papírky v ruce a nadějí na kšeftíky v oku, potom budiž to Váš problém – biblicky řečeno „…padniž krev na tvou hlavu !“
Mi je jasné, že zdejší úspěšní mladí muži tomu rozumět nemůžou – neb nebudou ani jen trochu chtít rozumět, jim totiž dnes ještě zdánlivě stromy rostou až do nebe. Ale i oni to časem pochopí ! To, až je to semele doslova na sekanou, až sami zjistí, do jakého to vlezli slepého střeva. Budiž jim potom země lehká… nebude totiž platit, že „kdo chvíli stál, již stojí opodál !“ Naopak – to oni se budou velký kus vracet a ten kdo stál jakože opodál, bude mít náskok. Oni ti úspěšní mladí muži budou pak říkat cos ve smyslu, že „…kdo nic nedělá, nic nezkazí !“ – to ale je jen kec. Nikdo rozumný se nebude snad za dnešních daností snažit v Gronsku zakládat obří plantáže na pěstování banánů a jiného tropického ovoce a zaručený neúspěch takové pošetilosti potom omlouvat slovy, že kdo nic nedělá, nic nezkazí.
pripravte se na brzkou dobu, kdy v kazde rodine musi byt brambory , slivovice a kalasnikov, bez legrace
brambory mám.a vyměním náboje do kalašnikova za maso.
@ Gejdoš
Hovoril zo mňa chamtivosť a keby som mal pár miliónov nazvyš a chcel by som rozšíriť majetok, tak by som robilo som povedal o Mongolsku. Na druhú stranu tie milióny by som dal do projektu ktorá pomôže ľuďom a biosfére Zeme (akože naraz), a by som žil asi rovnakým spôsobom, možno trochu hektickejšie, lebo by som sa ujal manažovanie toho proejktu.
–
Čo sa týka nadchádzajúcich sa krušných časoch treba mať tieto veci:
1) dobrú karmu;
2) myseľ nastavenú na „a to ja prežijem a budem na tom dobre“ (je v tom riadna dávka optimizmu);
4) vedomosti;
3) zásoby na prežitie vrátane fyzického zlata a striebra.
–
Miestnym „úspešným optimistom“ chýbajú 2 najdôležitejšie veci (možno všetky 4), áno, dobrá karma a nastavenie mysle.
Človek vtedy zistí akú mal karmu keď sa ocitne uprostred krušnej situácie, alebo visí nad ním hrozba smrti. 🙂
Aktualizace Iráku: Kurdové zabírají Kirkúk, Al Kaiída se valí na Bagdád
Cena ropy jde nahoru.
https://www.nwoo.org/2014/06/12/aktualizace-iraku-kurdove-zabiraji-kirkuk-al-kaiida-se-vali-na-bagdad/
Komentář k ropě mám hotov, vyjde v úterý
Jan Dvořák – OK. Rád si přečtu.
Oracle: Ctes si vubec po sobe co pises? Dyt se to vylucuje. „2) myseľ nastavenú na “a to ja prežijem a budem na tom dobre” (je v tom riadna dávka optimizmu)“ vs to co chybi „zdejsim uspesnym optimistum tj. nastaveni mysli“.
Tezko jim to muze chybet kdyz jsou schopni videt svetlou budoucnost pred sebou. (Coz neznamena ze jsou o tom bytostne presvedceni, nicmene vede je to spravnou cestou).
–
Jake je tvoje nastaveni mysli? Mas to nastaveno tak jak pises ze je treba to mit nastaveno? Tj. jsi bytostne presvedcen ze „to prezijes a budes na tom dobre“? Podle toho co pises to teda nevypada, vsude samej krach, katastrofa, rozpad..ale treba jenom rad klames telem.
–
Prinde mi ze dost netusis o cem pises, protoze kdybys nekdy opravdu hledel smrti do tvare, tak pises jinak a byl bys minimalne otevrenejsi tomu co tu pisou ti „zdejsi uspesni optimiste“, kdyz uz bys s nima rovnou nesouhlasil.
– A karmu nech karmou, paklize hodlas zit v roce 2014 a soucasnosti.. Od doby kdy s tim pred tisici lety prisli uz se leccos zmenilo! Hodi se upgradovat sve znalosti, zvlaste u cloveka ktery tvrdi ze „vedomosti jsou dulezite“.. Ledaze bys milovat zivot ve skanzenu, v minulosti a odmital nove poznatky. Zase zpusob klamani telem? 😉