Německo má Řecka plné zuby

Greek crash

Vzhledem k vývoji ve dnech 7. – 12. července 2015 dávám zpět na titulní stranu článek z ledna letošního roku. Nechápu, proč jsou všichni tak zaskočeni německým návrhem na dočasné vyloučení Řecka z eurozóny.

……….

O používání eura v Řecku nakonec rozhodne Německo a pravděpodobnost vyřazení Řecka z eurozońy roste. Hlavní poradce Merkelové před pár dny prohlásil:

„If Alexis Tsipras of the Greek left party Syriza thinks he can cut back the reform efforts and austerity measures, then the troika will have to cut back the credits for Greece,“ he said.

„The times where we had to rescue Greece are over. There is no potential for political blackmail anymore. Greece is no longer of systemic importance for the euro.

 

Řecko dost možná blíží do stejných problémů, kam už jednou mířilo. Bohužel.

Poslední dvě věty citovaného výroku však mluví za vše. Německo totiž už nehodlá doplácet na Řecko a raději se odhodlá ke kroku, kterému se až dosud snažilo téměř za každou cenu vyhnout: „vykopne“ ven z eurozóny. To by byla zásadní změna v evropském makroekonomickém vývoji.  Bylo  by to překročení dříve nemyslitelné hranice směrem k rozpadu eurozóny.

 

 

Výběr článků určených předplatitelům

 

Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:

 

 

Komentáře
  1. diego004 napsal:

    je treba dodat, ze z Eurozony Recko nikdo vykopnout nemuze, nema na to zakony = paku… musi to udelat Reci sami.. 🙂 v cemz tkvi to kouzlo = Nemci maji „ciste ruce“

  2. vertigo napsal:

    „Bylo by to překročení dříve nemyslitelné hranice směrem k rozpadu eurozóny“ – kéž by tomu tak bylo…

  3. Oracle napsal:

    Nemci sú proti QE od ECB a „záchrana“ Grécka vyžaduje práve toto, preto bude Grécku „povolené“ odísť z EMU a možno aj z EU. Pričom je to principiálne jedno ktorá PIGS krajina odíde či je to Taliansko alebo Španielsko alebo Francúzsko (ani jej ekonomika a štátne financie nie sú v poriadku, len sa to menej prepiera). Dôležitejšie je, že keď jedna krajina odíde, tak celá sa EMU rozpadne. A Plukin práve kvôli tomuto článku prehral tú stovku. 😀

  4. Pepan napsal:

    Řekové by museli zešílet, aby dobrovolně opustili EMU a vyloučit je nelze. Pokud ale elita opustila plán vytvořit Spojené státy evropské, je možné, že se pravidla pro vyloučení z EMU změní. Možná je smlouva TTIP prvním krokem k vytvoření rovnou Spojených států euro-amerických. Se zavedením US$ jako jednotné měny by se USA nepáraly. Postupovaly by tvrdě, vždyť Evropa je jejich protektorát. Evropští politici o integraci žvaní, ale sami ji nechtějí, protože z národních politiků by se stali regionální. S tím v USA problém mít nebudou.

  5. Jan Altman napsal:

    Řecko sice nikdo z eurozóny vyhodit nemůže, ale pokud troika na truc zavře kohouty, Řecku samotnému nic jiného nezbyde, než odejít samo. Nebude mít na platy státních zaměstnanců, ani na splátky dluhu. Na dluh defaultuje (či ho ve směšném kurzu nuceně zkonvertuje na drachny) a na platy státním zaměstnancům si bude muset vytisknout drachmy.

    Teoreticky se ale Řekové mohou pokusit o nějakou kulišárnu: defaultovat na státní dluh (přestat ho splácet, stejně tak i všechny záchranné půjčky, atd…) a zkusit hrát na to, že bez splátek dluhu budou mít i při zachování eura vyrovnaný rozpočet. Což teď dokonce mají. Jenže když budou defautovat, kapitál začne zemi v panice opouštět a vše může být jinak.

    Ještě mohou zkusit druhou kulišárnu: nevystoupit z eurozóny, přestat splácet půjčky a pokud jim eura vybraná na daních nebudou stačit na penze a platy byrokratů, tak si dotisknou drachmy. Takže učitelé dostanou třeba půl platu v eurech a půl v drachmách. EU sice z dvojměnového systému happy nebude, ale co zmůže…

    Plus je samozřejmě otázka, nakolik jsou silná slova z Německa jen rétorika, ukazování ramen na Řecko a ukazování odhodlanosti směrem k vlastním voličům. Pokud by ale hrozilo, že by se při grexitu nákaza mohla přesunout na Kypr, Španělsko, Portugalsko, Itálii či dokonce Francii, Němci možná vyměknou – budou sice mluvit drsně, ale dají tichý souhlas ECB nakupovat řecký dluh – vlk se nažere a koza (aspoň zase na čas) zůstane celá.

  6. plukin napsal:

    Armstrong psal neco v tom smyslu, ze by doporucoval Recku vystoupit, reformovat a pak by to byl dlouhodobe nejlepsi long v Evrope, protoze by si tu bolest odbyli ted. Navic by si sefovali sami a nebyli odkazani na Brusel. Me to smysl dava.

  7. diego004 napsal:

    Plukin: kolikrat ze ti recti sefici zbankrotovali v celkem kratke historii sveho statu? tusim to bylo 5x… takze zase takovy rozdil oproti Bruseli to asi neni… 🙂

  8. Oracle napsal:

    Grécko nemôže z EMU ani vystúpiť, je to na to článok 140, §3 v Zmluve o fungovaní EU ktorá hovorí, že členstvo v EMU je neodvolateľné.
    Takže Grékom ostáva jedine vystúpenie z celej EU, vzhľadom na situáciu v Grécku a negatívne ekonomické dopady idiotizmu Bruselu na to je viac než dostatok politického kapitálu.

  9. Pet napsal:

    Pěkný divadelní kus se hraje již 3 týdny v Bruselu, hlavní roli přisoudila Trojka mladému herci z Řecka, režie se ujalo Německo, kulisy staví Francie a ostatní herci – zástupci vlád EZ mají menší role, kde se mohou presentovat za aplausu domácích voličů. Celá „řecká krize“ se chýlí ke konci ve stylu kyperské „tragédie“ a za pár týdnů bude hlavní režisér – A. Merkelová veleben, jak dokonale celé dílo pojal, když nedopustil islandský scénář( na který to krátce vypadalo). EURo a Německo zvlášť, vyjde z celé „krize“ posíleno. Svět se chystá na důležitější „pohromy“, které umožní trochu oslabit USD, aby se optika USA ekonomiky trochu vylepšila před volbou nového presidenta.

  10. Jan Dvořák napsal:

    Pet: s Vaším názorem lze víceméně souhlasit s malou výhradou. I když hru režíruje Německo, režisér není určen. O tuto pozici se A. Merkelová přetahuje s šéfem Bundesbanky J. Weidmannem.

  11. Pet napsal:

    předpokládám, že šéf BD(resp. bankovní sektor) je producent se vším všudy, tj. že vybírá a určuje obsazení jednotlivých postů, včetně politické reprezentace. Musím uznat, že jsem v jednu chvíli skočil na špek, že si Řek připravil referendem islandskou cestu, ale ve skutečnosti dochází na odstranění staré byrokracie(=korupční kanály) pod „vládou lidu“, resp. nastupující duhové vlády – do Řecka se vpustí kapitál, pod heslem zajištění konkurence a Tsipras bude mít místo v řeckých dějinách jak dokázal zmodernizovat Řecko. Pokud někdo označil aktuální dohodu za „protektorát“, má pravdu a je jen s podivem jak dlouho se tento divadelní kus připravoval, když odborníky na finance, daně, privatizaci státních podniků nabízelo Německo již v roce 2011 – co nešlo tenkrát, jde teď a je jedno jestli se tomu říká svěřenecký fond, nebo zástava na poskytnutou půjčku.

  12. lulinak napsal:

    mno vida, povedena umela taskarice zase skoncila a muzeme se vratit v klidu na x mesicu k normalu, stale rikam ze nad kreativitou politiku kdyz tece do bot nam bude padat brada, a tohle je jen dalsi z mnoha dukazu.
    Zakony se v Recku napisi za dva dny, schvali to tato anebo pristi vlada a jede se dal. Ale jedno je jiste, ZH a podobne platky budou dal mlet svou, bez ohledu na realny vyvoj na trzich ktere maji pred sebou asi dalsi krasnou rustovou vlnu, tak ale hlavne ze to nese…. 🙂

Přidat komentář