Pozor na podvodníky se stříbrem

Drahé kovy odjakživa přitahovaly podvodníky. Ani současnost není jiná – podvodníci pouze rozšířili repertoár triků. Podívejme se na některé z nich.

Falšování ryzosti kovu je nejstarší a také nejprimitivnější technikou podvodu v drahých kovech. Zatímco středověcí padělatelé míchali do zlata měď anebo pozlacovali mosaz, novodobí padělatelé vylepšili své techniky padělání drahých kovů o falešné certifikáty, falešná sériová čísla slitků a precizní reprodukci ochranných hologramů.

I když se každý druhý investor domnívá, že umí rozpoznat padělek, opak je pravdou. Ano, můžeme si po večerech hrát s Archimédovým zákonem, můžeme zkoušet otěr slitku pomocí kyselin. Z praxe víme, že to k odhalení padělku nestačí – viz nedávné aféry s wolframem v zlatých slitcích. Žádné certifikáty proti padělku nepomohou. Pomůže pouze pečlivý výběr obchodníka, který neobchoduje se zbožím z oběhu a má zajištěné přímé dodávky od rafinéra či mincovny.

Často se moderní podvodníci snaží parazitovat na renomé velkého obchodníka s drahými kovy a využít lidské chamtivosti. Podvodník se zaštiťuje zvučným jménem a láká z naivních lidí peníze neuvěřitelně „výhodnými“ nabídkami. V minulém měsíci například stovkám Němců dorazil e-mail, kde podvodník tvrdí, že spolupracuje se SILVERUM s.r.o. a získává 50% slevu na vše v sortimentu  firmy. Mail byl napsán obstojnou němčinou, podepsán je jakýsi Petr Svoboda, firma Almatech s.r.o. z Plzně. Odchozí mail podvodníka je almatech01@gmail.com. Číslo účtu vede do české pobočky OberBank.

Na první pohled je jasné, že jde o podvod. Slevu 50% nikdo na drahé kovy poskytnout samozřejmě nemůže, protože marže v obchodu s drahými kovy se pohybují v jednotkách procent. Mimo to velcí obchodníci s drahými kovy zásadně prodávají pod vlastní značkou, a prodej nikdy žádným tzv. obchodním zástupcům nebo zprostředkovatelům. Vlastní pověst a obchodní značku si každý solidní obchodník s drahými kovy velmi pečlivě chrání.

Ověřujte si data, ať vaše peníze neskončí v koši.

 

 

Aktuální investiční trilogie:

  1. Rýsuje se nový finanční systém
  2. Volby ve Francii jako katalyzátor dalšího vývoje
  3. Devizový trh se změnil k nepoznání

Hledáme nejlepší články čtenářů:


10 dosud nejčtenějších článků na serveru:

Komentáře
  1. Mario napsal:

    nejvic clovek usetri, kdyz nekoupi nic:). zasadne vyuzivam indexovej certifikat, spread na rozdil od dealeru minimalni. a nemusim se zabyvat jestli je pravej nebo ne:))

  2. Ives napsal:

    Mario: dokud zatím současný finanční systém „jakžtakž“ funguje, tak takový indexový certifikát není špatná volba. Ale až se to sesype, tak, protože je to jenom imaginární elektronický záznam kdesi v databázi banky/depozitáře (a pohledávka za bankou, která certifikát emitovala, a která zkrachuje), tak si s ním nebudeš moci ani vytřít…(víme všichni, co…:-) To inflační marky ve Výmarském Německu se daly použít alespoň na zatopení a ohřev jídla.

  3. Mario napsal:

    ano, je to mozne. ale ja to riziko rad podstoupim. na rozdil od nekterych zdejsich pesimistu neverim v konec systemu, v bankrot emitentu, ani v konec sveta:). pripadne si to fyzicky stribro v opravdu zlych dobach krachu systemu „vezmu“ pomoci olova:)

  4. Mario: OK, pokud jste ochoten držet krach emitenta 🙂
    Hodně lidu si totéž říkalo u LehmanBr, MerLyn, Enronu bla bla bla a posledně nadmíru důvěry odskákalo 50.000 Poláků:
    https://www.silverum.cz/news/krach-amber-gold-kdo-se-nepouci-a-294.html?zenid=4mks1n6qh25gk5c61frgq22b77 A garantuji Vám, že mnoho z nich také „nevěřilo v krach emitenta“.

    To samozřejmě nikoho nestraším. Jen pozor, důvěra je křehké zboží a není radno s ním moc třást 🙂
    Jak začíná politik nebo bankéř hovořit o důvěře, je nejvyšší čast zaklapnout peněženku a utíkat.

Přidat komentář