V poledních měsících lze bylo možné pozorovat několik IPO finančních firem. Nejde o nováčky, kteří by šli na trh (jako bylo IPO třeba Facebooku).
Vypadá to, že velké společnosti zbavují svých finančních divizí, případně banky uvádí na trhy své vlastní divize.
Proč se velké společnosti zbavují těchto divizí? Je to shoda náhod nebo se snaží omezit rizika na finančním trhu? O jaké jde společnosti?
Do první skupiny patří například General Electric (NYSE: GE). General Electrics je obrovský konglomerát od průmyslové výroby až po finanční služby (v České republice např. provozuje banku GE Money). Tato finanční divize je z pohledu GE významná, na výnosech se podílí velkou měrou.
Ještě před startem krize se divize GE Capital podílela na ziscích GE dokonce téměř polovinou. Během krize pak finanční divize naopak stáhla GE téměř pod vodu (cena akcie byla v únoru 2009 o 80% než na podzim 2007). Společnost GE to nakonec celé ustála, oklepala se. Finanční divize ale přestala být tím, kdo snáší zlatá vejce.
Loni v listopadu společnost GE oznámila spinoff severoamerické divize retailového bankovnictví to veřejně obchodovatelné společnosti. Letos v půlce března pak následovalo oznámení oznámení IPO své divize nabízející kreditní karty. Vypadá to, že GE směřuje k opuštění retailového bankovnictví a chce se zaměřit na průmysl, aby dokázala držet krok s hlavními rivaly jako jsou Honeywell nebo United Technologies.
Zda, případně kdy, přijde na řadu i banka v České republice, je otázkou.
Do druhé skupin patří lednové IPO společnosti Santander Consumer USA Holding (NYSE: SC). Španělská banka uvádí na trh akcie americké dceřiné společnosti zaměřené na půjčky na nákup automobilů. Zřejmě banka vidí na tomto trhu zvýšené riziko, a tak „s radostí¨ů realizují zisky, vybírají hotovost a omezují svoji expozici na tomto trhu. Není se jí co divit, vždyť v polovině února letošního roku vydala agentura Standard & Poors varování, že kvalita auto úvěrů se velmi rychle zhoršuje.
Doufejme, že jde o standardní restrukturalizaci firmy (v případě GE) a o vybírání zisky (v případě banky Santander) a ne předzvěst horších časů.
Prozatím 5 článků s největším počtem přečtení v roce 2014
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku: