Prime hypotéky v Americe – předzvěst další krize?

Jistě dnes všichni díky finanční krizi víme, co znamená subprime hypotéka a co dokázalo provést jejich „balení“ do CDO instrumentů a vytváření  jejich derivátů na n-tou bankovními institucemi. Subprime hypotéky byly určeny tady v USA lidem, kteří potenciálně mohou mít problémy se splácením. Do nedávna se  u kvalitních hypoték tzv. prime předpokládalo, že zde problém nehrozí, vše je v průměru řádně spláceno a dluhové instrumenty, které obsahují jejich portfolio je kvalitní a má tedy na bilancích finančních institucí relativně vysokou hodnotu. Co je však podle posledních reportů alarmující je, že i tyto „kvalitní papíry“ začínají mít pochybnou hodnotu. Hovořím zde o posledním vývoji indexu PrimeX společnosti Markit.

Pojďme se podívat na jeho poslední vývoj (zdroj: Markit):

Tento index je vázaný na prime hypotéky narozdíl od ABX indexu, který se naopak vztahuje na subprime, od stejné společnosti. ABX se začal před počátkem finanční krize propadat pod tzv. par hodnotu 100, zatímco PrimeX se donedávna hladce nad hodnotou 100 udržoval.  Teď se i tento index kvalitních hypoték dostal pod par. Je zcela možné, že může jít jen o shodu náhod, jelikož PrimeX byl spuštěn až v r. 2010 a nejsou „vychytány všechny mouchy“ v kalkulaci a prezentaci. Nicméně, problémy potvrdila i agentura Fitch, která na počátku října provedla průzkum trhu kvalitních hypoték a potvrdila, že jedním z problémů jsou i oddalování splátek. To by mohlo znamenat, že krize se začíná projevovat i na na tomto segmentu kreditního trhu, což by jistě mohlo současné problémy dále eskalovat a prohloubit krizi finančních institucí.

Do jaké míry dokáže na současném trhu pomoci snížení dlouhodobých úrokových sazeb na hypotečním trhu v USA, což byl v podstatě jedním z cílů operace Twist Fedu? Podle posledních dat se jedná o v současné době klasickou situaci, kdy pokles sazeb vede jen minimálnímu nárůstu refinacování a poskytování nových hypoték.

Na závěr se pojďme podívat na vývoj indexu na burze Chicago Mercantile Exchange Composite 50 Home Price Index, meřící cenovou hladinu rezidenčních nemovitostí v USA (měsíční data):

 

 

 

5 dosud nejčtenějších článků na serveru:


 

 

Další analýzy a komentáře Martina Lembáka

 

 

Komentáře
  1. VoDo napsal:

    Je cast na sort regionalnich bank? Too small to bail out!
    takovou hrubku, jedno O ve slove too, hanba mi!

  2. Martin Lembák napsal:

    Ano, to je vyborna poznamka. Ikdyz PrimeX jako takovy se vaze na velke banky jako JPM, Citi, Wells Fargo, apod.., tak ultimatne ty regionalni se dostanou pripadne do problemu rychleji, jelikoz nemaji takovy pristup k vladnim penezum, maji omezene aktivity jenom na pujcky (ne tak welath management, trading, atd. jako velke banky)..o tom se vice uz zacalo mluvit v lednu tohoto roku..napr. zde: https://seekingalpha.com/article/246616-the-trouble-with-regional-banks

Přidat komentář