Německo je klíčová evropská ekonomika, německé banky hrají proto velkou roli. Nyní se podívám německé banky. Co se kolem nich děje? Mohou se Bundesbanka a BAFIN bát vlivu Deutsche Bank na německou ekonomiku? Lze elegantně cestou zmenšit vliv Bundesbanky na německou ekonomiku? Lze.
Deutsche Bank patří mezi TOP světové banky a vývoj v ní nelze brát na lehkou váhu. Deutsche Bank nedávno suspendovala několik svých top obchodníků v New Yorku. Tato suspendace následovala po řadě vyšetřování s devizovými obchody.
Deutsche bank jde po řadu let největším obchodníkem na těchto trzích, v tandemu spolu se Citibank se jejich podíl na trhu blíží jedné třetině. Deutsche Bank tuší problémy – vytváří rezervy na právní služby, restrukturalizaci a redukci rozvahy. Kdyby se do větších problémů dostala Deutsche Bank, je ve velkých problémech velice rychle i celá německá ekonomika.
Lze nějak resistivně jednoduše zmenšit dopad případného negativního vývoje v Deutsche Bank na tamní ekonomiku. Lze. Muselo by ale dojít k jejímu rozdělení.
Má smysl Deutsche Bank rozdělit? Zdá se, že ano. A to hlavně z makroekonomickéjho pohledu Německa.
Její klasickou bankovní divizí je nyní Postbank. Uplatnění Glass-Stegall Act by tak bylo relativně jendoduché. Oddělili by klasickou koeční bank (Postbank) od části namočené v řadě problémů na devizových a dalších trzích (Deutsche Bank a historicky i banker Trust).
Takovéto rozdělení by v případě eskalece finanční krize mohlo mít pro Německo cenu zlata.
Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku: