Co je noční můrou Číny? Jsou to klasifikované úvěry. Uvědomme si jednu věc, jak moc objem úvěrů v Číně rostl:
Objem úvěrů rostl v Číně více 2x rychleji než ve Spojených státech před krizí.
Kde je problém? Řada oborů trpí po letech masívních investic (financovaných hlavně úvěry) významnou nadkapacitou. Společnosti investovaly dopředu, aby stačily pokrýt poptávku, v jejíž růst doufaly. Nyní k tomuto růstu nedošlo a společnosti nemají jak splácet investiční úvěry.
Podle China Banking Regulatory Commission činí objem ztrátových úvěrů poskytnutých komerčními bankami na konci druhého čtvrtletí letošního roku přes 450 miliard juanů (>72 miliard USD). To představuje mezičtvrtletní navýšení o 4,2%, meziroční růst o více než 11%.
Celkový objem problémových úvěrů je 1,5 biliónu juanů, opravné položky na ně vytvořené činí 1,3 biliónu.
Podíl ztrátových úvěrů na celkovém objemu úvěrů se stále drží pod 1 %. Nevěřím, že něco takového je možné. V nejlepších případech vystoupal tento poměr “pouze“ k 5% – např. ve Spojených státech v roce 2007, při krizi Emerging markets z roku 1997 dosahovaly tyto poměry v různých zemích cca 20%, v Rusku v roce 1995 dosáhl až 40%, v Číně v roce 1990 dokonce 50%.
Proto půjde objem ztrátových úvěrů prudce nahoru a čínsky banky budou nuceny odepsat stamiliardy dolarů, možná i více.
Čínské devizové rezervy se díky vynucené sanaci bank mohou rázem významně scvrknout… i když vzhledem k zásahům vlády do ekonomiky bude plné projevení se těchto ztrát ještě nějakou dobu trvat.
Výběr článků určených předplatitelům
Výběr článků věnovaných finančnímu systému jako celku:
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pár bankrotov to tam len prečistí, problém je ale inde a to sú pracujúci. Totiž v Číne sa to pod povrchom vrie (zlynčovanie tých skorumpovaných 5 policajtov je je dostatočným dôkazom) a keď začnú masívne prepúšťať a krachovať banky, tak začnú masívne protesty a občianske nepokoje (politických vodcov prípadnej občianskej vojny Xi-ho klan odstránil z moci).
Takže keď prepuknú protesty a nepokoje Čínske vedenie nebude mať prakticky inú možnosť, než zaviesť reformy (Tienanmen môžu opakovať len 1-2 mestách). Musím teraz poznamenať Čínske vedenie nikdy (aspoň v posledných 4-5 desaťročiach) nebolo marxistické, bolo konfuciánske a onedlho budú musieť priznať farbu.
A ty růsty úvěrů jsou roční, nebo kumulativní za to uvedené období? (Protože pokud kumulativní, tak si nejsem jist, zda je 87% růst za 7 let horší/větší, než 50% za 5 let)
Růsty objemů úvěrů jsou kumulativní za uvedená období.
Takže 8-12% ročný nárast úrokov a to v rôznych obdobiach (údaje sú aj z 90. rokov aj z prelomu tisícročí a aj z poslednej a tejto dekády), takže tá štatistika má malú výpovednú hodnotu o súčasnej situácií (hoci trendy sú viditeľné).
Lepšie by bolo, keby sa uvádzali dáta zo súčasného obdobia, to by ukázalo kto je na tom najhoršie práve TERAZ.
Economies are not improving, Barron and Celente tell King World News Propaganda about improving economies is disinformation, mining entrepreneur and geologist Keith Barron tells King World News from Europe:
https://kingworldnews.com/kingworldnews/KWN_DailyWeb/Entries/2014/8/14_It…
From the United States, trends forecaster Gerald Celente comes to the same conclusion for KWN:
https://kingworldnews.com/kingworldnews/KWN_DailyWeb/Entries/2014/8/13_Ge…
a ti američani prostě nemají peníze, ale utrácejí, ale z čeho ti kluci v tom největším supermarketu dělají zisk, to mi hlava nebere, co pane Oracle?:-)
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2703183/wal-mart-ohlasil-sve-vysledky-za-2q—zisk-v-souladu-s-ocekavanim-trzby-nad-ocekavani.html
:-)))
@ Cipinek
Keď dáte dosť dole svoje očakávania aj minimálny nárast tržieb vyzerá super: https://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/11/20131114_WMT.png
Otázka: Koľko percent zisku tvorili tržby z EBT kariet (žobračenky) a vládnych programov na výživu, žeby 50%? 😀
Taká malá poznámka, 50% Američanov dostáva nejakú vládnu podporu vrátane EBT a rekordný počet amerických školopovinných detí je bezdomovcom. 🙁
–
Iné téma, Putin povedal, že k čertu s US$: https://www.zerohedge.com/news/2014-08-14/putin-says-petrodollar-must-die-dollar-monopoly-energy-trade-damaging-russias-econom
Ako poznám niektorých, budú zas niečo hovoriť o „neotrasiteľnej pozície US$“. K tomu ešte podľa všetkého Rusi začnú svoju ropu a plyn predávať za Ruble.
k uvedenému tématu je na dokreslení zajímavý článek na https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2702326/project-syndicate-cinsky-zly-sen.html
Nejistá schopnost – či ochota – čínské vlády udržet na uzdě dluh je patrná z jejího protichůdného odhodlání zavést významné strukturální reformy a současně udržet roční růst HDP ve výši 7,5%. Vzhledem k tomu, že Čína vděčí za svůj nedávný růst z velké části dluhově financovaným investicím – často do projektů, jako jsou infrastruktura a bydlení, které měly podpořit čínský sen –, jakákoliv snaha získat růst úvěrů pod kontrolu pravděpodobně vyvolá tvrdé přistání.
Další podobností je nahromadění dluhu uvnitř firemního sektoru. Firemní pákový efekt v Číně se zvýšil ze 2,4násobku kmenového kapitálu v roce 2007 na loňský 3,5násobek – což je výrazně nad úrovní Spojených států a Evropy. Téměř polovina tohoto dluhu se stane do roka splatnou, přestože se jeho velká část využívá k financování mnohaletých infrastrukturálních projektů.
Situaci dále zhoršuje fakt, že velká část nových úvěrů vznikla v sektoru stínového bankovnictví s vysokými úrokovými sazbami, takže schopnost vypůjčovatelů splácet se stává přetíženou. Každá pátá korporace nese na svých bedrech zátěž dluhu přesahujícího osminásobek kmenového kapitálu a vydělává méně než dvojnásobek splátky úroků, což značně oslabuje odolnost těchto firem vůči růstovým šokům.
Čínská situace je jistě extrémnější než japonská. Japonské investice dosahovaly na vrcholu 33% HDP, oproti 47% v Číně. To je značný rozdíl, zvláště když uvážíme, že čínský HDP na obyvatele činí pouhých 19% maximální hodnoty v Japonsku, zatímco její dluh již dosáhl 60% japonského. Akumulace dluhu v Číně – 71 procentních bodů HDP za posledních pět let – je navíc mnohem prudší než v Japonsku, kde úroveň dluhu vzrostla za pětileté období před krachem pouze o 16 procentních bodů.
@ Cipinek
Zabudol som spomenúť ešte 1 fakt: čísla z málo-obchodnej predaje sú už 3. mesiac pod očakávaniami. To znamená buď to, že Američania fakt nemajú peniaze nazvyš, alebo to, že niekde bol taký sneh a je taká kosa, že ani doteraz sa ten sneh neroztopil a kvôli tomu nikto nešiel na nákup.
Korporátne média budú tvrdiť, že to druhé, budete to tvrdiť aj Vy? 🙂
Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2014-08-13/retail-sales-miss-third-month-row-worst-print-january
ke ztrátovým úvěrům se přidávají několikráte využité skladové zásoby kovů – problém záruk na úvěry se rozrůstá – Potential losses in suspected China port metals financing fraud tops $930 mln – https://www.reuters.com/article/2014/08/16/us-china-qingdao-losses-factbox-idUSKBN0GG02820140816