Podvádějící finanční systém

Během posledního měsíce jsem zaregistroval dva signály o podvádějícím systému. V prvním případě (LIBOR) je bezpochyby o úmysl a v posledních dnech se mu dostalo velké publicity, v druhém, kde jde o objem hotovosti držený americkými společnostmi, tuto možnost také nelze vyloučit a publicita byla minimální.

V posledních několika dnech se mluví o manipulaci klíčové londýnské mezinárodní úrokové sazby (LIBOR). Ve Velké Británii je to považováno za událost mimořádného významu, s čímž plně souhlasím. Jde o sazbu, od které se odvíjí řada dalších sazeb a řádově větší množství derivátů (podle výpočtů Wall Street Journal se jedná úvěry v rozsahu 10 biliónů dolarů a o deriváty až v sumě cca 800 biliónů dolarů). Tyto manipulace ve své podstatě postihly prakticky každého, kdo se ať tou či jinou formou přišel do styku s půjčkami.

Co je zarážející, je skutečnost, že na manipulaci této sazby stačilo pár jedinců. Ukazuje to na slabost celého finančního systému. Na krizi reagoval Mervin King, guvernér Bank of England. Podle něj je třeba něco udělat s finančním systémem, změnit jeho strukturu.

K tomu jsem si uvědomil ještě jednu věc – jméno banky, kde to začalo. Ano, Barclays. Je to ta samá banka, jejíž hedge fondy jako první oznámily před 4 lety ztráty ze subprime hypoték.  Co následovalo, máme jistě všichni v živé paměti. Co se děje nyní? Šéf Barclays rezignoval, Labouristická strana požaduje kriminální vyšetřování.  Toto může ukazovat a na rozjíždějící se vyšetřování špiček globálního finančního systému, jak jsem o této možnosti psal ve výroční analýze pro tento rok. Nevěřím,že v tom „pojede“ jenom jedna banka.

 

To ale není vše. Ukazuje se, že zásadní chyba je i v reportingu amerických společností, navíc v místě, kdy bych to čekal ze všeho nejméně. V hotovosti firem, potažmo jejich penězích uložených na účtech v bankách. V minulosti se jako důvod, že není třeba propadat panice ohledně ekonomického vývoje Spojených států, poukazovalo na to, že společnosti drží rekordní objem hotovosti, který rychle narůstá. Tato hotovost měla přispět k nastartování ekonomického růstu v USA.  Nyní se ukazuje, že to není až tak úplně pravda a nelze na ní spoléhat.

 

Revidovaná data – viz graf výše (pocházející z Wall Street Journal) – zaznamenala dosud nevídanou změnu oproti původním datům. Revize dat přinesla pokles hotovosti prakticky o 500 mld. dolarů, z 2,23 biliónu na 1,74 biliónu. To už není ledajaká „statistická odchylka“. Tady je buď něco systémově špatně. Pravděpodobně může jít o oceňování cenných papírů (obligací) držených společnostmi nebo byly tyto prostředky firmami skutečně vynaloženy, ale zatím se to nijak projevilo. Nebo i projevilo, avšak jen zabránilo hlubším ekonomickým problémům Spojených států.

Manipulace sazeb LIBOR je jeden kámen vypadlý z hráze držící stávající finanční systém, nadceňování hotovosti americkými firmami pak další. Je jen otázka času, kdy se vyvalí další a co konkrétně to bude. Tohle nemůže systém ustát (zřejmě proto i bankéři masívně opouští své pozice) a celé to směřuje k ustanovení zcela nového globálního finančního systému postaveném na drahých kovech.

Založit si nyní např. Zlatý důchod (stribrnyucet.cz) se zdá být tím nejlepším, co pro svou budoucnost můžete udělat.“

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

 

Další vybrané články:

 

Komentáře
  1. Ives napsal:

    Další zajímavůstka o tom, která země se přidává v novodobé měnové válce na tu kterou stranu: https://www.silverdoctors.com/switzerland-defies-us-eu-ban-on-iran-oil/

Přidat komentář